Loomaarst

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Koeral on jooksuaeg lõikusest hoolimata23.03.2011

Tere,
Oman 7-aastast emast krantsi. Käisin temaga 2008. aasta kevadel loomaarsti juures, kes lõikas koeral ära vastavad organid, et tal enam jooksuaega ei oleks. Eelnevalt oli jooksuaeg iga aasta märtsis ja oktoobris ning 2006. aastal sündisid ka 11 kutsikat. Loomaarsti sõnul peale operatsiooni ei tule enam selliseid probleeme. Kahjuks on koeral jooksuaeg siiamaani, kaks korda aastas ja jätkuvalt kari isaseid penisid aia taga, kes sisse saab, see asub kohe asja kallale (õnneks küll kutsikaid enam ei tule).
Kuid küsimus selline, et kas peaksin uue lõikuse tegema või aitaksid mingid tabletid või süst?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kuna Teie koeral on peale steriliseerimislõikust säilinud innatsükkel, on alust arvata, et osaliselt või ka täielikult on jäänud eemaldamata munasarjad, kus toimub emassuguhormoonide produktsioon. Kui östrogeenide tase tõuseb looma veres juba teatavale tasemele, algab munasarjades folliikulite areng, mis viibki östruse ehk innani, mis omakorda tipneb ovulatsiooniga. Sellel perioodil ongi emane koer nö. kõigeks valmis ja otsib kontakti isaste koertega.

Kõik kolm varianti, mis te ise lahendusena välja pakkusite, võivad kõne alla tulla. Peaksite koos oma loomaarstiga neid riske kaaluma ning kõigist nüanssidest rääkima (neid on palju). Uus lõikus oleks pikas perspektiivis kõige tõhusam. Süst on selline hea võimalus operatsiooni edasi lükata 4-5 kuu jagu, olgu see siis mõttega harjumiseks või raha kogumiseks. Paraku on koera tervise seisukohalt mõttekas süsti teha anöstruses ehk soikefaasis ja see eeldab vaginaaltsütoloogilist uuringut. Tabletid on koera puhul liiga tülikad.
 

Küsimus: Kass imeb iseenda tissi07.03.2011

Meie 6-kuune kass imeb iseenda tissi. Kuidas sellest imemisest teda võõrutada saaksime?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Halb harjumus. Võõrutada kindlasti tuleb, sest vastasel juhul võib ajapikku tekkida probleem piimanäärmega. Kõigepealt võiks proovida määrida see imeti kokku mingi kassi jaoks jälgi maitsega ainega, näiteks sinepiga. Kui see ei aita, pange talle plastkrae kaela. Selle saate oma loomaarsti juurest. Hoidke kaelas umbes paar nädalat.
 

Küsimus: Koer närib küüsi28.02.2011

Tere,
Kas koeral on mingi aine puudus, kui ta närib oma küüsi?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Koer võib oma küüsi närida mitmel põhjusel. Mõned koerad närivadki oma küüned ise parajaks ja nendega pole küünte lõikamise muret. Vahest võib ka tunduda, et koer närib küüsi, aga tegelikult nakitseb ja lakub ta hoopis varvaste vahelt, sest talvel võivad sinna tekkida jäätükikesed, mis koera häirivad. Sageli võib selle piirkonna nahk sügeleda pärmseente ülekasvu tõttu. Teie kirjast ei selgu, kas ta närib oma küüsi juba ammusest ajast, kui tihti, kas selle piirkonna käpakarvad on muutnud värvi, kas nahk punetab, esineb karvakadu, turset. Kui koera ninaesine ei sisalda piisavalt kõiki toitaineid, on küüned pigem lõhenenud ja rabedad ning muutused on täheldatavad ka naha ja karvkatte juures.
 

