Kindlustus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas liikluskindlustus korvab Soomes tagurdamisel hoonele tekitatud kahju?10.10.2013

Tere!
Minul selline lugu, et tagurdasin Soomes tööl olles Eesti firma veoautoga (liikluskindlustus olemas) otsa kliendi hoonele, mille tulemusena sai kahjustada laadimisrampa uks. Kohapeal sai ülemuse käsul vormistatud Eesti liiklusõnnetuse teate blankett, kus Soome ettevõtte osapool pani ka oma andmed ilusasti kirja ja sai tehtud pildid. Mina edastasin paberid tööandjale koos piltidega, kus tema pidi asjaga edasi tegelema. Olgu öeldud, et auto kannatada ei saanud, kuid tõenäoliselt tuleb kliendi hoonele panna nüüd uus uks. Kas see ukse maksumus ja tööraha tuleb minul kanda (nt. töötasust kinnipidamisega) või korvab selle liikluskindlustus.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Üldjuhul hüvitab küsimuses kirjeldatud kahju liikluskindlustuse kindlustusandja.
Kindlustusjuhtumist tuleb teavitada oma kindlustusandjat. Kui nõue esitatakse Teile, siis edastage ka nõue oma kindlustusandjale.
 

Küsimus: Kas kindlustus saab keelduda hüvitamast, viidates enda poolt ebakorrektsele auto ülevaatusele?04.10.2013

Tegin vastostetud autole läbi kindlustusmaakleri kaskokindlustuspoliisi. Selleks, et poliis kehtima hakkaks, pidin auto ette näitama maakleri poolt määratud kohas, kus auto pildistati, vaadati üle ning kontrolliti turvavarustuse olemasolu.

Nädal-kaks pärast poliisi tegemist lendas mulle vastusõitva auto alt kivi esiaknasse, mille tagajärjel tekkis klaasile täke. Kuna paar päeva hiljem oli autol korraline hooldus, siis registreerisin kahjujuhtumi töökojas ning lasin neil kindlustusseltsile pakkumise saata. Mõne päeva pärast kontakteerus minuga kindlustusselts, kes palus tulla ka neile autot näitama. Põhjuseks tõid, et auto ülevaatus piltidel on sarnases kohas peegeldus. Kui neile autot näitasin, siis fikseerisid nad kõik kriimud auto peal (kasutatud auto ning mõni väiksem kriim ikka leidub), seejärel lubasid nad ühendust võtta.

Umbes nädala pärast võttis kindlustusselts minuga ühendust ning ütles, et nad kahju ei hüvita kuna nende arust teostati auto kindlustuse jaoks tehtud ülevaatus puudulikult, sest autol olevaid kahjusid polnud seal märgitud.

Siit küsimus, et kui olen käitunud vastavalt eeskirjale ning teinud kaskokindlustuse saamiseks kõik eelnevad toimingud nagu ette nähtud, siis kas neil on õigus keelduda kahju hüvitamast?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kuna Teid esindas kindlustuslepingu sõlmimisel, s.h andmete esitamisel kindlustusandjale, kindlustusmaakler, siis tuleb vaidluse lahendamiseks välja selgitada, kas kindlustusmaakler tegi sõidukist fotod Teie esindajana või kindlustusandja esindajana.

Kui kindlustusmaakler tegutses fotosid tehes Teie esindajana ja fotod olid kindlustusandja jaoks kindlustusriski hindamisel eksitavad, siis võib olla kindlustusandjal alus kahju hüvitamisest keeldumiseks. Kui see nii on ja kindlustusmaakler on Teid esindades eksinud, võite nõuda kahju hüvitamist kindlustusmaaklerilt.

Kui kindlustusmaakler tegutses fotosid tehes kindlustusandja esindajana (ehk esindas lepingut vahendades samaaegselt nii Teid kui ka kindlustusandjat), ei ole kindlustusandjal üldjuhul sel põhjusel alust kindlustushüvitise maksmisest keelduda.

