Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas isikul, kellel pole kehtivat ravikindlustust, on perearstil käimine tasuline või tasuta?26.09.2017

Tere! Kas isikul, kellel pole kehtivat ravikindlustust, on perearstil käimine tasuline või tasuta?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Kui inimesel ei ole ravikindlustus on tervishoiuteenused tema jaoks tasulised.

Ravikindlustamata inimesed saavad erakorralise meditsiini osakonnas vältimatut meditsiinilist abi. Vältimatu on arstiabi olukorras, kus selle edasilükkamine ohustab otseselt inimese elu või tervist.

Parimate soovidega

Pille Sõõrde
Eesti Haigekassa
 

Küsimus: Kas juhatuse liikmeks olemine ning käsundi alusel toimetamine on takistuseks töötuna registreerumisel ning tööturahade saamisesel?07.09.2017

Tere.
Põhitöökoha omanik on mind koondamas. Samal ajal olen enda poolt asutatud OÜ omanik ja ainukene juhatuse liige ning ka FIE (paar viimast aastat ei ole tegevus aktiivne). Lisaks on mul sõlmitud käsundusleping MTÜ-ga.
Küsimus: kas juhatuse liikmeks olemine (oma firmast palka ei saa) ning käsundi alusel toimetamine on takistuseks töötuna registreerumisel ning tööturahade saamisesel?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere

Töötuna on võimalik arvele võtta isikut, kes hetkel ei tööta ja kes ei ole registreeritud FIE, kuid kes otsib tööd, soovib tööle asuda ja kes vastab töötuna arvelevõtmise tingimustele:
https://www.tootukassa.ee/content/kaotasin-too/tootuna-arvelevotmine

Tööturuteenuste ja -toetuste seaduse alusel ei saa üldjuhul töötuna arvele võtta inimest, kes on äriühingu (täisühing, usaldusühing, osaühing, aktsiaselts ja tulundusühistu) juhatuse liige.
Mittetulundusühingu või korteriühistu juhatuse liiget saab töötuna registreerida, kui ta ei saa oma tegevuse eest tasu.

Kuid vastavalt Riigikohtu 11.05.2017 otsusele saame erandkorras töötuna registreerida ja maksta töötuskindlustushüvitist ka äriühingu juhatuse liikmele, kes vastab järgmistele tingimustele:
1) tema töötasult on tasutud töötuskindlustusmakseid vähemalt 12 kuul töötuna arvelevõtmisele eelnenud 36 kuu jooksul, mis tähendab, et tal on olnud juhatuse liikmeks olemise kõrvalt ka töölepinguga töötamine ja töötasu, millelt maksud makstud;
2) tema viimane töösuhe enne töötuna arvelevõtmist on lõpetatud töötuskindlustushüvitisele õigust andval alusel: nt koondamine (TLS § 89), katseaja (§ 86) või tähtajalise (§ 80) töösuhte lõppemine, töösuhte lõppemine tööandja algatusel TLS § 88 lg 1 p 1 (töövõime vähenemine terviseseisundi tõttu) või TLS § 88 lg 1 p 2 (töövõime vähenemine) alusel. Omal soovil (§85) või poolte kokkuleppel (§79) töösuhte lõppemise järel töötuna arvelevõtmisel ei ole õigust töötuskindlustushüvitisele.
3) ta ei saa tasu oma tegevuse eest äriühingu juhatuse liikmena.

Registreeritud töötu, kes on samal ajal äriühingu juhatuse liige, võib töötuna arvel olla seni, kuni talle makstakse töötuskindlustushüvitist või kui ta asub tööle.
 

Küsimus: Kas inimene on kohustatud teatama tööandjale enda osalisest töövõimest?07.09.2017

Tere! Inimesele on määratud uue seaduse järgi osaline töövõime ja ta saab ka töövõimetoetust. Kas töötaja on kohustatud enda tööandjat ka teavitama Eesti Töötukassa poolt määratud osalise töövõime otsusest? Kas tööandja (eraettevõte) peab sotsiaalmaksu maksma osalise töövõimega töötaja eest või on ettevõttel teatud soodustusi?Lugupidamisega.

