Loomaarst

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kui pikalt võib kassi dieedil pidada, et see tervisele ei mõjuks?31.10.2011

Minu pärsia kass (10,5 aastane) sööb alates märtsist Specific Weight Reduction krõbuskeid. Kaal on alanenud 6,8 kilolt praeguseks 6,1 peale. Kuna meie loomaarst soovitab kaalu langetada kuni 5 kiloni, soovin ka teist arvamust. Kas sellises vanuses kassi tervisele on ohutu nii pikk dieettoidu söömine (pakil kirjas, et soovituslikult 6 kuud kasutada) ja kas kaalulangetamine 5 kiloni ei ole liiga kurnav? Kass on suurekasvuline.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Specificu FRD ehk veight reduction on samas ka täistoit, ehk siis ühtegi tähtsat toitainet saamata ei jää. Selle toidu mõte on selles, et ta sisaldab rohkesti seedumatut kiudainet - süües vastava normkoguse neid krõbuskeid annab see kassile täiskõhutunde, aga energiaallikana kasutab organism n.ö varusid. Iga kuue kuu möödudes tuleks hinnata saadud tulemust koos arstiga ning otsustada, kas jätkata dieeti või süüa mõnda aega FGD toitu (eakad kassid). Oleneb ka, kas kaalulangetamine võeti ette ennetava abinõuna või mõne konkreetse terviserikke pärast.
 

Küsimus: Kui palju võiks maksta koera "magamapanemise" süst?24.10.2011

Kui palju võiks maksma minna "magamapanemise" süst koerale? Koer kaalub ca 15-20 kg.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

See on väga delikaatne ja tundlik teema ning eeldab selliseid protseduurireegleid, kus vestluses loomaomaniku ja loomaarsti vahel selgub, et midagi enam teha pole võimalik ning loomale on see parim ja ainuõige lahendus kauem mitte piinelda, misjärel manustab loomaarst esimese süsti, mis on segu valuvaigistist ning lihaselõõgastajast ning kui loom on jäänud omaniku süles rahulikult "magama" teeb loomaarst, kui omanik on ruumist lahkunud, selle "päris süsti".
Hinnad on eesti piires erinevad, kuid kindlasti ärge otsige kohta, kus see on kõige odavam, vaid kus seda tehakse koera ja Teie jaoks kõige väärikamalt.
 

Küsimus: Kas külmakartlikud koerad peaksid kandma õues riideid?24.10.2011

Kas külmakartlikud koerad peaksid kandma õues riideid?
Mis materjalist riided oleksid kõige sobilikumad ja miks?
Kui vanalt peaks koera harjutama kandma riideid?
Mida saaks veel koera jaoks teha, et tal oleks väljas soojem?
Kas koerte riided takistavad koera liikumist (lihaste tegevust)?
Kas ilu pärast võib koertele riideid selga panna või need võivad põhjustada mõnda haigust?

Loodan, et saate vastata!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Külmakartlikud koerad võiksid kanda riideid küll, aga kindlasti mitte ilu pärast, vaid kaitseks külma ja vihma eest. Külma vastu on sobilikud natuke paksemast vettpidavast materjalist sooja voodriga mantlid või kombekad. Meie kliimas vajavad seda ilma sooja aluskarvata koeratõud või mõne terviseprobleemi tagajärjel hõredaks jäänud kasukaga koerad. Kindlasti saab sobiva riietusega ära hoida nii mõnegi külmetusest või alajahtumisest tingitud terviserikke. Vihmakombekad on õhemad ja sobivad ka pikakarvalistele, keda oleks tüütu või ka lausa probleemne iga päev peale vihma-poriga-lumega jalutamist pesta-sulatada ( nt. spanjelid).
Jooksmise ajaks saab alati riided ära võtta, kui on näha, et need segavad looma.
Otseselt ilu pärast kantavad riided mingit haigust ei põhjusta (kui just kuskilt ära ei hõõru, millest nahaprobleem võib areneda) pigem on see loomale häiriv ja ta ei saa loomulikult liikuda-käituda ning on sellest häiritud.
 

