Dieet ja treening

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas toituda kaksteistsõrmiku haavandtõbi korral?13.03.2012

Tere,
Olen 79-aastane mees, 170 cm pikk ja kaalun umbes kaheksakümmend kilo. Kaksteistsõrmiku haavandtõbi avastati minul hiljuti. Mida toitumisel arvestada sellise probleemi korral?

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Tere,
Kahjuks ma ei tea Teie nime, kuid saan aru Teie murest.
Nagu kirjast välja loen, avastati haavandtõbi alles nüüd. Missugune oli selle haiguse eelne periood? Loodan, et gastroenteroloog on Teid uurinud ja oma soovitused juba andnud. Omalt poolt lisaksin, et selle haiguse puhul on väga tähtis toitumine, mis peaks olema selline, et ta oleks kooskõlas Teie seedetrakti ferment- ja immuunsüsteemi võimalustega.

Ma tõepoolest pakuks Teile välja individuaalse toitumise programmi. Seda tehakse Roles (tel. 626 4230). Saate teada, missugused toidud sobivad ja missugused ei sobi ja mida millega süüa. Peale selle saate teada õige toitumissüsteemi üldised reeglid.

Teile head paranemist soovides,
Adik Levin
 

Küsimus: Kehamassiindeks üle 30-ne (rasvumine), kuidas saada normaalkaalu?23.02.2012

Naine 47a, 159 cm ja 111 kg.
Juhtusin lugema artiklit, kus teemaks oli ülekaal. Arst vastas küsimustele.
Kehamassiindeksiga üle 30, on tegemist III astme rasvumisega. Kui lisaks sellele, on tegemist veel üleminekueas naisega, kel diagnoositud mõni krooniline haigus, on olukord kaalu langetamiseks lootusetu. Abi on ainult maovähenduse operatsioonist.
Kas tõesti on see nii? Minul on paar kuud tagasi diagnoositud kilpnäärme alatalitus ja juba on selgunud, et kilpnäärme rohi tekitab tugeva maoärrituse.
Kuidas mina saaksin normkaalu?

Vastus: Kaja Torm, Figuurisõbrad programmi konsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere!
Tõepoolest, Teie puhul on tegemist väga suure ülekaaluga, mille puhul tegemist suurte terviseriskidega. Selleks, et olukorda muuta ja saavutada püsivamaid tulemusi, on vaja eelkõige tegeleda ülekaalu põhjusega. Maovähendusoperatsioon on viimane, mida proovida ja pealegi ülekaalu põhjust likvideerimata pole tulemus püsiv.
Esmalt soovitan käsile võtta igapäevane toitumine ja teha selles muutusi nii, et oleks tagatud mitmekesisus ja vähekalorilisus (puu- ja köögiviljad, mõõdukalt taimset rasva, väherasvased piimatooted, taised lihatooted ja kala, täisteratooted). Vältida rasvaseid toiduaineid, maiustusi, magusaid jooke, saiakesi jne. Lisaks on oluline korrapärane toitumisrütm – toidukordi päevas 4-5. Kuna kilpnäärme rohud ärritavad magu ja tekitavad suuremat söögiisu, mis omakorda võib viia kehakaalu jätkuvale tõusule, on vaja väga teadlikult toituda. Esmalt soovitan pidada 1 nädal täpset toidupäevikut ja seejärel pöörduda toitumisspetsialisti poole, kes aitab toidusedelit korrigeerida. Tihti on raske üksi hakkama saada, seepärast soovitan võimalusel Figuurisõprade gruppi, kus kokkusaamine toimub iga nädal, mille raames saab tagasisidet ja nõuandeid järgmiseks nädalaks nii toitumise kui liikumise osas, samuti aitab see hoida motivatsiooni ja on suureks toeks. Figuurisõprade programmi aluseks on võetud ametlikud Eesti toitumissoovitused ja tagatud on tervislikkus. Tegemist ei ole dieedi vaid õige toitumise õppimisega. Soovitan tutvuda www.figuurisobrad.ee kodulehega.

Soovin positiivsust ja sihikindlat tegutsemist!
Kaja Torm
 

Küsimus: Olen ülekaaluline, mis aitaks mul vältida õhtuseid söömisi?16.02.2012

Tere,
Sooviksin teada, mida ette võtta, et kehakaal normi saada. Pärast poja sündi, kes on juba 8-aastane, võtsin üle 10-ne kilo juurde. Kui tööle läksin ja tuli ka füüsiline koormus, siis arvasin, et kaal läheb alla, aga seda ei juhtunud.

