Kassid

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida teha, kui kass kipub padja või näo peale magama?07.02.2015

Tere!
Meil on 4-aastane emane armas kassike. Kiisu on iseseisev - hoiab omaette ja pidevat tähelepanu ei soovi, rääkimata paitamisest ja sülle võtmisest. Probleem on selles, et kiisul tekkis rumal komme - tuleb öösel voodisse ja just padja peale või näo kõrvale magama. Ajame kassi minema, siis passib ja ootab kuni mehega uinume ja on jälle kohe tagasi. Kiisul omal mugavustega pesa jne. kõik olemas. Oleme magamatusest üleväsinud, rääkimata sellest, et suu ja nina kassikarvu täis.
Jah tuleks ju kass panna teise tuppa ja mitte magamistuppa lasta, aga siis kraabib, kräunub ja kaabib oma küünised verele. Teistpidi me rahu ei saa ja oleme siis mures kiisu tervise pärast. Mida teha, ei taha loomakesele psühhotraumat ja ka ise astmaga lõpetada ei sooviks.
Ette tänades

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Võtmesõnaks on järjekindlus. Seda siis kas ses osas, et ta padjale ei pressiks või siis ses osas, et ta magamistuppa ei trügiks.
Mingeid peletavaid vahendeid ei saa ma soovitada, sest need haisevad jubedalt ka inimesele ja ei sobi kindlasti padjale panemiseks. Selleks, et kassi padjalt peletada, pakun kahte võimalust, mida peab ehk mõnda aega järjekindlalt katsetama, aga usun, et toimib.
1) Pange padja alla pisike spray pudel veega ja iga kord, kui kass jälle platsis, siis laske talle seda peale ja ise tehke ähvardavalt kõššš. Paar korda teha ja usun, et piisab ainult pudeli näitamisest ja siis juba harjub mitte padjale tulema.
2) Väga hästi toimib kassi peale ähvardavalt sisisemine. Ähvardav ja pikk kõššš südame põhjast ja väga ähvardavalt. Lisaks võib sel ajal teda vähe tugevamalt eemale lükata.
Ilusa jutu ja paiga ilmselt asja selgeks ei tee. Minu kassidel on komme hommikul mulle kambaga otsa ronida, kui kell heliseb. Mitte iga hommik ei soovi ma, et neli kassi hakkavad mulle rinnale tulema ja kooris nurruma. Siis piisab ka tasasest susinast ja kõik saavad aru, et pole sobiv hetk. Iga ühega tuleb rääkida tema enda keeles!
Magamistoa ukse mitte kraapimine on ka järjekindlusega kasvatatav. Peaks lihtsalt ukse vahelt veepritsiga üllatama, kui jälle kraabib. Võimalik, et alguses on vaja korduvalt tõusta ja kindlasti on see väsitav, aga kui soovite tulemust, siis paari nädalaga arvan et teete oma seisukoha talle selgeks.

Heade soovidega,
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Kas peale steriliseerimist jätkuvad kassil jooksuajad ja jooksuaja nn tunnused?05.02.2015

Tere!
Mul on poole aastane emane toakass. Tal on praegu neli jooksuaega juba läbi saanud. Aga mure on selline, et ta käib liivakastis ainult enda häda number kahte tegemas. Ja pissil käib nii voodi peale, kui ka nurkadesse, mis talle omal moel omaks saanud. Aga ta ei tee suuri loike, vaid sõna otseses mõttes sirtsutab (teeb pisikesi loigukesi). Kas asi võib olla jooksuajas või äkki hoopis selles, et tal on põie või neerudega midagi viga? Mis ma ette peaksin võtma?
Kui ta oli pisem ja jooksuaegasid polnud veel, siis käis alati liivakastis ja polnud mingeid probleeme. Ja me oleme ka elukaaslasega mõelnud kassi steriliseerimisele, aga nüüd tekivad jällegi küsimused. Palju see umbes maksma läheb? Kas peale steriliseerimist need "sirtsutamised" ja pidevad kõrisemised jätkuvad? Ühesõnaga, kas peale steriliseerimist jätkuvad kassil jooksuajad ja jooksuaja nn tunnused?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Suure tõenäosusega on põhjus jooksuajas. Tänapäeva maailmas on raske ette kujutada, kuidas üldse on võimalik koos elada steriliseerimata/kastreerimata kassiga. Lisaks on oht, et kass lipsab kodunt minema ja jääb tänaval tiineks. Iga kassi ja pere huvides on kass ära opererida. Looduse kutse tundub küll väga loomulik, kuid põhjustab siiski kõigile vaid muret ja kannatusi.
Otsige kas lähim või sobivaima hinnaga loomakliinik ja laske see lihtne asi ära teha. Hinnakirju ma kindlasti peast ei tea - hinnad on erinevad.
Peale operatsiooni jooksuajad lõppevad.
 