Küsimus: Kassi küüniste lõikamine28.02.2011

Tere,
Kui kass ei lase normaalselt ja rahulikult lõigata oma küüniseid, siis kuidas peaksime toimima?
Lugupidamisega ja ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kodus sageli kass ei lasegi endaga suurt midagi teha, sest see on tema territoorium ja ta arvab, et tema on endale inimesed võtnud, mitte vastupidi. Inimesed saavad lihtsalt kiiremini selle külmkapi ukse lahti ja pipstükid kiisule nina ette tõsta. Kui te aga ühel hetkel proovite tal hakata küüsi lõikama, on tüli majas, sest ta ei saa aru, miks te seda teete. Nüüd on kaks varianti, õigemini kolm.
Esimene on see, et tunnistada kass võitjaks ja jätta need küüned alles.
Teine variant on see, et te kasutate kassi kinnihoidmiseks jõudu ning riskite tema pahameele ja rabelemise ja küünistamise-hammustamisega.
Kolmas variant on lõigata need küüned kliinikus ja las siis arstid-abilised olla "pahad" ja teie justkui "päästate ta" peale küüntelõikust ning kodurahu on ka alles.
 

Küsimus: Koer ei taha süüa22.02.2011

Minu koer on 13a vanune puudli ja bolonka segu. Suust tuleb halba lõhna ja sööb väga halvasti. Kui anda putru, siis oksendab välja (juba noorest peast nii). Kas on ka koerale midagi maofloora parandamiseks, et sööks paremini ja poleks halba lõhna? Söödame ainult hakkliha ja krõbuskeid.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kõigepealt tuleks kindlaks teha, kas halb lõhn tuleb suust selletõttu, et koeral on tekkinud hambakivi ja/või igemete põletik. See võib põhjustada ka seda, et koer sööb halvasti, sest see on talle valulik ja ebamugav. Kui suu on korras, tuleb edasi otsida halva lõhna allikat - neel, tonsillid, söögitoru, magu. Vajadusel tuleks teha ka röntgenülesvõtted ja gastroskoopia arvestades teie koera kõrget vanust.
Mao mikrofloora parandamiseks on mitmeid võimalusi. Anda saab nii laktobatsille kui ka pre- ja probiootikume, mis aitavad kaasa seedeprotsessidele. Oma loomaarsti käest saate osta või tellida. Neid on graanulitena, pastana ja ka osade kuivtoitude koostises. Krõbuskid peaksid tal olema kindlasti seenioride omad.
Kindlasti tuleb aga esmalt suu üle kontrollida ja hambakivi lasta kindlasti eemaldada, sest see probleem ei kao ise, vaid ajaga ainult süveneb.
 

Küsimus: Koeral on karv lahti22.02.2011

Tere,
Minul on mure koeraga (segavereline, 7-aastane, pikema karvaga, suurt kasvu). Koer närib endal mõlema külje pealt peopesa suurused laigud, kus enam karva ei ole. See juhtub pea iga aasta samal ajal (ajaliselt jääb varakevadesse). Olen selle murega ka loomaarsti juures käinud, aga olen paari aasta taguses diagnoosis, et tõenäoliselt on kirbu sülje suhtes allergiline, kahtlema hakanud. Kas ei või see olla mingi tõsisem haigus või hoopis mingi vitamiini või muu aine puudus?

Vastust ootama jäädes,
Malle

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere pr. Malle
Kahjuks ei ole koerte nahahaigused alati teps mitte üheselt mõistetavad ja kiiresti ning kaugelt diagnoositavad. Karvavabade laikudega puutume kokku nii seen- kui ka bakteriaalsete infektsioonide korral, nii ainevahetuslike kui ka endokrinoloogiliste häirete korral, loom võib ise lakkuda endale karvavabad laigud valu ja stressi tagajärjel jne jne. Sageli on ka nii, et koer lakub ja näkitseb ühte kohta, probleem on aga hoopis mujal ja sealt, kas ta ei ulata hästi või on raske ja nii ta lakub sealt, kust on mugavam. Suurtel koertel soliidsemas eas võivad teatud aegadel valutada liigesed, sageli puusaliigesed ning koer arvab, et ta "lakub selle probleemi ära". Tegelikult tuleks Teiega pikalt ja põhjalikult vestelda, et välja selgitada kõik koera söötmise-pidamisega seotud asjaolud ning koera varasemad tervisehädad ja ka igapäevane elu-olu. Super oleks muidugi ka see, kui samal ajal jutu sees saaks ka koera vaadata-katsuda-jälgida-nuusutada ja ka maitsta kui vaja. Võibolla on sellest abi, kui Te mulle kliinikusse helistate ja saan Teid ristküsitleda ja kui meil hästi läheb ja me probleemile jälile saame, kirjutame teistele ka.
Ain Erkmaa