Ehitus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas valge vati taoline hallitus võib olla majavamm?02.08.2016

Tere.
Keldri riiulitele ja paekivi seinale hakkas tekkima valget vati taolist hallitust. Olen neid kohtasid töödelnud Boracol specialiga, aga mõne aja möödudes ilmub hallitus siin-seal uuesti välja. Kas tegemist on majavammiga ja kuidas ma peaksin edasi tegutsema?
Tänan.
Pildid: http://public.fotki.com/Eigo-ja-Luule/hallitus/

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Tegemist on kindlasti puitu lagundava seenega. Fotodel on näha seeneniisistik suhteliselt algussstaadiumis ja sellepärast liiki fotode põhjal määrata ei julge. Palun saatke proov Eesti Mükoloogiauuringute Keskus SA´le Heina 7, Tartu ning siis saame laboris vaadata mis seenega on tegu.
Töötlusmeetodit ja -kemikaali saame soovitada liigi määramise järel. Teie poolt kasutatud kemikaali kohta on meil väga vastukäivat infotmatsiooni. Meie ise seda ei kasuta juba üle kümne aasta.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kuidas teha murukatust ja mis aluskatet kasutada?02.08.2016

Tere!
Plaan teha murukatus, kas on oluline mis firma SBS aluskate on: Uniflex või Icopal? Ja kui palju kannatab OSB plaat vihma? Et kui plaat on kuskilt niiskem, kas võib SBSi peale panna?

Vastus: Erki Loigom, müügi- ja turundusjuht, Toode AS, www.toode.ee

Tere!

Vabandan väga, aga lamekatused ei ole minu valdkond.
 

Küsimus: Kas saepurubetoonist seinale tekkinud seened on ohtlikud?22.05.2016

Sai 7-8 aastat tagasi kõrvalhoonesse saun ehitatud ja nüüd on ilmunud väljapoole seina alla äärde seened, tegemist on saepurubetoonist seinaga. Seened näevad välja nagu poolekslõigatud pall - seest tühjad, algul on heledad ja suuremaks kasvavad siis lähevad seest pruuniks.
Aitäh

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Kahjuks ei oska ma teie kirjelduse järgi otsustada, mis seentega on tegemist. Palun saatke mõned fotod ja/või seene viljakeha laborisse. Fotod võite saata kalle@mycology.ee meilile või proovi Heina 7, Tartu laborisse.
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kas tselluvilla võib paigaldada otse põrandabetooni peale?19.05.2016

Tere.
Plaanis soojustada pinnasel olevat nõukaaegset betoonpõrandat, mille all on 30cm põlevkivituhka, betooni 10cm. Laagideks puittalad 8x15, peale osb 22mm, viimistluseks laminaatparkett. Werro wool lubab paigaldada nende toodangut otse betoonpinnale laagide vahele kui betoonpind maapinnast kõrgemal. Nende kodulehel ka vastav paigaldusjuhend olemas.
Kas selliselt soojustamine on õige?
Ette tänades

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Soovitan alati jätta alusbetooni ja laagide/soojustuse vahele õhuvahe. Õhk on heade soojuslike omadustega ning siis on välditud ka niiskuse levimine materjalist materjalisse.
Kalle Pilt
 

Küsimus: Mis on prussseinal mustade seenetäpikeste tekke põhjus?19.05.2016

Tere!
Prussmaja välisseintele (kasutusel suvilana, st talviti kütmata) on tekkinud tihedalt tumedaid täppe, mis minu kogenematule silmale tundub olema puitu moondav seen. Prusse on iga-aastaselt töödeldud puiduimmutusvahendiga. Üks sein, mis on avatud valdavale vihmale-tuulele, kaeti eelmisel suvel puiduõliga ning seal on ka täppe kõige rohkem. Lugesin, et õlitamine oli vale otsus, sest see ei lase niiskusel välja kuivada, ent mis võib olla teistel seintel kahjustuste tekkepõhjuseks ning mida sellega peale hakata (nii õlitatud kui immutusvahendiga töödeldud seinte puhul)?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Õlitamine on siis vale otsus, kui palk on veel märg. Siis tõesti ei lase õli palgil piisavalt kiiresti kuivada. Puitu moondavate seente täpid kasvavad suure tõenäosusega ainult puidu pindmisel kihil (kui tegemist on hallitusseentega) ja nendest saab vabaneda ainult pindmise kihi maha lihvides. See, et üks õlitatud sein eriti kahjustatud on võib viidata õli kvaliteedile ehk sinna pole lisatud piisavalt fungtsiideid komponente.
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kuidas saada männipuidust värvitud trepile parimal viisil uus värv peale?17.05.2016

