Maksud ja raamatupidamine

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Millises järjekorras tehakse mahaarvamised palga arvestamisel?12.03.2013

Millises järjekorras tehakse mahaarvamised palga arvestamisel? Kas elatisrahalt maksab tulumaksu selle maksja või saaja? Kas tööandja peab kinni peetud elatise andmed esitama maksuametile?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kumbki ei maksa. Elatise maksja ei saa seda oma tulust maha arvata. Kuna elatis ei ole maksustatav tulu, vaid seda makstakse maksustatud tulust, siis peab tööandja esmalt kinni tulumaksu ja seejärel elatise. Maksuametile elatise kohta andmeid ei esitata.
 

Küsimus: Kas osaühingu asutamiskulud võin endale nüüd tagasi maksta?12.03.2013

Osaühingu asutamisel sai selle põhikirjas määratud, et asutamiskulud on 190 eurot ja need kantakse osaühingu poolt. Selle tegemisel tasusin ma oma isiklikult pangakontolt riigilõivu (umbes 185 eurot). Kuidas ma selle nüüd OÜ arvele saan?
Saan ma õieti aru, et osaühing on nüüd mulle võlgu ja ma võin raha tekkimisel selle summa endale tagasi kanda?
Lisan veel juurde, et osaühing sai asutatud ilma sissemakset (2500 eurot) tegemata.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Saate õieti aru. Esitage riigilõivu tasumise tõend äriühingule, kus see võetakse kuluna arvele. Kuna äriühing asutati kapitali sissemakset tegemata, siis jääb ta asutajale esiotsa võlgu. Kui ükskord raha laekub, tuleks võlasumma lihtsalt asutaja kontole kanda.
 

Küsimus: Kui firma lõpetab tegevuse, kuidas saan kindel olla, et minu tulud jõuavad järgmise aasta deklaratsioonile?12.03.2013

Tere! Asusin firmasse tööle 02.10.2012.a. Koondamisteate sain 01.03.2013.a. Tööleping lõpetatakse 01.04.2013.a. Teatisel on märgitud järgmised paragrahvid: 100 p1 ja 100 lg5. Kuidas saan kindel olla, et mu 2013.a.tulud saavad deklaratsioonile järgmine aasta, kui firmat enam ei eksisteeri? Kas pean muretsema ka ise mingid dokumendid? Millised tasud pean saama koos lõpparvega?
Ette tänades

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Töölepingu ülesütlemisel koondamise tõttu maksab tööandja töötajale hüvitist töötaja ühe kuu keskmise töötasu ulatuses. Töölepingu lõppemisel on tööandja kohustatud hüvitama töötajale kasutamata jäänud aegumata põhipuhkuse rahas. Pole oluline, kas tööandja tegevus lõpetatakse ja firma kustutakse registrist. Teile makstud summad deklareerib maksuametile juhatus/likvideerija/pankrotihaldur igal juhul. Oma 2013. aasta deklaratsiooni peate nagunii kontrollima ja vajadusel täiendama. Kui tööandja lõpetab tegevuse maksejõuetuse tõttu, st teil jääb raha saamata, maksab saamata jäänud hüvitise Töötukassa.
 

Küsimus: Kui kaua peaksin olema enne müüki korterisse sisse kirjutatud, et ei peaks maksma tulumaksu?12.03.2013

Tere.
Minu nimel on maja, kus ma elan ja olen sisse kirjutatud (registreeritud). Samas oman (on ka minu nimel) samuti 1-toalist korterit, kus momendil elab minu tütar. Sooviksin aga oma 1-toalise korteri müüki panna, mis on soetatud 11 aastat tagasi. Vahepeal ei ole ka kinnisvara müünud.
Küsimused oleksid:
1) kas pean oma korteri müügi pealt maksma ka tulumaksu ostu- ja müügihinna vahe pealt, kuna see ei ole minu alaline elukoht, kuigi ma pole mitme aasta jooksul korterit müünud?
2) kui siiski pean maksma tulumaksu ostu- ja müügihinna vahe pealt, kas pääseksin tulumaksu maksmisest, kui registreeriks end 1-toal. korterisse sisse? Kas pean sel juhul ka reaalselt sinna elama mingiks ajaks minema (sel juhul kui kaua aega enne korteri müüki peaks seal elama) või piisab ainult sisseregistreerimisest (kui palju aega enne müüki peab olema sisse registreeritud)?
3) või mis võimalused mul üldse on, et pääseksin tulumaksu maksmisest.

Lugupidamisega

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Maksuvaba on ainult oma tegeliku eluaseme võõrandamine. Seega peaksite maksma korteri müügist saadud kasult tulumaksu. Sisseregistreerimine ei näita, kas inimene tegelikult kasutas seda ruumi oma peamise või alalise elukohana. Iseenesest pole oluline, kui kaua korteri müüja seal enne müümist elas. Arvan, et antud juhul võib maksuamet Teie tütre juurde kolimist käsitleda näiliku tehinguna, mille eesmärgiks on korteri müügist saadud kasu maksustamisest hoidumine ja saadud kasu ikkagi maksustada.
 