Kokkuvõtvalt tuleb Teil teha selgeks, keda esindas kindlustusmaakler fotosid tehes. Sellest lähtuvalt esitage oma nõue ja selgitused kindlustusandjale või kindlustusmaaklerile. Kui teil ei õnnestu kindlustusandja ega kindlustusmaakleriga vaidlust omavahel lahendada saate pöörduda vaidluse lahendamiseks kindlustuse lepitusorganisse, vt http://www.eksl.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=165&Itemid=232&lang=et.
 

Küsimus: Kas LKF hüvitab kahjud, kui mingi sõiduk on rikkunud kinnistu territooriumit?19.09.2013

Kinnistu valdajal on kivikattega parkla. Mingi sõiduk on selle reostanud mootoriõliga, ~ 2-3 m2, lisaks määritud nired väljapääsu suunas. Õli kogus oli ilmselt 5 l.
Kuna tegemist on hotelli parklaga, tuleb teha lisakulud endise olukorra taastamiseks.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Küsimuses kirjeldatud kahju LKF ei hüvita. Küsimuses toodud asjaoludele tuginedes ei ole tegu liikluskindlustuse kindlustusjuhtumiga. Liikluskindlustuse mõte on hüvitada liiklusõnnetuse läbi tekkinud kahju.
 

Küsimus: Kas on õigust hüvitusele, kui Soome numbrimärgiga auto ratta alt lennanud kivi rikkus esiklaasi?19.09.2013

Tallinn - Narva maanteel sõitsime parempoolses reas, 110 km/h nagu lubatud. Jõudsime järgi soome reg. numbrimärgiga väikekaubiku tüüpi kastiga veokile, kes meie lähemale jõudes reastus paremasse ritta, et mööduda aeglasemast veokist. Rida vahetades lendas arvatavasti tema rehvi alt (mitte kastist) meile kivi esiklaasi ning lõi sinna korraliku täkke ja mõrad sisse. Lisamärgid puudusid lahtise killustiku või millegi muu sarnase kohta. Kirjutasime üles kuupäeva ja auto reg.nr-i. Kas on lootust kuskilt saada hüvitist selle esiklaasi korda tegemisel?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Liikluskindlustuse lepingu alusel ei hüvitata kahju, mis on põhjustatud teel olnud kivi või muu eseme paiskumisest sõiduki liikumise tõttu vastu teist sõidukit. Seega kahju põhjustanud sõiduki liikluskindlustuse kindlustusandjalt hüvitist nõuda ei saa.

Esiklaasi parandamise või vahetamise kulud kannab kindlustusandja, kui Teie sõiduki suhtes oli sõidukikindlustuse leping.

Kahju põhjustaja käest hüvitise nõudmine on sellises olukorras tavaliselt lootusetu, sest tõendada, et kivi just selle sõiduki ratta alt pärines, on praktikas võimatu.
 

Küsimus: Milline kindlustus hüvitab liikluses tekitatud kahju, kas avarii hetkel kehtinud kindlustus?18.09.2013

Kuidas hüvitatakse tekitatud kahju, kui kahju tekitajal oli sel hetkel kehtiv liikluskindlustus ühe kindlustaja juures ja järgmisel päeval, kui läksin autoesindusse oma saadud kahju vormistama, selgus, et kahju põhjustajal ei olnudki enam kehtivat liikluskindlustust? Küll oli ta sõlminud teise kindlustaja juures lepingu, aga kehtivat poliisi enam ei olnud.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kahju hüvitatakse kindlustuslepingu alusel, mis kehtis kindlustusjuhtumi toimumise ajal.
 

Küsimus: Kuidas reageerida, kui kindlustusele saadeti nõue, nagu oleks meie auto 4 kuud tagasi Rootsis posti viltu sõitnud?12.09.2013

