Liiklus- ja sõidukikindlustus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kes hüvitab liiklusavariis rolleri poolt tekitatud kahju?14.09.2011

Kui rolleri ja auto avariis on mopeedijuht süüdi, kes hüvitab autole tehtud kahju?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Alates 1. juulist käesoleval aastal muutus liiklusseadus. Muutuse kohaselt loetakse ka mopeed (sh roller) mootorsõidukiks. Sellest tulenevalt tuleb mopeed liiklusregistris registreerida ja mopeedil peab olema liikluskindlustus. Enne seaduse jõustumist kasutusele võetud mopeedide registreerimisel on üleminekuaeg kuni järgmise aasta 1. juulini.
Muutusest tingituna sõltub kahju hüvitamine mitmest asjaolust:
1. Kui mopeedi suhtes oli kehtiv liikluskindlustuse leping, siis hüvitab mopeediga põhjustatud kahju liikluskindlustuse kindlustusandja.
2. Kui mopeedi suhtes ei olnud liikluskindlustuse lepingut, siis:
2.1 tuleb kahju hüvitamist nõuda mopeedi juhilt, kui a) kahju põhjustati enne käesoleva aasta 1. juulit või b) kahju põhjustati/põhjustatakse enne järgmise aasta 1. juulit, mopeed on registreerimata ja kasutusele võetud enne käesoleva aasta 1. juulit;
2.2 kahju hüvitab Eesti Liikluskindlustuse Fond (LKF), kui
a) enne järgmise aasta esimest juulit põhjustati kahju i) registreeritud, kuid kindlustuslepinguta mopeediga või ii) registreerimata mopeediga, mis oli kasutusele võetud peale käesoleva aasta 1. juulit või
b) kahju põhjustatakse peale 01.07.2012

Üksikasjalikum teave vt LKFi kodulehelt http://www.lkf.ee/images/files/mopeedikindlustus_kliendile4.pdf
 

Küsimus: Kas kindlustus korvab mulle avarii kahju, kui minu autot juhtis alkoholijoobes teine isik?12.09.2011

Mure siis järgmine. Minu sõidukiga toimus avarii, mille juhiks oli alkoholijoobes juht, kellel polnud ka juhtimisõigust. Avarii põhjustajaks oli ta samuti.
Kas kindlustus korvab minu sõiduki kui juhiks ei olnud autoomanik? Või on kahju korvamine minu ja avariipõhjustaja vaheline probleem?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Liiklusõnnetuse põhjustanud sõidukijuhi juhitud sõidukile tekkinud kahju hüvitatakse sõidukikindlustuse kindlustuslepingu alusel. Üldjuhul on kindlustuslepingu tingimustes kokku lepitud, et kahju ei hüvitata, kui sõiduki juht oli õnnetuse toimumise ajal alkoholijoobes. Seda sõltumata asjaolust, kas sõiduki juht oli sõiduki omanik või mitte.
Seega tuleb Teil kahju hüvitamist nõuda kahju põhjustajalt ehk sõiduki juhilt.
 

Küsimus: Kodukindlustus - kuidas saada kindlust, et kõik vastab kindlustuse nõuetele?01.09.2011

Kuidas ma saan kindlustunnet, et nt. tulekahju korral kindlustusselts hüvitab minu talumaja? Kust kohast võiks saada infot kas küttekolded, elektrisüsteemid jne vastavad kindlustuse nõuetele, et tagantjärgi ei leitaks mingit viga, mille tulemusel jääb kindlustushüvitis saamata?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kindlustushüvitis makstakse välja vastavalt kindlustuslepingu tingimustele. Üldjuhul ei või kindlustusandja kahju hüvitamisest keeldumisel tugineda ehitise seisukorrale, kui ehitisel on kehtiv kasutusluba, muud ettenähtud load ja ehitist on nõuetekohaselt hooldatud. Erandid ja erinõuded peavad kindlustuslepingu dokumentides olema selgelt välja toodud.

Ehitise küttekolde kohta saab litsentseeritud korstnapühkijalt küsida akti küttesüsteemi tehnilise seisukorra kohta. Võimalik on paluda ka Päästesteametil küttekolde tehnilist seisukorda hinnata.
Elektrisüsteemi korrasolekut tõendatakse nõuetekohasuse tunnistusega. Selle tunnistuse saab akrediteeritud spetsialistilt.
 

Küsimus: Kas koera tekitatud kahju läheb kaskokindlustuse alla04.08.2011

Koer näris auto juhiistme sisse augu, rooli kattenahal on samuti hamba jäljed peal. Kas selline juhtum läheb kaskokindlustuse alla?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Sõidukile kodulooma tekitatud kahju hüvitamine sõltub juhtumi üksikasjadest ja kindlustuslepingu tingimustest. On kindlustusandjaid, kelle kindlustuslepingu tingimustega on otsesõnu välistatud sellise kahju hüvitamine. Lisaks tuleb hinnata, kas antud juhtum oli ootamatu ja ettenägematu sündmus.

