Maksud ja raamatupidamine

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas 5 korteri haldamiseks ja üüritulu kasutamiseks oleks mõtekas asutada osaühing?20.01.2014

Kuna töötan ning üüritulu ei ole vaja kasutada, kas osaühingu loomisel saan nende korterite halduse anda tasuta enda osaühingule ning saadud üüritulust maksta siis korterite kommunaalkulud ning vajadusel väikeremondid? Pole enne ettevõtlusega tegelenud, seetõttu küsin, kas maksekohustus tekib dividendide väljamaksmisel juhul kui seda tulu (kasumit) vajan ja kui palju see on?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

5 korteri pidamine on ettevõtlus, milleks võiks osaühingu asutada küll. Korterid võib asjakohase lepingu alusel anda kas osaühingu kasutusse või osaühingu hallata. Mõlemal juhul tagab osaühing korterite ja nende sisustuse nõuetekohase seisukorra ning kommunaal- ja muude korteriomandiga seonduvate kulude katmise. Ühtlasi osaühing korterite üürileandjaks ühes vastavate õiguste ja kohustustega. Äriühingu kasumit saab jaotada majandusaasta kinnitatud aruande alusel. Tulumaksu tasub äriühing järgmisel kuul pärast dividendi väljamaksmist. Maksumäär on 21/79 osanikule makstud summast. Osaniku jaoks on saadud dividend maksuvaba. Kui anda korterid osaühingule üürile, siis pole osaühingu majandustulemused olulised ja korteriomanikule võib üüri maksta vastavalt vajadusele/võimalusele. Väljamakse tegemisel peab osaühing kinni tulumaksu 21%.
 

Küsimus: Kas käibemaksukohuslasest ettevõte peab Bitcoinide müümisel lisama ka käibemaksu?17.01.2014

Tere!
Kuidas peaks käituma käibemaksukohuslasest ettevõte, kui müüb kaevandatud Bitcoine? Kas bitcoinidele on vaja lisada ka käibemaks? Bitcoin on digitaalne valuuta.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Pole vahet, kas "müüa" dollareid või krüptovaluutat. Ühe maksevahendi vahetamine teise vastu ei ole käibemaksuga maksustatav.
 

Küsimus: Mis tingimused peavad olema täidetud, et saada maamaja aluse maa maksuvabastus?13.01.2014

Oleme abielus ja ühisomandiks on maal maja ja linnas korter. Minu elukohaks registris on korter ja abikaasal maamaja. Kas meil on õigus saada 2ha maksuvabastust maamajale, kui maamaks käib minu nimele.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Tegemist on maksuvabastusega kodualusele maale. Kaasomandi puhul kehtib maksuvabastus kaasomanikele ühiselt. Maksuvabastus kehtib ainult sellele maaomanikule, kelle elukoht on registri järgi maamaja. Maksuvaba on kaasomandi suurusega proportsionaalne osa kahest hektarist. Viimase lause lõpp jääb arusaamatuks. Maamaksu maksab iga maaomanik. Kõik maamaksu arvestamiseks vajalikud andmed (sh omandiosa suurus) annab maksuametile kohalik omavalitsus iga maaomaniku kohta.
 

Küsimus: Kas tagantjärgi saab veel ennast maksuametis mitteresidendiks vormistada?13.01.2014

Olen meremees, elan välismaal ja teenin palgatulu välismaalt, siis ei tea, kas pean eestis tulu deklareerima kuna pole ka täitnud vormi-R residentsuse muutumise kohta maksuhalduri juures. Kas nad saavad mult nõuda nüüd tagantjärele tulu deklareerimist aastate kohta, mil pole eestis elanud, lisatud ka, et osa tulust on maksustatud ja kas ma üldse peaks sellisel juhul ennast mitteresidendiks võtma nüüd, kuna pole teadlik, kas tagantjärele ennast mitteresidendiks võtta saan? Elan jätkuvalt välismaal kuid tahaks osta kinnisvara eestis kuid kardan maksuameti poolt uurimise alla sattuda?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kui isik viibib enamuse aastast väljaspool Eestit ja ta alaline/peamine elukoht ei asu Eestis, siis ei ole tegemist enam Eesti residendiga ja ta ei deklareeri ega maksa välismaal teenitud tuludelt Eestis tulumaksu alates residentsuse muutumisest. R-vormi esitamise nõue jõustus 01.01.11, enne seda oli küll residendiks registreerimiseks vaja esitada vabas vormis avaldus, kuid residentsuse lõppemisest ei olnud vaja kedagi informeerida. Vormiga R ei määratle isik enda (mitte)residentsust ise, vaid seda teeb vormil esitatud andmete alusel maksuhaldur. Vormi võib esitada ka tagantjärele. Möödunud aastate tulude deklareerimist võib maksuamet nõuda juhul, kui ta asub seisukohale, et tegemist oli residendiga või mitteresidendi poolt Eestis teeninud tuluga. Kinnisvara soetamine ei tohiks maksuametit erutada, küll aga selle müük.
 

Küsimus: Kas tulundusühistu vara oma liikmele üleandmist maksustatakse?04.12.2013

Tulundusühistu soovib üle anda oma liikmeks olevale osaühingule osa oma varast (kinnistu). Kas sellega kaasnevad ka mingid maksukohustused või deklaratsioonid?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Maksukohustus tekib juhul, kui kinnistu võõrandatakse turuhinnast odavamalt. Hinnavahe näidatakse vormi TSD lisa 6 real 10 ja maksustatakse tulumaksuseaduse § 49 alusel kui kingitus (TSD rida 11). Kui tegemist on seotud isikutega (vt TuMS § 8), siis võib maksuamet määrata tasumisele kuuluva tulumaksu TuMS § 50 alusel.
 