Küsimus: Kas kassi kõrvalestadest saab lahti üksnes puhastamisega?20.10.2011

Tubasel kassil on pärast maal käimist tekkinud kõrvalestad. Sarnast probleemi on esinenud ka varem. Siis andis arst Epi-Oticu, millega kõrvu puhastada. Hakkasime seda ka nüüd tegema, ent seekord ei taha lestad kuidagi kaduda.
Kas neist saab lahti ainult järjekindla puhastamisega või on selleks olemas ka spetsiaalsed rohud?
Aitäh ette!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Meil käib see protseduur nii, et kassil võetakse sügelevast kõrvast proov ja kui mikroskoopilisel uuringul selgub, et tõepoolest on tegemist kõrva sügelislestaga ( nt. otodectes cynotis) siis lisaks korralikule kuulmekanalite puhastamisele-loputamisele tuleks vastavalt kassi kaalule manustada talle turjanahale spetsiaalset selamektiini või imidaklopriid/moksidektiini sisaldavat täpilahust.
Arvan, et Teie arst teab, mis preparaadid need on. Ilma selle rohuta need lestad suure tõenäosusega ei sure ja kaevuvad üha sügavamale
 

Küsimus: Kuidas koeral maokeerdu ära hoida?13.10.2011

Tere. Aastal 2010 kevadel pidime magama panema oma 12-aastase basseti, kuna oli maokeerd. Nüüd 1,5 aastat hiljem võtsime 8-kuuse uue basseti ja siit ka küsimus, et mida peaks teadma toitumisest, et enam ei juhtuks seda. Oli väga kurb ja traagiline juhtum. Praegu saab Hillsi kutsikatele ja peale ka kodutoitu natukene 2 korda päevas. Mida võiks veel anda või mida teha, et kutsa oleks terve? Ta on meil pere lemmik, mitte jahi- või näitusekoer.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kahju tõesti kuulda, et selline asi Teie eelmise koeraga juhtus. Maokeeru puhul on iga sekund kallis ja me ju sageli ei näe ka kohe, et midagi on valesti. Kindlasti peab edaspidi oma uut sõpra toites silmas pidama seda, et kui koer on ablas sööja, et mitte tal kõhtu väga täis sööta. Ja seda eriti kuivtoidu puhul, mis hakkab maos paisuma ja tekitab koeral ebameeldiva tunde ja tahtmise püherdada. Pigem toita teda väiksemate portsjonitega ja tihedamalt.
Samuti ei tohiks ise koera "üle selja" keerata.
Anatoomiliselt on koeratõugudest maokeeru tekkeks riskigrupis bassetid, bernhardiinid, saksa lambakoerad, buldogid.
 

Küsimus: Kassi kolmas laug või liigliha10.10.2011

Tere. Selline mure, mis algas juba poolteist aastat tagasi. Nimelt tekkis kassi silmalaule väike haav. Varsti hakkas silm vett jooksma, läksime arsti juurde. Anti ussirohtu ja silmasalvi. Paremaks ei läinud midagi. Vahetasime arsti, tehti antibiootikumi süst, mis aitas kaheksaks kuuks. Siis hakkas silm uuesti vett jooksma ja tekkis nagu liigliha silmalaule. Uuesti arstile. Tehti ussitõrjet 2 korda 2 nädalase vahega ja antibiootikumi süsti. Silmasalvi ja tilkasid ka. Asi ei paranenud. Nüüd septembris käisime kolmanda silmalau operatsioonil kuigi tundus nagu oleks sinna kasvanud "liigliha". Opist on möödas kuu, aga muutusi ei näe. Silm on põletikus, vesine, krae ta ümber segab loomkese igapäevahoolitsust. Liigliha või kolmas silma laug on uuesti kasvanud. Mida teha? Palun soovitada kliinikut kuhu sellise murega pöörduda. Aitäh

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Teie kirjast ei selgu kahjuks, kus Eestimaa nurgas Te elate, et soovitada lähimat kliinikut. Kui vahemaad pole Teile probleemiks, soovitan dr. Ülle Kella Tallinnas Tiina Toometi kliinikus või dr. Andžela Lehtlat Tartus Maaülikooli loomakliinikus. Nemad on spetsialiseerunud just veterinaaroftalmoloogiale.
 

Küsimus: Kassil nina kärnas30.09.2011

Umbes nädal tagasi muutus kassi nina mustaks, nagu oleks lihtsalt mullane (aastane isane õuekass) ja mõtlesime, et on värskeltküntud põllul hiiri püüdnud vms. Iga päevaga aga läks nina aina hullemaks, nüüd on kohe päris kärnas, ilusat roosat kassinina pole kuskil näha. Nädal tagasi tundus, et aevastas ka rohkem kui tavaliselt. Muidu aga loid pole, sööb endiselt suure isuga, mängib. Aga mis selle ninaga lahti on?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Tõenäoliselt eritub ninast nõret, mis ära kuivab ja kärnasena tundub. Kindlasti andke ussirohi kiisule ära ja laske oma loomaarstil ka hingamisteid kontrollida.
 

