Loomaarst

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas rohu võtmise järel peaks kassil indlemine lõppema?21.01.2014

Kassil algas jooksuaeg. Annan talle promon vet tabletti juba 4 päeva, igal päeval üks tablett nagu arst käskis, aga mureks see, et kass sööb tabletid ära küll kenasti, kuid ikka indleb, möllab ja isased käivad teda uurimas. Miks ei mõju see tablett? Kas võib olla nii, et nüüd tulevad ka pojad? Teisel emasel mõjus see kenasti nii kui rohtu sai, nii indlemine lõppes.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Üldiselt on medroksüprogesterooni tablettide puhul rusikareegel see, et õueskäivale ja isastega kokku puutuvale emasele kassile neid tablette määrata ei saa. Looma kliinilise ülevaatuse käigus (tegemist on retseptiravimiga ja ilma ülevaatuse ja konsultatsioonideta nende andmine on kassi tervisele suur risk) peaks arstile sellest rääkima, et tegemist on õueskäiva kassiga. Juhul kui kass ikkagi tiinestub on samal ajal nende tablettide kasutamine väga ohtlik ja päädib kas mädaemaka või siis suurte poegimisraskustega. Õueskäiva emase kassi puhul on kaks võimalust
1. operatsioon kui te poegi ei soovi
2. jooksuajad ära kannatada kui te oppi ei soovi.
 

Küsimus: Kuidas peaks edasi toimima, kui kass ei söö juba pikemat aega?21.01.2014

Tervist!
Kass ei ole korralikult söönud juba kuu, käib vahel joomas ja võtab mõne kõbina. Kass on kõvasti kaalu kaotanud ja kuidagi loid. Kassi vanuseks umbes 11-12 aastat. Oleme proovinud söögi vahetus ja see pole aidanud. Kuidas peaks edasi toimima?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Üks arstlik ülevaatus oleks sel puhul ainuõige käik. Kui kass ei söö korralikult, on see pikemas perspektiivis väga ohtlik tema tervisele ja mis kõik võib juhtuda Teile kindlasti loomakliinikus räägitakse. Kõige tähtsam ülesanne on aga kiiresti kindlaks teha põhjuse(d) miks kiisu ei söö korralikult. Kas ta ei saa süüa või ta ei taha süüa?
Kui ei saa, siis tuleb kõigepealt suuõõs läbi uurida - keel, hambad, igemed, tonsillid ja otsida sealt muutusi. Näiteks tugeva hambakatu/kivi puhul tekivad gingiviit, parodontiit ja söömine on lihtsalt valulik. Kui kass ei taha eriti süüa siis tuleks hakata tema tervislikku seisundit tõsisemalt uurima (röntgenülesvõtted, vereproovid).
 

Küsimus: Kuidas toita kassi, kui tal on alahuulel kasvaja?16.01.2014

Kahtlustan, et kassil on alahuulel kasvaja. Silma järgi ütleks, et 0,5 x 1,0 cm hetkel. Täna käisime steriliseerimas ja öeldi, et kasvaja ja see olevat selline, mis levib kiiresti. Küsimus siis selline - millega ja kuidas ma teda toidan seni (sest tundub, et ta ei saa selle tõttu eriti süüa ei konservi ega väga ka mitte krõbinaid)? Ja teine küsimus oleks - kui kiiresti tähendab "kiiresti"? Ma küll üritan võimalikult kiiresti saada aega aga kasvõi iseenda hingerahuks palun Teilt vastust.

Ette tänades
Murelik Kiisuomanik

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Mul on asjaliku vastuse andmiseks kahjuks liiga vähe andmeid.
Kas kasvaja asub huule välispinnal (nahal), limaskestal või hoopis nende piiril? Kas moodustisest on võetud proov ja määratud täpselt kas, ja kui, siis mis liiki kasvajaga on tegu (see oleks hädavajalik prognoosi suhtes).
Kui kass oli juba steriliseerimislõikuseks narkoosis, siis kas ei oleks saanud ka kasvajat eemaldada, mis oleks olnud tähtsam lõikus ja kui kasvajat ei saa eemaldada, nagu teile öeldi, ja et see levib kiiresti ja kass ei saa enam süüa (ehk siis tema elukvaliteet langeb kiiresti) siis milleks ta steriliseeriti?
Toita saaks sellist kassi näiteks süstla või pipetiga ja kas vedeldatud konserviga või spetsiaalse kasside energiapastaga kuni selgub täpsem diagnoos.
 

