Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas parklas tekkinud avarii politseile antud tunnistust on võimalik tagasi võtta?29.08.2018

Tere!
Kuidas käituda olukorras?
Minu autole sõideti parklas sisse ning süüdlane sõitis minema. Kohale kutsusin politsei, et fikseerida olukord ning hiljem pöörduda kindlustusse sellega.
Sama päeva õhtul aga võttis ühendust minuga süüdlane ning ütles, et sõitis minema kuna tal oli kiire ning soovis seda asja kindlustuse kaudu edasi ajada.
Kas minul on võimalik võtta tagasi tunnistus mis sai politseile antud ning ajada antud asja edasi kindlustusega või ootab süüdlast ka mingi karistus?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Tagasi võtmise võimalust seadus ette ei näe kuid kahju vabatahtlik hüvitamine ja süü ülestunnistamine on kergenevad asjaolud mida saame kindlasti arvesse võtta otsuse tegemisel. Seega tuleks Teil pöörduda jaoskonna poole, kus antud asi menetluses on ja seal anda täiendav selgitus teise poole käitumise kohta ning avaldada omapoolset soovi menetluse lõpetamiseks.
 

Küsimus: Millised on seaduslikud võimalused ohvril tõendeid koguda enda ahistaja vastu?29.08.2018

Tere, kui inimene ahistab siis millised on seaduslikud võimalused ohvril tõendeid koguda eestis?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere
Selliste võimaluste loend puudub. Täpsema infota on keeruline ka soovitada, enamasti kasutatavad videosalvestamine, fotografeerimine, ka oma kõnede salvestamine on lubatud kui sellised tegevused on vajalikud, et hiljem oma õiguste kaitse tagada.
 

Küsimus: Kas liblikanuga pääseb tollist läbi?29.08.2018

Tere! Kas ma võin tellida internetist ühe libliknoa? Ma tahan sellega kodus lihtsalt trikke teha. Noa tera pikkus on üle 8.5 cm aga ei ole kahelt poolt teritatud. Kas seda tellida on lubatud? Kui see eesti tolli jõuab kas see konfiskeeritakse ära?

Aitäh vastamast!

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere
Teie kirjelduse põhjal ei ole alust keelata selle loa importi. Siiski kodus trikkide tegemiseks on mõistlik hankida mõni spetsilaane treeningversioon sellest tootest.
 

Küsimus: Kuidas fikseerida joomingu ajal majas korraldatav kaos ja läbu, kas peab kutsuma politsei, et saaks kaebuse esitada?29.08.2018

Tere!
Kaasomandis olevas majas elab omanik koos meesterahvaga, kes pole sisse kirjutatud. Aeg-ajalt tarvitavad nad alkoholi ning langevad nö tsüklisse, mis võib kesta nädalaid, isegi kuid. Maja eluruumidesse pääsemiseks kasutatakse ühist koridori, mis alkoholi tarbimise ajal muutub kohutavaks - urineeritakse ja roojatakse trepikojas (st on rooja ja uriini jäätmed). Kuidas on võimalik olukorda fikseerida? Kas politseipatrull tuleb olukorda fikseerima või on mõni teine asutus, kes reageeriks. Samas pole ka omanikust naisterahvast 2 kuud näinud (vahepeal on küll hääli kuulda) ja korterist tuleb ebameeldivat haisu.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Kui omanik on enda juurde või oma eluruumidesse elama lubanud kolmanda isiku siis ei ole tegemist olukorraga kuhu politsei sekkuda saab. Ka sissekirjutus ei ole vajalik. Olukorra fikseerimine sõltub fikseerimise eesmärgist. Enamikul juhtudel on piisav kui fikseerite olukorra ise fotode ja/või videona.
Politsei võite välja kutsuda kui toimub õigusrikkumine - lärmamine, üldkasutatavates ruumides häiriv tegevus jmt.
 

Küsimus: Kas üksi sõites B1 lubadega on sama kui lubadeta sõit?29.08.2018

Tere.
Oman B1 kategooria juhilube (piiratud juhtimisõigus).
Kui suur on ja mida käsitleb endas trahv üksinda sõitmise puhul? Rahaline trahv ning kas kaasneb karistus, et aasta aega ei saa trahvi kehtivusest alates MNTametis eksameid teha? Kas üksi sõites B1 lubadega on sama kui lubadeta sõit?

Parimat

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Teie küsimus jääb veidi segaseks kuna ei suuda leida, et B1 kategooriale väljastataks piiratud juhtimisiõigust, pigem esmane juhtimisõigus mis tähendab, et saatjat ei ole vaja.
Kui Teil on siiski B-kategooria (mitte B1) piiratud juhtimisõigus siis peab Teil olema seaduslik esindaja või tema volitatud isik kõrval. Kui see tingimus täidetud ei ole siis on tegemist mootorsõiduku jutimisõiguseta juhtimisega. Karistus sellise teo eest toob tõesti kaasa olukorra kus juhtimisõigust anda ei ole võimalik.
 