Küsimus: Kokkerspanjeli nahahaigus, hilinenud kärntõve ravi27.09.2011

Olen see, kes kirjutas ameerika kokkerspanjeli nahaprobleemidest. Panin täna koera autosse ja käisin linnas loomakliinikus ära. Arst ütles, et koer on tubli ja natuke veel vaja maha saada kaalust (umbes 5 kg ja toidukogused, mis koerale annan, pidid jääma samaks ja ka füüsiline koormus). Naha kohta ütles niipalju, et koeral on kärntõve tagajärjel tekkinud nahapõletik. Tehti süst ja määrati 2-nädalane antibiootikumide kuur (tablettide näol). Põletik tekkis kuna kärntõve ravi ei alustatud kohe (kohalik arst ei osanud diagnoosi panna) ja venis pikale. Mingeid proove ei võetud rohkem ja leppisime kokku, et 2 nädala pärast läheme uuesti vastuvõtule ja kui vaja määratakse uus ravikuur. Kas oleks pidanud laskma siiski proovid võtta? Arst ütles, et see põletik polegi väga hull ja mulle ainult tundub nii, kuna ta on minu koer ja olen lihtsalt mures (ühesõnaga muretsen asja suuremaks). Kas siiski on endiselt põhjust muretsemiseks või lasen tablettidega edasi?
Aitäh Teile!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Selle uue info valguses jätkake kindlasti samas vaimus ja usaldage oma arsti. Nahaprobleemid ongi alati pikaaegse raviga ja visad taanduma. Keset ravikuuri ei ole kindlasti mõtet hakata analüüse tegema. Las need jäävad siis pealegi tagavaraks, kui praegune raviskeem ei toimi enam.
 

Küsimus: Koeral nahahaigus, väidetavalt kärntõbi, aga ikka ei saa terveks26.09.2011

Tere!

Võtsin kevadel kuulutuse kaudu Ameerika kokkerspanjeli: 8-aastase ja ta oli ka ülekaaluline (kaalus 30 kg). Panin kohe dieedile ja kui ta oli alla võtnud juba 10 kg hakkas ennast sügama (see oli suvel). Tagumise käpaga kratsis esimese käpa alt lõhki ja sinna tekkisid haavad ja koorikud ja siis lõpuks tuli ka teisele poole. Käisin ka loomaarstil ja öeldi et kärntõbi, tegi süsti ja pani turjale rohtu ja andis kreemi ja šampooni millega pesta. Kreemitasin nädala ja ikka ei läinud üle ja kordasime ravi (süst ja turjale rohi) ja nüüd saanud juba 3 korda seda aga ikka ei ole paranenud. Kestnud ravitsemine üle 1 kuu juba. Karva ajasin lühikeseks, et parem kreemitada oleks. Käppade juurest on haavad ja koorikud peaaegu kadunud aga mõni päev tagasi tuli pea peale punane ja kõva koorik ja see on edasi levinud kuni poolde selga (mitte üks suur lärakas, vaid nahavoldikeste pealt). Ja käppasid lakub ka kogu aeg (haudunud ei ole ja karv ilusti lõigatud) ja sinna olen pannud kartulitärklist, et liigsest süljest hauduma ei läheks. Ei oska enam midagi teha selle nahaprobleemiga. Äkki oskate nõu anda. Magama ei tahaks ka panna, sest olen pool aastat päevast päeva kogu oma aja selle toreda kutsa jaoks pühendanud (tuues oli tal silmapõletik ja kõrvapõletik ja karv oli pulstunud). Tahaks nii väga, et see koer saaks lõpuks terveks, sest tema jaoks on see aeg olnud raske.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kahtlemata on tegemist väga tõsise patsiendiga. Kuna ameerika kokkerspanjel on kaalunud 30 kilo, mis on ligi kolm korda raskem kui ideaalkaal, oleks mõistlik koos oma loomaarstiga paika panna diagnostika- ja raviplaan, kuhu kuulub ka õige toitumine ja hooldus. Hea oleks, kui saaks uurida tema verd nii kliiniliselt kui ka biokeemiliselt ning ideaalis määrata ka kilpnäärme, neerupealiste hormoonide ning veresuhkru tase.
Seejärel peaks uurima ka nahka lähemalt, ehk siis laskma teha nahakaaped, pigistusproovi, tsütoloogia ja vajadusel ka seenekülvid ja bekterioloogilise uuringu koos antibiogrammiga. Seejärel hakkavad selguma tõenäolised haiguspõhjused ja meile hakkab selgemaks saama mida on vaja ravida ja millega. Tõenäoliselt ei ole siin ühte konkreetset haigust vaid palju erinevaid terviseprobleeme, mis on omavahel seotud ja nende visuaalseid tagajärgi.
Seega kompleksne ravi eeldab ka kompleksseid uuringuid, muidu muutub Teie koer katseloomaks, kelle peal proovida erinevate ravimite mõju.
 