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Lugupeetud küsimuse esitaja

Vähenenud töövõime puudutab inimese eraelulisi ja terviseandmeid, mistõttu võib iga inimene ise otsustada, kas ta teavitab tööandjat töövõime hindamise tulemustest või mitte. Töövõime hindamise otsust töötaja kindlasti tööandjale edastama ei pea, see sisaldab eraelu puudutavaid ja terviseandmeid.

Kui inimese töövõime on hinnatud osaliseks või puuduvaks, siis saadame talle töövõimekaardi, millega saab tõendada vähenenud töövõime perioodi kas tööandjale või teenusepakkujale soodustuste saamiseks. Töötaja võib ka ainult suuliselt oma tööandjat teavitada vähenenud töövõimest.

Tööandja, kelle juures töötab vähenenud töövõimega töötaja (töötajale on määratud osaline või puuduv töövõime või vähemalt 40%-line püsiv töövõimetus) saab sotsiaalmaksu soodustust taotleda Eesti Töötukassalt.
Sotsiaalmaksu soodustuse saamiseks peavad olema täidetud järgmised tingimused:
- tööandja on äriühing, mittetulundusühing, sihtasutus või füüsilisest isikust ettevõtja;
- töötajal on osaline või puuduv töövõime;
- töötaja töötab tööandja juures töölepingu alusel.

Avalduse sotsiaalmaksu soodustuse saamiseks saab töötukassale esitada ainult allkirjaõiguslik juhatuse liige või tema poolt volitatud isik.
Kõige lihtsam on avaldust täita e-töötukassa kaudu – kuhu juhatuse liige peab sisse logima: https://www.tootukassa.ee/tkauth/login ja valima ettevõtte esindaja rolli.

Sotsiaalmaksu soodustuse maksmise kohta saadame tagasi otsuse, kus on kirjas periood, mille jooksul töötukassa maksab ära sotsiaalmaksu minimaalse maksmise kohustuse (2017. aastal on see 430 eurot) ja ülejäänud töötasult peaks äriühing sotsiaalmaksu ise maksma. Sotsiaalmaksu soodustuse periood hakkab kehtima avalduse esitamise päevast.
 

Küsimus: Kuidas käib veokite ülekaalu kontrollimine, kas tohib liita kokku telgesid ja trahvida kogukaalu eest, kuigi teljed on kaalus?30.08.2017

Tere, kuidas käib veokite ülekaalu kontrollimine? Kas tohib liita kokku telgesid ja trahvida kogukaalu eest, kuigi teljed on kaalus? Või loeb iga telg eraldi?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Ka siis, kui teljed on kaalus, on võimalik, et tekib ülekaal kogukaalus, mis on eraldi MKM määruse nr 42 järgi paika pandud. Toon näite: 3-teljelisel autol ja 4-teljelisel haagisel on lubatud registriteljekoormused järgnevad:
auto1. 10t;
auto2. 9,5t;
auto3. 9,5t;
haagis1. 10t;
haagis2. 10t;
haagis3. 9t;
haagis4. 9t.
See teeks kokku autorongi kogukoormuseks 67 tonni, aga määruse järgi on lubatud 44 tonni, mis tähendab, et telgi ei tohigi maksimaalselt koormata.
 

Küsimus: Kas nii tohib, et koolis võeti telefon ära ja pärast koolipäeva lõppu tagasi ei antudki, öeldi, et hommikul saad?30.08.2017

Minult võeti tunnis telefon ära, viidi direktori juurde. Peale koolipäeva lõppu läksin sellele järgi ja mulle öeldi, et telefoni ma enne homset hommikut tagasi ei saa. Kas kool võib nii käituda? Saan aru, et kool võib telefoni ära võtta koolipäevaks, aga peale koolipäeva lõppu oleks normaalne see ju tagasi anda.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Põhikooli- ja gümnaasiumiseadus lubab direktoril hoiule võtta esemeid, mida õpilane kasutab viisil, mis ei ole kooskõlas kooli kodukorraga. Need ka tagastatakse kooli kodukorrast lähtuvalt. Tavapäraselt toimub see kas eset lapsevanemale üle andes või tundide lõpus, mil isik selle eseme kasutamisega ei saa rikkuda kooli kodukorda. Soovitan seega lugeda läbi enda kooli kodukorra reeglid ja nendest tulenevalt vajadusel esitada kaebus direktori tegevuse peale kohalikule omavalitusele.
 