Küsimus: Kas tohin taotleda õppesõitu eraisikuga kehtiva karistuse ajal?29.08.2018

Tere! Autokool on läbitud, kuid sain trahvi lubadeta sõidu eest, mille ka tasusin. Küsimus siis selline, et kas ma tohin taotleda õppesõitu eraisikuga, kehtiva karistuse ajal. Karistus aegub juunis. Tänan ette vastuse eest.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere
Selle küsimusega on mõistlik pöörduda vastavaid lube väljastava asutuse, ehk Maanteeameti poole: www.mnt.ee
 

Küsimus: Kas 1.mail võib politsei kohale kutsuda kui näen nõukogude okupatsioon sümboolikat?29.08.2018

Kui 1.mai tuleb, kas siis võib politsei kohale kutsuda ja kui näen nõukogude okupatsioon sümboolikat ja et see kiiremas korras ära viidaks, kuna see häirib mind?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere
Eestis ei ole okupatsioonisümboolika kasutamine keelatud.
 

Küsimus: Kas töötervishoiu arst peab teatama minu varajase staadiumi rasedusest minu tööandjale?14.08.2018

Tere!
Tööandja soovib mind saata oktoobris või novembris töötervishoiuarsti juurde kontrolli. Kuna minul ja minu kihlatul on soov saada esimest last, siis võib juhtuda, et ma jään rasedaks septembris/oktoobris.
Küsimus, et kas töötervishoiu arst peab teatama minu rasedusest minu tööandjale, kui rasedus on alles nii varajases staadiumis või see ei ole seaduse poolt lubatud?
Kartus selles, et kui nii varajases staadiumis antakse minu tööandjale rasedusest teada, siis ta jätab mind suurtest mahukatest projektidest eemale.

Tänan!

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!
Töötervishoiu arst kontrollib sinu tervislikku seisundit tulenevalt riskianalüüsis toodud ohuteguritele, mis võivad sinu tervist mõjutada.

Töötervishoiu arst edastab tööandjale vaid tervisekontrolli otsuse, kus on märgitud, kas sinu tervislik seisund lubab antud ametikohal töötada. Muid andmeid või analüüside tulemusi ei edastata tööandjale, vaid patsiendile endale. Kui rasedus ei ole sinu töökohal piiranguks ja ohutegurid raseduse kulgu ei ohusta, siis tõenäoliselt ei tule rasedus ka tervisekontrolli otsusest otseselt välja (kui piirav tegur, mis ei luba antud tööd jätakata või tööd tuleb oluliselt kergendada, kui töötate tööl, kus on vajalik nt suuri raskuseid teisaldada).
Lugade saad veel siit: https://www.riigiteataja.ee/akt/126032015018 ja https://www.riigiteataja.ee/akt/110042015003.

Praimat soovides,
Kristi Jõeorg
 

Küsimus: Kui ma töötan kaks kuud ainult käsunduslepingu alusel, kas mul kehtib sellel ajal ravikindlustus?18.06.2018

Kui ma töötan kaks kuud ainult käsunduslepingu alusel, kas mul kehtib sellel ajal ravikindlustus? Kui ei, siis kas ma võin sel perioodil end samal ajal töötuks võtta?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Käsunduslepingu alusel töötaval isikul on ravikindlustus maksupõhine (kuigi ka nende töötamine tuleb registreerida töötamise registris). Ravikindlustus hakkab kehtima TSD esitamise tähtpäevast järgmisel päeval juhul, kui sotsiaalmaksu on deklareeritud kokku vähemalt sotsiaalmaksu kuumäära ulatuses (2018. aastal on sotsiaalmaksu kuumäär 470 eurot ja seega sotsiaalmaksu minimaalne kohustus 155,10 eurot kuus).

Tööandjal on kohustus deklareerida sotsiaalmaks väljamaksele järgneva kuu 10.-ndaks kuupäevaks. Kui sotsiaalmaksu on deklareeritud vähemalt 155.10 hakkab ravikindlustus kehtima väljamaksele järgneva kuu 11. kuupäevast.

Lisainfo leiate https://www.haigekassa.ee/inimesele/kindlustus/tooandja-kindlustatud.

Parimat soovides

Pille Sõõrde
Eesti Haigekassa
 

Küsimus: Kas kinnises laste rattakärus peab lastel kiiver peas olema?15.06.2018

Tere
Kuskilt ei leia vastust, mis hõlmab rattasõitu laste rattakäruga. Kas kinnises laste rattakärus peab lastel kiiver peas olema? On seoses rattakäruga veel mingeid seadusi või kohustusi?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Seaduses ei ole otseselt neid nõudeid kahjuks kirjas. Lähtuda tuleks sellest, et ka kärus olev sõitja liikleb rattaga ning seadus nõuab kõikidelt alla 16aastastelt ratturitelt kiivri kandmist. Politsei range soovitus on see, et laps oleks kärus turvavöödega kinnitatud, kuigi seadus seda otseselt ei nõua. See tagab lapse ohutuse, kui sõiduteel liiklev ratas satub õnnetusse ja käru käib kummuli. Sel juhul ei saa laps vähemalt kärust sõiduteele edasi libiseda. Rattakärul peavad ka kindlasti olema rataste küljes kollased või valged helkurid ja taga punane helkur ja vähemalt üks punane tuli, et hämaras sõidukijuhid suudaksid juba eemalt tuvastada selle mõõtmed ning arvestada möödumisel ohutu kaugusega.