Küsimus: Kuidas kajastada ettevõtte poolt tasutud kohtutäituri tasu ja kas selle käibemaksu tohib tagasi arvestada?04.12.2013

Kas kohtutäituri tasu on ettevõtlusega seotud kulu ja kas sellelt arvestatud käibemaksu tohib tagasi arvestada? (Tegemist on põllumajandusettevõttega, kellel enne saagi müüki tekkis käibevahendite nappus ja ei suutnud õigeaegselt kütuse arvet tasuda ning võlgnevus edastati kohtutäiturile sissenõudmiseks).
Kas kohtutäitur peaks esitama oma tasude kohta ettevõttele korrektse arve KMS §37, lg 7 nõudeid järgides? Kohtutäitur väidab, et ei pea ja tema aktis kajastuvad kohtutäituri tasu suurused, lisanduvad käibemaksud ja summad kokku. Mulle küll tundub, et seal aktis ikka kõiki andmeid pole.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Tegemist on ettevõtlusega seotud kuluga raamatupidamises ja tulumaksuarvestuses. Kohtutäituri tasu sissenõudmise aluseks on kohtutäituri tasu otsus. See sisaldab kõiki vajalikke (sh KMS-s sätestatud) andmeid ja eraldi arvet pole ei raamatupidamis- ega maksuarvestuseks vaja. Kuigi täitekulud kannab võlgnik, on tegemist sissenõudjale osutatud teenusega. Seetõttu saab võlgnik sisendkäibemaksu maha arvata ainult juhul, kui ta suudab põhjendada, et täitemenetlus oli tema maksustatava käibe tarbeks kasutatav/vajalik/kasulik.
 

Küsimus: Mis võiks olla lepingus normaalne ja põhjendatud viivise protsent?28.11.2013

Olen FIE ja sooviksin teada kui suur võib olla tähtaja ületanud viivise protsent lepingus, mis on normaalne ja igati põhjendatud?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kui lepingus pole viivisemäära sätestatud, siis saab nõuda viivist seaduse alusel. Seadusejärge viivisemäär on Euroopa Keskpanga intressimäär, millele lisandub seitse protsenti aastas, st ca 10%. Kokku võib leppida mistahes viivisemääras ja sellelegi võib nõude esitamisel lisada seitse protsenti aastas. Sõltumata lepingusse märgitud määrast, võib osutuda keeruliseks viivist sisse nõuda põhivõlast suuremas summas. Kohtud on pidanud väga kõrgeks määra 0,2 % päevas, ja normaalseks 0,05 %, liiga kõrgeks ei peetud ka 0,07 % päevas (see on ka viivis, mida nõuab maksuamet).
 

Küsimus: Kas pean maksuametis registreerima või lihtsalt mingeid makse maksma, kui tahan tasulisi järelaitamistunde anda?27.11.2013

Kuidas peaks toimima, kui plaanin endise õpetajana hakata mõnel päeval kuus järeleaitamistunde andma ning selle eest ka raha võtta? Kas pean ennast kuidagi maksuametis registreerima või pean lihtsalt mingeid makse maksma. Suure tõenäosusega ei ületaks väikeses maakohas niisuguse tegevuse eest saadav tasu 20-25 eurot kuus.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Midagi erilist pole vaja ette võtta. Maksuametis ei saa ennast keegi registreerida. Tulumaks arvestatakse inimese summaarselt aastulult, kust on tehtud seadusega lubatud mahaarvamised. Iga aasta algul teeb maksuamet igaühele kättesaadavaks eeltäidetud tuludeklaratsiooni, kuhu on kantud temale teadaolevad andmed. Kuna Teie õpetustasu kohta tal ilmselt andmeid ei saa olema, siis peate selle ise märkima deklaratsiooni tabelisse 7 (lahter 7.1).
 

Küsimus: Millal peab augustis loodud ettevõte esitama majandusaasta aruande, mis tähendab "pärast majandusaasta lõppu"?26.11.2013

OÜ alustas tegevust 16.08.2013 (ettevõtte majandusaasta on 01.-12.).
Mis kuus peab esitama esimese majandusaasta aruande? Seadus ütleb, et: "Majandusaasta aruanne tuleb esitada kuue kuu jooksul pärast majandusaasta lõppu", aga ettevõte loodi ju augusti kuus.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Raamatupidamise seaduse § 13 kohaselt võib raamatupidamiskohustuslase asutamisel, lõpetamisel, majandusaasta alguskuupäeva muutmisel või muul seadusega ettenähtud juhul majandusaasta olla lühem või pikem kui 12 kuud, kuid ei tohi ületada 18 kuud. Seega võib esimese aruande perioodiks olla nii 2013. aasta kui ka 2013 + 2014.
 

Küsimus: Kas äriühing peab maksma tulumaksu, kui kingib kingituse edasi?26.11.2013

Tean, et kui äriühing teeb kingituse, siis maksustatakse tulumaksuga. Kui äriühing, kes kingituse sai, võõrandab (kingib) seda kingitust edasi, kas siis maksustatakse jälle?
Kas see pole topelt maksustamine, kui nii on?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Topeltmaksustamisega oleks tegu siis, kui sama tehingut maksustataks kaks korda, st maksma peaks nii kinkija kui kingituse saaja. Antud juhul on tegemist kahe sõltumatu tehinguga. Topeltmaksustamine tekib ka sama maksuobjekti järjestikusel maksustamisel (näit dividend).