Kodus olles söön korralikult 2 korda päevas - lõunal ja kell 6 õhtul. Tööl olles söön lõunat ja kui kell 20-paiku koju tulen, siis ei tea, mis endale sisse ajan. Olen proovinud ka seda, et ei söö, kuid siis ei tule unest ka midagi välja. Olen proovinud ka jogurteid, aga see ei täida kõhtu ja ega nad mulle ei meeldi.

Kas äkki on veel midagi välja pakkuda, mis aitaks mul õhtuseid söömisi vältida või on mingi soolane toit, mis ei tõsta kaalu? Ette tänades!

Vastus: Helle Kahro, koolitaja, Kahro Koolitus OÜ

Tere,
Õhtuste söömasööstude vältimiseks soovitan teile tõsta toidukordade arvu kahelt neljale või isegi viiele korrale päevas.
Kirjast ei selgu, kui palju vett te päevas tarbite. Aga kui te hakkate jooma aluselist vett, siis hakkab kaal kindlasti langema. Täpsemat infot saate Robert O.Youngi raamatust "pH ime".
 

Küsimus: Mis vahe on kiiresti ja aeglaselt imenduvatel süsivesikutel?14.02.2012

Tere!
Sooviksin teada, mis vahe on kiiresti imenduvatel süsivesikutel ja aeglaselt imenduvatel. Paluksin ka näiteid mõlema kohta.

Vastus: Kaja Torm, Figuurisõbrad programmi konsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere!
Toidust saadavad süsivesikud võib jagada kahe rühma – kiiresti imenduvad süsivesikud ja aeglaselt imenduvad süsivesikud - nende toime organismis on oluliselt erinev.

Kiiresti imenduvad süsivesikud tõstavad pärast söömist kiiresti veresuhkru taset, mille tulemusel paisatakse suurem hulk insuliini verre, mis viib veresuhkru kiiresti normi, kuid kiire suhkrutaseme kõikumine (langetamine) tõstab isu ja koormab organismi. Nendes toiduainetes on vähe vajalikke toitaineid. Kiiresti imenduvad süsivesikud sisalduvad suhkrus, maiustustes, kondiitritoodetes, valgetes jahutoodetes ja magustes jookides.

Aeglaselt imenduvaid, kompleksseid süsivesikuid sisaldavad toiduained tõstavad veresuhkru taset aeglasemalt ja ühtlases tempos, organism seedib neid toiduaineid kauem ja energiat antakse organismi ühtlaselt. Need toiduained täidavad kõhtu pikemaks ajaks, sisaldades hulgaliselt vajalikke kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid. Aeglaselt imenduvad süsivesikud sisalduvad täisteratoodetes (täisteraleib, täisterapasta, jämedad kaerahelbed, pruun riis), puu- ja köögiviljades ja kaunviljades. Seega kasutades valdavalt toiduaineid, mis sisaldavad aeglaselt imenduvaid süsivesikuid, on kasu mitmepoolne – keha on varustatud vajalike vitamiinide, mineraalide ja kiudainetega, kõht püsib kauem täis ja veresuhkur püsib stabiilsena, enesetunne on hea.

Edu soovides!
Kaja Torm
 

Küsimus: Olen hädas õigete valikutega kehakaalu langetamisel, milline menüü koostada?24.01.2012

Olen 21-aastane neiu. Pikkust mul vaid 160 cm ja kaalu ligi 80 kg. Olen nüüd otsustanud oma keha üle kontrolli saada ja kaalu langetama hakata...
Seedimine on mul meeletult aeglane. Ainus, mis tundub, et paneb sisikonna kiiremini tööle on mais. Millist menüüd te mulle soovitate ning kui tihti peaksin sööma. Enda eesmärgoks olen seadnud novembri lõpuks olla 60 kg peal - kas see on reaalne?
Hetkel söön hommikuks kaerahelbeputru banaaniga ning joon klaasi teed. Lõunaks söön köögivilju, maisi ning tatart. Õhtuks enamasti seda, mida mees soovib, kuid mitte midagi rasvast ning endale teen alati ka suure koguse köögivilju. Peale igat söögikorda püüan süüa 1-2 ploomi või teist puuvilja.
Aitäh ja loodetavasti oskate mulle head nõu anda.

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Loomulikult saan ma Teie murest aru. Küsimus ei ole mitte ainult kaalulangetamises, vaid oma elu ja tervise kvaliteedi parandamises.

