Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Miks kass esikäppasid üleval hoiab, vigastusi ei ole märgata?05.12.2012

Miks hoiab kass esikäppasid pidevalt üleval nagu oleks valus toetada? See kiisu ei ole kodukass ja tuli ise meie juurde (ilmselt suurest näljast). Praegu on külm ja lumi maas, aga käppasid hoidis ta üleval ka soojaga.
Eriti katsuda ta ennast ei lase, kardab. Tahaks aidata, aga ei oska. Kas on võimalik, et ta on käpad eelnevate külmadega ära külmetanud?

Kõike head soovides,

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

See, et kiisu ennast vaadata ei lase, teeb meie otsused oletuslikeks aga loomulikult, kuna tegemist on kassiga, kes kõndis omapead, on võimalik, et ta on mingi trauma üle elanud ning vigastanud-põletanud-söövitanud-külmetanud käpapadjandeid. Halvemal juhul võib olla juhtunud ka midagi luude või liigestega.
Vahest on muidugi ka mõnedel kassidel komme esikäppadega "tainast sõtkudes" endale presentatsiooni teha ning märku anda oma suurest poolehoiust teie kavatsusele talle süüa pakkuda.
Loodame parimat ja aidake ikka teda millega saate.
 

Küsimus: Kas on põhjust muretsemiseks kui 4-kuune kass pole kunagi vett joonud?04.12.2012

Võtsime 2 kuud tagasi omale kassipoja ja tekitab muret, et pole teda veel kunagi vett joomas näinud. Tema kausikeses on alati värske vesi, mida saab vahetada vähemalt 2x päevas, kuid tema seda ei puutu. Joob ta maapiima, maakoort, keefiri või maitsestamata jogurtit, kuid sedagi väga ebaregulaarselt - mõnel päeval joob oma paar alustassitäit neid jooke, teistel päevadel päevade kaupa on need joogid puutumata. Ehkki vahetan neid paar korda päevas, et ikka värske oleks. Nendel päevadel pole mulle süda rahu andnud ja olen talle paar korda päevas süstlatäie vett sisse jootnud.
Sööb ta kõige meelsamini konserve, Royal Canin Kitten Instinktive, väiksemana sõi sama firma Babycat pasteeti. Krõbinatest on tal sellest kuust menüüs Orijen Cat&Kitten (varem sai Royal Canin Babycat 34). Krõbinaid sööb ta harva, korra või paar päevas läheb ehk ja sööb mingi 5 krõbinat ära. Olen krõbinad ka veega likku pannud ja seganud konserviga, see maitseb talle ka. Sellisel juhul on see söök üsna vedel koos veega.

Kas ta saab äkki pehmest toidust kogu oma vedeliku kätte? Lugesin kusagilt veterinaari nõu, et ainult krõbinatel toituv kass peaks jooma umbes klaas vett päevas, mis oleks meie kassi jaoks ulme, ta ei võta ju ise keeleotsagagi vett. Ja tegelikult oleks soov küll teda ainult krõbinatoidule saada - ainult konservidega toitmine läheb juba kulukaks. Aga hetkel tundub see küll võimatu soov olevat - ta jääks siis kindlalt vedelikupuudusse.

Mis puutub neisse mainitud piimatoodete joomisse, siis neid joob ta rangelt ainult peale konservi söömist - mitte kunagi peale krõbinate söömist. No ja vahel siis on päevi, kus ta ei joo ka neid piimatooteid.
Lugesin ka nõuannet, et kassile tuleks panna vett erinevatele tasapindadele, et ta saaks valida, kust ta juua soovib. Sai pandud siis suur klaaskauss aknalauale, mängukala ka sisse, et ehk mängib ja hakkab lõpuks ka limpsima. Aga ei midagi - ainult mängib aga vaatab hoolega, et seda va vett suhu ei satuks.

Lugesin veel, et mõned kassid joovad vaid voolavat vett. Olen tõstnud teda vahel kraanikausi kõrvale ja pannud vee nirisema, et ehk võtab, aga ei - põgeneb vaid.
Eelmises peres oli ta vedelikuna tarbinud vaid emapiima.
Kas on põhjust muretsemiseks ja kas on mingit viisi kass vett jooma saada?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Päris paljudele kassiomanikele tundub, et nende kass ei joo piisavalt. Seega tegu suhteliselt tavapärase kahtlustusega.
Teie jutust võiks järeldada, et kiisu sööb palju konservi ja muud vedelikurohket kraami. Eriti just konservis on väga palju vett!
Kui teie kiisu on rõõmsameelne, mänguline ja väliselt täiesti terve, siis ma ei usu, et oleks põhjust muretseda. Keegi pole veel joogikausi äärde janusse surnud.

