Maksud ja raamatupidamine

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kui osaühingult saab vaidluse korral raha nõuda, kui selle oü vahendusel toimus üksnes raha maksmine?03.04.2013

Tere,
OÜ1 kandis raha OÜ2 arvele, kes kandis raha OÜ3 arvele. OÜ1 ja OÜ3 omasid omavahel lepingut antud raha liikumiseks. OÜ2 lihtsalt vahendas raha liikumist kuna OÜ3 oli OÜ1-le võlgu (ilma OÜ2 olemasoluta poleks OÜ3 saanud lepingulisi töid edasi teostada raha puudumise tõttu). OÜ2-l ei olnud mingisuguseid lepinguid ega kokkuleppeid OÜ1-ga. OÜ2 tundis OÜ1 töölisi - sellest selline skeem.
Pool aastat hiljem ilmnes antud tööga, mida OÜ2 juriidiliselt vahendas probleem ning OÜ1 ei suutnud selle tegemiseks OÜ3-ga kokkuleppele saada ning lahendasid probleemi omavahenditest. Seejärel pöördusid oma kulutuste tagasisaamiseks OÜ2 poole ning nõudsid vastavate kulutuste hüvitamist. Reaalsuses OÜ2 ei puutunud kokku OÜ1 ja OÜ3 vahelisse tegevusse. Ainuke kokkupuude oli ühe arve (OÜ1 ja OÜ3 vahelisi arveid oli rohkem) laekumine eesmärgiga aidata OÜ3-l oma töid jätkata.
Millised võimalused on OÜ2-l, et mitte maksta kinni kahe teise firma vahelist probleemi tagajärge? Või on arve esitamisega, mille põhjal laekus raha, OÜ2 täielikult vastutav? Samas on olemas inimene, kes sel hetkel kui rahad liikusid, töötas OÜ1 töölisena ja on nõus seda vajadusel tunnistama, et OÜ2 seoti ainult OÜ3 nö abistamiseks.
Millised saaksid olla lahendused?

Parimaga,
OÜ2

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Küsimusest selgub, et OÜ2 mitte ei vahendanud lihtsalt raha liikumist või teenuse osutamist, vaid ta esitas OÜ1-le arve mingite (tulevikus tehtavate) tööde kohta, mille OÜ1 ka tasus. Sellel arvel näidatud tööde eest vastutab OÜ2, sõltumata sellest, mis laekunud rahaga edasi tehti või kes neid töid tegelikult tegi või pidi tegema või kes keda tundis. Küsimusest selgub, et need tööd tegi lõpuks OÜ1 ise ja kandis vastavad kulutused teistkordselt. Küsimusest ei selgu, mille alusel OÜ2 kandis raha üle OÜ3-le. Kui see toimus OÜ3 arve alusel, siis vastutab sellel arvel näidatud tööde eest OÜ2 ees OÜ3. Tuleb märkida, et skeemi mõte jääb minule täiesti arusaamatuks.
 

Küsimus: Kas on mõtet asjaga edasi tegeleda, kui liisingauto müümisel võttis pank käibemaksusumma vahelt?03.04.2013

Mul oli eraisikuna auto liisingus (kapitalirent), see on siis liising käibemaksuga. Ostsin auto 17000 euroga koos käibemaksuga. Nüüd müüsin auto maha eraisikule 16000 euroga koos käibemaksuga ja teise panga liisingusse läks see auto. Minu auto jääk oli 10000 eurot. Seega oleks pidanud mina ju saama 6000 eurot. Peale auto üleandmist 2 nädalat sain ma pangalt ca 1200 eurot vähem. Põhjendus oli see et "vabandame et me ei öelnud teile et käibemaksu võtame me teie käest ära, sest mõlemad pangad on käibemaksukohuslased". Milles mina süüdi olen, et nad käibemaksukohuslased on. Mitte üheski lepingus ei ole sellest sõnagi juttu, et mult see raha ära võetakse - ei ostu lepingus ega ka müügi lepingus. Küsimus ongi selles, et mina sain majanduslikult 1200 eurot kahju ainult sellepärast, et nad unustasid mulle öelda, et sa ei saa käibemaksu osa. Kas mul on mõtet selle asjaga edasi tegeleda ja edasi kaevata või mitte?