Küsimus: Mida teha, kui kass laseb end täis, kui koju tuleme?28.01.2015

Tere. Selline probleem, et kass (võetud Kasside Turvakodust peaaegu 3 a tagasi, 5-aastane, isane, toakass korteris) laseb end iga kord täis (enamasti pissib, vahest ka teist häda), kui koju tulen/me. Varem oli see tal nagu periooditi, et mõnda aega lasi täis iga kord koju tulles, aga siis pikka aega oli jälle kõik ok. Nüüd on see aga olnud üle kuu aja (samas selle aja jooksul on olnud ka mõned ilusad korrad, kus ta on kenasti nurrudes vastu tulnud uksele) ja kuidagi lahti sellest ei saa. Kuidagi karistanud või hirmutanud me teda pole, et ta meid kartma peaks vm. Ülejäänud aja, kui kodus oleme, on hea kiisu - tuleb sülle, nurrub, tahab pai, käib ilusti liivakastis jne. Valju häält ei tohi ka teha või näiteks mööblit liigutada ja lärmi teha, siis ta hakkab kartma, ronib nt aknalauale kardina taha ja tihtipeale laseb ka täis end. Suve alguses sünnib ka beebi ja ei kujuta ette, kuidas siis olema saab. Mida teha?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Tundub, et teil on üsna õrna närvisüsteemiga kass. Ma ei oskagi pikemalt analüüsida, sest ma ei saa täpselt aru, mis see "täis laskmine" tähendab. Igal juhul soovitan üritada temaga hästi kenasti käituda, sest kass peegeldab tagasi negatiivseid emotsioone.
Soovitan proovida rahustavat toitu, mida müüvad loomakliinikud. Selline kiisu võiks sellist sööki sööma jäädagi.
Loodan, et tegu ei ole tervisemurega ja olete selle endale välistanud!
Kui probleem ei kao, siis kirjutage turvakodu infosse info@kassideturvakodu.ee

Lugupidamisega,
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Kuidas ma saaksin kassi stressi vähendada ja teda uue pereliikmega omavahel sõbraks teha?12.01.2015

