Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida teha, kui koer on võõraid ja lapsi naksama ja hammustama hakanud?10.04.2015

Tere!
Meil kasvab peres 3-aastane krantsi tõugu suuremat kasvu koer. Juba kutsikana oli ta arglik, ei armastanud lastega mängida, hoidis rohkem minu ja peremehe lähedusse. Võõraid ta pole eriti kunagi armastanud, aga kui nad juba meie aias on, siis pole ka kunagi puutunud. Nüüd on asi veidi muutunud. Umbusklikult vaatab igat võõrast ja isegi talle juba veidi tuttavat inimest ja kui võimaluse leiab, siis ka hammustab, naksab ja just selja tagant. Kui keegi külla tuleb, peab teda eriti passima, et kellelegi jälle hambaid sisse ei löö. Seda teeb ta eriti siis kui keegi pereliikmetest läheduses on. Ilmselt kaitseb, aga selline kaitse võib väga halvasti lõppeda, kuna meil on ka väikesed lapselapsed. Mida teha, magama panna kuidagi süda ei luba.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Minul oli ka arglik ja ründav emane koer. Ta kogu aeg oli valves ja ei kannatanud külalisi, eriti lapsi. Muud varianti ei ole, kui selleks ajaks oma koer panna kinni puuri või teise tuppa. Aias ehitage talle piire ja teil enam kunagi ei tule mõtet panna oma koera magama.
 

Küsimus: Mida teha, et kass harjuks teiste loomadega ja ei oleks enam agressiivne?07.04.2015

Tere!
Meil on kahe aastane steriliseeritud emane kass. Probleem seisneb selles, et ta on väga agressiivne. Ta ei lase end silitada ega üldse puudutada, kohe uriseb või näksab. Ta läheb endast täiesti välja, kui külla tulevad temale võõrad inimesed, koheselt läheb turri ja proovib külalisi rünnata. Sama on ka teiste loomadega.
Kassi on väiksest peale väga hoitud ning liiga pole talle tehtud, vahel mõtleme, et ta on liiga ära hellitatud. Ise otsib ta lähedust ainult siis, kui peremees magab ning ronib tema jalgade juurde magama.
Mida teha, et kass harjuks teiste loomadega ja ei oleks enam agressiivne?

Vastus: Ida Metsis, MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Mingil määral tuleb arvestada, et iga kassi iseloom ongi erinev ning meie seda oma tahtmise järgi muuta ei saa – mõni kass ei naudi hellitusi ning ei hakka neid ka nautima. Ka ei salli mõni kass teisi loomi ning ta lihtsalt ongi selline, et elaks meeleldi elu lõpuni ilma teiste neljajalgseteta.

Kuid liigsel agressiivsusel on kindlasti oma põhjus. Arvan, et sellisel juhul tuleks mõelda olukorrast nii: mitte kass ei ole probleem, vaid hoopis teie kassil on probleem, mis vajab lahendamist, et ka tal parem oleks. Esiteks kindlasti tuleks kassile lasta loomaarsti juures teha uuringud – ehk on tal mõni terviseprobleem, mis teeb talle valu ja ärritab. Võib-olla tekitab temas justnimelt teise looma juuresolek meeletut stressi ning ta üritab seda teile meeleheitlikult selgeks teha. Sellisel juhul soovitaksin proovida erinevaid stressi vähendavaid tooteid, mis on loomakliinikutes saadaval - rahustava toimega krõbinad ja/või spreid (nt. Feliway).
 

Küsimus: Mida teha, kui Strongholdi ampullidega ei saa pikakarvalise kassi kõrvu korda, teiste kassidega sai korda?07.04.2015

