Loomaarst

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mis võib põhjus olla, et saksa lambakoeral on esikäppade nö küünarnukkidel karv maas ja koer ise niutsub ka?07.04.2014

Tere!
Avastasime enda viieaastaselt koeralt (mitte päris 100% saksa lambakoer, aga peaaegu) esikäppade nn. küünarnukkide juurest karvatud musta kärnaga laigud, ümbert punakad ning väikesed valged nahapinnast kõrgemad nahatükid ümber. Sügamist või lakkumist ei ole märganud, koer ise niuksub ja kaevab vaipu üles (ei tea kas on omavahel seotud). Laikude olemasolu täpset aega ei oska öelda, niuksumine on kestnud umbes nädal. Mida ette võtta? Mis probleemiga võib olla tegu? Kas tegu on kiireloomulist ravi vajava konditsiooniga? Leidsime internetist sarnase probleemiga sarnase koera pildid, lingid piltidele allpool.
http://www.nzymes.com/store/pc/catalog/hardy_before1_lrg.jpg
http://www.nzymes.com/store/pc/catalog/hardy_before2_lrg.jpg

Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Pilt ei ole väga terav ning tehtud ka piisavalt eemalt, et saan üksnes oletada, et tegemist võib olla just suurema kehamassiga koeri kimbutava hädaga - küünarnukkide rõhkdermatiit ( mõned allikad nimetavad seda ka rõhknekroosiks) Põhimõtteliselt juhtub see, et kui koer lamab siis küünarluu ja maapinna/põrandapinna vahele surutud nahapiirkonnas häirub verevarustus ning nahk pikkamööda kärbub, pakseneb ja muutub selliseks mustjaks ning paksuks ja karedaks.
mingil hetkel on see piirkond ka põletikuline ning vajab kindlasti arstiabi. Igaks juhuks pöörduge
 

Küsimus: Mida peaks tegema, kui kutsika nina on kuiv?04.04.2014

Tere,
Minu kolmekuusel kutsikal (mops) on nina kuiv ja lõhenenud. Siit ka küsimus, et milles võib olla probleem ja kuidas ma saaks seda ravida?
Kui õue lähme, läheb nina kohe tatiseks, aga toas olles muutub jälle kuivaks. Kas probleem võib olla liiga kuivas õhus?
Toidust nii palju, et hetkel sööb Royal Canini kutsikale mõeldud kuivtoitu.
Tänan!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
See võib täiesti olla nii nagu te pakute. Kui tegemist oleks näiteks avitaminoosiga, keratinisatsiooni- või ka ainevahetushäirega, oleks sama probleem ka käpapadjanditega. Igaks juhuks, kui vaktsineerima lähete, las arst vaatab selle nina üle.
 

Küsimus: Millised protseduurid peaks algaja kassipidaja oma uue kiisukesega läbima?27.03.2014

Tere,
Võtan esmakordselt omale kassipoja. Tegemist on emase kiisuga. Temast saab täielik toakass ja välja temal asja ei ole, kui siis ainult jalutusrihma otsas. Teisi loomi majapidamises rohkem ei ole. Millised protseduurid oleks vaja loomaarsti juures teha? Millised vaktsiinid on vajalikud ja kas on vajadus ka steriliseerida?

