Kindlustus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas rohelist kaarti on võimalik vormistada tagasiulatuvalt poliisi alguskuupäevast alates?24.01.2014

Tere! Küsimus järgmine, kui välismaalane Ukrainast teeb Eestis 10 päevase liikluskindlustuse selleks, et sõita autoga Eestist välja. Talle antakse ainult liikluskindlustuse poliis kätte, kus kogu info eesti keeles (millest ta ei saa ilmselgelt aru) ning ei informeerita, et tal võib vaja minna rohelist kaarta väljaspool Euroopa Liitu olevates riikides. Valgevenes peatatakse inimene ning konfiskeeritakse juhiload, kuna rohelist kaarti ei ole. Pöördume siis liikluskindlustuse poole palvega, et saadaksid meile rohelise kaardi, kuid saame vastu rohelise kaardi, kus alguskuupäevaks mitte liikluskindlustuse poliisi alguskuupäev, vaid see sama päev, kui küsisime rohelist kaarti. Aga rohelist kaarti vaja ikka samast kuupäevast, millal hakkas kehtima poliis, vastasel juhul ei ole rohelisest kaardist mingit kasu.
Palun andke teada, kas tõesti ei ole võimalik rohelist kaarti vormistada samade kuupäevadega, mis liikluskindlustus (tagasiulatuvalt) või siiski antud ettevõte ei soovinud vastu tulla?
Ette tänades vastuse eest!

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Rohelist kaarti ei saa tagasiulatuvalt vormistada.

Küsimuses toodud juhul liikles isik ilma vastavas riigis kehtiva liikluskindlustuseta. Kui isik oleks põhjustanud liikluskindlustuse juhtumi, siis kindlustusandja ei oleks kahju hüvitanud. Kehtiva liikluskindlustuseta sõitmist ümber lükata, paludes väljastada tagasiulatuva kindlustuskaitsega roheline kaart, ei ole asjakohane.

Asjaolu, et kindlustuslepingu sõlmija oli välismaalane ei muuda asja. On sõiduki juhi kohustus veenduda, et tema liikluskindlustuse leping kehtib riigis, kus ta sõidab. Ka see, et rohelise kaardi eest tavaliselt täiendavat kindlustusmakset ei pea maksma, ei tähenda, et võiks nõuda tagasiulatuvalt kehtiva rohelise kaardi väljastamist.
 

Küsimus: Kas see on korrektne, kui korteri kindlustusfirma saadab ülemisele naabrile ilma ekspertiisita arve veeuputuse kahju kinnimaksmiseks?14.01.2014

Tere,

Alumine naaber teatab, et ülemine on teda ujutanud. Ülemine kontrollib enda korteri ja leket ei avasta, annab sellest teada ka alumisele naabrile. Mõne aja möödudes saab ülemine naaber postiga kirja alumise naabri kindlustusfirmalt, kus teatatakse, et kui ta kümne päeva jooksul ühendust ei võta, tunnistab ennast automaatselt süüdi.
Kuna ülemine naaber viibis puhkusel ja leidis kirja viimasel päeval, mis oli tähtajaks märgitud, vastab ta sellele maili teel ning ennast süüdi ei tunnista.
Kindlustusfirmalt ei tule poole aasta jooksul ütegi vastust. Poole aasta möödudes leiab ülemine naaber oma postkastist kindlustusfirmalt arve. Ta võtab ühendust jälle kindlustusfirmaga, mis mõne nädala möödudes vastab, et arve kuulub maksmisele.
Kas selline asjade kulg on korrektne?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Selline asjade kulg ei ole mõistlik. Mõistlikul viisil käitudes suhtlevad pooled teineteisega, et asjaolusid selgitada ja oma väiteid tõendada. Teadmata kõnealuse vaidluse kõiki üksikasju, ei ole võimalik vastata küsimusele, kas kindlustusandja esitatud tagasinõue on või ei ole korrektne.

Kui olete kindel, et alumise korteri kahjustused ei ole tingitud veest, mis pärineb Teie valduses vastutada olevast torustikust, keelduge tagasinõude tasumisest. Keeldumises selgitage oma seisukohta ja lisage tõendid, millele tuginete. Ka kindlustusandja peab Teile esitama teabe, millele tuginedes tagasinõue on esitatud. Kui Te kindlustusandjaga kokkuleppele ei jõua, on mõistlik ühiselt tellida ekspertiis, mis selgitab alumisele naabrile kahju tekitanud vee päritolu.
 

Küsimus: Kas liikluskindlustus hüvitab avariis kannatanuks olnud mootorratturi varustuse (kiiver, kaitsmed)?06.01.2014

Kui liiklusõnnetuses on kannatajaks mootorrattur, siis kas liikluskindlustus hüvitab peale sõiduki ka varustusele tekitatud kahju? Pean silmas just ohutus- ja turvavarustust (kiiver, kaitsmed, ...), sest pärast õnnetust on vaja enamik neist välja vahetada.