Küsimus: Kas saan küsida tulumaksu tagasi, kui maksan välismaal õppiva tütre ülikooli õppemaksu?11.03.2013

Minu tütar (20-aastane) õpib Hollandis ülikoolis. Mina tasun tema õppemaksu sellele ülikoolile.
Kas sellelt koolituskulult saan küsida tagasi tulumaksu või peaks tütar ise maksu tasuma? Praegu tal ei ole sissetulekut ei Hollandis ega Eestis.
Ette tänades kasuliku nõuande eest.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Jah, saate. Koolituskulu saab oma tulust maha arvata ainult see inimene, kes õppemaksu on tegelikult tasunud (enda või mõne alla 26-aastase Eesti elaniku eest). Pole oluline, millise riigi kool selle on kasseerinud. Mahaarvamise aluseks on õppeasutuse õiend.
 

Küsimus: Kas omavalitsusele kergliiklustee alla jäänud maa müügist saadud tulult tuleb maksta tulumaksu?08.03.2013

Müüsin omavalitsusele 2012.a. kergliiklustee alla jäänud maad. Kas saadus tulult tuleb maksta tulumaksu?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Jah. Vara võõrandamisest saadud kasu (müügihind miinus soetamismaksumus ja müügikulud) maksustatakse tulumaksuga, välja arvatud isiklikus tarbimises oleva vallasvara ja teatud juhtudel eluruumide müügist saadud kasu.
 

Küsimus: Kus on loogika, et pensionifondi väärtuse kahanemise võrra on maksuamet vähendanud ka minu tagasisaadavat summat?08.03.2013

Küsimuse tekitas järgnev situatsioon:
Eelneva (2012) aasta jooksul vähenes minu III samba pensionifondi osakute koguväärtus 80 euro võrra. Samas asudes täitma elektroonilist tuludeklaratsiooni selgus, et maksuameti silmis on see aga mingil põhjusel tulu ning kuulub täies ulatuses mahaarvamisele mulle tagastatavast summast.
Seega, kas on loogiline (seaduslik), et kaotades fondihaldurite toel 80 eurot, kaotan veel sama ühiku raha ka maksuametile?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Maksustatakse kogumispensioni väljamakseid. Tulumaksu peab kinni kindlustusselts või pensionifondi valitseja. Kui väljamakset ei ole tehtud, pole ka midagi maksustada.
 

Küsimus: Kas raamatupidaja peab töötajale väljastama palgaarvestuse tõendi?07.03.2013

Kas tööandja raamatupidaja peab töötajale väljastama palgaarvestuse tõendi, millel on näidatud mahaarvamised (laste elatisraha) ja puhkusetasu arvestus?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Vahetult raamatupidaja poole pöördumine pole mõistlik. Tema teeb seda, mida temalt nõuab tööandja (teenuse osutamise korral tellija). Pöörduge oma tööandja poole. Tema peab andma töötaja nõudmisel andmeid töötajale arvutatud ja makstud või maksmisele kuuluva töötasu kohta ning muid töötajat või töösuhet iseloomustavaid teatisi, sh puhkusetasu arvestuse. Töötajal on üldse õigus tutvuda kõigi tema kohta tööandja juures kogutavate ja töödeldavate andmetega.
 

Küsimus: Kas võin eraisikuna tasuda ettevõttele mõeldud arve või tuleb sellest ettevõttele mingi jama?07.03.2013

Tere,
Kui minu ettevõttele on esitatud arve ning tasun selle sularahas eraisikuna, kas siis kajastub see ka maksena või käibena ettevõttes? Kui ma maksan mingisuguse arve näiteks eraisikuna enda rahast, kas siis peab ka seda kuidagi deklareerima või ei ole seda vaja?

Ette tänades,

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kui tasute oma rahast teisele isikule esitatud arve, siis jääb see teine isik teile selle summa võlgu. Loodetavasti maksab ta selle kunagi Teile ära. Pole oluline, kas tegu on Teiega seotud ettevõtjaga või kuidas maksmine toimus. Võõra arve tasumist ega selle kulutuse hüvitamist arve adressaadi (või kellegi kolmanda isiku) poolt ei deklareerita. Arve kajastatakse arve adressaadi raamatupidamises ja maksuarvestuses.
 

Küsimus: Kas siis ei pea deklareerima, kui müüsin korteri ja ostsin teise asemele?05.03.2013

Tere!
Mõned aastad tagasi osteti uusehitisse korter, mida omanik ise ei kasutatud peamise elukohana. Nüüd on korter müüdud ning ostuhinnast kõrgema hinnaga. Sama aasta jooksul osteti väiksem korter teise linna. Kas sellisel juhul tuleb maksta esimese korteri müügist saadud kasumi pealt tulumaksu või on kuidagi võimalik näidata korterite vahetamist, sest reaalselt tulu ju müügist ikkagi ei tekkinud?
Aitäh!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Tulumaksukohustust ei teki üksnes sellise korteri müügi korral, mida müüja kasutas vahetult enne võõrandamist oma alalise või peamise elukohana. Kas korteri müünud inimene hiljem midagi ostis või mitte, ei oma mingit tähendust.