Küsimus: Milliseid sümptomeid peaks kassil otsima, et tuvastada ega tegemist ei ole luumurru või sarnasega?16.01.2014

Läinud laupäeval oli kassiga kõik korras, aga pühapäeval üles ärgates oli näha, et öö jooksul on kass hakanud lonkama. Paneb jala maha, aga väga raskust peale ei taha panna või kui peab, siis minimaalselt.
Peres on kasvamas ka teine kass, kellega nad ikka müravad (kassid on mõlemad ainult pooleaastased) ja mängivad. Tundub, et lonkamine teda mängimast ei takista ning müdistamine jätkub. Oleme püüdnud takistada, aga kuna pole terve päeva kodus, siis see keeruline.
Milliseid sümptomeid peaks otsima, et tuvastada ega tegemist ei ole murru või sarnasega? Oleme jalga kombanud ning kass selle peale kisa ei tee, tundub, et muidu üldse näppimine ei häiri (haiget ei tee). Samas oleks selline tähelepanek, et näiteks kui ta kuskil ronib, siis teistel käppadel on küüned väljas aga sellel haigel jalal ei ole.
Milline oleks kõige parem lähenemine?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kõige õigem oleks nii südamerahu kui ka kassi edasise käekäigu mõttes käia kassiga ortopeedi vastuvõtul või kui see pole võimalik (liiga kaugel, pikad järjekorrad) siis kliinikus, kus saab röntgenülesvõtte teha (kas luud on terved ja liigesed paigas) ja kass lasta ka arstil üle vaadata loomulikult. Tõsisemate vigastuste puhul võib osutuda hädavajalikuks piirata kassi liikumist ning hoida teda ka teistest loomadest lahus, et vigastus ei süveneks.
 

Küsimus: Miks koer näksib oma kuu vanuseid kutsikaid ja mida ma peaksin ette võtma?14.01.2014

Mu koer poegis umbes kuu aega tagasi ja nüüd ta on hakanud oma kutsikat näksima. Kutsika seljal on 3 näksitud karvadest puhast verist kohta juba. Mu vanematel oli kunagi koer, kes näksis kah oma poegi ja lõpuks murdis nad maha. Miks koer teeb nii ja mida ma peaksin ette võtma?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Sellisel käitumisel võib olla palju põhjuseid. Näiteks kirbud, mida koeramamma üritab kutsika seljast kätte saada, see võib olla ka stressikäitumine, sest ema on imetamisest tüdinenud, mingi võõras lõhn kutsika küljes. Laske igaks juhuks nii kutsikas kui tema ema arstil üle vaadata ja hea kui ta saaks natuke neid ka jälgida, kas koeraema käitumine võib olla kutsikate suhtes ohtlik või on ta näiteks hoopis ülehoolitsev ja oleks vaja talle pakkuda rohkem privaatset aega ja toita ja vaadata kutsikate järele ise natuke rohkem.
 

Küsimus: Kas tohib ja kuidas anda tiinele koerale ussirohtu?14.01.2014

Tere!

Kas tohib ja kuidas anda tiinele koerale ussirohtu? Erinevad infoallikad räägivad eri juttu ja ei tea nüüd mida uskuda.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Tiine looma puhul on alati mõistlik hinnata, kui (häda) vajalik on mingi ravimi manustamine ja kas seda saaks ka edasi lükata sellesse aega, kui loom on juba sünnitanud.
On selliseid suukaudseid ussirohtusid küll, mida ka tiinuse ajal saab anda ja kindlasti on selle eelduseks täpne kehakaal, tungiv vajadus ning teie loomaarsti nõu ja jõud.
 

Küsimus: Millest võib olla tingitud kassil jala käpal olev karvadeta laik?14.01.2014

Tere,
Meil on 1,5 aastane toakass, kes käib vahel rõdu peal. Mõned päeva tagasi leidsime kassi jala pealt alla 1 cm läbimõõduga laigu, kust on karv maas ja keskel justkui 2 hambaga näritud haava. Laigu kõrval oli muhk. Täna avastasime, et koht, kus oli muhk, on samasugune laik tekkinud, karv maas sealt ja 2 justkui hammastega näritud haava. Kas ise jalga ei lonka, sööb ilusti, sülle laseb võtta ehk tundub, et valus tal pole. Seega olekski küsimus, kas tal võib olla mingi nahahaigus? Ise arvasime, et kui rõdu peal oli, siis mõni orav või lind ründas teda, kuna neid palju siin. Kuid kui nüüd nägime teist sama haava, tekkis mure.

Ette tänades,

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui on hambajäljed näha ja on ka "laigud ja muhud" käpa peal, on suure tõenäosusega hammustuskoht muutunud põletikuliseks. Paistetus on üks põletiku tunnustest ja sellistes kudedes võib surve alla sattunud karvanääps lasta karva lahti ning tekib karvutu ala. Ei saa välistada ka seenhaigust ja et seda kohta on kass ise näkitsenud. Kindlasti soovitan arsti juurde minna, enne kui see protsess levib ja suurema ulatuse võtab.
Kui on aega kellelgi, siis võiks muidugi ka jälgida, mida kass rõdul teeb.
 

Küsimus: Kas see on edaspidi probleem kui taksikutsikatel on tagakäpal mõnel 6 küünt, mõnel 4 küünt?13.12.2013

Tere
Minu mure on selline, et taksil sündisid 5. nov 2013 kutsikad, mõlemad vanematest on taksid (üks lihtsalt musta värvi, teine pruuni värvi) (pesakonnas on neid lausa 9) ja avastasime, et kahel kutsikal on taga käppadel kuus küünt (üks lisaküüs pisikene ja üpris karvade sees peidus) ja ühel kutsikal on taga käppadel ainult neli küünt.
Millest võib see tingitud olla ja kas see on kutsikatele ohuks? Kas muudab see nende elus midagi, jääb segama vms? Mida sellise juhtumi puhul tegema peaks?
Suured tänud, kui leiate aega vastata !

Lugupidamisega

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Üldiselt see kutsikate elu ei sega ja neile ohuks ei ole. Lisavarbad võivad viga saada näiteks lumekoorikul käies. Aegajalt viskab geneetika ikka mõne vimka sisse ja võibolla edaspidi ei maksaks neid kahte taksi enam paaritada. Igaks juhuks näidake käpakesed ka arstile ette, siis on võimalik juba ka konkreetseid otsuseid teha.
 

Küsimus: Millise rohuga Teie koeral demodexi raviksite?11.12.2013

See on selline haigus, mille ravi kohta internetist leiab suhteliselt vähe infot. Koeral on diagnoos olemas, kaks kuud kestnud ravi seljataga, aga terveks pole veel saanud. Kas võiksite öelda, millise rohuga Teie demodexi raviksite? Millise rohuga olete saanud kõige efektiivsemalt loomad terveks siiani? (tegemist segaverelise koeraga)
Tänan

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Demodikoos on tõepoolest selline haigus mille kohta ühteainsat ja kõige-kõige rohtu ei saagi nimetada, sest ravi on väga kompleksne ja tegelema peab nii põhjuste, tagajärgede, sümptomite ja koera üldise vastupanuvõime (immuunsüsteemi) toetamise ja tugevdamisega.
Ehk siis vagellesta enda vastu on olemas turjale manustatavad preparaadid, mida tuleks kasutada iga 3 nädala tagant ja vähemalt 3-4 pipetti järjest. Mõnedele koertele mõjub paremini ivermektiini või analoogpreparaadi suukaudne manustamine kuurina aga kuna see on ravimi "off label" kasutamine siis tuleb seda kindlasti koos oma arstiga arutada ja vajadusel kogenumate nahaarstidega konsulteerida.
Samuti tuleb ravida bakteriaalset naha ja/või karvanääpsu põletikku ning võimalusel vähendada ka sügelust, et loom ei tekitaks uusi põletikukoldeid.
Kui loom sööb korralikku toitu, ei kannata stressi all, on kehaliselt aktiivne ja ka kõik põletikud on välja ravitud, siis saab tema immuunsüsteem selle lesta vaoshoidmisega ise hakkama.
Soovitatakse ka loom steriliseerida või kastreerida, sest innaajal on täheldatud haiguse ägenemist.
 

Küsimus: Kas koerale antud ussirohi võib põhjustada kõhulahtisust ja verd väljaheites?11.12.2013

Tere,
Andsin 11-aastasele bokserile ussirohtu. Kas on normaalne, et nüüd juba möödas kolmas päev ja kaka sees on verd? Peale rohu andmist mõne tunni möödudes lõi tal kõhu lahti ja oksendas ka. Tahab rohkem magada ja söögiisu on vilets. Vett joob.
Aitäh!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Selline reaktsioon on täiesti võimalik juhtudel, kui koeral oli siseparasiite tõesti palju ning ussirohu mõjudes tekkisid soole limaskesta ärritavad laguproduktid. Väidetavalt on ka ussirohul endal mõõdukalt laksatiivne ehk lahtistav toime ja seda selle pärast, et parasiitidest kiiremini vabaneda. Aegajalt tekib selline reaktsioon vale rohu (inimeste oma) või vale doosi tagajärjel.
Kindlasti rääkige sellest ka oma loomaarstile ning soovitan muretseda mingi suukaudse pasta, mis aitaks soole limaskestal rahuneda ja taastaks normaalset seedeprotsessi.