Küsimus: Kas ja kuhu peaks teatama, kui inimene regulaarselt rikub tingimisi karistuse nõudeid?30.08.2017

Kas ja kuhu peaks teatama, kui inimene regulaarselt rikub tingimisi karistuse nõudeid? Ei ela määratud aadressil, tarbib alkohoolseid- ja narkootilisi aineid jne...

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Antud info tuleb kindlasti edastada isiku kodupiirkonna kriminaalhooldajate üldmeiliaadressile. Need aadressid on leitavad siit: http://www.vangla.ee/et/kriminaalhooldus/kriminaalhooldajate-kontaktandmed
 

Küsimus: Kui mul on rolleriga kiiruseületamise eest trahv, kas siis on aastane B-kat lubade tegemise keeld ka peal?30.08.2017

Kui ma teen esmaseid b-kat lube kas siis peab register olema puhas? Ehk kui mul on rolleriga kiiruseületamise eest trahv, kas siis on aastane lubade tegemise keeld ka peal?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Jah, kiiruseületamise eest määratud karistuse kehtivusaeg mõjutab juhtimisõiguse andmist.
 

Küsimus: Kas mu sõpra, kelle autoga jäin joobega vahele, hakatakse nüüd rohkem kinni pidama?30.08.2017

Tere!
Kas mu sõpra, kelle autoga jäin joobega vahele, hakatakse nüüd rohkem kinni pidama?
Ette tänades

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Politsei lähtub sõiduki peatmisel ja kontrollimisel hetkeolukorrast. Kui sõiduki liikumine äratab politsei tähelepanu, siis kontrollitakse andmebaasi kaudu sõidukit. Kui sealt on näha, et sõidukiga on seotud joobes juhtimise juhtum, siis seda tõenäolisem on, et sõiduk peatatakse.
 

Küsimus: Mida teha, kui minu arvuti varastati ja nüüd olen ise süüdistatav, nagu oleks arvuti teel inimesi mõnitanud ja kiusanud?30.08.2017

Tere. Keegi varastas minu arvuti id ja esines minu nime all, kiusates inimest, keda ma ei tunne. Selle tõttu esitati mulle süüdistus nagu oleksin mina antud inimest mõnitanud ja ähvardanud. Politsei ei usu mind, kui ütlen, et ei tunne seda inimest, keda kiusati, sest tundub, et keegi on kasutanud minu nime. Seoses sellega otsiti ka kodu läbi, kuid politsei ei esitanud dokumenti, mille alusel kodu läbi otsiti. Kuna on esitatud süüdistus, tuleb mul käia ütlusi andmas, kuid kuna elan maal, ei ole Tallinna sõit alati nii lihtne. Kuidas toimida edasi?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kui politseinikud tulevad sündmuskohale on nad kohustatud näitama läbiotsimismäärust, mis tõendab, et läbiotsimiseks on vastav luba kohtult olemas ning millel on kirjas läbiotsimise eesmärk ja põhjendus. Kui politseinik seda ei esitanud, andke sellest teada politsei sisekontrollibüroole, kes saab hinnata antud tegevuse õiguspärasust (ppa@politsei.ee).

Teile saadetakse jaoskonda ülekuulamisele tulemiseks kutse. Kui aeg ei sobi või tegemist ei ole Teie elukohale lähima politseijaoskonnaga, tuleb võtta menetlejaga ühendust ning leppida kokku mõlemale sobiv aeg ja koht ülekuulamise läbiviimiseks.

Kui Teie teate, et ei ole süütegu toime pannud ning politsei teeb siiski teistsuguse otsuse, on Teil võimalik menetluse alustamise kui ka otsuse peale kaebus esitada.
 

Küsimus: Kui jääd autos lahtise turvavööga kaasreisjana vahele, kas siis saab 1 aasta juhilubade eksamite keeldu?30.08.2017

Kui jääd autos lahtise turvavööga kaasreisjana vahele, kas siis saab 1 aasta juhilubade eksamite keeldu?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Liiklusseadus on väga selgelt piiranud ära, milliste liiklusseaduse rikkumiste karistuste kehtimise ajal juhtimisõigust ei väljastata. Turvavööta sõitmise eest määratud karistus sinna hulka ei kuulu.