Maksud ja raamatupidamine

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Milline seadus reguleerib II pensionisambasse kogutud summa väljavõtmise tulumaksukohustust?04.10.2013

Millise seaduse alusel võetakse II pensionisambasse kogutud summalt (konkreetselt 800€) tulumaks kui pensionär soovib selle raha välja võtta?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

II pensionisambasse kogunevad tööandja poolt töötajale makstud palgast kinni peetud kohustusliku kogumispensioni maksed (2 % igast väljamaksest). Lisaks sellele laekub II sambasse osa tööandja poolt töötaja eest makstud sotsiaalmaksust (4 % makstud palgast). Kuna kogumispensioni sissemakseid ei maksustata, siis toimub tulumaksuga maksustamine pensioni väljamaksmisel tulumaksuseaduse alusel. Maksustatav tulu määratakse nii, et liidetakse riikliku pensioni ja kogumispensioni väljamaksed ja lahutatakse pensionide maksuvaba osa 2304 eurot aastas ja kui peale pensionide muid tulusid pole, siis ka üldine maksuvaba tulu 1728 eurot aastas pensionäri avalduse alusel.
 

Küsimus: Kas korteri üüritulust peab tulumaksu maksma korteriomanik, või sugulane, kelle kontole üüritulu laekub?20.09.2013

Tere. Oman ühetoalise korteri, mille olen andnud üürile. Koostatud on kirjalik üürileping. Kuna ise korteri üürimisest saadavat tulu ei vaja, siis lasin selle üürnikul kanda oma lähisugulase arveldusarvele. Üürilepingus on punkt, mis sätestab, et korteri üürimisest saadav tulu kantakse igakuiselt lähisugulase arveldusarvele. Üür ongi kantud igakuiselt lähisugulasele, ise ei ole selle korteri üürimisest saanud sentigi. Mulle väitis eravestluses üks maksuameti töötaja, et tulu peab deklareerima ja tulumaksu maksma korteri omanik (kes tegelikult selle korteri üürist sentigi tulu ei saa), mitte minu lähisugulane, kes korteri üürist tegelikult tulu saab. Siit ka küsimus: kes peab antud situatsioonis tulud deklareerima ja tulumaksu maksma?
Lugupidamisega

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kui üürilepingus olete üürileandjaks märgitud, siis on laekuv üür teie maksustatav tulu. Pole oluline, kuidas te saadud tulu kasutate. Samuti pole oluline, kelle omandis korter on.
 

Küsimus: Kas tekib ka mingi tulumaksukohustus, kui osaühing maksab omanikule laenu tagasi?19.09.2013

Tere,

Omanik on andnud tähtajatu laenu enda osaühingule kinnisvara soetamiseks. Kas seda laenu saab omanikule tasuda tagasi ikka tulumaksuvabalt?

Ette tänades

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kahtlemata, igaühel on alati õigus oma vara maksuvabalt kätte saada. Kui OÜ maksab intressi, siis sellelt tuleb küll maksu maksta.
 

Küsimus: Kuidas maksustatakse vabaabielus olevate poolte kokkuehitatud korterite müük?17.09.2013

Tere
Kuidas toimub korteriomandi müügi maksustamine järgmistel näidetel:
1) Kaks kõrvuti asetsevat korteriomandit on kokku ehitatud. Korteri omanikud on vabaabielu paar, mõlemale kuulub mõlemast korteriomandist 50%. Mõlemad kasutavad mõlemat korterit alalise elukohana.

2) Kahele vabaabielus inimesele kuulub kaks korteriomandit (ei ole kokkuehitatud), mõlemale kuulub korteritest 50%. Üks korter on alaliseks elukohaks ühele teine teisele vabaabikaasale.

Lugupidamisega

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Omavahelistel suhetel pole tähtsust, maksuvaba on sellise eluruumi võõrandamine, mida inimene kasutas vahetult enne võõrandamist oma eluasemena. Kuna inimesed jäävad mõlemal juhul oma eluasemest ilma, siis on korteriomandite müük mõlemal juhul maksuvaba.
 

Küsimus: Mida peaks teadma maksude kohta õppur, kes soovib kooli kõrvalt tõlkimisega lisaraha teenida?17.09.2013

Tere! Loodetavasti sai küsimus õigesse kohta. Mida peab kooli kõrvalt lisaraha teenida sooviv õppur vabakutselise/projektipõhise tööotsa puhul silmas pidama? Sissetulek ei oleks sealjuures muidugi stabiilne - nö taskuraha enda poolt vastuvõetud projektide eest. Olen täisealine, õpilasena kehtib mul ravikindlustus. Millised maksud mulle siis kehtiksid ning kas neid pean deklareerima ise või tasub need tööandja tulemustasu pealt? Palun selgitage mulle seda. Tänan!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Maksudega ei ole Teil mingit muret – need klaarib tööandja, pidades arvestatud töötasust kinni tulumaksu ja sundkindlustuse maksed (töötuskindlustus ja kohustuslik kogumispension). Lisaks neile summadele kannab tööandja maksuametile üle ka sotsiaalmaksu ja omapoolse töötuskindlustuse makse ning esitab need andmed maksuametile. Saadud andmed kajastab maksuhaldur Teie tuludeklaratsioonis, mis on elektrooniliselt kättesaadav järgmise aasta algul.
 