Tänud

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Küsimusest nähtub, et küsija tagastas auto oma liisinguandjale, mitte ei müünud seda kellelegi. Küsija saanuks autot müüa ainult juhul, kui ta oleks selle oma liisinguandjalt välja ostnud, st maksnud ka auto hinna tasumata osa. "Koos käibemaksuga" olnuks tal võimalik autot müüa ainult juhul, kui ta on registreeritud maksukohustuslane. Sama kehtib ka liisinguandjale tagastamise puhul, st küsija ei saa saada "käibemaksu osa".

Kuna auto uut liisinguvõtjat finantseerib teine liisinguandja, siis pidi esimene liisinguandja müüma auto teisele liisinguandjale. Mis hinnaga teine liisinguandja auto ostis või mis oli auto hind ja muud tingimused uue liisinguvõtja jaoks, ei puutu kuidagi küsijasse. Tema jaoks lõppes asi auto tagastamisega oma liisinguandjale, kellega arveldatakse vastavalt omavahelisele kokkuleppele (liisingulepingule). Liisinguandjate maksukohustuslus ei puutu üldse asjasse.
 

Küsimus: Kas 5 aastat tagasi ostetud korteri nüüd odavama hinnaga müümisel tuleb ikkagi maksta tulumaksu?01.04.2013

Meie perekond omab maja Tallinnast eemal. Ostsime 5 aastat tagasi pojale Tallinnasse korteri, kus ta on ka terve aja elanud ja sisse kirjutatud. Nüüd soovime korterit müüa ja osta suuremat korterit teise piirkonda. Müügihind jääb kindlasti oluliselt tolleaegsest ostuhinnast madalamaks. Kas ikka tuleb maksta tulumaksu? Me ei saa ju selle müügiga tulu, otse vastupidi.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Tulumaksuga maksustatakse kasu vara võõrandamisest (vara müügihinna ja soetamismaksumuse vahe). Kui korteri müügist kasu ei saada, siis pole ka midagi maksustada.
 

Küsimus: Kas puhkusetasu arvestamisel peab lähtuma töötajale soodsamast arvestusviisist?26.03.2013

Uue seaduse järgi on puhkusetasu arvestuses kaks varianti. Kas 6 kuu alusel või kuu tasu säilitamine. Seadus ütleb, et kui on olnud muid tasusid, siis justkui kohe 6 kuu arvestuse alusel. Aga?
Töötaja on kuupalgaline. Ühes kuus (eelnevas 6 kuulises perioodis) maksti talle lisatasu. Samas hetkel on tema lepingu järgne kuutasu tõusnud ja märgatavalt. Kui võtta seadusest, siis peaks justkui arvestama 6 kuu alusel. Kui nii arvestada, kaotab töötaja oma praeguse lepingujärgse tasuga võrraldes märkimisväärse summa. Kas nii on ikka õige või võib kasutada säilitamist, vaatamata sellele, et maksti eelmises 6 kuulises perioodis üks lisatasu. Tänud ette.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Töötasu on töö eest makstav tasu, milles töötaja ja tööandja on kokku leppinud. Kui kuue puhkuse-eelse kuu jooksul töötasu oli muutumatu, siis keskmist töötasu ei arvestata. Kuna küsija töötasu on selle perioodi jooksul muutunud, siis tuleb arvestada keskmist töötasu. Keskmise töötasu arvutamisel võetakse arvesse üksnes töötasuna makstud summad. Seadusandlusega on määratud puhkusetasu miinimum, tööandja võib loomulikult maksta ka rohkem ja keskmist töötasu üldse mitte arvutada.
 

Küsimus: Kui müüsin osa maast, kas pean ise maksma tulumaksu või saadab maksuamet mulle meeldetuletuse?15.03.2013

Müüsin osa omandireformi käigus tagastatud maast, mille olin saanud pärandusena oma emalt:
1. Kas pean tasuma tulumaksu?
2. Kui peab - kas pean deklareerima tuludeklaratsioonis või tuleb hiljem mingi nõue/meeldetuletus Maksuametilt, kui jäi deklareerimata?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Tuleb deklareerida, tasumisele kuuluva maksusumma arvutab maksuamet kõigi deklareeritud tuluallikate peale kokku. Kui maa müük jäi õigeaegselt deklaratsiooni märkimata, siis tuleb seda hiljem teha, deklaratsiooni saab alati korrigeerida. Hilinemisega kaasneb ebameeldiv kõrvalnähtus – intress 0,06 % päevas. Maksuameti asi on kontrollida, et kõik ettenähtud maksud saavad makstud ja vajaduse korral määrab ta maksu ise.
 

