Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Millest peaks alustama, et koerad omavahel sõbraks saaks või on see lootusetu?19.01.2013

Minul on isane saksa dogi ja sõbral on emane Cane Corso, mõlemad on sama vanad. Minu koer on väga sõbralik ja tahab väga teiste koertega mängida aga sõbra Corso on jällegi väga kuri minu koera vastu. Ühe korra käisime neil külas, et koerad saaks sõbruneda aga see Corso ainult urises ja ühe korra isegi näksas minu dogi. Millest peaks alustama, et nad omavahel sõbraks saaks?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Kahjuks ma ei usu, et teil õnnestub teha koerad omavahel sõbralikumaks. Cane Corso – tõug mida vanad roomlased kasutasid nagu gladiaatoreid. Nendel on väga kõrge kaitse instinkt - see tähendab, et nad kaitsevad ise ennast, oma pere, oma territooriumi, oma toitu. Oma kodus on see kõik olemas. Ja muidugi selle tüübi koerad käituvad kodus agressiivsemalt. Võib õpetada koeri käituma korralikumalt, aga omavahel sõbraks saada – vaevalt. Õppige koeri kontrolli all hoidma, siis te vähemalt saate koos jalutama minna, aga külla minna ei ole vaja. Koerad ei ole inimesed. Nendel ei meeldi käia külas ega võtta vastu külalisi.
 

Küsimus: Kas kass peab kvaliteetkrõbinaid saama?17.01.2013

Meie 5-kuune kass pole kunagi krõbinaid armastanud. Sai tohtri soovitusel proovitud paar nädalat, et anname konservi vaid hommikul ja õhtul, muul ajal on krõbinad ees - kuid ta ei söö neid. Meie kogemus on, et kass pigem nälgib ja ootab oma konservi (Applaws), kuid krõbinaid ta päeva jooksul ei puutu.
On saanud proovida erinevaid kvaliteetkrõbinate sorte - Orijen (85% liha/kala), Acana (65%), Applaws (80%). Algul esimesel paaril päeval ahmib neid hea isuga, kuid edasi enam ei taha. Öösel vahel siiski on ehk 5 krõbinat nahka pandud. Lugesin, et krõbinad on kassile vajalikud, et hambakivi ära hoida, kuid kahtlen, et need 5 krõbinat ööpäevas selle töö ära teevad.
Hakkas meil siis kahju kassist ja segasime leotatud krõbinad konserviga - selle peale hakkas konservi vähem sööma, jättes sageli selle üldse puutumata. Kui siis kuu lõpul kassi kaalusime, polnud ta sel kuul üldse kaalus juurde võtnud - see peaks näitama, et ta tõesti ei söö päeval krõbinaid ja väide, et kass toidukausi kõrval end nälga ei jäta, ei pea tema puhul miskipärast paika.
Mida teha - kas lüüa käega ja jätta ta konservtoidule ja leppida hambakivi tekkega?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Elu on näidanud, et hambakivi on kerge tekkima ka neil kassidel, kes söövad ainult krõbinaid. Kuivtoidu söömine küll mehhaaniliselt pisut aitab hambaid puhastada, kuid pole siiski kuigi tõhus lahendus. Olen näinud päris palju paari-kolme aastaseid kasse, kes söövad head sööki, aga ikkagi on hambad koledad ja osad isegi puudu (välja kukkunud).

Paar lahendust siiski on. Esiteks üsna võimatuna tunduv variant - hammaste pesemine. Loomadel on omad hambapastad ja kassile sobib lastele mõeldud pisike ning pehme hambahari. Olen muidugi üsna veendunud, et enamus kasse ei ole nõus hambaid pesema :)

Teise lahendusena soovitan uurida mõnest suuremast loomakliinikust toodet nimega Oral Care või Plaque Off. Tegu on loodusliku vetikapulbriga, mis aitab väga tõhusalt hambakivi ära hoida. Kasutada on lihtne, sest kassile kulub väga väike näputäis pulbrit kord päevas, mis puistatakse konservile. Enamus kasse ei pane seda tähelegi ja tavapärane toitumine võib jätkuda. Usun, et see lahendus on teile mugavaim.

Edu soovides,
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Kas 15-aastasel kassil oleks mõtet lasta uurida kasvajat ja kas ta elaks narkoosi üle?16.01.2013

Tere,
Minul on 15-aastane emane kass. Tal on u 5 aasta eest eemaldatud emakas kasvaja tõttu. Võimalik riskifaktor oli see, et ei lasknud kassi omal ajal steriliseerida vaid andsime tablette.
Tal on nüüd ühe piimanäärme kõrval hästi palpeeritav kõva konsistentsiga ümar moodustis, mille läbimõõt on umbes 2 cm. Arvatavasti on see seal juba kuid olnud ning vähemalt ei tundu kassile häda tegevat.

