Loomaarst

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Koer tirib enda küljest karvu ja neelab need alla, millest see võib tingitud olla?15.12.2011

Tere! Minu koeral tulevad viimasel ajal peale sellised hood, kus hakkab maast karvu sööma ja tirib neid enda küljest ning neelab alla. Millest võib see tingitud olla? Ärevusest, stressist, seedimisest? Ostsin ka nõrgale seedimisele loomatoitu, äkki parandab see seedimist? Küsisin loomapoest 15 kg koera krõbinaid, kuid kodus avastasin, et anti ikkagi pakk 4 kg koera krõbinad. Valele kaalule koerale. Kas ma tohin neid krõbinaid talle anda? Ja kas suurendan siis kogust, kuna mu koer on suurem 15 kg, mitte 4 kg? Aitäh!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

See võib tõesti olla nii ärevusest, stressist kui seedimisest, nii nagu Te oma kirjas ka ise välja pakute aga selles loos on puudu nii palju nn "lähteandmeid". Kui vana koer, isane või emane, mis tõugu, pidamistingimused, söötmine, eelnenud terviseprobleemid, viimasel ajal toimunud muutused ja sündmused koera elus, teostatud parasiiditõrjed ja milliste preparaatidega. Lihtsam oleks mõne loomaarstiga silmast-silma või ka esialgu telefonitsi seda asja arutada, sest ühest vastust ma kahjuks anda ei saa. Mis puutub sellesse toitu, siis üks variant on arvutada pakil oleva tabeli järgi välja koera päevane kogus või minna ja vahetada see õige toote vastu. Seedeprobleemide puhul antavat õiget ravitoitu saab aga ikka loomakliinikust peale vastava diagnoosi panemist ja siis juba arst ise näitab Teile õige toidu kätte.
 

Küsimus: Koer sai teiselt koeralt hammustada, kuid haavad ei taha paraneda - mis võib selle põhjuseks olla?13.12.2011

Tere,
Mu koer sai teiselt koeralt hammustada. Nüüd ta kõrv ei taha ära paraneda ning tal on hakanud nahk kuivama või läheb nagu korpa. Tal on selline krobeline kiht kõrvadel ja kehal ka. Lisaks on hakanud ennast hästi palju kratsima ning käpad ja kõrvad on juba katki. Milles võiks asi olla?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Hammustushaavad ei tahagi hästi paraneda. Teie kirjast ei selgu, kas koer on ka mingit ravi saanud aga tundub, et tal on tekkinud bakteriaalne nahapõletik. Kindlasti oleks vaja teda arstile näidata, kes määrab kliinilisele pildile vastava raviplaani.
 

Küsimus: Miks kassi kõrvast tuleb läbipaistvat vedelikku?30.11.2011

Minu kassil tuleb vedelik kõrvast, kui ta hakkab kõrva kratsima (sügama). Tal tulevad kõrvast nagu väiksed veepiisad, mis võiks olla põjuseks ja mida ette võtta?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Ma arvan, et seda peaks kindlasti arstile näitama minema. Esiteks välja selgitama miks ta seda kõrva sügab ja teiseks kustkohast tuleb Teie poolt mainitud läbipaistvat vedelikku. Tegemist võib olla näiteks tsüstiga.
 

Küsimus: Millest võivad olla tingitud kassi nõrkushood?17.11.2011

Tere,
Minu 11-aastasel kassil on diagnoositud suhkrutõbi ning kass saab 2x päevas insuliinisüsti. Algul tekkisid kõhulahtisus ning oksendamine, mis taandusid.
12.novembri öösel oksendas kass 2x vedelat heledat ollust. Märkasin, et ta jäi eriliselt nõrgaks, st ei jõudnud liikuda, liikus vaevaliselt ning hingeldas/lõõtsutas ja otsis sooja kohta. Nelja tunni järel alles sõi ning hiljem jõi ja toibus. Täna, 17.nov, on kassil korduv nõrkushoog. Oksendamist ei ole täna märganud.
Palun infot, millest see võib olla põhjustatud, arvestades fakte, et emane streriliseerimata kass on 11-aastane ning saab regulaarselt insuliinisüste kõrge veresuhkru leevendamiseks.
Parimat soovides

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kuna tegemist on diabeeti põdeva kassiga, tuleks esimese asjana pöörduda oma loomaarsti poole ja kindlasti määrata glükoosisisaldus veres (nii insuliini üle- kui aladoos võivad mõjuda organismile laastavalt). Kui see on normis, siis kindlasti teha röntgenülesvõtted ja otsida oksendamise põhjusi. Teie loomaarst tegutseb siis vastavalt analüüside ja uuringute tulemustele. Parem on mitte oodata. Asi võib olla tõsine.
 