Meil on kodus mitu kassi, sai neile pandud Strongholdi ampullid, kuna ühele tekkisid kõrva lestad. 10 päeva hiljem sai korratud protseduuri aga mure selline, lühikeste karvadega kassid said kenasti oma kõrvad korda, väga pika karvaline kass aga mitte. Tuli kolmas ampull talle panna veel aga lootusetu. Ikka lähevad tal kõrvad seest mustaks nagu rohi ei mõjuks üldse. Kas eriti karvastel kassidel peab mingi muu ravim olema, mingi tugevam? Mida teha?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Eriti karvastele kassidele on ravim ikka sama. Mis võib juhtuda on see, et stronghold ei satu manustades nahale ega imendu sealt korralikult vaid jääb karvadesse.
10 päeva pärast uuesti strongholdi manustada on natuke liiga vara, sest ravimi toime on 3-4 nädalat. Küll aga tuleb hoolega samal ajal kõrvu puhastada ja kõik ebavajalik välja loputada.
Kas kõrvanõre mikroskoobi all uuritud on? Kas sellel eriti pika karvaga kassil üldse lestad kõrvas on? On ka teisi probleeme, mille puhul kõrvad mustjaspruuni nõret eritavad
 

Küsimus: Kas kasside herpes jääbki igavesti korduma?06.04.2015

Kas kasside herpes jääbki igavesti korduma? Meil kassid said haiguse paar aastat tagasi ja nüüd kevadel see kordub märtsi ja mai kuu vahel, ning sügisel augusti lõpus kuni oktoobrini. Silmad pilus ja loomad haiged.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

See võimalus on täiesti olemas. Teatavad herpesviiruse tüved jäävad latentselt organismi ( närvisüsteemi) ning stressiolukorras või ka immuunsüsteemi nõrgenedes löövad kliinilised tunnused välja. Välistatud ei ole ka mõne teise Herpes-viiruse tüvega või lausa mõne muu ülemiste hingamisteede nakkust põhjustava viirusega nakatumine
Võimalus on vaktsineerida kasse rinotrahheiiti põhjustava herpesviiruse vastu ja selle variandi otstarbekust konkreetselt Teie kasside puhul peaksite oma raviarstiga arutama
 

Küsimus: Mida veel ette võtta, kui äsja steriliseeritud kass pissib endiselt diivanile ja minu voodile?01.04.2015

Tere
Mul on aastane kiisu ning sai äsja steriliseeritud, kuid probleem ikka alles. Nimelt kass pissib diivanile ja minu voodisse. Olen kõike proovinud, mida arstid soovitanud ja teised kassipidajad ja isegi spreisid kasutanud, aga abi ei ole saanud. Teine kiisu 7-kuune ja käib väga ilusti liivakastis. Eraldi liivakastid neil ja emased kassid mõlemad. Üldse 3 liivakasti kodus. Enne käis vanni või kraanikaussi, aga diivan oli ja ka jäänud peale steriliseerimist kohaks, kuhu oma häda teeb. Tekid ja voodi ka tema "liivakast". Lihtsalt ei oska kuidas käituda ja kassist loobuda ka ei tahaks.

Vastus: Ida Metsis, MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Kui kass on just alles steriliseeritud, siis võivad hormoonid ikka veel natuke aega ”möllata” ning steriliseerimata kassi tüüptegevused püsida. Kui Te seda veel teinud ei ole, siis kindlasti laske arsti teha ka analüüsid, et välistada põiepõletik, mis on kõige tavalisem valesti pissimise põhjus. Kui tegemist on tõesti halva sisse harjunud kombega, siis soovitan kassi ümberharjutamiseks laotada pindadele, kus talle meeldib pissida – diivan ja voodi – kile, mis on ebamugav, ning ka kassitoiduga kausse, sest kass üldjuhul oma toidu peale ei tee teisi hädasid. Proovige erinevaid liivasid ning mõelge ka sellele, et diivanil võib tema jaoks olla juba uriinilõhn juures, mis kutsub teda jälle sinna tagasi pissima – ehk tuleks materjalid, kust lõhn täiesti kadunud pole, väja vahetada.

Lisaks analüüsige, kas Teie kodus võiks olla kassi jaoks mõni stressiallikas, mis võiks teda panna selliseid tegusid tegema – ehk teine kass on domineeriv, mõni laps pöörab kassile soovimatut tähelepanu või just on tähelepanust tal puudu.
 