Küsimus: Kas Facebook'is e-poe pidamine, esemete müümine, nõuab ka mingit ettevõtlusvormi?14.03.2013

Tere!
Sotsiaalvõrgustikus Facebook on paljud inimesed loonud endale nö. e-poe, mille sisuks on näiteks riiete tellimine erinevatelt saitidelt ja siis nende edasi müümine teatud kasumiga. Küsimus ei puuduta ainult Facebooki, vaid ka teisi võimalusi nagu foorumid, portaalid jne.
Kas selline tegevus nõuab ka mingisugust tulude deklareerimist või FIE/ettevõtte loomist?

Lugupidamisega

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Ikka tuleb deklareerida, see ju ehtne kaubandus. Mõistlik on see äri ka registreerida (olgu siis FIE või OÜ vormis), sest siis saab tehtud kulutused müügitulust maha arvata.
 

Küsimus: Millised on maksud käsunduslepingu korral tasu arvestamisel?13.03.2013

Kas käsunduslepingu korral (ettevõte maksab eraisikule % tellimuste müügist laekuvate summade pealt) on kogu maksustamine sama nagu töölepingu korral?
Ehk siis ettevõte maksab aastal 2013:
- Sotsiaalmaks 33%
- Töötuskindlustusmakse (tööandja): 1%

- Kogumispension (II sammas): 2%
- Töötuskindlustusmakse (töötaja): 2%
- Tulumaks 21%
Ehk siis ettevõtte 1000 eurose kulu korral saab töövõtja tasu 596.20.

Tänan

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kui tegemist ei ole füüsilisest isikust ettevõtjaga, kellele saadud summad on ettevõtlustuluks, siis maksustatakse võlaõigusliku lepingu alusel töötavale inimesele tehtud väljamakseid nii, nagu töötajate puhul.
 

Küsimus: Kas 2012.a FIE deklaratsioonis vorm-E-l võib kuludes näidata ka detsembris makstud töötasumaksud?13.03.2013

Kas 2012.a FIE deklaratsioonis vorm-E-l võib kuludes näidata ka detsembris maksuameti ettemaksukontole kantud maksud töötasudelt, mille maksutähtaeg on 10.01.2013?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Jah, FIE tulude ja kulude arvestus toimub kassapõhiselt.
 

Küsimus: Millise dokumendi pean esitama, et tööandja hakkaks edaspidi arvestama tulumaksuvaba miinimumi?13.03.2013

Tekkis küsimus. Olen üliõpilane ja töötan osalise töökoormusega (pool kohta) ning sügisel töölepingut vormistades oli mul võimalik valida, kas saan oma tulumaksu tagasi deklareerides või toon igakuiselt koolist tõendi ning saan selle koheselt tagasi. Esialgu otsustasin deklareerimise kasuks ning tulumaks arvestati esimesest eurost. Nüüd mõtlesin asja ümber vormistada, kuid ei mõista täpselt, mille poolest erineb igakuine koolist tõendi viimine sellest, kui ma lihtsalt esitaks avalduse tulumaksuvaba miinimumi arvestamiseks?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Ma ei kujuta ette, mis tõendist on jutt ja milleks seda vaja võiks olla. Maksuvaba tulu arvestatakse automaatselt, ilma mingite lisatingimusteta. Tulumaksu igakuisel kinnipidamisel võtab väljamakse tegija maksuvaba tulu arvesse väljamakse saaja poolt esitatud ühekordse avalduse alusel.
 

Küsimus: Kas kunagi rublaajal ostetud ja erastatud korteri müügil tuleb tõesti maksta 8 tuhat eurot tulumaksu?12.03.2013

Oleme ametlikult abielus ja omame kahte korterit. Elame nn külalisabielu - mõnda aega koos ja mõnda aega eraldi korterites. Kuna kommunaalkulud on suured, otsustasime lõplikult kokku kolida ja ühe korteri müüa. Mõlemad korterid on erastatud ühe abikaasa nimele. Müügiks minev korter on omaaegne kooperatiiv, ehitatud 1986 aastal ja maksis umbes 6 tuhat rubla.
Mis on siin maksustav tulu? Kui müüme 40 tuhande euro eest, kas tõesti peab 8 tuhat maksma tulumaksuks?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Maksuvaba on inimese peamise või alalise elukoha müük. Minu arvates võivad kirjeldatud eluviisi korral mõlemad abikaasad nimetada mõlemat korterit oma peamiseks elukohaks. Küsimust ei tohiks kindlasti tekkida, kui müüki minev korter on müüja elukohaks ka rahvastikuregistri andmeil. Kui see täna nii ei ole, siis saab seda ju korraldada.