Loomaarst

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kasside nakkuslik peritoniit22.07.2011

Tere,

Pöördusin loomaarsti poole umbes 1,5 kuud tagasi, kuna kassil oli köha ja häälekaotus, samuti oli ta loiumaks muutunud. Köha oli eelnevalt ka juba kuu kestnud. Röntgenpildist tuli aga välja, et tal oli vesi kõhus. Kopsud olid röntgenpildi järgi korras - ei teagi, kas sain õigesti aru, et vee surve kõhus avaldab kuidagi mõju vahelihasele ja seetõttu ka köha? Vereproovide vastused välistasid maksa ja neerude probleemid, leukotsüütide arv oli madal ning arst kahtlustas seetõttu nakkuslikku peritoniiti. Kuna see on ravimatu haigus, siis midagi muud ette ei võetud. Praegu on tal ikka köha - nagu köhiks karvapalli välja, luksatab samuti vahepeal, kuid ta sööb isukalt (Royal Canini kuivtoit, konservid ja lisaks vitamiinipasta). Kahju on vaadata pealt, tahaks kuidagi aidata, aga ei oska. Kass on 5-aastane.

Küsimused:
1) Kas on võimalus, et vesi on siiski mõnel muul põhjusel kõhus?
2) Kas kassi vaevusi on võimalik kuidagi leevendada (vee kõhust eemaldamine)?

Suur tänu vastamise eest

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Probleem tundub olema tõsine ja ilma röntgenipilte ja vereproovi tulemusi nägemata on mul raske seisukohta võtta.
Kui nüüd jätta kõik eelnev kõrvale, siis saab ära teha need kõige lihtsamad asjad, mis võivad tõenäoliselt kassil köhatamist-öögatamist põhjustada. Ehk siis anda ussirohi kuurina, manustada karvapallipastat igapäevaselt ning võiks lasta teha ka uued röntgenipildid. Samuti on olemas kiirtestid kasside ravimatute haiguste puhuks, mille positiivne või negatiivne vastus aitaks teid tupikseisust edasi.
 

Küsimus: Kassipoegade eraldamine07.07.2011

Tere!

Kass sünnitas ise ning kassipojad on omavahel seotud, tundub ta ei teinud mida vaja. Pole arusaadav, kuidas neid eraldada, nad on üsna lähedal teineteisele. Mida soovitate teha?

M

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kassipojad ei saaks olla omavahel seotud, sest igal kassipojal on oma lootekott ja platsenta, mille kassiema peale sünnitust katki närib ja ära sööb. Kassipojad on kuni silmade-kõrvade avanemiseni tavaliselt pesas üksteise kõrval-peal-all, sest nii on soojem ja turvalisem. Mõistlik oleks Teil ilmselt kutsuda lähim loomaarst või asjaga rohkem kursis olev kassiinimene vaatama mis toimub ja kas kõik on korras.
 

Küsimus: Kassil on nina alune hõõrdunud ja katki02.07.2011

Tere,
Eile hommikul märkasin, et kiisul on nina alt hõõrdunud.
Saadan Teile lingi, kus olen küsinud nõu teiste inimeste käest ja lisasin pildid:
http://www.unitedcats.com/et/forum/213/56742/minu-siiam-on-nina-ara-hoorunud

Esimene pilt on tehtud 29. juuni hommikul ja teine sama päeva pärastlõunal.
Kuidas oleks võimalik kiisut aidata?
Õue ei ole ma tal lubanud minna, kuna äkki saab rohkem viga või läheb mustus sisse.
Kassi krõbud võtsin ära ja panin pehmemat, sest paistab, et asi on läinud hullemaks, kui neid kahte pilti võrrelda.
Kui Te soovitate mõnda rohtu, siis lisage palun ka rohu nimi, et saaksin selle osta.
Vajadusel võin pilte juurde saata.

Jään Teie vastust ootama!
Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kuna Teie kass käib ka õues, on võimalusi ennast vigastada palju. Soovitan siiski kiisuga arsti juures ära käia, sest kui näiteks on tegu olnud mingi söövitava ainega, võib seda olla sattunud ka suhu ja seedetrakti ning ükskõik mida te vigastatud kohale määrite, lakub kass selle kohe ära. Kuna põletikuprotsess on kiire arenema, soovitan üldantibiootikumi süstina. Samuti peaks kiisu üle vaatama, et kuskil ei oleks veel vigastusi aga eriti suu (keel, igemed, hambad, suulagi).
 