Aitäh

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Väga vahva otsus. Soovin Teile õnne suurepärase sõbra saamise puhul.
Lisaks sellele, et kiisule tuleb luua turvaline ning hooliv elukeskkond, on vaja hoolitseda parimal moel ka tema vajaduste eest (tualett koos korraliku liivaga ning kvaliteetne toit). Äärmiselt oluline on ka tegeleda tema terviseriskide maandamisega ning eeskätt puudutab see varases eas profülaktilisi menetlusi nagu dehelmintiseerimine (ussirohu andmine) ja immuniseerimine (vaktsineerimine). Ussirohu andmine, mis loomadel käib kehakaalu järgi, võiks toimuda vahemikus 6-10 elunädal. Rohtusid ja manustamisviise on erinevaid ja soovitan minna loomakliinikusse nö asja uurima ja laske endale kõik variandid ja kuidas neid anda, ära seletada. Vajadusel saate ka kiisuga kohale minna, ta täpselt ära kaaluda ja lasta endale ette näidata, mismoodi kassile rohtu anda nii, et see ikka kiisule kõhtu jõuab ja andjatel käed otsa jäävad.
Peale ussirohu andmist 2 nädala pärast tuleks teha esimene vaktsineerimine ja sellele eelnev tervisekontroll. Tavaliselt on see vanuses 10-12 nädalat. Edasise vaktsineerimisskeemi räägib juba loomaarst lahti ning lepite ka järgmised protseduurid kokku.
Kindlasti tuleks loom, keda õue ei lasta, steriliseerida, sest niiöelda jooksuajal, mil kassi valdab väga tugev instinkt - soo jätkamine, hoida teda toas kinni on väga suur stress nii kassile kui tema omanikule.
 

Küsimus: Kas koerale võib anda inimese allergia rohtu Zyrtex?27.03.2014

Kas koerale võib anda inimese allergia rohtu Zyrtex, kui on alust arvata, et koeral on allergia (kõhualune ja kubemed on punased ning hullult kratsib)?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Igasuguste ravimite kasutamine, mis ei ole otseselt loomadele mõeldud, on oma vastutusel või loomnaarsti poolt määratuna, kes teab täpselt selle toimeid, koostoimeid ja vastunäidustusi.
Allergilise reaktsiooni kahtluse puhul tuleks alati püüda välja selgitada, mille suhtes see tekkis ja kas see on ikkagi see, millena paistab. Seega ma ei soovita hakata kohe kasutama tundmatut ravimit enne, kui on arsti (veel parem erialaspetsialisti) juures käidud. Arutelu, mida koer sööb, kus käib, millega kokku puutub ja milliste teiste loomadega suhtleb on päris aeganõudev. Samuti tuleks välistada/kinnitada välisparasiidid, bakteriaalne follikuliit, kandidoos, isegi põiepõletik. Vajadusel/kahtlusel saab teha ka erinevaid analüüse.
Zyrtex e. tsetirisiin on minu teada põhiliselt allergilise nohu ja nõgeslööbe sümptomite leevendamiseks ja vähemalt meie küll seda koerte raviks ei kasuta.
 

Küsimus: Kui palju peaks 6-aastane amstaff kaaluma, kas 38 kg on liiga palju?21.03.2014

Tere,
Mul on 6-aastane amstaff (tegelikult ametlike amstaffi paberitega on ainult mu koera isa). Koer ise veidi suuremat kasvu kui normidele vastav amstaff. Koer kaalub 38 kg, kas selle järgi võib öelda, et ta on ülekaaluline? Kui palju peaks selline koer kaaluma?

Tänan,

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Raske ütelda, kui pole koera näinud. Kuna seda tõugu koer peab välja nägema jässakas ja jõuline ning kuna Teie koer on ka suuremat kasvu siis 38 kilo isase koera puhul ei tunduks ülekaaluline (kahjuks Teie kirjast ei selgu, kas tegemist on isase või emase koeraga).
Ülekaaluline koer reeglina ei taha väga meelsasti joosta, väsib kiiresti ning ka visuaalsel vaatlusel on näha nahaalused rasvaladestused laudjal (seisvat koera pealt vaadates on taljekoht kadunud), roiete piirkonnas (ideaalkaalus koeral pole roideid näha, kuid katsudes peab olema tunda), kaelal.
Alati võite ju minna oma loomakliinikusse või pöörduda mõnda amstaffi kennelisse ja paluda ka nendelt hinnangut.
 