Küsimus: Kass on depressioonis, palun andke nõud mida teha24.09.2011

Mul on väga suur mure seoses kassiga. Kass on umbes 7 aastane ja ei ole kordagi arsti visiidil käinud, ainuüksi õue on teda väga raske saada. Kunagi õueviimine õnnestus, kuid seda ka sunniviisil. Välikeskkond on talle tõeliselt hirmutav ja vastuvõetamatu. Tunnen, et kassil on suur depressioon. Samuti külaliste suhtes on ta väga pelglik. Kass on elanud samas kohas 7 aastat. Mitmeid aastaid tagasi kolis ema välismaale, mistõttu jäime kolmekesi - mina, õde ja kass. Argipäeva kohustuste tõttu (kool, töö, väljaskäimised) viibis kass ka palju aega üksinda kodus. Millalgi sai võetud kaasüürnikud aastaks ajaks, kellega meil olid suhted head, kuid keda kass omaks ei võtnud. Arvan, et võõras inimene ei suuda leida kassiga nii erilist kontakti, kui oma pereliige. Üüriliste lahkudes kolis taas uus üürnik, kes elab meil siiani, kuid kes tegeleb enda kohustustega. Probleemide tõttu õega olin sunnitud vahetama ise elukohta, kus omanik lemmikloomade kaasavõtmist ei aktsepteerinud. Jõudsin arvamusele, et kassilt võtta tema kindlus ja üks perenaistest - õde, ei oleks õige. Seetõttu hakkasin käima aeg-ajalt kassi vaatamas, et tal kõik eluks vajalik - toit ja jook alati olemas oleks. Nüüd sel septembril õde teatas kolimisest välismaale ja uutest üürnikest. Arutasime õega kassi kolimist minu juurde, kuna leidsime poisiga endale uue omaette üürikorteri. Teda kolima hakates ja kassipuuri pannes, hakkas kass küünistama ja püüdis põgeneda meie haardest. Jätkuvalt elab kass samas korteris ja algselt käisin ma iga päev teda vaatamas kuni tekkis probleem üürnikega, kuna ise ei tasu seal arveid aga viibisin iga päev. Seetõttu sõlmis õde üürnikega kokkuleppe, et hakkan 2 x nädalas käima kõike vajalikku toitu/liiva toomas ning nemad toidavad ja hoiavad korras kassitualetti. Ostsin/ostan kassile väärtuslikku toitu (royal canin, querme), laktoosivaba kassipiima. Uued üürnikud (ema ja väike poiss) väidavad, et ei ole probleem teda vaadata ja toita, kuid minu süda valutab. Samas hea, kui on paiksed ja korralikud üürnikud, kes veedavad õhtud kodus, nii on kassil seltsi. Rääkisin probleemist ka loomapoe töötajaga ning tema arvas, et igal juhul on parem jätta ta sinna ja käia lihtsalt vaatamas, kui võtta ära tema kindlus. Ei tea mida mõelda, tahan, et kass vabaneks hirmudest ja suudaks olla õnnelik. Ma olen ise juba suures depressioonis, sest ei suuda elada teadmises, et olen ta justkui kaotanud ja ehk tunneb kass, et oleme ta õega hüljanud. Mis on Teie hinnang olukorrale? Kuidas saada kass enda juurde ilma temapoolse kartuseta? Mis oleks kassile parim?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Teie, kes te tunnete seda kassi kõige paremini, peategi langetama otsuse selles osas, et kas kass eelistab Teid kui tuttavat inimest kellelt ta on harjunud saama toitu, hellitusi ja suhtlust? Või hindab ta rohkem seda korterit kui oma territooriumi, mis on tema poolt kontrollitud ja ta on sellega harjunud ning hindab eelkõige turvalisi peidukohti.
Kas stressiolukorras kass otsib pigem inimese lähedust või poeb peitu? Kui te soovite kassi jaoks parimat lahendust, siis lähtuge sellest.