Küsimus: Millest võib olla tingitud, et 7-aastane Eesti hagijas hakkas üleöö minu peale urisema?01.04.2015

Tere
7-aastane Eesti hagijas on üleöö urisema hakanud. Lugu selline, et oleme mehega koos juba pea kaks aastat, aga elame eraldi ja tunnen juba hirmu, kui hakkame varsti koos elama, kuna olen ise titeootel ja järsku on hakanud koer minu peale urisema. Ta oli enne abielus ja elati metsa lähedal, kus käidi iga päev jalutamas kutsikast peale ja nüüd tema eksnaine viis koera sinna jalutama (on ennegi viinud) ja mehele tagasi antud koer on hirmunud ja uriseb minu ja lapse peale, et kas see võib olla kadedus või on see naine koerale midagi teinud. Kahjuks ei oska paremini seletada asja. Lihtsalt üleöö on koer muutunud, tõmbab saba jalge vahele, turi on püsti ja uriseb.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Ma saan pakkuda mitu versiooni.
Olen näinud palju koeri, kes elasid läbi peremeeste lahutuse. See on väga tugev stress nii lastele kui koerale. Nad ei saa aru, miks nende elu muutus halvemaks, miks kunagi rahulik olukord muutus närvilisemaks. Ja sellele stressile nad reageerivad omamoodi. Koerad muutuvad ebakindlamaks. Kõik peremehe mured võtavad nad endasse. Ja kui koeral on kaasasündinud kaitseinstinkt, võib ta hakata omamoodi kaitsma ennast näiteks urisemisega. Läheb mööda umbes 6 kuud, kuni koer harjub ära uute tingimutega. See, et koer nii palju muutus peale viimast jalutamist koos perenaisega, võib olla see, et perenaine ise oli väga tugevas stressis aga kunagi need jalutamised olid väga turvalised. Koer kaotas turvalise tunde ja muutus väga ebakindlaks. Ta ei ole harjunud elama teie ja teie lapse kõrval. Mina soovitan panna kodus puur, kus koer lebab, oma isiklikule turvalisele territooriumile. Jalutage ise rohkem koeraga, mängige, õppige maiusega tegema temaga lihtsaid selgeid kuulekuse ja triki elemente. See aitab kiiremini leida koeraga kontakti. Õpetage oma last õigesti käituma koeraga. Koer siis kiiremini harjub ära uute tingimustega.
Teine versioon on koera tervis. Kui koeral hakkab midagi valutama, nad üritavad vältida füüsilist kontakti kõigega, mis võib juhuslikult puudutada tema valusat kohta ja nad juba enne teatavad „Ära tule mulle lähemale, muidu sa võid kogemata teha mulle haiget“. Sel momendil nad võivad uriseda või isegi rünnata.
Ja veel üks versioon. Võib olla te ise kuidagi valesti käitusite koeraga, kes nii kaotas turvalise tunde. Ja koer kardab jälle valesti käitumist ja ei soovi saada ebameeldivust perenaise poolt. Aga loodan et see ei ole nii.
Leidke kannatust ja teie kooselu muutub paremaks.
 

Küsimus: Kui kiiresti avaldub koeral allergiline reaktsioon toidule?31.03.2015

Kui kiiresti avaldub koeral allergiline reaktsioon toidule? Hetkel koer spetsiaalselt allergilistele ja tundlikele koertele mõeldud toidul, aga ikka kratsib end ja närib aeg-ajalt käppasid. Nahk ei puneta ja kõrvad ka korras.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Reaktsioon on erinev. Mõnel tekib see suhteliselt kohe paarist tunnist kuni paari päevani, mõnedel kujuneb välja kuude või aastate jooksul.
Kui koerale on määratud hüpoallergiline dieet, tuleb olla kindel, et mitte keegi talle midagi muud toiduks ei anna. Isegi mitte väikest tükikest mingit lemmikasja preemiaks. Muidu ei ole sellel katsel mõtet.
Sügeleva koera puhul on toiduallergia kõigest üks võmalus, tuleb ära teha ka kõik teised uuringud, proovid ja kontrollida sügelust põhjustavad haigused (parasiidid, seenhaigused, kontaktallergia, dermatiidid, atoopia jne jne).
 

