Loomaarst

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas saame lisaks karvapallipasta andmisele veel midagi kiisu öökimise vastu teha?27.06.2014

Tere,
Kass öögib juba teist päeva, on loid ja ei söö. Välja tuleb läbipaistvat sülge pisikeste koguste kaupa. On tubane kass ja midagi kahtlast pole sisse söönud. Eile käisime loomaarstil, katsus kõhtu ja soovitas karvapalli pastat, mida ka sisse andsime.
Kas saame veel midagi teha, et looma paranemisele kaasa aidata?
Eile õhtul oli nagu juba olemine parem, täna jälle õnnetu...

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere
Oksendamine on organismi kaitsereaktsioon millegi ärritava, mürgise või ka seedesüsteemi jaoks sobimatu võõrkeha suhtes.
Kuigi kiisu õues ei käi, võib see olla mõni näksitud toataim, suuga püütud nõelav putukas, kiletükk või midagi mille peale ei oska tullagi.
Kindlasti soovitan uuesti loomakliinikusse pöörduda ning lasta suuõõs ning neelupiirkond üle kontrollida ning teha röntgenülesvõtted seedetraktist.
 

Küsimus: Kas saaksime koduste vahenditega koeral ravida karvadeta laike või peame arstile minema?27.06.2014

Koeral on probleem karvadega. Nimelt on meie 8-aastasel kolli-saksa lambakoera segu krantsil olnud aastaid aeg-ajalt süvenev ja jälle taanduv probleem sellega, et käppadel tekivad karvadeta umbes 3-4cm diameetriga laigud, nahk on sellel alal roosakam kui tavaline nahk ja märg. Pikka aega oleme arvanud, et see võib olla seotud kas sellega, et ta vahepeal jookseb suure rohu sisse kasvanud mõne terava asja otsa, või siis arvasime, et ehk on tal vitamiinipuudus ja hakkasime juurde andma rasvlahustuvaid vitamiine.
Nüüd paar päeva tagasi nägime, et tema tagumise jala "kintsu" peal on ka samasugune karvadeta koht. Ja aeg-ajalt on karvades mõni korbaga kaetud koht.
Kuna elame maal ja transpordiga on kehvad lood, siis sooviks teada, kui oluline oleks selle probleemiga kiiresti loomaarstile pöörduda ja kas oleks midagi, mida me kodus veel saaksime teha (mõni ravim vms)?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere
Distantsilt ilma looma nägemata tema ravimine on väga tänamatu töö ning teeb loomale reeglina pigem halba kui head.
Karvavabad ja korpadega laigud, mida te aegajalt näete, on tagajärg mingisugusele haiguslikule või ka ainevahetuslikule või immuunreaktsioonilisele seisundile. Võin ju soovitada, et leotage koorikud ja puhastage karvavabad alad käepärase antiseptilise lahusega ning seejärel määrige saialillesalviga aga see ei lahendaks probleeme ega selgitaks välja laikude tekkepõhjusi. Aga põhjusi nahaprobleemide tekkeks on oi kui palju - sügelislestad, seened, toidutalumatus, kontaktallergia, auto-immuunhaigused, endokrinoloogilised haigused, stress jne jne.
Tavaliselt arsti vastuvõtul nahapatsiendi puhul arst muudkui küsib ja küsitleb loomaomanikku ja kinnitab või välistab seeläbi erinevaid võimalusi ning versioone. Seejärel võetakse erinevaid proove (nahakaaped, pigistusproov, teibiproov, tsütoloogia, seenekülv, kliiniline veri) ning kui põhjus leitud, tuleb kompleksne ravi st samal ajal tuleb ravida nii põhjust kui ka tagajärgi.
Nii et kuigi ma sooviksin väga teid aidata, tuleks siiski kõigepealt arsti poole pöörduda ning põhjus välja selgitada.
 

Küsimus: Kuidas saan diabeetikust koeral võimalikult mugavalt ja valutult iganädalaselt verd võtma hakata?20.06.2014

Tere!
Koer on diabeetik ning loomaarst seletas ilma koera kohalolekuta ära, kuidas kõrvast veresooni leida, aga see ei õnnestunud (saime kätte liiga väikese tilga verd, millest masin veresuhkrut mõõta ei suutnud). Kuidas saan diabeetikust koeral võimalikult mugavalt ja valutult tema jaoks iganädalaselt verd võtma hakata?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Ega see lihtne ülesanne Teie jaoks pole tõesti. Koer on ikkagi koer ja eks ta rabeleb ja niheleb mis jaksab. Eriti veel kodus. Ja valus on ju ka.
Kõrvas olevatest veenidest verd võttes on oluline enne nõela sisseviimist soon korralikult komprimeerida, ehk siis äraseletatult näpu abil kinni pigistada. Seeläbi täitub veresoon verega ning on esiteks paremini leitav ning ka verd tuleb rohkem (prooviks piisavalt).
Mõned loomaomanikud lõikavad lihtsalt ühe küüne kaugemalt kui tohiks lühemaks ning sealt siis hakkab verd tulema. Aga see meetod võib lisaks valu tekitamisele ka ära rikkuda edaspidise küünte lõikamise.
Paljud meie kliendid on otsustanud võtta selle proovi ikkagi kliinikus.
 