Mure kassiga selline. Meil muutus kodune rutiin sellega, et perre tuli üks uus inimene juurde (elukaaslane). Esimene 1,5 nädalat kolmekesi koos elamist oli kõik korras, kass oli lõbus ja seltsiv. Ühel õhtul aga juhtus selline asi, et arvatavasti kass ehmatas pimedas köögis, kui mu elukaaslane köögiukse vastu komistas ja see kolinaga vastu jalgratast lendas ning hirmsa lärmi tekitas. Pärast seda õhtut on kass nagu äravahetatud. Ta uriseb ja kräunub tigedalt elukaaslase peale. Kui me jääme kassiga kahekesi koju, on vana hea kiisu tagasi. Lisaks on ta hakkanud oma meeleolu väljanäitamiseks põrandale kakama kui elukaaslane on kassiga kahekesi koju jäänud. Kui elukaaslane ta sülle võtab, siis on kass madalam kui muru, kõrvad peadligi, saba jalgade vahel ja uriseb ning kräunub koleda häälega. Sülest ära minna ta ei julge ja ennast süles liigutada ka ei julge. Elukaaslast ta otseselt ei ründa ja kallale ei tule, kui tema kodusoleku ajal on kass peidus. Lisaks kakamisele on ta hakanud ka põrandale pissima.
Kiisuga ei ole mitte kunagi varem taolisi probleeme olnud, ta on olnud väga leplik. Ma olen ta alati endaga kaasa võtnud, kui ma olen maale, ema või sõbranna juurde pikemalt külla läinud. Ta on alati hästi kohanenud olukorraga. Samas pole keegi kunagi minu ja kiisu koju elama tulnud. Kass on 6-aastane ja steriliseeritud. Varem pole kunagi tuppa pissimise ja kakamise probleeme olnud. Ma saan aru, et ta on stressis ja võimalik, et ka äraehmunud tolle õhtu sündmusest.
Kuidas ma saaksin kassi stressi vähendada? Kuidas ma saaksin kassi ja uut pereliiget omavahel sõbraks teha/lepitada? Kuidas kassi hirmu vähendada?
Abi ja nõu eest tänades!

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Alati toimib kõige paremini toiduga manipuleerimine. Et kass hakkaks elukaaslast usaldama, siis võiksite sisse viia korra, kus söök ei ole kogu aeg ees ja kass saab süüa ainult nii, et elukaaslane hoiab toidukaussi oma käes või istub kõrval ja silitab looma samal ajal rääkides temaga rahulikult ja sõbralikult. Usun, et see aitab kassil elukaaslast hakata positiivsega seostama.
ps. Ärge heitke meelt, kui kohe ei õnnestu. Järjekindlust!

Heade soovidega,
Marion
 

Küsimus: Mida teha, kui kass läheb kohe ukse juurde kräunuma, kui piisavalt meie tähelepanu ei saa?17.12.2014

Tere,
Meie 1,5-aastane steriliseeritud kass on hakanud tihti õhtuti kräunuma, kui meie tähelepanu ei saa. Õhtuti, kui koju tuleme ja temaga mängime, siis kass on igati rõõmus, kuid nii kui hakkame oma koduseid toimetusi tegema ja tähelepanu kassilt kaob, läheb tema välisukse juurde ja hakkab kräunuma. Kuna tegemist on toakassiga ja elame korteris, siis oleme teda alati ukse juurest kräunumast ära kutsunud, et kassi kräunumine koridori ei kostaks ja naabreid ei häiriks. Seega, kass on harjunud, et nii kui ta ukse juurde kräunuma läheb, saab ta tähelepanu. Alati kui temaga uuesti mängima hakkame lõpetab ta kräunumise, aga nii kui mäng lõppeb hakkab asi otsast peale. Mida teha? Ise oleme mõelnud talle sõbra võtmise peale, kuid ei tea, kuidas meie väike diiva sellele reageerib. Ilmselt oleme ka ise ta ära hellitanud ja iga väikse mjäu peale kohale tõtanud, aga seesugune igaõhtune kräunumine tüütab juba ära ja samuti tekib mure kiisu pärast, justkui kiisukene ei oleks oma eluga rahul.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Loomadel on erinev tähelepanu vajadus. Tundub, et teil on vaja oma kassiga tavalisest rohkem tegeleda. Seega peaksite muretsema koju kavalaid ja huvitavaid mänguasju, mis kassi elu huvitavaks teevad.

Teleka vaatamise kõrvalt võib kasutada suletutti, mis on pulga otsa pistetud või hoopis laserkiirega kassimänguasja, mis värvilise täpi maha joonistab ja mida kassid väga armastavad taga ajada. Samal ajal ei pea siis ise eriti palju muud tegema, kui kätt liigutama.