Küsimus: Kass lakub oma karvad ära, mida teha?14.11.2011

Mul siin sama probleem, mis ühel inimesel veel on olnud. Kass on aastaga lakkunud oma kõhualuse karvadest paljaks. Nahk on puhas ja roosa. Selja peal karv paks ja läikiv. Kass on tubane, sõbralik ja aktiivne. Saime ta varjupaigast, siis olid karvad veel alles. Praegu on ta umbes 4-aastane. Oleme käinud kliinikus. Oleme teinud juba kirbu, ussirohu ja allergiarohu kuuri. Samuti vahetasime toitu. Ta sööb Nutrami lahjat krõbinat ja joob ainult vett. On emane ja steriliseeritud. Aga lakub ikka jätkuvalt kõhtu liiga palju, nii et karvad tagasi ei kasva.
Mida me veel teha saaksime?
Tänud!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Laske kliinikus teha röntgenipilt (näiteks põiekivi, sooltes midagi) ning võimalusel ka uriini kompleksuuring.
 

Küsimus: Küüliku kõhulahtisus, kas peaks muretsema?14.11.2011

Tere! Mul on mure oma küüliku pärast. Ta on olnud alati kuivtoidu, heina ja vee peal. Nüüd aga andsin talle värsket rohelist heina, mitte väga suures koguses. Kõht paistab lahti olevat. Kas asi on väga tõsine? Mida teha?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Pikemaajalisem kõhulahtisus on küüliku puhul tõsine küll, sest kuna nad on koprofaagid (s.t. söövad oma väljaheiteid), tekib probleeme toitainete ja vedeliku omastamisega. Tasuks kindlasti jätta jänes vee ja kuiva heina peale ning otsida oma loomaarsti käest abi mõne suukaudse preparaadi näol, mis normaalset seedimist taastada aitaks.
 

Küsimus: Kass on hakanud liivakastis häält tegema, kas tal võib mingi valu olla?10.11.2011

On selline mure: üle 2 aasta vanune siiami kass hakkas oktoobris liivakasti käimise ajal kräunuma. Kuna on aeg-ajalt seedimisega raskused olnud, siis viisin loomakliinikusse. Seal anti mulle vaseliiniõli ja soovitati manustada iga 2 tunni tagant, kuni häda saab tehtud. Nii ma ka tegin ja tundus, et see probleem sai lahendatud. Kuid kass kräunus liivakastis endiselt. Siis arvasin, et äkki hoopis pissimisega probleem ja uuesti viisin loomakliinikusse, seal võeti uriiniproov ja see on normis. Samuti arst küsis jooksuaega kohta. Asi on selles, et tal vist on jooksuaeg algamas, kuid see pole regulaarne jooksuaeg (tähendab, et 2-3 korda päevas teeb vaikselt häält ja hõõrub enda vastu, aga seda ei olnud, et 2 nädalat järjest karjub). Loomaarst ütles selle kohta nii, et see pole normaalne, et sellises vanuses kassil pole veel regulaarset jooksuaega olnud ning põhjuseks võib olla kasvaja, mida võib näha ainult siis, kui tehakse operatsioon. Nimelt, soovitas ta mulle kassi ära steriliseerida ja siis saab teada, kas on kasvaja või mitte. Kas kellegil on olnud taolist juhust või on midagi kuulnud selle kohta? Kas on see võimalik, et kassil on kasvaja ja see tekitab valu? Täpsustamiseks: kindlasti on plaanis kassi steriliseerida, kuid need kaks nädalat on olnud kassile väga stressirohked. Käisime mitu korda kliinikus ja viimane kord, kui võeti uriiniproov pidin ta kliinikusse jätma selleks, et põis saaks täis. Ta oli peaaegu 4 tundi seal puuris ja all puuris oli teine kass, kes karjus väga kurja häälega ja ta oli väga hirmunud, kui tema järele tulin. Tahaks natuke aega talle anda, et ta saaks rahulikult olla. Kuid järgmisel nädalal sõidan tööle kolmeks nädalaks ja siis saaksin teda opile viia alles detsembris ja kui tal valus on (mina ju seda ei tea), siis ei taha, et ta nii kaua piinleks. Jutt läks natuke pikaks, kuid olen väga mures ja ei tea,mida teha.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kasvajad võivad kindlasti valu teha. 2 aasta vanuselt on see võimalus küllaltki väike. See, et loomaarst soovitas kassi steriliseerida, on iseenesest õige, sest kui me innaajal emast kassi isase kassiga kokku ei luba, ei vabane ka munarakk ning jooksuaeg jääb nagu "lõputa lugu" lühikeste vahedega tulema-minema. Niikauaks, kuni te opiks valmistute, võiks talle anda lühiajaliselt medroxyprogesterooni tablette, et loom rahuneks. Kas kassil on valus või mitte, saate teada, kui annate talle suukaudselt valuvaigistit paar-kolm päeva järjest, mida saate vastavalt kassi kehakaalule oma loomaarsti käest.
 