Küsimus: Miks 4-aastane kodukass lakub kilet ja vakstut, kas see on kassile ka ohtlik?19.06.2014

Tere!
Mul selline mure, et 4-aastane kodukass lakub kilet ja vakstut? Millest see tingitud on ja kas see on kassile ohtlik. Anname toakassi kuivtoitu ja Gourmet konserve pooleks, vahest saab kassimuru ampsida ja karvapallipastat. Harjame regulaarselt ja kiisu pole pikakarvaline.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Ju on siis vakstul ja kilel juures selline lõhn, mis kiisule väga meeldib ja mokkamööda manustada oleks. Inimese nina ei tunne reeglina murdosagi sellest, mida kassi haistmismeel talle pakub.
Kile pind võib olla niiske ja kassidele üldiselt meeldib saada vedelikku igalt poolt mujalt kui oma joogikausist.
Võib-olla ka mingi sellele kassile omane käitumuslik "kiiks", aga kui kass ei laku neid kunstlikke materjale tundide kaupa ega neela nende tükke alla ei tohiks see tervisele ohtlik olla.
 

Küsimus: Mida teha, kui küüliku küünte lõikamise ajal lõikasime ühte küünt liiga roosa joone äärest ning küün hakkas veritsema?19.06.2014

Tere,
ühesõnaga lõikaisin küülikul küüsi ja üht küünt lõikasin liiga roosa joone lähedalt. Mida teha, küün veritseb nii kõvasti, et terve käpp on verd täis. Mida ma tegema pean?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Verejooks tuleb kindlasti peatada. Kas teil kodus midagi sellist leidub, ei tea, aga kuni vere hüübimiseni saab marlitampooni vigastatud küüne vastas hoida. Kuna selline vigastus on ka reeglina valus, ei pruugi küülik muidugi paigal püsida. Üldiselt peaks kapillaarne verejooks peatuma üsna kiiresti. Pärastine oht peitub selles, et vigastatud koht võib saastuda allapanu või väljaheidetega ning tekib põletik.
Seda kohta tuleks mõne nädala jooksul jälgida ning kui tekivad põletikule iseloomulikud tunnused nagu punetus, paistetus, palavik, nõrevool, ebameeldiv lõhn tuleb arstile minna.
Üks võimalus on edaspidi küüsi lõigata kliinikus.
 

Küsimus: Kas see võib olla murd, kui kassipojal on saba ots kõver?19.06.2014

Tere,
sain omale kassipoja, alguses ei pannud tähelegi, alles siis nägin kui koju viisin, et kassil on saba otsast täitsa kõver. Kas see võib olla murd? Kui katsuda, siis kiisul nagu valus ei tundu olevat.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui see on siiami kass, siis on see geneetilisel teel edasiantav pärilik muutus. Kui mitte, siis võib traumat kahtlustada. Täpse vastuse annab röntgenuuring.
 

Küsimus: Kas tohin kiisule antibiootikumi anda kui kurk haige, nina kinni, silm mädane?19.06.2014

Mul kiisu on haige, tal on kurgumandel paistes ja nina suht kinni, silm on haige, silm on korpas ja mäda tuleb aegajalt. Kas antibiootikumi tohib anda?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Mädase põletikuga tuleb tegeleda kohe ja tõhusalt. Kõik korbad ja koorikud tuleb ihusooja füsioloogilise lahusega lahti leotada ning mädane nõre eemaldada, sest nende all ei toimu paranemist ja selline põletikuline nõre ärritab nahka ja levitab protsessi.
Tõenäoliselt ongi põletikuprotsess levinud silmast ninna ja neelu.
Kindlasti tuleb kassile määrata tõhus ja kompleksne ravi aga millega ja kui kaua otsustab loomaarst peale kassi kliinilist ülevaatust,kaalumist ning vestlust loomaomanikuga selles, mis kujul saab antud kassile ravimeid manustada
 

Küsimus: Mis võib viga olla, kui kassil on kaelale tekkinud karvutu laik, mis vahepeal isegi veritses?19.06.2014

Tere,
Mure 9-kuuse kiisupreiliga. Kaelale tekkis mingi hetk karvutu laik, vahepeal oli lausa verine. Aga silmaga vaadates tundub, et läheb see laik aina suuremaks. Loomaarst vaatas üle, kirjutas alaycin aerosooli, selline sinine sprey. Aga paremaks pole ikka midagi läinud. Kassihaigust ei arvanud olevat, kuna toakass. Täitsa mure kohe, ei tea mida teha.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere
Kindlasti ei tohiks "kassihaigust" alahinnata ning võtta kindlasti külv spetsiaalsele söötmele (10 päevaga on vastus käes). Teile määratud rohi on antibakteriaalse toimega ning toimiks bakterite poolt tekitatud nahapõletike puhul.