Kui seda ei hüvita kindlustus, kas siis võib kompensatsiooni nõuda kahju tekitanud sõiduki juhilt?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Liikluskindlustuse kindlustusandja hüvitab kahju tekitamise eest vastutava sõidukijuhi asemel isiku- ja varakahju liikluskindlustuse lepingus ettenähtud mahus. Varakahju hulgas kuulub hüvitamisele ka kahju, mis seisneb mootorratturi ohutus- või turvavarustuse kahjustumises või hävimises.
 

Küsimus: Kuidas käib kahju hüvitamine avarii korral, kui autol on kohustuslik liikluskindlustus ja takso kaskokindlustus?02.12.2013

Tere,
Autol on kohustuslik liikluskindlustus ja takso kaskokindlustus.
Kuidas need mõjutavad kahju hüvitamist ja mis muudatused kaasnevad tuleviku maksete osas:
1. kui on süüdi
2. kui pole süüdi

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kui sõidukiga, millel on liikluskindlustus ja sõidukikindlustus (sõiduk A), põhjustatakse kahju teisele isikule (näiteks kahjustatakse teist sõidukit, sõiduk B), siis sõiduki A liikluskindlustuse lepingu alusel hüvitatakse sõiduki B remondikulud ja sõiduki A sõidukikindlustuse lepingu alusel sõiduki A remondikulud.

Kui sõidukiga B kahjustatakse sõidukit A, siis sõiduki B liikluskindlustuse lepingu alusel hüvitatakse sõiduki A remondikulud.

Tavaliselt kindlustusandjad arvestavad kindlustusmakse määramisel eelnevat kindlustus- ja kahjuajalugu. Kui kindlustuslepingu alusel on hüvitist makstud, siis võib arvata, et tuleviku kindlustusmakse on sellest mõjutatud.
 

Küsimus: Kas taksole piisab kohustuslikust liikluskindlustusest või peab sõlmima takso liikluskindlustuse?02.12.2013

Tere,
Soovin teada, kas taksole piisab kohustuslikust liikluskindlustusest või peab sõlmima takso liikluskindlustuse? Tänan vastuse eest!

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Eraldi takso liikluskindlustust ei ole olemas. Kui sõidukit kasutatakse taksona, siis tuleb sellest kindlustusandjat enne lepingu sõlmimist teavitada.
 

Küsimus: Kui pean kindlustusele tasuma tanklale tekitatud kahju eest, kas siis saan viga saanud ukse endale nõuda?28.11.2013

1.7.2011.a. toimus mul liiklusõnnetus bensiinijaama pesulast väljudes. Mulle kuulunud sõiduauto kahjustas pesula fotosilma ja uksi.
Kindlustusest tuli korduv liikluskahju nõue summas 4000.- eurot. Õnnetuse momendil oli liikluskindlustus maksmata ja kindlustus hüvitas kahjud tanklale. Kindlustusfirma nõuab nüüd minult kahju korvamist neile (LKindlS § 48 lg 2 p 6 ja § 48 lg 3).
Kas olen kohustatud tasuma selle võlgnevuse või on see aegunud, kuna õnnetus toimus 1.7.2011? Kui pean tasuma, kas saan nõuda, et mulle antakse see natukene viga saanud bensiinijaama uks?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Küsimuses kirjeldatud kindlustusandja nõue ei ole aegunud.

Kui kahjustada saanud uks taastati, siis ei ole Teil õigust nõuda ust endale. Kui uks asendati, siis võite nõuda nõude vähendamist hävinud ukse väärtuse võrra kahel eeldusel: a) hävinud uksel oli väärtus, b) kindlustusandja ei ole oma nõudes hävinud ukse väärtusega arvestanud.
 

Küsimus: Kas sugulane saab minule kuuluvat hoonet kindlustada?25.11.2013

Tere
Minu sugulane sõlmis kindlustuslepingu minule kuuluva hoone suhtes. Lepingus ei ole märgitud, et tema kui kindlustusvõtja peab hüvitise eest teostama hoone taastamist. Lepingus on kirjas kaks soodustatud isikut: sugulane kui kindlustuse võtja ja mina, kui hoone omanik. Lisaks olen mina kui omanik ka märgitud hüpoteegipidajaks. Küsimus: kes saab hüvituse kahjude tekkimise korral? Ja kas mina kui omanik saan lõpetada või teha lepingu ümber oma nimele?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Hoone saab kindlustada isik, kes võib saada kahju, kui hoone saab kahjustada või hävib. Tavaliselt kindlustab hoone selle omanik. Kindlustuslepingu võib sõlmida ka teine isik, kui omanik ja teine isik on selles kokku leppinud.

Kahju hüvitatakse hoone omanikule või hüpoteegipidajale.