Täpsema teabe saamiseks palun pöörduge oma kindlustusandja poole.
 

Küsimus: Liikluskindlustus ja auto vormistamine02.08.2011

Tere. Ostsime auto, mis on edasi müüdud läbi mitme inimese. Nüüd on meil soov see auto enda nimele vormistada aga kust leida õige omaniku telefoni numbrit? Omaniku isikukood ja nimi on olemas. Ja kust saaksin teada selle auto kindlustusest?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Teavet sõiduki suhtes sõlmitud liikluskindlustuse lepingu kohta saab Eesti Liikluskindlustuse Fondi veebilehelt, vt www.lkf.ee - Avalikud päringud - Kindlustuskaitse kehtivuse kontroll.
Sisestades sõiduki registreerimismärgi, näitab avalik päring, kas sõiduki suhtes on olemas kehtiv liikluskindlustuse leping ja poliis ning millise kindlustusandjaga leping sõlmitud on.

Teavet, kuidas ja mis tingimustel sõiduki oma nimele saate registreerida, annab Maanteeameti liiklusregistri büroo, vt www.mnt.ee.
 

Küsimus: Kas sõidukikindlustus katab ravikulusid avarii korral?30.06.2011

Tere,
Kas sõidukikindlustus katab mingil määral ravikulusid, kui liiklusõnnetuse tagajärjed on tõsisemad ning juht vajab meditsiinilist ravi?
Kui jah, siis milliste põhimõtete alusel toimub kulude hüvitamine?
Ette tänades ja vastust ootama jäädes

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Sõidukikindlustuse kindlustuskaitse ulatus on kokku lepitud konkreetses kindlustuslepingus. On võimalik sõlmida sõidukikindlustuse kindlustuseleping, mis sisaldab ka õnnetusjuhtumi kindlustuskaitset juhile ja kaasreisijatele. Õnnetusjuhtumikindlustuse alusel makstakse tavaliselt kokkulepitud kindlustushüvitis kindlustatud isiku surma või invaliidistumise korral. Ravikulud ei kuulu üldjuhul õnnetusjuhtumikindlustuse kindlustuskaitse hulka.

Sõiduki juhi ja kaasreisijate ravikulud, mis on tarvilikud liiklusõnnetuses saadud vigastuste raviks, katab kohustuslik liikluskindlustus. Hüvitise maksab liiklusõnnetuse põhjustanud sõidukile liikluskindlustuse kaitse andnud kindlustusandja. Liikluskindlustuse lepingu alusel hüvitatakse ka liiklusõnnetuse põhjustanud sõidukijuhi ravikulud raviasutuses.

Ravikulude hüvitamise üksikasjad on liikluskindlustuse seaduses.
 

Küsimus: Kas autoavariis saadud vigastuse ravi ka kompenseeritakse?16.06.2011

Tere.
Mu emaga juhtus liiklusõnnetus, mille põhjustas tema elukaaslane, jäädes roolis magama ja sõitis vastu posti, ema oli kõrvalistuja. Avarii tagajärjel on tal jalg pea 3 kuud kipsis, nii, et tööle ta minna ka ei saa. Kas kindlustus peab maksma mingit keskmist palka ja haigla kulusid katma? Ja millest alustama peaks?
Ette tänades vastuse eest.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Liiklusõnnetuse põhjustanud sõidukile liikluskindlustuse kaitse andnud kindlustusandjal on kohustus hüvitada kannatanule, sh näiteks kaasreisijale tekitatud kahju (ei oma tähendust seotus kahju põhjustanud sõidukijuhiga).

Hüvitamisele kuuluv isikukahju on muu hulgas:
1) ajutisest töövõimetusest tulenev kahju. Hüvitatakse liiklusõnnetuses saadud vigastustest tulenev sissetulekute vähenemine selle aja eest, mille jooksul kannatanu oli töövõimetu;
2) kannatanu ravikulu. Hüvitatakse kannatanu ravimiseks tehtud põhjendatud kulu. Põhjendatuks loetakse kulutused raviprotseduuridele ja -vahenditele, mis on kannatanule meditsiiniliselt näidustatud ja mille otstarbekuse on arst-ekspert heaks kiitnud;
3) liiklusõnnetusega seotud mittevaraline kahju. Kui isik, kellele hüvitatakse isikukahju, pidi seoses selle kahjuga taluma ülitugevat valu või tal tekkis puue, mis seisneb organi või kehaosa kaotuses või alatalitluses, ja see on tuvastatud arstliku ekspertiisi käigus, siis tasub kindlustusandja ühekordse hüvitise.

Hüvitise saamiseks palun pöörduge kindlustusandja poole, kellega oli sõlmitud kahju põhjustanud sõiduki suhtes liikluskindlustuse leping. Üksikasjalikumad juhtnöörid edasiseks saate kindlustusandjalt.
 