Kas on mõtet lasta uurida kasvaja maliigsust ja see eemaldada?
Kas nii vana kass üldse elaks üldnarkoosi üle?

Suur tänu,

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kindlasti on mõtet uurida, eriti kui kasvaja on veel mõõtmetelt väike. Soovitan FNA eht peennõelaspiratsiooni teel saadud materjali tsütoloogilist uuringut. Ja kindlasti on mõtet kasvaja eemaldada, kui kiisu tervis võimaldab. Kasvaja ei kao kuhugi ja nagu nimigi ütleb siis kasvab ainult suuremaks.
15-aastasel kassil on loomulikult tänu oma väärikale eale suurem narkoosiriski oht aga ka temast palju vanemad on lõikuse edukalt üle elanud. Kindlasti saab enne teha kiisule vereproovi, et oleks kindlam ja tema organismi üldseisund teada.
Maliigse uuringutulemuse korral oleks mõistlik teha enne lõikama asumist ka kopsuröntgen.
 

Küsimus: Kui kassil on raskusi hüppamisel ja ronimisel, kas tegemist võib olla puusaliigese düsplaasiaga?14.01.2013

Tere! Meil on 7-8-kuune emane kass, kes on väga rahuliku loomuga, ei mängi eriti palju, jookseb väga vähe ja hüpates nagu jänes. Peale kiiremaid liigutusi kohe puhkab nina vastu maad. Voodisse ei hüppa kunagi, vaid ronib vaevaliselt. Liivakastist välja ronida on tal raske, vinnab ennast esikäppadega ja vahel kukub külili. Muidu on ta rahulik ja sõbralik, valu justkui ei kannata. Kas võib oletada, et tal on puusaliigese düsplaasia? Kas peaks midagi ette võtma?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kas tal on olnud kogu aeg selline liikumispuue või tekkis see hilisemalt? Kindlasti ei saa siin ilma röntgenuuringuta täpset vastust anda. Soovitan kindlasti need pildid ära teha, et siis juba kiisule vajalikku abi anda või hoopis leppida olukorraga.
 

Küsimus: Mida peaks edasi tegema, kui kassil on pidev nohu, mis taandub üksnes antibiootikumikuuri ajaks?14.01.2013

Tere.

Kassil on eelmisest suve lõpust saadik nohu (turtsub, aevastab). Käisime arsti juures, kus määrati kahenädalane antibiootikumi ravi. Samuti sai kassile antud ussirohtu. Kass vaktsineeritud ei ole. Kass on 14 aastat vana ega ole kordagi ühtegi haigust põdenud ning oma vanuse kohta on vägagi krapsakas, kes armastab aeg-ajalt mängida kui kassipoeg. Söögiisu on normaalne, oluliselt uimane ei ole.
Antibiootikumi ravi ajal nohu kadus, kuid niipea kui ravi lõppes, oli nohu tagasi. Tänase seisuga oleme teinud juba kolm ravi, millest viimane oli kuu pikkune. Nagu ikka - ravi ajal kõik korras, peale ravi lõppu nohu tagasi. Mida peaks edasi tegema?

Tänades,

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kas tegu on isase või emase kassiga? Kas kass käib õues ka ja suhtleb teiste kassidega? Kui ja, siis tasuks teha FIV (kasside immuunpuudulikkuse) test.
Kui tegemist on kasside herpesviirusega, peaks ta saama suu kaudu lüsiini sisaldavat preparaati.
Konsulteerige oma arstiga neid variante, (võib-olla on seal veel erinevaid variante nagu võõrkeha, uudismoodustis, seen) kindlasti oleks suureks abiks ka vereproov.
 

Küsimus: Mis põhjusel võib koera uriin väga jubedalt haiseda?14.01.2013

Mul on 3-aastane emane mops, kelle uriin haiseb jubedalt. Vahest kui koera sülle võtan, hakkab süles soojas eriti tugev lõhn eralduma. Milles probleem võiks olla, kas see on normaalne?

Ette tänades!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kas on kindel, et see on uriin, mis haiseb? Äkki on pärakupaunad või saba piirkonnas mõne nahavoldi põletik?
Laske loomaarstil need võimalused üle kontrollida ning tehke ka vajadusel uriini kompleksuuring.
 

Küsimus: Kuidas õpetada koera kõrval või ees jooksma, kui ma ise rulluiskudega sõidan?11.01.2013

Tahan kevadel minna rulluiskudega sõitma ja loomulikult tahan ma ka koera kaasa võtta aga kuidas ma peaksin teda õpetama, et ta mind kohe pikali ei tõmbaks ega rullide ette ei jookseks??

