Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas 1.mail võib politsei kohale kutsuda kui näen nõukogude okupatsioon sümboolikat?29.08.2018

Kui 1.mai tuleb, kas siis võib politsei kohale kutsuda ja kui näen nõukogude okupatsioon sümboolikat ja et see kiiremas korras ära viidaks, kuna see häirib mind?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere
Eestis ei ole okupatsioonisümboolika kasutamine keelatud.
 

Küsimus: Kas töötervishoiu arst peab teatama minu varajase staadiumi rasedusest minu tööandjale?14.08.2018

Tere!
Tööandja soovib mind saata oktoobris või novembris töötervishoiuarsti juurde kontrolli. Kuna minul ja minu kihlatul on soov saada esimest last, siis võib juhtuda, et ma jään rasedaks septembris/oktoobris.
Küsimus, et kas töötervishoiu arst peab teatama minu rasedusest minu tööandjale, kui rasedus on alles nii varajases staadiumis või see ei ole seaduse poolt lubatud?
Kartus selles, et kui nii varajases staadiumis antakse minu tööandjale rasedusest teada, siis ta jätab mind suurtest mahukatest projektidest eemale.

Tänan!

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!
Töötervishoiu arst kontrollib sinu tervislikku seisundit tulenevalt riskianalüüsis toodud ohuteguritele, mis võivad sinu tervist mõjutada.

Töötervishoiu arst edastab tööandjale vaid tervisekontrolli otsuse, kus on märgitud, kas sinu tervislik seisund lubab antud ametikohal töötada. Muid andmeid või analüüside tulemusi ei edastata tööandjale, vaid patsiendile endale. Kui rasedus ei ole sinu töökohal piiranguks ja ohutegurid raseduse kulgu ei ohusta, siis tõenäoliselt ei tule rasedus ka tervisekontrolli otsusest otseselt välja (kui piirav tegur, mis ei luba antud tööd jätakata või tööd tuleb oluliselt kergendada, kui töötate tööl, kus on vajalik nt suuri raskuseid teisaldada).
Lugade saad veel siit: https://www.riigiteataja.ee/akt/126032015018 ja https://www.riigiteataja.ee/akt/110042015003.

Praimat soovides,
Kristi Jõeorg
 

Küsimus: Kui ma töötan kaks kuud ainult käsunduslepingu alusel, kas mul kehtib sellel ajal ravikindlustus?18.06.2018

Kui ma töötan kaks kuud ainult käsunduslepingu alusel, kas mul kehtib sellel ajal ravikindlustus? Kui ei, siis kas ma võin sel perioodil end samal ajal töötuks võtta?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Käsunduslepingu alusel töötaval isikul on ravikindlustus maksupõhine (kuigi ka nende töötamine tuleb registreerida töötamise registris). Ravikindlustus hakkab kehtima TSD esitamise tähtpäevast järgmisel päeval juhul, kui sotsiaalmaksu on deklareeritud kokku vähemalt sotsiaalmaksu kuumäära ulatuses (2018. aastal on sotsiaalmaksu kuumäär 470 eurot ja seega sotsiaalmaksu minimaalne kohustus 155,10 eurot kuus).

Tööandjal on kohustus deklareerida sotsiaalmaks väljamaksele järgneva kuu 10.-ndaks kuupäevaks. Kui sotsiaalmaksu on deklareeritud vähemalt 155.10 hakkab ravikindlustus kehtima väljamaksele järgneva kuu 11. kuupäevast.

Lisainfo leiate https://www.haigekassa.ee/inimesele/kindlustus/tooandja-kindlustatud.

Parimat soovides

Pille Sõõrde
Eesti Haigekassa
 

Küsimus: Kas kinnises laste rattakärus peab lastel kiiver peas olema?15.06.2018

Tere
Kuskilt ei leia vastust, mis hõlmab rattasõitu laste rattakäruga. Kas kinnises laste rattakärus peab lastel kiiver peas olema? On seoses rattakäruga veel mingeid seadusi või kohustusi?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Seaduses ei ole otseselt neid nõudeid kahjuks kirjas. Lähtuda tuleks sellest, et ka kärus olev sõitja liikleb rattaga ning seadus nõuab kõikidelt alla 16aastastelt ratturitelt kiivri kandmist. Politsei range soovitus on see, et laps oleks kärus turvavöödega kinnitatud, kuigi seadus seda otseselt ei nõua. See tagab lapse ohutuse, kui sõiduteel liiklev ratas satub õnnetusse ja käru käib kummuli. Sel juhul ei saa laps vähemalt kärust sõiduteele edasi libiseda. Rattakärul peavad ka kindlasti olema rataste küljes kollased või valged helkurid ja taga punane helkur ja vähemalt üks punane tuli, et hämaras sõidukijuhid suudaksid juba eemalt tuvastada selle mõõtmed ning arvestada möödumisel ohutu kaugusega.
 