Küsimus: Mida saaks ette võtta, kui 14-aastane kass on viimastel nädalatel nii kehvakeseks ja jõuetuks jäänud?20.03.2014

Tere!
14-aastane kass on jäänud viimaste nädalate jooksul kiiresti kõhnaks, viimaste kuude jooksul tundub tagakeha olevat kangevõitu - kõrgemale enam ei hüppa, vaid ronib. Sööb, kuid korraga vähem tavalisest, joob ainult siis, kui tass nina alla panna ja natuke näpuga algust teha. Kõndimine on natuke nagu kohmakas ja seistes tagakeha justkui õõtsuks veidike küljelt-küljele. Märkasin, et kass ei ole mitu päeva välja küsinud. Viisin täna ise ta õue, siis pissil käis ja sättis ka nr 2 tegema, kuid vaatamata pingutamisele, ei tulnud mitte midagi, nagu ei jaksaks. Korra tundus, et tahab oksendada, aga ilmselt lihtsalt oli paha olla. Ülejäänud aja ainult magab tavatus kohas (vannitoa põrandal). Vahepeal on näha nn kolmandat laugu - kardan, et tal on äkki valusid.
Arsti juures tehti vereanalüüsid - neeru-, maksa-, veresuhkrunäitajad olid korras, oli kerge aneemia. Liigesed katsuti läbi ja kõht ka - kõik korras pidi olema. Kõht on pehme ja ei ole pinges.
Ometi ei ole kõik korras. Omast tarkusest andsime ussirohtu - äkki on hoopis ussid. Kas võib olla, et kass on vana ja hakkab ära surema? Kas kass võib ära surra ka lihtsalt magamise pealt? Või on tõsi see, et lahkuvad kodust? Kas saaksime/peaksime veel midagi tegema?
Loodan, et vastuse saabudes on kass veel meiega.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

See on täiesti võimalik versioon, et kiisu ongi jõudnud oma elupäevade künnisele ning lihtsalt hääbub. Sellisel juhul on meie kohus teha talle see aeg nii mugavaks ja väärikaks kui võimalik. Sööta ja joota kui vaja, soojendada, anda valuvaigisteid kui vaja ning kanda teda kätel kui vaja.
Võimalusel laske temast ka röntgenülesvõte teha, äkki on midagi sellist, mis suuri valusid ja ebamugavustunnet valmistab.
 

Küsimus: Kas pean muretsema, kui pikakarvalise kassi kõhualusel on karvad hõredateks lühikesteks udemeteks muutunud?20.03.2014

Mul on tõsine mure oma vanema kassi pärast. Ta on 8-aastane, tubane emane steriliseeritud, veidi ülekaaluline proua. Mõnda aega tagasi märkasin kassiga mängides, et kõhu pealt kumab karvade vahelt roosat nahka (kass väga pikakarvaline). Kohe ei pidanud seda eriliseks. Aga paar päeva tagasi oli olukord juba päris veider. Kõhu all on karvad hõredateks lühikesteks udemeteks muutunud. Lisaks tuleb tavapärasest enam ette oksendamist, ka on ta hakanud rohkem jooma ja kastil käima. Kuigi käitumises pole mingit muudatust aru saada, siis pelgan, et tegu on siiski millegi tõsisemaga.
Paraku ma ei saa kohe ummisjalu loomakliinikusse joosta, sest rahaline olukord on rohkem kui nadi. Ma saan aru, et minema peaks aga hea oleks vähemalt teada, mis meid seal ees ootab. Mis võib kassil viga olla?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui kass on hakanud rohkem jooma ning urineerima, kõht on arvatavalt suurenenud, esineb oksendamist ning karvad hõrenenud (on võimalik, et kass lakub probleemset piirkonda ning sellest karvakadu) on vaja kindlasti teha komplekssed uuringud - röntgen, uriiniproov ning ka vereproov, sest antud sümptomid võivad viidata häiretele eeskätt neerude talitluses aga kuna organism on tervik, tulebki uurida laiemalt.
 