Küsimus: Kassi ninal nahk maas19.05.2011

Kassi ninal on nahk maas ja punetab, mistõttu lakub oma nina kogu aeg. Võimalik, et kass oli kappi roninud ja sinna kinni jäänud ning välja püüdes kahjustas oma nina. Muidu on tubane kass, seega ükski teine loom talle viga pole teinud. Kas paranemist on kuidagi võimalik kiirendada või tuleb lihtsalt oodata?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kui ninal on nahk maas ja punetab, on tõenäoliselt tegu ka põletikulise protsessiga. See, et kass seda kohta kogu aeg lakub, ei lase nahal taastuda. Paikset ravimit pole mõtet kasutada, sest kass lakub selle ära. Kinni ka ei seo. Ainuke mõistlik mõte paranemise kiirendamiseks tundub põletikuvastased tabletid või süstid, sest kass kannab lakkudes vigastatud nahale uusi baktereid juurdegi.
 

Küsimus: Mure pärslase pärast17.05.2011

Mul on mure pärslase pärast. Kui vanalt võib emase kassiga teha seda, et ta enam poegi ei saaks? Ta on 6-kuune. Kui palju see ligikaudu maksab?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Emase kassi steriliseerimise operatsiooni võikski plaani võtta alates 6-7 elukuust. Selleks ajaks on kassile tehtud kõik vajalikud vaktsineerimised ja ka tervisekontrollid ning looma kehakaal on selleks ajaks piisavalt suur, et saab mõistlikult narkoosiks vajalikke aineid doseerida. Sobib ka hilisem vanus, aga siis peab arvestama saabuda võiva jooksuajaga. Maksumust on raske öelda, selle peate kindlasti oma loomaarstiga täpsustama.
Operatsiooni hind sõltub nii kassi kaalust tollel hetkel, kui ka loomakliiniku panusest operatsiooniriskide maandamisse, steriilsusse ja patsiendi heaolu tagamisel. See tähendab seda, millist narkoosivahendite kombinatsiooni kasutatakse, kas operatsioon toimub opitoas, kus on tagatud steriilne keskkond, kas opereeriv arst kasutab opikitlit-mütsi-maski või mitte, milliseid õmblusmaterjale kasutatakse, kas kass "äratatakse" peale lõikust vastava preparaadiga või ärkab ta ise siis kui ärkab, kas lõikusejärgselt patsienti kraaditakse-jälgitakse-soojendatakse, kas kass saab lisaks lõikuspäevale lõikusjärgseteks päevadeks valuvaigistid kaasa jne jne.
Seega tasuks uurida, millest tuleneb hinnaerinevus kliinikutes. Tõenäoliselt ei ole nad ahnemad kui teised ega topi seda raha endale kohe taskusse, vaid lihtsalt panustavad rohkem protseduuride ja lõikuste turvalisusesse.
 

Küsimus: Kassil karv maas13.05.2011

Meil on õues elav kass. Kass, kes käib omapäi.
Ja täna koju tulles, oleks nagu muruniiduki või kombaini vahele jäänud.
Ühe külje pealt suure laiguna karv nahani maas. Valge hele nahk paistab.
Muidu on väga paksu karvaga kass. Eriti talvel.
Kas see on normaalne või on siiski tegu mingi haigusega, et karv laiguti maha tuleb?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

See, et kassil karv laiguti maha tuleb, ei ole kindlasti tavapärane. Lihtsamal juhul võib seal olla juhtunud see, et kui kass on pikakarvaline ja kõnnib omapead, siis tema kasukat reeglina keegi ei kammi ja tekivad nö karvapulstikud - suhteliselt naha lähedale ja viltis. Karvutu laik võib tähendada, et üks säärane pulst on kasukast ära tulnud. Halvemal juhul on see mõni nahahaigus ja selle väljaselgitamiseks peab arst neid laike lähemalt uurima ja vajadusel ka proovid võtma.
 