Küsimus: Kuidas saada valge kutsika roostepruuniks värvunud silmaümbrus taas valgeks?31.03.2015

Tere
Kas on olemas vahend/moodus, kuidas valge koera roostepruuniks värvunud silmaümbrus valgeks tagasi saada? Tegemist on 5-kuuse kutsikaga ja see on aina süvenenud. Olen netist lugenud, et võiks proovida 1 tl õunaäädikat lisada joogiveele, sj anda ainult pudelivett juua. Kas seda äädikaasja võiks proovida? Samuti olen lugenud välismaistelt lehtedelt Angel Glow kohta, mis tegevat imeväel silmaalused taas valgeks, antibiootikum vist, aga seda eestis müügil pole? Ühesõnaga, palun andke nõu - kuidas saada valge kutsika silmaalused taas valgeks?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kõigepealt oleks vaja jälile saada põhjus(t)ele, miks Teie koeral on nii "vesised silmad". Võimalikud anatoomilised eripärad ja tõulised soodumused - .näiteks lühikese, niiöelda "lömmis" ninaga koeratõud, kel kasvavad pikad karvad silmade lähedal ja ei lase pisaratel ära voolata
Seda võib põhjustada entroopium ehk silmalaugude sissekeerdumine mis tekitab pidevat silma ärritust ripsmete poolt
Eelnevate põletike võ ka trauma tagajärjel võivad olla sulgunud pisaranäärmete need avad, mis juhivad osa pisaratest neelu
Kui koera silmad on millegipärast ärritunud (põletik, kokkupuude ärritavate ainetega, liiva ja tolmuga,allergiline reaktsioon, glaukoom mida kutsikatel ei tohiks esineda, eritavadki silmad rohkesti pisaraid, et ärritajaid välja loputada. Kui põhjus on leitud jääb üle loota, et seda on võimalik kõrvaldada või välja ravida
Pruuniksvärvunud karvu silmade ümber on kõige efektiivsem äärmise ettevaatlikkusega puhastada 3% vesinikülihapendi lahusega vältides hoolega selle silma sattumist
Profülaktika mõttes on kasulik regulaarselt silmi ja nende ümbrust loputada/puhastada spetsiaalsete kliinikus müüdavate silmapuhastusvahenditega.
 

Küsimus: Mida teha, kui 3 nädalat tagasi poeginud koer, kes läbis juba ka antibiootikumikuuri, köhib ikka hoogudena?30.03.2015

Tere! Meie 9-aastane emane koer poegis 3 nädalat tagasi. Nüüd on selline mure - koer köhib ja väga kõvasti. Käisime arstil ja ta määras antibiootikumid, mida võib imetamise ajal anda. Tegime kuuri ära, aga koer köhib ikka. Köha on selline vali ja hoogudena. Magab rahulikult, sööb hästi, aga kui köhima hakkab, siis enne ei lõpeta kui tuleb läbipaistvat röga. Meil on ka teisi koeri ja hirm on, et see võib olla nakkav nii neile kui ka kutsikale. Mida teha?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kas koer on vaktsineeritud? ( kennelköha)
Kas koerale on antud ussirohtu korraliku kuurina?
Kas arsti juures käies kuulati südant?
Kas kuulati kopsu ja tehti ka kopsupilt?
9 aastaselt poegida võib olla päris kurnav kogemus. Soovitan teha vereproovid. Kliiniline veri kindlasti, et kõigepealt kinnitada või siis välistada põletik organismis.
 

Küsimus: Kas on põhjust muretsemiseks, kui kassi pärakust on paari päeva jooksul tilkunud mõni tilk verd?30.03.2015

Tere!
Meie perel on mure, oleme märganud, et paari päeva jooksul on kassil (bengali tõugu) tilkunud pärakust paar tilka verd, seda on juhtunud ainult paaril korral ja kass ise paistab terve - sööb ilusti ja on aktiivne. Kas on põhjust muretsemiseks või on väike veritsus loomulik?
Ette tänades!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Veritsus pärakust ei ole kindlasti loomulik. Kirjas on väge vähe informatsiooni (looma vanus, sugu, kas loom on tubane või käib ka õues, kas vere eritus toimub seoses roojamisega või mitte).
Soovitan igal juhul arsti juures ära käia, saab kassi üle vaadatud ja võib-olla on vaja röntgenpilt teha (trauma, võõrkeha, koliit).