Küsimus: Kuidas vormistada kahetsuskirja-vastulauset et saada kergemat karistust joobes juhtimise eest?15.06.2018

Tere!
Jäin joobes juhtimisega vahele. Politseinik ütles, et saan kirjutada vastulause-kahetsuskirja. Mis vormis see olema peaks? Kas vabas või ametlikus? Ja kuna ise olen Soomes ja vahele jäin Eestis, siis kas ma saan ka saata selle meilitsi?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Jah. Kahetsuskiri võib olla vabas vormis, kuid alati on hea, kui see on digitaalselt allkirjastatud, kui see edastatakse meilitsi. Kahetsuskirja võib edastada ka posti teel, kuid selle ametnikuni jõudmine võtab lihtsalt veidi rohkem aega.
 

Küsimus: Kas politseisse saab tööle üksnes politseikooli läbimise järel?15.06.2018

Tere
Kas tööle saab kandideerida politseipatrulli ilma politsei kooli läbimata ja olemas on ainult keskharidus või tuleb ikkagi politseikooli (Paikusele) õppima minna?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Ma soovitan sel juhul pigem Teil võtta ühendust kohaliku jaoskonnaga ja anda teada, et sooviksite tulla abipolitseinikuks. Läbite neile mõeldud koolituse ning saate hakata käima patrullimas koos politseinikega. Ja kui sel juhul jätkuvalt leiate, et see on ala, mis Teid huvitab põhitöökohana, siis suunatakse Teid juba edasi kooli õppima.
 

Küsimus: Kas ma saan naabrilaste karjumise peale kutsuda politsei kui on öörahu?15.06.2018

Mina olen hädas oma naabritega, kelle laps(ed) lakkamatult trambivad, kolgivad, röögivad. Meil seinad värisevad ja meie lapsed ei saa magada, enne kui alumise korruse lapsed on vanemate poolt magama röögitud.
Öörahust peetakse enam-vähem kinni. Laste ja ema vahelised suhtlused toimuvadki valju häälega hõikudes. Üks laps on u 3- ja teine u 10-aastane. Millised on minu võimalused neid korrale kutsuda? Kas ma saan lastele karjumise peale kutsuda politsei kui on öörahu?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Jah, kui tekitatakse üleliigset müra, siis see õigus pärast öörahu algust on Teil olemas. Ja ma pigem julgustaks Teid sellest teada andma, mitte sellepärast, et lärmi tegemine lõppeks, kuid alla 10aastaste laste puhul võiks öörahu ajal alata ka nende uneaeg ning see, et lapsevanem nende peale ühtlasi häält tõstab, vaiab sekkumist. Lapse peale igaõhtune hääletõstmine mõjutab teda sarnaselt füüsilisele vägivallale ja taolist käitumist ei tohiks olla. Info võite edastada ka piirkonna lastekaitsetöötajale teadmiseks, kuna tegemist võib olla lastega, kes vajavad abi.
 

Küsimus: Kas liblikanuga on keelatud kodus omada ja kas sellega saab minna läbi tolli?15.06.2018

Tere, Ma sooviksin osta endale liblikanoa.
Kas liblikanoad on keelatud omada kodus et lihtsalt trikke teha? Tera on ainult ühelt poolt terav. Kas liblikanuga saab tollist mööda? Kas selle noa tera peab olema alla 8,5 cm? Palun abi!

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Jah, keelatud on vedru- või raskusjõul väljaviskuva ja seejärel jäigalt kinnituva teraga nuga, mille tera pikkus on üle 8,5 cm või mille tera on kahelt poolt teritatud. Libliknoal puudub vedru ning tera ei visku välja, seega pole tegemist keelatud esemega.
 

Küsimus: Kelle poole pöörduda, kui linnaametnik solvas mind, nimetades "ajutuks"?15.06.2018

Kuidas alustada, kui linnaametnik solvas mind nimetades "ajutuks", lisades ka muid solvavait silte. Kelle poole pöörduda?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Soovitan alustada kaebuse esitamisest antud ametniku ülemusele. Eelkõige on vaja, et antud ametnik saaks oma rikkumisest aru ja edaspidi taoliselt ebaeetiliselt ei käituks ning tõenäoliselt annab tema ülemus Teile ka vastuse, mida antud juhtumi korral tehakse ja kuidas tulevikus tagatakse seda, et taolisi olukordasid ei oleks. Kui Te selle lahendusega ei jää rahule, siis saate pöörduda kohtusse.
 

Küsimus: Kuidas kutsuda korrale haljasalal parkijaid?15.06.2018

Tere,
Tsiteerin:
Vastavalt LS § 21 lg p 12 on haljasalal ilma selle omaniku või valdaja loata parkimine keelatud.
Teatada tuleb sellest maaomanikule.
Maaomanikuks on korteriühistu, mingit luba haljasalal parkimiseks pole antud, haldab haldur, kelle poole pöördumisel saab vastuseks, et midagi pole teha.
Nahaalselt pargitakse tööandja kirjadega busse koos järelkärudega jne, mõned seisavad lausa nädalate kaupa.
Kas tõesti puuduvad võimalused inimeste korralekutsumiseks?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Omanik ehk siis korteriühistu saab rakendada meetmeid, mis takistaksid taolist tegevust. Näiteks paigaldada alale piiraed või tõkkepuu. Ühistul on võimalik korraldada antud sõidukite teisaldamine. Ehk tasuks vähemalt alustada ühistu poolsete märgukirjade kojamehe vahele jätmisega, et alates mingist kuupäevast hakataksegi sõidukeid teisaldama, kui taoline loata parkimine jätkub.