Jah - selliselt toituda, kus menüüs on mais, banaan ei ole päris õige. Kirja teel menüü edastamine ei ole korrektne, kuna vajate põhjalikku koolitust, et aru saada, kuidas tulevikus toituda. Peale selle vajate ka füüsiliseks koormuseks individuaaltreeneri abi.

Mina võin konkreetselt soovitada liituda meie individuaalse toitumise programmiga, kus saate teada, missugused toidud Teile sobivad ja missugused on immunoloogiliselt Teile vastunäidustatud. Õpetame Teile mida, millega koos süüa. Peale sellise koolituse läbimist on Teil teada, kuidas parandada oma elu ja tervise kvaliteeti. Programmi omastamise järgselt alustage kindlasti treeningutega ning ka seda on parem teha treeneri nõuannete alusel.

Soov on Teil ambitsioosne, aga tähtis Teie elu ja tervise parandamisel. Role programmiga liitumiseks võtke ühendust telefonil 626 4230.

Lugupidamisega,
Adik Levin

PS. Homme, 24.01., räägin Vikerraadio "Huvitaja" saates (algusaeg kl. 11.05) toitumisest. See on juba 5. saade sellel teemal. Võite kuulata ka internetis.
 

Küsimus: Kuidas tulla toime ülekaaluga?20.01.2012

Tere!
Naine, 23a, 168 cm ja 83 kg.

Mul on kaaluprobleem, aga midagi ette võtta nagu ka ei oska - võib-olla olen ka natukene laisk. Terviseklubis käimiseks ei ole paraku võimalusi. Vaid juurvilju/puuvilju üksi kaua süüa ei suuda. Olen alati olnud suure söögiisuga, aga nooremana see kõik oli kuidagi tasakaalus liikumisega. Nüüd olen oma normaalkaalustki väga palju üle. Kardan, et ükshetk hakkab see tervisele. See kaal tuli poole aastaga ning nahal venitusarmid ja hinges väike šokk, kuna olen alati heas sportlikus vormis olnud. Mida peaksin tegema, et kaalu valutult ja normaalselt langetada?

Olen jõudumööda teinud kepikõndi, kuna jooksmist ei talu jalad selle koormuse all. Milline peaks olema minu spordigraafik, et kaal vähenema hakkaks? Kui tegelen kepikõnniga, siis kui kaua peaksin seda päevas harrastama?
Aitäh!

Vastus: Kaja Torm, Figuurisõbrad programmi konsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere! Mõistan Teie muret, ülekaalu on kogunenud umbes 15 kg. Ainult liikumise lisamisega on väga raske maha võtta. Tervislik kerge toitumine koos liikumisega annab aga kindlasti häid tulemusi. Mitte mingil juhul ei soovita teha äärmuslikke dieete ega toituda vaid juur- ja puuviljadest, mille tulemusel tekib suur toitainete puudujääk, mille hiljem organism püüab nagunii taastada ja kaal tuleb tagasi. Toituda tuleb mitmekülgselt. Figuurisõprade kodulehel www.figuurisobrad.ee on väga lihtne online teenus, mida saab 5 päeva tasuta proovida. Selles on juhised tervislikuks toitumiseks ja süsteem ise näitab ette kogused, kui palju ja mida on vaja süüa, et kõik toitained oleksid tagatud ja toidust saadav energiahulk on väiksem kui kulutate nii, et keskmiselt võtate nädalas alla kuni 1 kg. Lisaks sellele leiate sealt näidismenüüsid LOST menüüd 4 nädalaks + Start menüü 1 nädalaks. Tutvuge ja vajadusel saate meilt nõu küsida. Abi on kindel. Palju edu!
 

Küsimus: Kõhuvalu peale trenni, mis võib seda tingida?16.01.2012

Tere,
sugu=naine, vanus=18, pikkus=173 cm, kehakaal 56 kg.
Olen hakanud üle mitmete aastate jälle trennis käima 1x nädalas. Eelnevalt mängisin aastaid korvpalli, siis tuli ca 5-aastane paus sisse ja läksin uuesti trenni (zumba, bodycombat jm).

Muret teeb see, et mul hakkab trenni ajal kõht valutama, ei kannata kohe üldse mitte olla. Peale trenni koju minnes ei suuda isegi kõndida, sest meeletu valu kõhus. Samuti pearinglus on sagedane probleem.

Milles võib probleem olla? Olen üsna nõutu!