Küsimus: Kas maja müügiga kaasneb mulle ka maksukohustus, kuna ma seal ei ela, seal elab minu abikaasa?13.09.2013

Kas tekib maksukohustus, kui soovin müüa maja, mis on soetatud laenu abil koos abikaasast kaastaotlejaga. Abikaasa on samuti maja kaasomanik. Plaanis on kõigepealt viia läbi lahutus, sest me ei ela koos juba aastaid, kuid kuna laen on kahe peale ja seda maksmata ei tohi jätta, muidu tuleb pank minu lahusvara kallale, siis olen seda laenu kogu aeg üksi tasunud. Abikaasa on nimelt soetamise momendist saadik töötu ja kohe peale soetamist kolisime ka lahku.
Peale lahutust ei ole mul selle majaga midagi muud peale hakata, kui katsuda ära müüa ja maksta pangale laen tagasi. Kas peale müüki tekib minul ka mingi maksukohustus, kuna seda maja kasutas alalise elukohana minu abikaasa, mina ise elan mujal.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Maksukohustust ei teki ainult sellel inimesel, kes kasutas võõrandatavat eluruumi oma alalise elukohana vahetult enne müüki. Pole oluline, kas abielu on lahutatud või mitte – kaasomandi kasutamise ja võõrandamise reeglid sellest ei muutu, st te saate müüa ainult oma osa, mitte kogu maja. Maksuvabastust saaks kasutada abikaasa ja see laieneks kogu majale juhul, kui ta ka teie osa ära ostaks. Kui abikaasa ei ole oma osa müügist (ja ühtlasi välja kolimisest) huvitatud, siis on asi keeruline.
 

Küsimus: Kas tekib maksukohustus korteri müügil, kui olen maksnud OÜ kodukontori arvelt osa kommunaalkulusid?13.09.2013

Soovin müüa korteri, mida kasutan alalise elukohana. See korter on ka minu firma juriidiline aadress ja tegevuskoht. Olen aastaid kandnud kuluks erinevat proportsiooni kommunaalkuludest, mitte üle 50 protsendi.
Kas selle korteri müügi korral tekib mul maksukohustus eraisikuna? Ettevõtte maksukohustus?
Kas maksukohustust saab vältida näiteks sellega, et muudan ära firma juriidilise aadressi enne korteri müüki või enam vahet pole?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Alalise elukohana kasutatava korteri müügil maksukohustust ei teki, sõltumata sellest, et seal pesitseb ka juriidiline isik. Firma peab korterist ilmselt nagunii välja kolima.
 

Küsimus: Kas see on õige, kui lepingus on märgitud viivise määr ja sellele lisandub käibemaks?11.09.2013

Tere.
Kas lepingust tulenev viivis on käibemaksuga maksustatav, ehk kas on pädev, kui lepingus on märgitud viivise määr ja sellele lisandub käibemaks? Viivisnõude esitajaks on korteriühistu.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Ei ole pädev. Käibemaksu lisab registreeritud maksukohustuslane oma ettevõtluse käigus võõrandatud kauba või osutatud teenuse hinnale. KÜ-d reeglina ettevõtlusega ei tegele ja registreeritud ei ole. Kohustuse täitmisega viivitamise eest on võlausaldajal õigus nõuda viivist, kuid see pole ei kauba võõrandamine ega teenuse osutamine. Viivised ja leppetrahvid ei ole mingeil tingimustel kusagil käibemaksuga maksustatavad.
 

Küsimus: Kas korteri üüritulu pealt pean maksma tulumaksu, kui ise samal ajal üürime suuremat korterit?11.09.2013

Tere,
Meil on abikaasaga kaasomandis kahetoaline korter, mida otsustasime ruumipuuduse tõttu välja üürida. Korter on ostetud pangalaenuga ning laenusumma on suurem, kui üüri eest soovime küsida. Ise samal ajal soovime võtta üürile kolmetoalise korteri.
Kas siinkohal rakendub Tulumaksuseaduse § 16 lg 1 ning peaksime oma korteri eest saadud üüritulu järgmisel aastal deklareerima? Kui jah, siis miks, kui me üürist saadud raha eest kustutame pangalaenu ja veel maksame juurde? Reaalselt me ju sellega tulu ei teeni, vaid jääme kahjumisse.

tänud vastuse eest

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

TuMS §16 lg 1 rakendub, sõltumata üürileantava korteriga seotud kohustustest. Pole oluline, kui suur on üür või milleks üüritulu kasutatakse. Korteri soetamisega seotud kuludeks on pangaintressid, laenu tagastamine ei ole kulu, sest võlg on ju võõra oma. Üüri hulka ei arvata kõrvalkulusid (küte, prügivedu jne). Seega tuleb korteri üürileandmise kasulikkuse hindamiseks võrrelda üüri ja intressi. Korteri üürileandmist on võimalik käsitleda ka ettevõtlusena – aga see on suhteliselt tülikas ja kasu kaheldav.
 

Küsimus: Kas korteri müügi pealt tuleb tulumaksu maksta, kui elasin seal reaalselt aastaid tagasi?16.08.2013

Tere!
Oman kahte korterit ja mõlemad on eluasemelaenu tagatiseks. Esimese korteri sain septembris 1989, erastasin märts 1995 väärtusega 14000 krooni ja teise suurema ostsin detsember 2006, kuhu sai ka kohe üle kolitud. Esimene korter on olnud peale ärakolimist pea seitse aastat tühi ja müügil 14000 euroga. Kas tuleb esimese korteri müügi või vahetuse õnnestumise korral tulumaksu maksta?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Jah. Maksuvabastus kehtib üksnes sellise eluruumi võõrandamisel, mida inimene kasutas kuni võõrandamiseni oma eluasemena.