Küsimus: Kassi kastreerimine13.05.2011

Kui kass kasteerida, kas siis lõpeb ka märgistamine? Kass õues ei käi, on 1,3 aastane - kui tihti peab andma ussirohtu?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Reeglina lõpetab küll ja 1,3 aastaselt ei ole märgistamine talle ka veel jõudnud harjumuseks saada. Ussirohtu võiks anda minimaalselt 2 korda aastas - kevadel ja sügisel ning 10-14 päeva enne vaktsineerimist.
 

Küsimus: Koer ajab saba taga13.05.2011

Minu 11 kuune saksa lambakoer ajab pidevalt oma saba taga ning närib seda. Alguses näris ta saba ülevalt poolt, nüüd on saba otsast ka hakanud närima. Muudkui keerutab ennast ja toimetab sabaga. Keelamise peale korra jätab järgi, aga kohe alustab uuesti. Sabast on tõeline roots järgi jäänud. Mida peaksin tegema?
Vastuse eest ette tänades,

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere
Te võiks oma koera selle probleemiga loomaarstile näidata. Kindlasti oleks vaja kontrollida pärakupaunu ning üksikasjalikult läbi vaadata ka saba ise, et leida üles võimalik närimise põhjus. Kui sealt midagi ei selgu, kirbutõrje on tehtud, ussirohud regulaarselt antud ja ka toit korralik, võib olla tegemist käitumishäirega, millega saab siis pöörduda juba vastava spetsialisti poole. Aga enne tuleks tervisehädad kinnitada või välistada.
 

Küsimus: Kassil on kõõm ja karv lahti09.05.2011

Kassil on kõõm ja karv on väga lahti. Kass on tubane ja väljas ei käi. Mis võiks olla viga ja mida teha?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui kassil on nahk korras (ei puneta, ei sügele, pole koorikuid ja korpasid), võib olla tegu tubaste kasside peamise probleemiga - toaõhk on liiga kuiv tänu kütmisele ning ninaesine sageli ülirikkalik. Toidust saadud energiat ei ole vaja kulutada kehasooja hoidmisele, toidu otsimisele, vaenlaste eest põgenemisele jne. Seetõttu uuenevad naharakud ja karv pidevalt, aastaringselt. Muidugi võiks igaks juhuks kassi ka arstile näidata, et kas kõõm ei ole mitte seenhaigusest tingitud. Saaks kassi ka antiseborröalise toimega šampooniga pesta, kui ta muidugi laseb. Samuti võiks konsulteerida tema toidulaua osas, et liiga palju loomset valku ei saaks. Pikas perspektiivis on see ka neerudele suur koormus.
 

Küsimus: Kass sööb ainult pehmet toitu, ei taha krõbinaid27.04.2011

Tere,
Võtsin tuttavatelt 2-kuuse kassi. Nad on harjutanud kassi sööma ainult pehmet toitu. Mis nipiga saaksin kassi sööma graanuleid? Olen proovinud ka puljongi sisse neid panna, aga ikka selekteerib nad sealt välja. Ostsin spetsiaalset Royal Canin Babycat krõbinaid, aga ta ei võta neid suu sissegi. Kas on mõtet proovida kassi mõne aja näljas hoida, ehk siis hakkab neid sööma? Kui ei õnnestu, siis mida peaksin kassile juurde ostma, et tal hammastega probleemi ei tuleks? Kas ta võib elu lõpuni siis pehmet sööki süüa?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kuna kass on alles nii noor, siis puudub tal harjumus krõbuskeid süüa. Tavaliselt õpetab seda kassipojale tema ema. Nüüd peate seda tegema teie. Näljas hoida pole kindlasti mõtet. Kuna kass sööb päevas palju kordi, võiks jätta kausikese krõbuskitega joogikausi kõrvale ja usun, et mingi hetk hakkab ta ise neid krõbistama. Pehmet toitu annate talle näiteks hommikul ja õhtul ning päeva ajal, kui ta süüa tahab, on valida krõbuskite ja palja vee vahel. Võiksite veel proovida erinevaid krõbinaid korraga välja panna, et äkki eelistab ta mingit sorti teisele. Äkki õnnestub mõne krõbuskikaupmehe käest proovipakke saada.