Kui nüüd soovida kiisu üle viia päris krõbinatoidule, siis peab natuke vaeva nägema! Kõik on ise reguleeritav. Hakake lihtsalt vaikselt vähendama konservi ja muu lisatoidu koguseid ning hoidke enamasti ees lihtsalt krõbinaid. Kindlasti pole ka toidukausi kõrvale võimalik nälg surra:). Peate olema ka võimeline üle olema kassi kräunumisest toidukausi ees ja konservi nõudmisest.
Kõige lihtsam on jätta kass koju krõbinatega siis, kui ise kodust lahkute. Nii ei saa kass teiega manipuleerida.

Kui teil on mure, et kass hakkab end näljutama, siis võite hakata iga paari päeva tagant teda kaaluma. Kass peab võtma juurde ja sellises vanuses üsna kiiresti ja iga paari päeva tagant kaaludes on selgelt näha, et kaal ei kahane ega seisa, vaid kasvab!

Heade soovidega,
Marion Maksimov
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Kuidas käib näitustel koerte hindamine?03.12.2012

Tere,
olen üsna algaja näitustel käiv koeraomanik. Kas Teil oleks võimalik suunata mind mõnele netilehele, et sealt kogu info kätte saada? Kõik need tohutud värvid, siis tähed ja kui palju peab serte olema, et olla minimaalselt tegija poiss? Võtsin osa ühest nädalavahetusel toimunud näitusest ja esimesel päeval SP JUN Sert ja TPJ Sert, teisel päeval viimane, kusjuures näitusel olid täpselt samad osalejad, millest selline vahe? Kas koertenäitused on sama nagu missivalimised, et ilu on vaataja silmades, ühele meeldib tütar, teisele ema? Kuulsin ühe kasvataja käest, et kõik koerada saavad varem või hiljem oma tiitlid kätte, tuleb ainult näitustel käia? Veel huvitab mind, kas kasvataja näeb kutsikast, et teatud isenditest võib saada näituse koera?

Vastus: Astrid Lundava, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik, Eesti Kennelliit / juhatuse liige, www.kennelliit.ee, www.dogshow.ee

Tere

Näituste kohta leiduvat infot võib leida Eesti Kennelliidu veebilehelt. www.kennelliit.ee
Kui vaatate vasakul olevat menüüriba siis leiate dokumentide alt EKL-i näituste eeskirjad.
Seal on ka uuest aastast kehtima hakkavad uued eeskirjad, kus kõik värvid ja hinded lahti kirjutatud.
Esimesel lehel on aga kohe näituste info üleval reas. Sealt leiate Eesti 2013 näitustekava. Et juba lähemalt mõelda kuhu minna.
Näituseid teevad peale Eesti Kennelliidu ka veel klubid. Seega on viited paljude näituste juures juba konkreetse klubi veebilehele.

Järgmise küsimuse vastuseks pean ütlema, et igal tõul on oma standard. Kui koeral ei ole selgeid vigu, mis takistaksid tal kõrgemat hinnet saada, võibki nii olla, et ühel päeval olite esimene ja teisel kolmas. See sõltub palju ka Teie koera erksusest, kui hästi ta esineb. Samas loomulikult võivad erinevad kohtunikud erinevalt näha, ma kordan siinkohal see puudutab nüüd ikkagi sama tasemega koeri. Muul juhul oleks ju igav, iga kord võidaks sama koer.
 

Küsimus: Mida peaksin tegema kui 3-kuusel kassipojal on pärast vaktsineerimist kõht lahti, ei söö, ei joo?30.11.2012

Mu 3 kuu vanusel kassipojal on kõhulahtisus, alguse sai eile hommikul, ägenes õhtul, öösel. Ta sai üleeile kompleksvaktsiini ja marutaudi vaktsiini. Kass ei söö, ei joo, ei liigu. Vedeleb vaid süles, suu pärani ja nurrub. Juua proovisin anda, kuid sisse läks minimaalselt. Palavikku tal ei ole, siiski on vähe kõrgem kehatemperatuur tavalisest (tavaliselt 38.6-38.8 ja hetkel 39.5). Küsin nõu, kuidas peaksin toimima?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kindlasti on vaja selliste sümptomitega alustada nii kõhulahtisuse raviga. 39,5 on siiski palavik ja põhjustab kassipojal loidust ja isutust. Võtke kindlasti kohe ühendust oma arstiga, kes kiisut vaktsineeris ja kirjeldage talle tekkinud olukorda. Kindlasti paneb ta sobiliku raviplaani paika ja määrab medikamendid.
 