Küsimus: Avarii minu autoga ja kindlustushüvitis14.06.2011

Tere, sooviksin teada, kas mul on õigus mingile kahju hüvitamisele kindlustuse poolt, kui minu autoga toimus avarii, kus juht ise süüdi oli. Auto on minu nimel ja mina olen liikluskindlustuse maksja, kuid õnnetuse põhjustas teine inimene minu autoga ja enda süül (sõitis kraavi).

Ette tänades ja vastust ootama jäädes.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Teie kirjeldatud juhtumi tagajärjel tekkinud kahju sõidukile kuulub hüvitamisele sõidukikindlustuse lepingu alusel.

Kui Teil oli üksnes liikluskindlustus, siis kindlustusandja Teile kahju ei hüvita. Liikluskindlustus on sõiduki valdaja vastutuskindlustus. Liikluskindlustuse alusel hüvitab kindlustusandja liiklusõnnetuse põhjustaja tekitatud liikluskahju teisele isikule. Ei hüvitata liiklusõnnetuse põhjustanud sõidukijuhi juhitud sõiduki omanikule või valdajale tekitatud kahju.
 

Küsimus: Garantiikirjaga tegutsev firma on ebamõistlikult kallis13.06.2011

Maja oli kindlustatud, kahjusumma hüvitatakse garantiikirja alusel. Garantiikirjaga määratud firma on võtnud monopoolse seisaku ja esitab tööde kohta üüratuid summasid.

Mis võimalused on rahad enda kätte saada või kindlustuselt garantiikirja oma nimele saada, et võtta erinevatelt firmadelt pakkumisi ja teha see maja mõistlike summade eest korda mitte osaliselt ja ülemakstult.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kahju hüvitamise üksikasjad on kokku lepitud kindlustuslepingus ja kindlustustingimustes. Vastavad kokkulepped on kindlustusandjatel erinevad.

Ehitise taastamise puhul on võimalik rahas hüvitamine või kindlustusobjekti taastamine. On tavaline, et valikuõigus on kindlustusandjal. Taastamise korral on tavaliselt kindlustusandjal õigus otsustada, kes ehitise taastab.

Eeltoodule vaatamata soovitan kindlustusandjaga läbi rääkida. Kui läbirääkimine ei õnnestu, kuid arvate, et Teil on õigus, on Teil võimalik pöörduda vaidluse lahendamiseks kindlustuslepitaja poole, vt http://www.eksl.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=165&Itemid=232&lang=et.
 

Küsimus: Paralleelne elukindlustus11.05.2011

Tere!
Küsimus elukindlustuse kohta, kus kindlustusjuhtumiks on surm. Kas võib teha 2 paralleelselt kehtivat elukindlustust erinevates firmades ja erinevatele soodustatud isikutele?
Täpsemalt - kui teen näiteks X kindlustuses elukindlustuse surmajuhtumi puhuks ja soodustatud isikuteks määran oma lapsed ning teise, analoogilise elukindlustuse, teeksin Y kindlustuses, kus soodustatud isikuks määran oma praeguse elukaaslase (ei ole ametlikult registreeritud abikaasana ja ei ole lastega mingit seost). Kas mõlemad kindlustused makstakse soodustatud isikutele välja piiranguteta, täies mahus, kui kindlustusjuhtum (surm) on toimunud?
Ja kui nii on, siis kuidas toimub soodustatud isikutel hüvitise saamiseks vajalike dokumentide esitamine, kõik surmajuhtumit fikseerivad dokumendid, mis vaja kindlustusele esitada, saavad olla vaid ühe poole käes. Kas ilmtingimata peavad mõlemad pooled konsolideeruma selleks, et kindlustustest hüvitis kätte saada? Kui aga nad omavahel ei suhtle, siis nagu kaob võimalus ühel poolel üldse kindlustusele mingeid dokumente esitada ja kaob võimalus hüvitist saada.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Siintoodu on üldine käsitlus. Enne kindlustuslepingu sõlmimist tuleb kõnealused küsimused valitud kindlustusandjalt üle küsida.

Sama isiku kindlustamiseks võib teha mitu elukindlustuse lepingut. Neis lepingutes võivad olla erinevad soodustatud isikud. Üldjuhul lepingut sõlmides küsib kindlustusandja, kas isikul on teisi elukindlustuslepinguid. Kui on, tuleb üldteave nende kohta kindlustusandjale avaldada.

Asjaolust, et isikul on mitu erinevat kindlustuslepingut erinevate soodustatud isikute kasuks, ei sõltu hüvitise väljamaksmine.

Surmajuhtumi hüvitise saamiseks tuleb kindlustusandjale esitada koopiad vastavatest dokumentidest, näiteks sumatunnistus ja tõendid, mis selgitavad surma asjaolusid. Võib arvata, et huvitatud isikul (antud näites lastel ja elukaaslasel) on võimalik saada koopia neist dokumentidest teineteisest sõltumata. Seda eeldusel, et neil isikutel on õigus neid dokumente vastavatest asutustest saada.