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Tõepoolest saan teie murest aru. Teie seisundi põhjuse kindlaks tegemiseks peaks kõigepealt uurima ennast gastroenteroloogi juures. Võib ka proovida vähendada füüsilist koormust trennis, jälgida, missuguse toidu kasutamine kutsub esile taolise düskomfordi seedetraktis.

Teile on näidustatud ka meie Role individuaalne toitumise programm. Saate teada, missugused toidud sobivad ja missugused ei sobi teie toidulauale. See on immunoloogiline test. Arvan, et koolitus, mida saate Rolest, aitab teid tulevikus, kuidas õigesti toituda.

Teile edu ja jõudu soovides,
Adik Levin
 

Küsimus: Rasv koguneb kõhu alaosasse, mida teha toitumise ja treeningute osas, et probleemi lahendada?09.01.2012

Tere!
Olen mees, 15a, pikkus 195 cm ja kaal 85 kg.
Tean, et see on normaalkaal, kuid mul on kõhu alumises piirkonnas nn. ujumisrõngas ja kogu rasv koguneb sinna.
Olen proovinud oma toitumisharjumusi jälgida, kuid asjatult. Kodus on ka väikene treeningsaal ning treeningkavaga on kõik korras.
Mida teha toitumise ja treeningute osas, et leida lahendus sellele probleemile?

Vastus: Kaja Torm, Figuurisõbrad programmi konsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere! Jah, kaaluga on Teil kõik korras. Suurema rasvakihi kogunemine teatud kehapiirkonda on erinev ja sõltub kehatüübist. Pealegi olete veel 15-aastane ja keha proportsioonid on alles kujunemisjärgus. Korrapärane ja mitmekülgne toitumine tuleb igal juhul kasuks. Süüa tuleks kolm korralikku toidukorda päevas ja paar vahepala. Suur viga, mida tavaliselt tehakse, on korralike toidukordade ärajätmine ja selle asemel pidev näksimine - selline toimimine ei tekita küllasustunnet ja näksides süüakse rohkem kui vaja. Treenimine on samuti väga vajalik. Kui teete seda kodus iseseisvalt, soovitan siiski pöörduda mõnda spordiklubisse, et täpsustada koos spetsialistiga just seda kehapiirkonda treenivad harjutused, mis aitavad ära hoida liigse rasva kogunemise probleemsesse kohta. Parimate soovidega!
 

Küsimus: Kas rasvapõletajate ("Fat Burner" ainete) kasutamisel on ilmtingimata vajalik ka toitumist muuta?09.01.2012

Tere,
Kui kasutada kaalu alandamiseks või ainevahetuse kiirendamiseks mõeldud abiaineid, kas siis on tulemuse saavutamiseks vaja ilmtingimata ka toitumist muuta (korras hoida)? Kas need burner'id avaldavad mõju ka siis, kui toitumise ja elustiili osas midagi ei muuda?

Vastus: Kaja Torm, Figuurisõbrad programmi konsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere! Rasvapõletusprotsess sõltub paljudest teguritest ja olulist osa määrab siiski korrastatud elurütm, regulaarne toitumine ja liikumine. Kõikvõimalikud abiained moodustavad vaid väga tühise osa kogu protsessist. Eelkõige tuleks tähelepanu pöörata siiski toitumisele ja igapäevasele liikumisele, et teha edusamme kaalu alandamisel. Vaid abiainete tarbimisega tulemust ei saavuta.
Edu soovides!
 

Küsimus: Šampinjonide söömisel tekib mürgitus, millest on see tingitud?15.12.2011

Tere!
Mees, 57a, 170 cm, 79 kg.
Šampinjonide söömisel tekib mul täielik mürgitus, oksendan juba väikesese koguse söömisest. Teiste seentega ei ole mingeid probleeme. Miks organism reageerib šampinjonidele sellisel viisil?

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Tõepoolest saan teie murest aru. Biokeemiliselt ehk laboratoorselt on seda raske kindlaks teha. Võib-olla saab seda teha mõni toksikoloogiline laboratoorium. Kuna teiste seente söömisel reaktsiooni ei ole, siis võib arvata, et sampinjonide kasvatamisel kasutatakse midagi, mis võivad esile kutsuda taolise reaktsiooni.
Immunoloogiline diagnostika tehakse aga Role OÜ-s. Seal ei testita mitte ükskuid seenesorte, vaid seente sobivust tervikuna.

Soovin teile edu.
Kui soovite, helistage mulle 5330 8510.

Lugupidamisega,
Adik Levin