Küsimus: Koeral on hädapidamatus, kas see võib olla tervisehäda või stress?07.11.2011

Tere
Võtsin varjupaigast koera (karmikarvaline taksikoer, isane, umbes 2 a. vana). Koeral on aga hädapidamatus - ta saab piisavalt väljas käia, aga alati laseb "sortse" ka tuppa. Eriti aga siis, kui keegi külla tuleb, ehk siis, kui koer rõõmustab, või just vastupidi, kui ta häbelik on. Sain ühelt loomaarstilt mingit rohtu, teine arst aga vastas, et see rohi ei paranda küll midagi. Viimane arst ütles, et koeral võib olla lihtsalt stress. Olen seda rohtu juba nädalaid andnud, aga tõesti - tulemust ei ole. Mis te arvate, kas see sortsutamine on mööduv või kas mõni koer jääbki tuppa laskma? Igasugune nõu on teretulnud.
Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui Teie koera tervisekontroll ei too esile mingit terviseriket ning ka uriiniproov on korras, siis võiks selle küsimuse adresseerida ka koerte käitumisspetsialistile. Kuna tegemist on varjupaigast võetud noore isase loomaga, kes kannatab 2-aastaselt ikka veel sellise varasele kutsikaeale iseloomuliku häda käes, oleks ilmelt kindlasti hea spetsialistiga nõu pidada.
 

Küsimus: Kassil on väljaheide vedel, mis võib olla selle põhjuseks?07.11.2011

Tere,
Sõbrannale sai õuest võetud ilus kodukass. Ühe päeva viibis kass minu juures ning siis oli temaga kõik korras ja ka väljaheide normaalne. Nüüd, kus kass on tagasi kodus, on tal väljaheide vedelam ja jääb karvadesse kinni. Millest võib see põhjustatud olla?
Kass sööb krõbinaid ja konservi. Äkki on see tingitud menüü muutusest, sest me ei tea ju, mida ta eelmises kodus sõi. Kas krõbinad teevad väljaheite kõvemaks? Kuna sõbrannal on see esimene koduloom, siis tema jaoks on see probleem. Võtsin endale möödunud aastal samuti õuest väga toreda kiisu, kuid temaga ei ole sellist probleemi kordagi olnud. Sööb samuti krõbinaid ja konservi. Aitäh vastuse eest!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Järsk miljöö- ja ka toiduvahetus võivad esile kutsuda küll selle, et kassil on väljaheide vedelam. Samuti võis ta ju saada ka mõne palukese inimeste toidulaualt, mis võis olla näiteks liiga soolane, vürtsine, rasvane vms. Puhas vesi, oma kuivtoit, oma liivakast harjunud kohas ning tuttav keskkond peaks asja parandama mõne päevaga. Kui ei, siis loomaarstile.
 

Küsimus: Kas koerale on ka allergia rohtu?05.11.2011

Kas on kusagil müüa kutsikale allergia vastast rohtu? Kahjuks ei tea mis allergia on, aga nägu ja käpad on punased ja koer kraabib ennast, ilmselt sügeleb.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Sügelevale loomale, ja eriti veel kutsikale, tuleks allergiadiagnoos välja panna kõige viimasena, siis kui muud võimalused on välistatud. Saab teha mitmeid erinevaid analüüse. Kindlasti tuleks uurida parasiitidele, samuti ka pärmseenele, bakteritele. Toidust ja toidutalumatusest tuleks arstiga rääkida. Samuti elukeskkonnast.
Allergia vastast rohtu ju otseselt polegi. On ravimid, mis suruvad maha immuunreaktsiooni ehk organismi vastuse allergeenile. Kõige olulisem on leida see allergeen üles ja üritada temaga kokkupuudet vältida.