Lisaks soovitan tutvuda välismaiste webipoodidega, kus müüakse lemmikloomade kaupu. On olemas igasuguseid väga põnevaid asju, mis patareidel töötavad ja kassidele väga meeldivad. Näiteks oli turvakodus üks selline ümar lina, mille all pulga otsas jooksis hiir ringi. Selline asi vaimustas meie kasse väga. Mõned lendavad suled panid kassidel lõuad värisema nagu jahiksid päris lindu ;).
Vaadake näiteks siia : Thecatgallery.co.uk
 

Küsimus: Kuidas kassi reaktsioonidest aru saada, kas ta on viiuli ja suupilli mängust vaimustuses või see hoopis ärritab teda?11.12.2014

Tere!
Meil on 4-aastane emane kass. Kui abikaasa harjutab viiulit, suupilli või akordionit, tormab kass teisest toast kohale ja hakkab abikaasa käsi lakkuma ja kräunuma. Peab ütlema, et harjutamine on mulle täiesti talutav, abikaasa pole algaja. Kui mängib klaverit, jääb kiisu ükskõikseks. Kas nüüd kassile ei meeldi, et mu abikaasa pille mängib või on hoopis vastupidi. Kas tuleks kiisu kuuldes pillide mängimisest loobuda, kuna helid ajavad ta hulluks või on meie kiisu hoopis vaimustuses.
Ette tänades

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Usun, et sellise pillimängu juures on kindlasti helisid, mida meie ei kuule, aga mis kassile kostavad. Ma ei oska täpselt öelda, et kuidas need helid võiksid mõjuda, aga kui nüüd arvestada, et loom kuuleb kõik kordades võimendatult, siis võiks arvata, et sellised noodid on loomale rasked taluda. Täpselt kahjuks vastata ei oska.

Lugupidamisega,
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Kas peaksin muretsema kui 5 päeva olnud kassike on päeval diivani all ja väljas söömas ning mängimas käib üksnes öösel?11.12.2014

Tere!
Võtsime endale viis päeva tagasi 3-kuuse kiisupoja. Kass on elanud peres, seega ei ole tegemist varjupaiga ega tänavakassiga. Kiisule järgi minnes magas ta oma ema kaisus ja tundis ennast vabalt. Kui jõudsime meie koju, pages kass sisuliselt kohe diivani alla. Enne seda hoidsin teda süles, ta oli väga pinges ja hirmul, kuid ei sisisenud ega küünistanud.
Diivani alt esimesel päeval välja ei tulnud. Öösel, kui kõik magasid, tuli ta välja, sõi ja käis liivakastis. Nii on see nüüd siiani - päev läbi istub ta voodi all ning välja tuleb vaid öösel. Öösel käib ta terves korteris päris julgesti ringi, mängib oma mänguasjadega, näub pidevalt ja otsib muud meelelahutust (näiteks kiskus pesurestil kuivava pesu ükshaaval alla :) ) Öösel on tulnud ka korraks voodisse uudistama, aga nii kui märkab, et silmad avan või kui ennast liigutan, kaob välgukiirusel. Sellest kõigest järeldan, et kass ei pelga mitte uut kohta, vaid inimesi (peres kolm liiget). Mida peaks tegema? Kas peaks kiisu voodi alt välja võtma ja teda süles hoidma ning silitama? Kaissu võtma teki alla? (seda korra proovisin - silitamine ja sügamine talle meeldis ja korraks ta isegi uinus - kuniks ma ennast liigutasin ja ta lõpuks ennast teki alt minema vingerdas). Olen mures, et äkki ta ei harjugi meiega ning jääbki meil "voodialuseks" kassiks. Palun nõu. Aitäh!

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Kindlasti harjub kass teiega ära! Üldiselt võtab esmane kohanemine kaks nädalat aega. Selle aja peale peaks kassi tuju muutuma rõõmsaks ja peaks olema näha, et ta enam ei muretse ja ei ole stressis.
Võtke teda sülle, pakkuge käest head ja paremat, tehke meeldivaid asju koos, et ta teid usaldama hakkaks ja omaks võtaks. Ostke näiteks suletutt pulga otsas, millega tema tähelepanu köita või siduge lihtsalt krõbisev paber paela külge ning lohistage tema nina all, kutsudes teda mängima.
Andke aega kohanemiseks, küll kõik saab varsti korda.