Tere!
Kuidas oleks kõige püsivaim ning soodsaim viis männipuidust trepp, mis oli eelnevalt peitsitud, krundiga värvitud + 2 kihti värvi ja jäänud värvuselt kollane, saada värvilt täitsa (RAL tooni) valgeks?
Ette tänades!

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Kui olemasolev viimistlus on tugevalt aluspinnal kinni, siis on soovitatav teha kerge vahelihv (lihvpaber 180) ning seejärel värvida trepiastmed veepõhise põrandavärviga Tikkurila Betolux Akva.
http://www.tikkurila.ee/ehitus-_ja_remontvarvid/tooted/tooted_tahestiku_jarjekorras/betolux_akva_-_porandavarv.4638.shtml

Käsipuudel ja piiretel võib kasutada veepõhist mööblivärvi Vivacolor Special Furniture Akva.
http://www.vivacolor.ee/tooted/special-furniture-akva

Neid tooteid saab kasutana täiesti kirgasvalgena ja ka toonituna RAL värvikaardi järgi.
 

Küsimus: Kust leida laevärvi, mis öösel helendaks?13.05.2016

Tere! Mul selline huvi, kus leida öösel helendavat värvi? Saime vana lautelamu omanikeks ja kuna lauda osast saab sügiseks elutuba, siis sooviks värvida laed ja trepi osad helendava värviga, kuid ei oska kuskilt otsidagi.

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Hea lahendus on Tikkurila Taika Glow. Mida paksem kiht, seda kauem helendab. Eeldusel muidugi, et Taika Glow saab ka nö valgust laadida.

Lisainfo -
http://www.tikkurila.ee/ehitus-_ja_remontvarvid/tooted/taika_glow
 

Küsimus: Kuidas oleks mõtekas paigaldada aluskatet kui sarikate vahe on suur, lausa 1600 mm?11.05.2016

Tere
Sarnast küsimust on siin küsitud korduvalt, kuid leidsin vastustest kahe erineva nõustaja vastused ja sooviks täpsustada. Majal on sarikad sammuga 1600 mm. Hetkel seal laastukatuse roov ja selle peal eterniit katus. Soov oleks teha kõik sarikateni puhtaks ja paigaldada uus eterniit (1750x1130 & 15kg/m2).
Nüüd tekkis küsimus, kas hingavale aluskattele liiga ei tee nii pikk sarikate vahe? Aluskatte kinnitaks 25x50 liistuga, kas oleks mingi vahe kui kasutada laiemat liistu?
Roovi materjaliks kasutaks 50x100 puitu, sammuga kuni 800 mm. Kas jääb see katust kandma sellise sarikate vahega? Teie olete vastanud sarnasele küsimusele, et kui sarikate vahe on 1200mm-2000mm siis sobib roovituseks 50x100 materjal. Kas mõistsin midagi valesti kui sain aru, et siis sobiks see minulegi? Teine nõustaja on vastanud sarnasele küsimusele, et tuleks kasutada väga suure ristlõikega materjali. Kas 50x100 on väga suure ristlõikega?
Teise võimalusena olen kaalunud mõtet laastu roov alles jätta. Kuna tegu on vana majaga, mille sarikad ei ulatu räästasse vaid lõpevad lae talade peal ära, nii ka roovitus. Räästas on hetkel väga lühike ja alumised plaadid on kinnitatud alles 300-400mm kauguselt alumisest servast. Laetala ots ulatub aga kaugemale kui sarikal roovituse kinnitamise tasapind. Roovituse eemaldamisel tekiks probleem kuidas teha uus roovitus räästani (esimene roov 60mm plaadi äärest).
Jätaks vana roovituse alles, see on vähemalt 40mm paks, laius kõigub 40-70mm vahel ja tihedus 150-200mm. Selle pinnalt juba saaks panna 50x100 materjali räästast harjani, iga sarikakohalt ja igasse vahesse ka üks lisaks. Räästa osa tugevdaks ristipidi 50x100/50x150 ja seoks laetala otsaga. Siis kile 25x50 liistuga kinni ja siis uus roovitus 50x100. Kas selline lahendus annaks tugevust juurde ja kas võiks siin mõlema 50x100 asemel kasutada 50x50 materjali.