Teavitage tekkinud olukorrast kindlustusandjat. Lepingut oma nimele ümber teha Te ei saa, kuid oma riskide maandamiseks sõlmige hoone kindlustamiseks teine kindlustusleping.
 

Küsimus: Mida teha kui kindlustusfirma ei vasta kirjadele ja ei ole teinud otsust?21.11.2013

Kuu aega tagasi avastasin, et auto alt on varastatud tehasepoolne lisakütte seade. Teavitasin sellest kindlustust ja politseid ning kindlustusfirma soovitas kahjujuhtumi registreerimiseks pöörduda nende koostööpartner remondiettevõtte poole. Remondiettevõttes täitsin paberid, auto vaadati üle ja lubati ühendust võtta kui kindlustusest vastus tuleb.

Edasi on aga nii remondiettevõtte kui kindlustuse poolt vaikus. Ootasin kolm nädalat ja saatsin kirja kindlustusfirma kahjukäsitluse mailile, sellele ei ole nelja päeva jooksul suvatsenud keegi vastata. Täna saatsin uue kirja, et ootan jätkuvalt nende poolset vastust. Kokku on juhtumi registreerumisest möödunud juba 30 päeva.

Mida ma peaksin edasi tegema? Ei tundu normaalne, et rahvusvaheline kindlustusfirma lihtsalt eirab kliendi kirju.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Püüdke kindlustusandjaga ühendust saada ka näiteks telefoni teel.

Kui kindlustusandja Teile jätkuvalt ei vasta ja ei selgita, mis põhjusel hüvitamise otsustamine viibib, pöörduge kindlustuse lepitusorgani poole, vt täpsemalt http://eksl.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=165&Itemid=232&lang=et.
 

Küsimus: Kas tõesti ei saa kindlustus ilma auto uue omaniku nõusolekuta mulle kasutamata kuude kindlustusmakse raha tagastada?18.11.2013

Tere,
Müüsin oma sõiduki maha ning teavitasin sellest ka koheselt oma kindlustusandjat, sest soovisin lepingut peatada enda osas, st kui leping läheb seadusega üle uuele omanikule, siis sooviksin mina oma kasutamata jäänud summa (seda on üle poole aasta) tagasi endale. Saaksin seda näiteks sama kindlustusandja juures kasutada oma uue auto kindlustuslepingu sõlmimisel. Paraku kindlustusandja on andnud teada, et ei saa kahjuks midagi teha ja nö minu ettemaks perioodi eest, mil mina enam ei sõida (orienteeruvalt 8 kuud) on kätte saadav ainult siis, kui uus omanik on sellega nõus. Ma ei saa aru, kas oleksin pidanud auto müügisumma hulka arvutama ka oma nö kasutamata jäänud kindlustusmakse, sest vaevalt uus omanik on nüüd nõus nö sülle kukkunud raha vabatahtlikult loovutama või on kindlustusandjal ka teisi võimalusi mulle siiski raha tagastada?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kui olete sõiduki müünud, siis Te ei saa müüdud sõiduki liikluskindlustuse poliisi lõpetada, lepingut muuta ega ka kindlustusmakset tagasi. Seda seetõttu, et alates sõiduki võõrandmisest on selle lepingu kindlustusvõtja sõiduki omandanud isik ja Teie sellesse kindlustuslepingusse enam ei puutu.

Üksikasjalikum kirjeldus vt siit http://www.lkf.ee/images/files/Soidukivoorandamine&leping(2a).pdf.
 

Küsimus: Kas LKF täna kehtiva LKindlS alusel hüvitab tundmatuks jäänud sõiduki poolt tekitatud kahju?18.11.2013

Tere!

Varasemalt on ka siin foorumis olnud juttu tundmatuks jäänud sõidukite poolt tekitatud kahjudest. Seni on olnud seisukoht, et sellised kahjud ei kuulu hüvitamisele. LKindlS § 6 lg 1 p 1 ütleb, et liikluskahju kannatanu suhtes täidab Garantiifond liikluskahju tekitanud isiku kindlustusandja kohustusi, kui kindlustusjuhtum põhjustati tundmatuks jäänud sõidukiga. Kas see tähendab üheselt seda, et näiteks parklas vigastatud sõiduk remonditakse kindlustuse poolt, kui süüdlast ei ole teada? Kas selline arusaam on õige?

Ette tänades

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

LKF hüvitab tavaliselt tundmatuks jäänud sõidukiga tekitatud kahju. Erandina eeltoodust ei hüvitata tundmatuks jäänud sõiduki poolt teisele sõidukile tekitatud kahju (LKindlS §44 lg 3 p 7).

See tähendab seda, et näiteks parklas tundmatuks jäänud sõidukiga vigastatud sõidukile tekkinud kahju LKF ega mõni liikluskindlustuse kindlustusandja ei hüvita.