Neli kuud tagasi juhtus Rootsis vaieldav intsident Rootsis ühe firma territooriumil, kus autojuht tagurdas väidetavalt vastu elektrivalgustuse posti, mis vajus viltu. Autojuht ise mingit lööki ega tõuget ei tundnud. Firma töötajad nägid aknast, kuidas post õrnalt viltu vajus ja tulid kohe auto juurde. Kohapeal selgus, et haagis on postist eemal, mispeale otsustati, et juht siiski avariid ei põhjustanud, samas tehti ka pildid, kus on näha, et haagisel vigastused puuduvad ja on see ka postist eemal. Kuna midagi ei toimunud, siis ka midagi ei vormistatud. Autojuht käis mitmel korral ka hiljem samas firmas ja keegi mingeid pretensioone ei esitanud. Nüüd 4 kuud hiljem saadeti pildid meie kindlustusele nõudega remonditööd kompenseerida. Kas selline nõue on õiguspärane ja kuidas sellega vaielda?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Vaidluses peab kumbki pool oma väiteid tõendama. Andke oma selgitus kindlustusandjale, sh esitage oma vastuväited. Ka kannatanu peab kindlustusandjale esitama tõendid, millele tuginedes kannatanu kindlustusandjalt kahju hüvitamist nõuab.

Kindlustusandja teeb otsuse, kas kahju hüvitada või mitte, hinnates mõlema osapoole esitatud tõendeid ja selgitusi.
 

Küsimus: Kes hüvitab avarii tagajärjel ravimise ajal saamata jäänud kahe kuu töötasu?11.09.2013

Tere.
Toimus avarii mootorratta ja sõiduauto vahel käesoleva aasta aprillis. Süüdlane on autojuht, sest alustas sõitu tegemaks vasakpööret temale põleva punase fooritulega. Mina olin siis mootorrattaga ja sõitsin temale küljepealt sisse, kuna ta keeras minule ette. Minul mitmed põrutused, muljumised ning murdus ka käeluu. Rääkimata mootorratta maha kandmisest kindlustuse poolt ning riietuse (varustuse) hävimisest. Nahktagi puruks, kiiver lõhki jne.
Möödunud on sündmusest 5 kuud. Olen käinud korra tunnistusi andmas peale haiglast pääsemist. Ja nüüd on pikem vaikus olnud, ei näita keegi huvi üles minuga kontakti saamast. Kas süüdlane tõesti pani avariipäeval käed lihtsalt taskusse ja lahkus ehk tema elu see ei muutnud, kuigi kohal käis politsei ja kiirabi ning asi fikseeriti. Saan aru, et alles oli suvi ja puhkuste aeg, kuid uurijaga kontakti saada ja teavet kerjata on väga keeruline. Ca 15-st helistamisest olen saanud kontakti kahel korral. Vastuseks tuli sealt, et võtame teiega ühendust.
Olin sunnitud luumurru ja põrutuste tõttu olema 2 kuud ametlikul haiguslehel. Kuna töö on füüsiline, kestis see kõik kokku ligemale 3 kuud. Minul aga algavad probleemid seoses soomes töötamisega. Taotlesin soome haigekassalt kodusoldud päevade eest haiguspäevarahasid. Sain sealt aga eitava vastuse, põhjendusega, et tegemist on eesti pinnal toimunud liiklusõnnetusega. Kõik sellega seotud kahjud peab korvama mulle süüdlase liikluskindlustus. Siit tekibki mul küsimus - kes korvab mulle tööl käimata jäänud päevad? Kellelt peaksin seda küsima, kas esitada kahjunõue süüdlasele või tema kindlustusele? Saan aru, et vastaspoole kindlustus korvab mulle varalise kahju- mootorratas, varustus ja ravimid, mis on kulunud tervise parandamisele. Kuid tööl käimata jäänud päevad ehk kaks kuud eemalolemist? Lisaks veel kahenädalane haigusleht aasta täitumisel peale operatsiooni, mil eemaldatakse käe seest sinna luu toestuseks asetatud metallplaadid.
Murest murtud ja ette tänades,

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kahju põhjustanud sõiduki juhi liikluskindlustuse kindlustusandja hüvitab muu hulgas ka ajutisest töövõimetusest tingitud kahju liikluskindlustuse seaduses sätestatud ulatuses. Kindlustusandja hüvitab kannatanu sotsiaalmaksuga maksustatud tulu vähenemise ajal mil isik oli liikluskindlustuse juhtumi läbi töövõimetus (näiteks kohe peale liiklusõnneust ja ka hiljem näiteks vajaliku taastusravi ajal).