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Selle portaali raamides ei ole kahjuks võimalik vastata sellele küsimusele. Minul endal oli väga raske põlve trauma - aitäh võrratule kirurgile, kes tegi operatsiooni ja päästas minu jala. Jalgratas, koer ja vales kohas valel momendil kass. Võib kasutada springer'it (http://www.amazon.com/Springer-Leash-Let-RUN-Dogs-SPRINGER-moment/dp/B000EB5BPE), mis takistab järsu tõmbe eest ja hoiab koera ohutus tsoonis, aga rulluiskudega sellist kaitsevahendit ei ole või mina sellest ei tea. Koer on elav loom normaalsete looduslike instinktidega. Ühel koeral on neid rohkem, teisel vähem ning mõne looma instinktid on vähe arenenud. On koerad, kes on üliaktiivsed ja reageerivad kõige peale, mis toimub tema ümber. On väga passiivseid koeri, kellel on ükskõik, mis ümberringi toimub. On suured kurjad koerad, keda tuleb aias kinni hoida.

Kui te suudate välja lülitada oma koera reaktsioonid kassidele, koertele, inimistele ja saate rulluiskudega sõidu ajal hoida oma koera iga hetk kontrolli all, selleks, et kogu aeg koer jookseks ühel kaugusel ja ühes tempos, siis võiks RISKIDA võtta koer kaasa. Aga õppus võtab mitu kuud aega ja see ei anna garantiid, et pooleks sekundiks teie kontroll ei vähene. Rulluiskudega võite mõlemad saada väga ohtliku trauma. Edu teile.
 

Küsimus: Kui kass ei saa korralikult hingata ja suust tilgub ila, kas see siis saab üksnes nohu olla?10.01.2013

Tere!

Tahtsin mõnele kassile pakkuda hoiukodu. Eelnevalt tahtsin, et minu enda kassi jaoks oleks asi turvaline ja käisin vaktsineerimas. Kuna kiisu on olnud tubane, siis on see 4-5 aastasele kassile esimene vaktsiin.
Sain arstist vist valesti aru ja arvasin, et peale esimest vaktsiini umbes 2 nädala möödudes võiksin nagu hoiukodu juba pakkuda, kuna selleks ajaks on enda kassil immuunsus tekkinud.
Tegin vea, võtsin kassi hoiukoju, kuigi oleks pidanud enda kassi veel teist korda ka vaktsineerima. Mina seda ei teadnud, vaid teadsin, et edaspidi läheb siis aastas korra vaktsiin.

Niisiis kodus nüüd kaks kassi, varju kass hakkas natuke aevastama juba ülejärgmisel päeval (4.jaan), käisime 7.jaan arsti juures ja saime antibiootikumid peale. Minu oma kass hakkas aga aevastama ca 7-nda õhtul. Esimesed antibiootikumid tableti näol sai eile, aga kiisul olemine nii paha. Öösel olime terve öö üleval, kass ei ole vist ise üldse maganud. Ahmib õhku suuga või hingab suu kaudu, igatahes väga imelik ja dramaatiline liigutus on see, aeg-ajalt aevastab. Öösel 4 ajal hakkas kõht mulisema ja helistasin valvearstile, soovitas söetabletti lahustada ja seda anda. Kontrollisime igemeid, sinised ei ole.
Jäime hommiku ootele, et saaks arstile.

Hommikul hakkas kass suust ila ajama, mõlemalt poolt suunurkadest tilgub, vahel lausa nagu vahutaks ja siis matsutab vaikselt. Mis põhjusel kiisu ilastab nii? See olemine tal ikka päris kole. Arstil käidud, valuvaigisti antud kiisule, antibiootikumisüsti sai ja kraaditi, palavikku ei ole, 38.4 oli temp.

Kliinikust öeldi, see normaalne, et nohuga nii on, et mõnel kassil veel nii.
Praegu 5 h peale kliinikus käimist olukord paranenud ei ole, kiisu ikka ei saa korralikult hingata ja ahmib õhku, aeg-ajalt ilastab.
Kass täna enam söönud ja joonud ei ole. Kuidas ise veel aidata, kas peaksin teise arsti juures ka käima vms?
Kas see ikka on ainult nohust tingitud ja mõnel kassil võibki see nii raske olla, kas see võib olla eluohtlik?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Viiruste korral, mis tabandavad hingamisteid ja mille haiguskulg on äge, võib juhtuda, et nina limaskest tursub nii palju, et peab ka suu kaudu hingama. Kassi jaoks on see suhteliselt harjumatu ja väga ebamugav ning samal ajal juua või süüa tundub talle raske ning sageli nad seetõttu ka toidust ja joogiveest keelduvad.

Tekkiv vedelikupuudus on kassi organismile aga nii ohtlik, et kui ta jooma ei hakka 24-36 tunni jooksul, tuleks ta tilgutite alla viia. Veeni kaudu saab samuti manustada erinevaid ravimeid (näiteks turse vähendamiseks). Samuti ei teeks paha rinnaööne röntgenpildi tegemine, et tuvastada võimalikke kopsutüsistusi, vedeliku kogunemist.
Suurenenud ila eritumine ehk hüpersalivatsioon võib kassil tekkida erutusest (võõras kass, ei saa korralikult hingata vms), suu limaskesta ärritusest (kokkupuude mõne ravimiga) või mõnede viirushaigustega kaasnevalt.

Kindlast peate hoidma arstiga pidevat kontakti, antibiootikumisüste saama iga 12 tunni tagant ning tagama talle vedelikutarbimise (kas sundjootes või siis tilgutite alla kliinikusse).
 

Küsimus: Miks tuleb 1-2 aastasel õuekoeral karv selja pealt ära, kas on viga toidus, stressis või milleski muus?09.01.2013

Tere!
Meil on koer, kelle saime 1-2 aastat tagasi. Koer on isane, paksu karvaga ning aediku koer. Koera keti otsa me ei pane.
Alles hiljuti avastasime, et meie koeral on ära hakanud tulema selja pealt karvad ning alles seal on jäänud tavaline nahk. Kaalusime ka seda, et kuna on talv, siis paneme selga talle vanad joped, et koer külma ei peaks kannatama. Aga siiski tahaksime teada, miks tuleb koeral karv ära selja pealt, kas on viga toidus, stressist või millest?
Loodan, et selle koeraga midagi ei juhtu, sest kutsa on väga mänguhimuline ja kallis.
Aitäh,

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kuna tegemist on nahaprobleemiga, siis ühest vastust olla ei saa. Need muutused, mida me koera nahal ja karvastikus näeme, võivad olla nii ainevahetusprobleemide, ülitundlikkuse, stressi, kirpude, toidutalumatuse, pärakupaunade liigtäitumise ja paljude muude probleemide tagajärjeks.
Lahenduseni saab jõuda eeskätt nii, et alguses arst küsib ja teie vastate ning võetakse läbi kõik koera elu-olu puudutavad teemad - toit, pidamistingimused, parasiiditõrjed, harjumused, kas on midagi ebatavalist juhtunud. Siis vaatab arst looma üle ja koos panete tegevuskava paika. Tavaliselt alustataksegi nö lihtsamatest asjadest st tehakse kirbu- ja ussitõrje, kontrollitakse pärakupaunad ning edasine oleneb juba sellest, mida loom siiani söönud on (kas on vaja midagi muuta) ja mida arst nahka uurides leiab.
 

Küsimus: Kuidas koera öisest väljaküsimisest ära harjutada, tahaks öösel magada?07.01.2013

Tere,
Oleme mehega nõutud. Mida teha, kui meie bassetineiu tahab öösiti õue. Tavaliselt kella 1 ja 3 vahel tuleb ta magamistuppa, kuulatab ja kui me ei reageeri, limpsib üle näo. Soovib välja. Meil on oma aed ja probleemi pole, kuid iga öö nii tõusta on väsitav. Ta juba 2-aastane. Nii on kestnud see 1,5 aastat ehk alates ajast kui me ta saime teiselt omanikult. Muidu väga korralik ja elurõõmus koer. Sööb Boschi toitu. Isu hea. Päeval laseme ta õue mängima vähemalt 8 korda. Kavatseme ta varsti steriliseerida nagu ka eelmise basseti. Ehk oskate mingit nõu anda, tahaks magada korralikult.

Vastus: Astrid Lundava, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik, Eesti Kennelliit / juhatuse liige, www.kennelliit.ee, www.dogshow.ee

Tere,
Saan aru, et tegemist on nn teise ringi koeraga. Sellise käitumise põhjustab tähelepanu vajadus.
Kõige paremat abi saate pöördudes koolitaja poole, kes konkreetselt tegeleb koertega, kellel on käitumishäired.
Teie küsimusest ei leia Teie elukohta, seega on raske kedagi otseselt soovitada.
Aga pöörduge oma linnas koertega tegeleva organisatsiooni poole, saate kindlasti koolitaja kontaktid.

Lugupidamisega,
Astrid Lundava