Ette tänades

Vastus: Avo Nurming, Baltikumi vanem tehniline konsultant, Monier OÜ, www.monier.ee

Tere,

tegemist on ilmselt vana talumaja katusega, umbes 100 aastat vana.
Ümarpalk sarikad keskmiselt läbimõõduga 140-150 mm. Kui oli laast ja eterniit, siis soovitaks kaaluda ka kivikatuse paigaldust. Kestab kindlasti kauem kui vana eteterniit. Mõistlik on kogu vana roovitus maha võtta, sest uus kivikatus püsib järgmised 100 aastat. Ümarpalk sarikad saate ülevaate kui heas korras nad on ja vajadusel proteesida. Kindlasti üle vaadata kõik sarikate kinnituskohad, Üle koputada sarika penni puupunn ühendused. Tavaliselt annab neid sentimeeter paar tagasi sisse lüüa. Soovitaks paigaldada kvaliteetne armeeringuga hingav aluskate, näiteks Divoroll Universal 2 S, mis on varustatud mõlemas servas teibiga. Aluskate paigaldata horisontaalselt, tõmmates õrnalt pingesse.
Hingav aluskate on ühtlasi ka tuuletõke, hiljem lihtne pööningu poolt soojustada kui on tegemist eluruumidega. Distantsliist sarikatele aluskate peal võiks olla 3,5-5 cm kõrgune, mis tagab hea tuulutuse. Roovituseks sobib 50x100. Juhiks veel tähelepanu sellele, et hingava aluskattega on tunduvalt mugavam saada hea tuultpidav sõlm. Pean silmas seina ja sarikatevahelist osa.
Tehke õige otsus ja valik, mis kestab kaua.
 

Küsimus: Kuidas saaks soojustada palkmaja, kui on juba paigaldatud tuuletõke ja uus laudis, kas puistevillaga õnnestuks?29.04.2016

Tere
Kuidas saaks soojustada väljast palkmaja, millel on juba tuuletõke ja voodrilaud peal? Nimelt eelmine omanik oli jätnud villa panemata, pani ainult karkassile vkl 13 tuuletõkke ning seejärel õhuvahe ning laudise. Kuidas saaksin nüüd sinna vahele villa, kas puistevilla saaks sinna lasta? Ei taha aasta vanust voodrit maha kiskuda ja tuuletõket lõhkuda. Või peaksin siiski seestpoolt soojustama, kuigi seda ei soovitata?

Ette tänades

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Õhuvahe voodrilaua ja tuuletõkke vahel on hädavajalik. Kindlasti ei tohiks seda vahet täita. Kui soovite hoonet lisasoojustada, siis tuleb vooder teisaldada, paigaldada lisasoojustus ning seejärel paigaldada uuesti vooder distantsliistudele ehk õhuvahe tuleb ka siis säilitada.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kuidas paigaldada õigesti betoonpõranda peale laakide vahele soojustust?29.04.2016

Tere,
Sooviks soojustada täiskeldriga maja 1. korruse põrandat (ebatasane betoon). Plaanis paigaldada/loodida laagid 50x100+22mm OSB+laminaat.
Kuidas lahendada soojustusmaterjal laakide vahel? Kas kivivill või vahtpolüstüreen?
Missugused oleks õiged paigaldusvõtted -lahendused?

Ette tänades

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Puitpõrandate soojustamiseks olen alati soovitanud mineraalvilla. Lisaks on hea, kui jätate ka õhuvahe betoonpõranda ja laakide vahele st villa peaks paigaldama laakide vahele, mitte betoonile.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt