Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida ette võtta kui saksa lambakoeral pärast operatsiooni on juba 5 kuud käpp paistes ja mädane?19.11.2012

Tere, mul on 8-aastane saksa lambakoer. Umbes aasta tagasi hakkas ta oma esimest käppa küünarliigese juurest lakkuma. Sinna tekkis paistetus, mis läks aina suuremaks, koer muudkui lakkus ja lõpuks tuli karv maha. Otsustasime näidata arstile, kes ei olnud väga kindel, kas see on kasvaja või midagi muud. Otsustasime, et arst opereerib seda käppa ning eemaldab selle. Kuna see moodustis oli nii halva koha peal, siis pärast operatsiooni venitati nahka väga palju koomale, et haava saaks õmmelda ning kokku kasvada. Käpp oli umbes 2 nädalat väga paistes ja higistas, koer ei saanud üldse käpa peale toetuda. Siis sai sidemed ära võetud ning paistetus alanes veidi. Kuid seda haava tahtis ta kogu aeg lakkuda, otsustasime panna võru ümber kaela. Saime arstilt igasuguseid salve ja kreeme kuid kahjuks on möödas juba 5 kuud ja käpp on endiselt paistes ja paistetuse koht on pehme ning sealt immitseb mäda välja. Enam ei saa seda topsikut ka ümber kaela hoida, kuna see on hõõrunud kaela katki. Oleme iga päev pidanud 2 korda käppa siduma, et koer ei saaks vabalt lakkuda. Sest näha on, et kui lakub siis läheb ainult hullemaks. Ainuke asi, mis paistetust alandas, oli antibiootikumid. Siis läks paistetus poole vähemaks ja mäda ei tulnud. Nüüd on saanud juba 2 korda see kuur läbi tehtud. Kuid käpp läheb taas paiste ja hakkab mädanema. Paistetus või siis see mädanev koht on umbes peopesa suurune. Ei oska enam midagi teha, igasuguseid ravimeid on saanud proovida ja arst ei oskanud ka nagu midagi enam teha.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Soovitan teha sellest kohast röntgenipildi, et saada paremini aru millistes kudedes (eeskätt luukoes ja liigeses) on tekkinud muutused ja teiseks võtta kindlasti analüüsid. Kui äralõigatud moodustisest ei tehtud histoloogilist uuringut, siis äkki nüüd saaks võtta FNA proovi ja vaadata, missugused rakud seal on (põletik, kasvaja vms). Samuti oleks mõistlik teha mädasest nõrest nii bakterioloogiline uuring (ehk siis määrata haigustekitaja) ja ka antibiogramm (milline antibiootikum kõige paremini mõjub).
Sidumine kindlasti kaitseb haiget kohta lakkumise eest kuid mõjub ilmselt vereringet pärssivalt, sellest ka paistetus. Pehmete kudede turse võib tekkida ka näiteks luukasvajate korral ning see on röntgenpildil näha.
 

Küsimus: Kuidas 3-aastast isast koera (chihuahua) tuppa sirtsutamisest ja pissimisest võõrutada?17.11.2012

Tere,
mu pisike 3-aastane isane koer (chihuahua) pissib ja sirtsutab tuppa, isegi külas käies. Kodus pidevalt leian sirtsutamise või loigu ja see on juba alguses peale nii olnud. Olen temaga riielnud, aga mitte midagi ei aita. Ehk oskate midagi soovitada, milles asi võib olla.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Koera tuleb õpetada väljas pissima juba lapsepõlvest. Väikeste koertega tehakse sageli viga sellega, et lastakse kaua pissida kodus, ajalehe peale. Täiskasvanud koera õpetada kannatama ja ootama kuna teda jalutama viiakse, on juba palju raskem.

Teine toas pissimise põhjus võib olla oma positsiooni tõestamine. Koer märgistab territooriumi selleks, et demonstreerida oma positsiooni ja näidata, et tema on väga tugev. Kui põhjus on märgistamises, siis tuleb töötada sellega, et tõsta oma (peremehe) positsiooni. Ärge laske koera käituda nagu karjajuht (st. ärge laske ennast manipuleerida) - näiteks peab koer sööma ja uksest välja minema ainult peale teid.

Kolmandaks põhjuseks võib olla stress, mis on tekkinud peale tugevat karistamist - eriti peale pissimist. Selleks tuleb mitte välja teha, kui koer pissib kodus. Üritage ennetada pissimist kodus ja viige ta kiiresti välja ning andke talle ka maiust peale õues pissimist.
 

Küsimus: Mida teha, kui ei suuda otsustada, kas kassi steriliseerida või mitte?08.11.2012

Tere!
Minul juba ammu selline küsimus. Sain omale kiisu rohkem kui aasta tagasi. Tean, et ta on kümne aastane, aga pole steriliseeritud. See on nii õudne kui tal tuleb jooksuaeg, ta kräunub ja mina nutan, sest ma nii hoian teda, püüan teda siis süles hoida jne. Kas te oskaksite mulle nõu anda, kas ma tohiksin teda lasta steriliseerida või tablette anda? Ma ei taha, et ta ära sureks või haigeks jääks. Olen muidugi küsinud nõu ka loomaarstidelt, aga vastused on väga erinevad. Kiisu ise on muidu väga energiline ja mängime tihti temaga, ta on mul emane kiisu ja õues pole kunagi käinud, annan talle royal canin täissööta. Aitäh teile!

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Jooksuaeg on stress nii kassile kui omanikule ja ideaalseim on muidugi see, kui kass steriliseerida. Kümne aastane kass pole veel nii hullult vana, aga siiski peaks veenduma, et tema tervis seda lubab! Soovitan enne operatsiooni lasta arstil võtta vereanalüüsid ja teha põhjalik vereuuring. Nii saab riski vähendada ja samas saate parema pildi oma kassi tervisest. Vanust siiski natuke on ja poleks paha kord aastas kontrollida, kas kõik on korras.
Tablettidega on nii, et nendega tehakse pigem kahju kui kasu. Tihti, ja väga tihti, viivad tabletid raskete tervisehädadeni. Tavalised on rinnanäärmekasvajad ja näiteks emakapõletik. Viimase puhul on ravi operatiivne ja siis peab kassi ikkagi narkoosi panema ja steriliseerima. Siis aga on operatsioon palju raskem kui tavaline steriliseerimine.

Heade soovidega,
Marion
 

Küsimus: Kas vana ja väeti suhkruhaige koera heaks saame veel midagi teha?05.11.2012

Tere!
Aasta tagasi kahtlustas tohter koeral (krants, 14-aastane) suhkruhaigust, andis testri, mille panin pissi sisse ja kui värvi muudab, siis on haigus. Ei muutnud värvi. Elu läks normaalselt edasi.
Sel sügisel hakkas koer äkitselt tuppa pissima ja läksime tagasi arsti juurde, kes sama protseduuri ise kordas ja avastaski suhkruhaiguse, määraks vist 4, maksimaalne pidi olema 6? Küsis, kus olime varem, kuid eelmine kord oli ju kõik korras ja vahepeal ei andnud haigus endast märku. Pani looma dieedile, ainult konserv ja krõbinad.
Kaks nädalat hiljem oli koer kõhn, loid, ei tundnud enam ära teda. Hakkasime uurima haiguse kohta, ei ole normaalne ju, et ainuke menüü kuivoit. Vaikselt hakkasime andma keedetud liha meresoolaga, porgandit, pruuni riisi jne... Koeral tuli tagasi söögiisu ja oli muidu rõõmsam.
Ainult viimased nädalad on ta jälle loiuke, trepist ise alla läheb, üles tuleb nii et kaks tagakäppa korraga ja väga vaevaliselt, oleme ta nüüd ise süles tuppa tassinud. Ei jaksa jalutada enam nii palju ja lõpus ei jaksa ka jalga tõsta, pissib nagu tüdruk.

Kuna see tohter, kelle juures siiani käidud, emale ei meeldinud, käidi täna teise juures, kes koera imestuseks kohe maha kandis, oli veendunud, et pissiprooviga ei saa haigust diagnoosida ja parem oleks looma piinad lõpetada.

Me ei piina ju teda, sest kui õue saab, siis tatsab ikka saba püsti ringi, ainult kaua ei jaksa ja üles trepist ka väga ei jaksa. Tean, et loomad kannatavad palju valu, kuid ise arvame, et vana, väeti ja haige, kuid ikka näeb ja kuuleb ju meid:)

Mis mulle aga muret teeb - kas arst on eelmistel kordadel käitunud valesti, et vereproovi kohe ei võtnud? Äkki oleks saanud aasta tagasi ravi peale ja asja kontrolli alla?

Kas annaks veel midagi koerakese jaoks ära teha?

Tänud ette,

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Suhkruhaiguse diagnoosimine (räägime ju veresuhkrust) käib tõesti nii, et vereproov enne ja uriiniproov kinnituseks.
Oli mis oli, kui te tõesti soovite sõpra aidata, siis soovitan teha vereproovi ja määrata glükomeetriga vere suhkrusisaldus ning samuti vere biokeemiline analüüs, et näha mis seisus organism on ja kuidas elutähtsad organid töötavad ja millist ravi/tuge vajavad.
Vastavalt veresuhkru näidule tuleb hakata päevast insuliinidoosi välja selgitama. See tähendab seda, et mitu ühikut millist preparaati mitu korda päevas süstida - see tuleb iga looma puhul individuaalselt välja selgitada ja samal ajal kogu aeg glükoositaset mõõta. Äärmiselt tähtis on ka õige toitumine. Aga kindlasti tehke vereproovid ära, (võimalusel ka kliiniline veri) sest on võimalus, et tegemist on hoopis mingi muu haigusliku seisundiga (Cushing, neerupuudulikkus, kasvaja.
Mida rohkem ja täpsemad andmed teie koera tervislikust seisundist on, seda lihtsam on teil otsust langetada, kuidas edasi talitada.
 

Küsimus: Kuidas saaks kindlaks teha, kas kass on tiine?05.11.2012

Tere,
Mul on lausa mitu küsimust.

1) Minu ca 7-aastane emane steriliseeritud kass on hästi pika karvaga. Ja karva ajab ta ka omajagu, seetõttu kammin teda aeg-ajalt. Ükskord kammides aga avastasin, et tal on kaela peal mitu karvutut laiku. Ka oli näha kratsimise jälgi. Hiljuti lasin kassi kiipida ja küsisin ka selle kohta nõu. Arvati, et ehk on tegu allergiaga. Kuna meenus, et hiljuti kasutasin tõepoolest korraks teistsugust liiva, siis leppisin selle vastusega. Kuid möödas on nüüd juba nädalaid arstivisiidist ja üle kuu teise liiva kasutamisest ning ikka on uusi karvutuid laike ja vanu, kus juba on uut karva peale hakanud tulema. Lisaks ma näen pidevalt, et ta ikkagi sügab oma kaela. Mis võib veel neid laike põhjustada.

2) Samal kassil on kaela peal paremal küljel selline ebaühtlast kupla meenutav moodustis. Kas tegu võib olla selle kiibiga?

3) Ikka sama kass on ka väga tundliku seedimisega. Nii kui midagi muud peale oma harjumuspärase krõbinate sööb, oksendab ta kogu maosisu välja. Kuna sai ka uus kass võetud, kes neid krõbinad ei söö, siis on põrandal kaks toidukaussi ning vana kass kipub ikka võõrast krõbinat ka sööma. Ja siis jälle oksendab. Tahaks leida mõne kvaliteetse ja mõlemale sobiva krõbinatüübi, kuid kuidas ma vana kassi harjutan? Või peangi temale eraldi toitu andma jääma (see tundlikkus on viimasel ajal suurenenud)?

4) Võtsin hiljuti varjupaigast ühe noore emase kassi juurde. Kass oli õuest leitud. Tema on lühikese ja tugeva karvaga. Nüüd ta on elanud minu juures juba varsti kuu aega. Ja tema karv on meeletult lahti läinud. Kas tegu on mingi aine puudusega või kohaneb ta alles tubase eluga (juhul kui ta üldse enne tänaval elas, mitte ei sattunud sinna juhuslikult). Millal peaksin muretsema hakkama?

5) Sama noore emase kohta veel küsimus. Kui ma ta varjupaigast tõin, pakkusin talle alguses hoiukodu ja hiljem jäi ta mulle päriseks. Nüüd aga kahtlustan, et kass on tiine. Kuna hetkel ei ole võimalik temaga ultrahelisse minna, siis kas on ka võimalik ise kuidagi kindlaks teha tema tiinus? Kas ja millal peaks kõhtu katsudes tunda olema kassipoegade liikumist? Ja kas emaseid kasse ei kontrollita varjupaigas tiinuse suhtes?

Tuli hirmus palju küsimusi, kuid ilma isikliku transpordita ning tööajast lihtsalt pole võimalik kohe loomaarsti juurde minna. Lisaks vana kass saab sellistest sõitudest alati meeletu stressi.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Tõesti pikk kiri ja palju küsimusi aga püüan jõudumööda vastata.
Kui see pika karvaga kass ennast kaelapiirkonnast kraabib, tuleks kõigepealt välistada või siis kinnitada kõige tõenäolisemad põhjused - teha kirbutõrje (olenemata sellest, kas te kirpu näete või mitte), veenduda, et kass ei kraabi karvapulstikuid (need aegsasti välja kammida või ära lõigata, kontrollida kõrvad ja välistada lestad). Kui need versioonid kinnitust ei leia, tuleks nahaproovid võtta. Paremal küljel olev moodustis ei saa olla kiip, sest see paigaldatakse vasemale küljele.
Kui kassil on dieettoit, mida teine loom süüa ei taha, oleks kõige õigem neid siiski eraldi toita. Kui see pole võimalik, tuleks leida neile ühine toit tundliku seedimisega kassist lähtudes. Kindlasti saate oma loomakliinikust sellekohast nõu ja proovipakke.
See, et uuel kiisul on karv lahti, on täiesti normaalne - uus keskkond, uus toit, uued kaaslased - stressi kui palju. Andke talle aega.
Tiinuse kontroll kodus on siiski pigem arvatav ja oletuslik. Kõhtu katsudes te tõenäoliselt midagi ei tunne ja kassile see ka reeglina ei meeldi. Jäävad ikka sellised teada-tuntud tähelepanekud - kass sööb rohkem, on rahulikum ja magab palju, kõht suureneb, piimanäärmed suurenevad, kass hakkab pesa otsima jne. Varjupaigas minuteada tiinuse suhtes kasse ei kontrollita, pigem püütakse kiisud võimalusel steriliseerida.
 

Küsimus: Kas kutsikale peaks ussirohu uuesti andma, kui pärast ussirohu andmist oksendas 5 tundi hiljem kõik välja?30.10.2012

Vabandan kui siin juba taoline küsimus esitatud. Nimelt andsin 2-kuusele kutsikale täna ussirohtu. Tegin tableti pulbriks ja panin maitsestamata jogurti sisse ja nii ta seda sai. Kennelis olid varasemalt kõik kuurid korralikult tehtud. 13. november lähme uuesti vaktsineerima. Paraku aga kui andsime rohu kell 7 hommikul, siis kell 1 päeval oksendas ta kõik välja koos toiduga. Enne seda oli muidugi oma lolli kombe kohaselt vist väljaheidet söönud seega päris kole. Nüüd tekkiski küsimus, et kas oksendamine võis olla ussirohu mõjust või väljaheitest? Ja kas tuleks anda ussirohtu uuesti või jõudis see selle ajaga ehk juba mõjuda?
Ühtlasi küsiks ka, et kas on mingi kindel valem kuidas keelata koeral oma väljaheiteid söömast. Olen kuulnud ananassi söötmisest aga ei tea, kas kutsikale see kõige parem just on.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Raske on täpselt ütelda, kui palju ussirohust mõjus ja palju välja oksendati. Üldjuhul ikkagi loetakse oksendamise korral rohuandmine ebaõnnestunuks ja soovitav oleks seda korrata.
Miks koer tunneb huvi väljaheidete vastu ja lausa sööb neid, võib olla mitmeid põhjusi. Kutsikal võib näiteks olla probleem toitainete imendumisega, mis omakorda võib olla tingitud kas sooleparasiitidest, mao-soole limaskesta ärritusest-põletikust, ratsioonis on liiga palju loomset valku. Kutsikal on pidev näljatunne ning roe võib tunduda talle atraktiivsena kui toit. Kindlasti peaks korralikult saama ussikuuri tehtud ning oluline on ka see, et kutsikas saaks oma eale vastavat kõrgekvaliteedilist koeratoitu ja mitte inimeste lauajääke.
Kuidas sellest kombest ära harjutada, oskavad paremat nõu anda äkki koerte käitumisspetsialistid.
 

Küsimus: Koera nahk on kõõmane ja nakitseb ennast, kas koduste vahenditega saaks aidata?30.10.2012

Meil on 13-aastane isane segavereline pikakarvaline koer. Alguses lihtsalt nakitses ennast, sai tehtud kirbutõrje ja pestud anti-itch šampooniga, esialgu oli karv väga läikiv ja ilus, nüüd nakitseb ja lakub ennast, nahk väga kõõmane ja kuiv, karv tuhm ja kohati hõredad laigud. Eriti teevad muret kaenlaalused ja kube. Seal punetavad laigud ja lakub ennast kogu aeg. Olen kummeli teega tupsutanud ja seda kõõma üritanud ära harjata. Pesta sama šampooniga praegu ei julge. Kas saaks midagi koera heaks apteegikraamiga teha või peaks kiiremas korras arstile tulema? Sööb väga hea isuga. Varem pole selliseid probleeme olnud, kas tegu võib olla mingi vitamiini puudusega? Toiduks põhiliselt Darlingi krõbinad ja purgitoidud.
Oleks väga tänulik vastuse eest.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kindlasti soovitan esmajärjekorras arsti juurde minemist, sest nahahädad eeldavad väga kompleksset lähenemist koos põhjaliku küsitluse ja vajadusel erinevate proovidega. See, mida me looma juures märkame, on sageli tagajärjed, oluline on leida põhjus. Erinevaid asju proovides võite enamjaolt vaid neidsamu tagajärgi alla suruda ja peita väärtuslikke tõendeid.
 

Küsimus: Kassi tagajalad ei tööta, luud tunduvad terved olevat, mis võib olla põhjuseks?30.10.2012

Tere

Kass oli kadunud 2 päeva. Koju tagasi jõudes oli võimeline ennast üle läve vedama vaid esikäppade abil tagumisi järel vedades. Väliseid vigastusi ei ole. Kõnnib väga vähe ja vaevaliselt. Käppasid katsudes häält ei tee, tundub, et luud terved. Söögiisu on olemas. Esineb kummalisi ärevushoogusid - järsku ehmub ja kräunub. Tahab olla üksi, poeb võimalusel peitu. Tundide viisi istub lamab ühe koha peal.
Kas see võib olla mõne trauma tagajärg või haiguse sümptom?
Tegemist on alla 2-aastase emase kassiga. Enne seda juhtumit oli väga elurõõmus ja mänguhimuline.

Lugupidamisega
murelik kassiomanik

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Röntgenülesvõtted ja täpne neuroloogiline ja/või ortopeediline ülevaatus annavad selgust, mis on juhtunud, milline on prognoos ja millist edasist ravi kiisu vajab.
 

Küsimus: Merisiga hoiab puuris nurka ja on passiivne, kõht ka lahti, mis tal võib viga olla?30.10.2012

Tere,
Mul on selline tunne, et merisiga on haige. Kui tavaliselt on ta selline ergas ja sööb palju, siis nüüd on asi muutunud. Viimastel päevadel olen märganud, et merisiga istub puuris ja tõmbab ennast hästi kokku nagu tal oleks külm ja siis kükitab seal, vahepeal olen märganud, et tal nagu ninapeal karvad turris ja samuti väriseb vahel harva. Enne sõi hea isuga, aga kui nüüd panen toitu, siis sööb natuke ja istub tagasi oma kohale. Olen märganud, et tal ka kõht lahti natuke, kuigi ma pole talle midagi rohelist andnud ja ta oleks ka nagu kõhnemaks jäänud. Tavaliselt, kui puurist välja võtsin, siis jooksis ringi, aga nüüd istub kohapeal või liigub natuke ringi. Kas oskate öelda, milles võib põhjus olla?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Tõenäoliselt on seedimine korrast ära, millele viitavad kõhulahtisus ja norutamine. Miski tema toiduratsioonis on olnud sellist, mis on taolise seisundi põhjustanud. Kas on mingi uus toit või midagi madalakvaliteedilist? Kindlasti peate otsima kiiremas korras abi, sest närilised ei saa kaua söömata olla ning sellest võivad tulla ka tõsisemad tagajärjed. Arst saab määrata vajalikud ravimid ja näidata, kuidas te neid kodus anda saate.
 

Küsimus: Mis kõrgusele peaksin täiskasvanud kassile toidunõud asetama, et tal oleks mugav süüa?29.10.2012

Tere,
Mis kõrgusele peaksin täiskasvanud kassile toidunõud asetama, et tal oleks mugav süüa? Tean, et koertel on olemas spetsiaalsed nõude hoidmise alused, millega saab kõrgust sättida.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!
Ma arvan, et kassi puhul pole see nii oluline, sest kass sööb hea meelega kõhuli asendis. Koertele on see olulisem, sest nemad söövad seistes ja kui toit on õigel kõrgusel, siis ei koorma see nende liigeseid.

Parimat,
Marion