Küsimus: Millega võib tegu olla, kui kassil on olnud erinevad terviseprobleemid ja lisaks kõigele tuleb nüüd ka nahka maha?15.03.2014

Mul on kiisuga viimasel ajal järgemööda probleemid tekkinud. Võtsin ta varjupaigast, kus ta oli olnud 4 aastat, kassipojast saadik. Kui ta sealt ära võtsime, käisime ussirohtu andmas loomaarsti juures ja siis tuli välja et tal on astma. Seda hakkasime ravima, kuid veidi aega hiljem lõi tal välja kõhulahtisus, mis on nüüdseks järjepidevalt kestnud tõusude ja mõõnadega juba pool aastat, ning ta on kaotanud ka 3 kilo, kaalub nüüd heal juhul veidi üle kilo. Ja nüüd tuli uus probleem. Järsku tuli tal silmapõletik, kuigi õues ta ei käi. Sellel ajal kui tal oli üks silm peaaegu et kinni, tuli ta põsele suur mädapaise, mis läks nüüd katki ja hakkas põselt karv maha tulema. Nüüd tuleb juba maha ka nahk. Kiisu ei jõua enam midagi süüa ega isegi vett juua, ainus mida ta vähehaaval tarbib, on supivedelik. Vett anname talle nii, et võtsime süstlalt otsa ära ja laseme sealt vett suhu, seda soovitas meile kunagi loomaarst. Millega võiks olla tegu, et nahk niimoodi maha tuleb? Kiisu on kogu aeg olnud tubane!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere
Tõsine asi. See, et mädapaise piirkonnast tuleb karva maha ja hiljem ka kahjustunud koed juhtub sellest, et abstsess avaldab ümbritsevatele kudedele survet, millega seoses tekivad neis vereringehäired ja selle tagajärjel kudede kärbus. Aga rohkem muret teeb kassi üldine seisund ja suur kaalukadu ning miks ta korjab ühe tõsise haiguse teise järel. Kas talle varjupaigas või kliinikus FIV test on tehtud? Selline kogu aeg haige olemine tekitab küsimusi tema immuunsüsteemi toimimisest? Milliseid uuringuid, proove ja raviplaane on talle kliinikus tehtud? Mida teie loomaarst arvab ja soovitab? Mul on raske ilma organismi hetkeseisust ülevaadet omamata midagi paikapidavat öelda.
 

Küsimus: Mille tõttu eritab isane kass pruuni haisvat vedeliku?15.03.2014

Tere!
Meil on 4,5 aastane isane kass. Kastreeritud, kui oli umbes poole aastane. Kass eritab pruuni vastikult haisvat vedelikku, kui teda näiteks sülle võtta ja tagumiku alt toetada. Samuti tuleb seda, kui ta näiteks ehmub ja järsku jooksu paneb, siis jääb rida maha. Muidu on terve kass.
Millest selline "skunki efekt" olla võiks? Kas kastreerimisel on mingi viga tehtud?

Ette tänades,

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere
Suure tõenäosusega on tegemist anaalnäärmetest erituva vedelikuga, mida kassid kasutavad oma territooriumi märgistades. Kui seda vedelikku eritub liiga sagedasti, oleks mõistlik lasta loomaarstil kass üle vaadata, et välistada põletikuline seisund ja ilmselt on vaja ka toitumisest rääkida, sest sageli täituvad nende näärmete paunad just ebasobiva ninaesise korral.
 

Küsimus: Mis võib viga olla, kui rott hoiab end ja käib kuidagi viltu?13.03.2014

Mure selline, et rott hoiab ja käib kuidagi viltu, alguses arvasin, et ehk magas või oli halvasti ja hiljem läheb üle, aga mitmes päev juba on sedasi.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Viltu käimise põhjus on tõenäoliselt mingi trauma ja kindlasti tuleks ta arstile ette näidata. Muidu ei tea kuidas loomaga edasi käituda ja mida teha tuleks.