Head soovidega,
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Mis aitab, et kass ei kraabiks toa tapeeti maha?02.12.2014

Umbes 5-kuune kass kraabib tapeeti, juba kahes toas on ära rikkunud tapeedi. Mis aitaks, kuidas karistada?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Tapeedi kraapimine meeldib paljudele kassidele. Mina soovitan osta kassile mõnus kratsipuu. See on tavaliselt küüntele mõnusam, kui tapeet. Et innustada looma kratsipuud kraapima, võib puu peale vahest panna tilga palderjani. Lisaks aitab regulaarne küünte lõikamine vähem kahju tekitada. Kassi küüned kasvavad ruttu ja ilmselt peaks neid vähemalt paar korda kuus lõikama. Seda võib õpetada veterinaar. Oluline on teha seda nii, et kassi küünt ei vigasta.
Kassi korrale kutsuda saab mitmeti. Soovitan peale passida ja vee pritsist karistada, juurde teha ähvardavalt Kõšš. Järjekindlus viib sihile!
 

Küsimus: Kuidas aidata tänavakassi, kas on võimalik, et ta harjuks tubase elu ja kodus olevate kassi ning koeraga ära?20.11.2014

Tere!
Mul on juba päris pikka aega suur mure seoses tänavakassiga. Tegelikult juba eelmise aasta talvel märkasin, et meie kortermaja ees käib üks kass. Naabrinaisel on alati olnud komme tänaval elavatele kassidele aknast süüa visata, ilmselt sellepärast käibki. Passib terve päeva maja ees ja ööseks läheb nt mõne auto alla magama. Mul on alati nii kurb teda näha. Suvel on kõik nagu okei, sest süüa ta saab ja siis on soe, aga nüüd on jälle juba väga külmad ilmad. Hommikuti, kui kooli lähen ja maa täiesti härmas on, siis ka vaatan hetkeks väga kurva pilguga, kuid midagi nagu teha ei saa.
Aga ma tahaksin aidata. Väga suure hea meelega võtaksin kassi endale. Siiani on mind takistanud see, et vanemad väga kahe olemasoleva looma pärast ei taha võtta.
Kas on võimalik, et ta harjuks tubase elu ja kodus olevate kassi ning koeraga ära? Ma tõesti väga tahaksin aidata, aga ei oska nagu kuskilt alustada. :/

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Väga tore, et olete märganud abivajajat ja soovite aidata! Kõik loomad harjuvad väga ruttu heade elutingimustega ja oskavad hinnata sooja pesa ja sööki. Talv on kõigile väga raske üle elada ja põhjustab kannatusi.
Olge nii kena ja kirjutage meie info epostile info@kassideturvakodu.ee . Küsige nõu, kuidas saate aidata ja kuidas saame meie teid aidata. Looma tänavalt päästmine on alati hea inimese ja meievaheline koostöö. Mida saate teha teie ja midagi meie. Esmalt siis oleks teil vaja nõuandeid kassi püüdmisel ja koju toomisel. Teadmisi millega arvestada ja kuidas temaga käituda.

Aitäh teile!
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Miks on meie emane kass hakanud pissima ja kakama tuppa?20.11.2014

Umbes nelja aastane emane kass on hakanud pissima ja kakama tuppa kindlatesse kohtadesse. Umbes kaks aastat tagasi elasime teises kohas ning seal kakakas meie teadmata rõdule, kuid nüüd praeguses kohas elades on ta viimasel ajal hakanud esialgu kakama maha ja nüüd ka pissima! Umbes aasta tagasi võtsime ka teise kassi, kes on kastreeritud ja see kass kellega probleem on, tema on steriliseerimatta!

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Peate esmalt tegema kindlaks, et ega pole mõni tervisehäda tekkinud kassil ja alles siis võib hakata võimalike käitumishäirete peale mõtlema.
Alustame ka sellest, et te elate steriliseerimata kassiga koos, kellel on põhjust stressiks kordi rohkem kui opereeritud kassil