Esitage kahju hüvitamise nõue kahju põhjustanud sõiduki juhi liikluskindlustuse kindlustusandjale. Osas, mille puhul kindlustusandjal kahju hüvitamise kohustust ei ole, saate esitada nõude kahju põhjustajale.
 

Küsimus: Kas toas vaasi ümberminekust tekkinud väike veekahju on kindlustusjuhtum, oma hooletus ja teatud mõttes?11.09.2013

Lille vaas oli lapse toas ilmselt liiga aknalaua ääre peal ja aken tuulutus asendis, vaas on maha kukkunud ja vesi teinud natuke kahju laminaadile. Kas mul on õigus pöörduda kindlustusse, kuigi see puhta mu enda süü aga no juhtus, korter on kindlustatud ja omavastutus olemas või sellises asjas abi loota ei ole? Alla naabritele õnneks ei ole midagi läinud.
Tänan

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kui olete sõlminud kodu koguriskikindlustuse lepingu, siis võib arvata, et selline juhtum on kindlustusjuhtum. Tõsi, kui kahju on väike ja jääb alla omavastutuse, siis ei ole Teil õigust kindlustushüvitisele.

Koguriskikindlustuse puhul hüvitab kindlustusandja äkilise ja ettenägematu välise sündmuse tõttu tekkinud kahju, mille hüvitamine ei ole kindlustuslepingus välistatud. Tavaliselt ei hüvitata muu hulgas näiteks kahju, mille klient on tekitanud tahtlikult või raske hooletuse tõttu. Küsimuses toodud näite puhul võib arvata, et tegu ei olnud raske hooletusega.

Täpsemalt vaata ka kodukindlustuse hea tava http://www.eksl.ee/images/files/Hea_tava_kodukindlustus(14).pdf
 

Küsimus: Kas pooleli oleva kaskokindlustusjuhtumiga saab autot müüa?06.09.2013

Juhtus autoga kergem plekimõlkimine, kuid auto samal ajal müügis ja ostja olemas. Siit ka küsimus, et kas pooleli oleva kaskokindlustusjuhtumiga on lubatud autot müüa?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Iseenesest ei ole kahjustatud sõiduki, mille kindlustusjuhtumi lahendamine ei ole lõppenud, müümine keelatud. Samas kaasneb sellega erinevaid riske müüja ja ostja jaoks.

Mõistlik oleks oodata enne sõiduki müümist kuni sõiduk on taastatud, sest siis on mõlemal osapoolel kindlus müüdava asja seisukorra osas. Kui mingil põhjusel on tarvilik tehingu tegemine enne sõiduki taastamist, siis tuleks kindlasti tehingust kindlustusandjat teavitada ja täpsustada üksikasjad (kas kahju hüvitatakse, kellele makstakse kindlustushüvitis jmt).
 

Küsimus: Kas liikluskindlustus kehtib ka juhul, kui avarii toimub suletud teelõigul (tee-ehituse ajaks on sissesõidukeeld?03.09.2013

Tere
Kas liikluskindlustus kehtib ka juhul, kui avarii toimub suletud teelõigul (tee-ehituse ajaks on sissesõidukeelu märgid ees)? Tihti pole keelumärgil lisatahvleid ehitusmasinate ega kohalike elanike lubamise kohta suletud lõigule, kas siis ka ehitusmasinatele kindlustus seal kehtib? Kas juba suletud teel olles kehtivad ka seal olevad liiklusmärgid või on nad kehtetud kuna teoreetiliselt ei tohikski seal liikuda? Kui seal sõidan vale märgi tõttu millelegi otsa, kas siis kindlustus kehtib?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Liikluskindlustuse leping kehtib ka teelõigul, mis on tee-ehituse ajaks suletud. Ehitusmasina poolt tekitatud kahju hüvitatakse liikluskindlustuse seaduse alusel, kui vastav ehitusmasin on mootorsõiduk, mis tuleb liiklusregistris registreerida. Liikluskindlustus on mootorsõiduki valdaja vastutuskindlustus, seega kui Teile tekib kahju valest või sobimatust liikluskorraldusest, siis ei puuduta see liikluskindlustust (Teile ei ole mootorsõidukiga kahju tekitatud).