Kas see laik sügeleb (kass ise kraabib seda kohta), kas ikkagi nahk punetab ning esineb leemetust, kas karvad sellel laigul on täiesti välja langenud või murdunud, ega kass ei ole mingit kodukeemiat ümber ajanud?
Palju küsimusi. Kui määratud ravim ei toimi, tuleb edasi uurida sest nahaprobleemid ongi sageli erinevate versioonide välistamine või kinnitamine.
 

Küsimus: Kas maksaprobleemiga koerale võib kaalulangetavat konservi anda?13.06.2014

Meie 4-aastasel jack russelli terjeripoisil avastati vereprooviga maksaprobleem, maksanäitaja lipaas on kuigivõrd tõusnud ja arst soovitas koeral kaalualandamist (saab ka ravi-kapsleid). Anname nüüd normi järgi spetsiaalkrõbinaid - Natures protection light. Ta harjunud hommikuti konservi saama, kas tohib nüüd ikka kaalulangetavat konservi anda: natures protection adult light ja specific weight reduction? Kui tohib, siis kui palju seda anda võib, karbi peal tundub see kogus kuidagi suur?
Enne sai ta meil hommikuti koeravorsti, ilmselt see tegigi ta natuke priskeks. Enam me seda ei anna.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Lipaas on pigem mittespetsiifiline vere biokeemiline näitaja ning üksnes selle kerge tõus kindlasti maksaprobleem ei ole.
Tõsiselt tuleb aga suhtuda lemmikloomade toitumisse üleüldiselt ja eriti veel siis, kui arst soovitab kaalu alandada. Vale, ühekülgne ning sobimatu toiduratsioon viib pikapeale tõsiste tervisehäireteni kaasaarvatud ka eelpoolmainitud " maksaprobleemid"
Kaalulangetamise konserv hommikuseks konserviandmiserituaaliks on kindlasti väga teretulnud mõte. Konservil on kirjas päevane toidukogus vastavalt kehakaalule juhul, kui konserv on ainus toit. Kuna te annate ka krõbinaid, siis andkegi 1/3 päevasest ratsioonist konservina ning 2/3 päevasest ratsioonist kuivtoitu. Light toidud pole kaalulangetamiseks samuti kõige sobuvamad kasutage pigem R/D tüüpi toite kus CRD-1 on kaalu langetamiseks ning CRD-2 on langetatud kehakaalu säilitamiseks.
 

Küsimus: Mida teha, kui koer on hakanud hirmus palju vett jooma, kas see on mingist stressist?11.06.2014

tere,
Mure selles, et 10-aastane koer joob liiga palju vett. On tehtud 2 aastat tagasi analüüsid, kui asi algas - siis oli veri ja uriin korras ja kuna eelmisel koeral oli cushingu tõbi, siis kartsin nagu kõige rohkem seda... öeldi kõik OK. Koer on 10-aastane ja jooks vist kogu aeg. Majja on tulnud 5 uut koera (korrusmaja), enne polnud kedagi, ka see ajab teda närvi, pissib ühe koha peal nii pikalt, et sinna jääb suisa "oja". On hakanud tegema tuppa - lihtsalt lambist läheb teise tuppa ja laseb põrandale, siis on mingi 2-3 kuud vahet kui ei pissi põrandale. Iga nädalavahetus sõidame autoga maale (umbes samal ajal algas ka see joomine ja pissimine) - seal ta joob ja käib ise väljas, kas on see äkki asja segamini ajanud? Ma ei oska enam midagi mõelda, olen linnas piiranud vee andmist, annan ca 2 liitrit päevas, krõbinaid sööb ta ainult maal hommikuti, muidu juurvilja ja kohupiima peal - toidud ilma soolata.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Igaks juhuks andke ikkagi uus vereproov nii veresuhkrule kui ka neerudele(ja neerupealsetele) ja uriiniproov ka muidugi.
Kui need on korras, võiksite proovida feromoonidega kaelarihma Adaptil, mis aitab päris hästi loomal rahuneda ja stressisituatsioone kergemini taluda.