Küsimus: Kuidas kasvatada kassi nii, et teda liialt ära ei hellitaks, meil kipub kass juba valitsejaks?30.11.2012

Tere.
Võtsin suve lõpus asotsiaalsest perest kassi (kass oli 3-nädalane, ema oli hüljanud, kirpe täis ja nälginud). Kass on sündinud juulis, isane, sööb Applaws kiisukrõbuskeid ja konserve, toakass ja läheb jaanuaris kastreerimisele. Olen teda igati poputanud ja mööda arste käinud ning kass on nüüdseks terve ja õnnelik. Seoses poputamisega on tekkinud olukord, kus kassipojake valitseb meie elu. Kui ta midagi tahab, siis ta teeb (kõva) häält. Kui ta tahab, et me ärkaks, siis hüppab voodisse ja närib nägu. Süüa ega süüa teha ei saa, kass hüppab söögi sisse, peale ja kõrvale. Kass hüppab selga, näkku, kätte, jalga jne - siinkohal teeb väga palju haiget nii küünte kui hammastega. Saan aru, et tegemist on kassipojaga ja ta tahab mängida. Ei taha talle üldse "ei" öelda, karistada ka ei taha. Mida teha, et kassi liiga ära ei hellitaks (nagu lapsega)? Kas on liiga hilja teda "kasvatama" hakata? Siinkohal pean ütlema, et me elame suures ühetoalises korteris ja võimalust "kassi teise tuppa kinni panna" ei ole.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Siinkohal mängib ilmselt suurt rolli see, et kiisupoeg nii vara emata jäi ja elementaarsed käitumismudelid emapoolt jäid omandamata.

Seega on nüüd teie kohus teda kasvatada, õpetada ja teha selgeks, kes on karja juht! Selleks, et talle midagi selgeks teha, peate teda karistama. Kui te seda ei soovi, siis kombed ei muutu. Kassipoja rünnakud on talutavad, aga need kombed jäävad külge ja ilmselt teeb ta sama siis, kui temast on priske 5-6 kilone kassivolask saanud.

Kassipoja kasvatamisest olen rääkinud siin portaalis varemgi, vaadake ka vanu teemasid! Kassiga rääkides te kaugele ei jõua. Kindlasti võtke kasutusele veeprits (kui ta seda kardab muidugi).
Kassi võiks laule toidu sisse ronides turjast maha tõsta ja konkreetselt EI öelda, parem veel- KÕŠŠŠŠŠ. Nii hakkab ta aru saama, kui käitub valesti.

Kui kassipoeg on väga pöördes ja ei tundu alluvat millelegi, pange viieks minutiks WC-sse rahunema. Tõenäoliselt tuleb ta sealt välja palju rahulikumana.

Kindlasti ei tohi lasta end närida, küünistada ja rünnata. Kui kass seda teeb, tuleb kas natuke turjast sakutada, pritsida või leida mingi muu karistusviis, mis talle ei meeldi. Kasvõi see korraks WC-sse rahunema panek.

Oman ise viite kassi ja keegi neist ei hammusta, küünista ega ole minu vastu kunagi agressiivsed. Väidan, et see on puhtalt kasvatuslik tulemus ja täielikult võimalik saavutada.

Edu soovides,
Marion Maksimov
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Mida teha, kui kana (araucana ristand) on hakanud pead viltu hoidma ja ühele poole vaatama?28.11.2012

Tere!
Mure noore kanaga. Tegemist on araucana ristandiga ja vanus umbes 4 kuud. Oli igati tubli ja terve kana ja siis mõned päevad tagasi hakkas oma peakest viltu hoidma ja ühele poole üles vaatama. Arvasime, et äkki on tal nägemisega probleem aga proovisime talle sööki visata ühele ja teisele poole - ja tundub, et mõlemad silmad näevad korralikult. Kas oskate arvata, mis temaga võis juhtuda? Kas on tegu mõne haigusega või on teised kaaslased talle lihtsalt liiga teinud ja kas saame tema aitamiseks midagi teha?
Tänud ette!

Vastus: Aleksander Semjonov, DVM, eksootiliste loomade spetsialist, Eesti Maaülikool, www.emu.ee

Tere!

Kõige tõenäolisemaks põhjuseks võib olla B-vitamiini puudus toidus. Sellele linnule tuleks aga juba B-vitamiini süstida. Kui see ei aita, tuleb teda põhjalikult uurida.
 

Küsimus: Kuidas teha vahet isasel ja emasel viirpapagoil?28.11.2012

Saime endale kaks papagoid ja ei tea, kes nad soolt on, kuidas vahet teha?

Vastus: Aleksander Semjonov, DVM, eksootiliste loomade spetsialist, Eesti Maaülikool, www.emu.ee

Papagoiliste seltsi kuulub 372 liiki ja 82 perekonda. Kõik need liigid on väga erinevad ja kuna Te ei ole täpsustanud, mis liiki papagoid Te endale saite, siis ei saa ma kahjuks Teie küsimusele vastata.
 

Küsimus: Millal võime võtta koju uue lemmiku, kui meie surnud kassil oli FIP?27.11.2012

Tere! Minu kassil oli FIP ning kahjuks polnud seda võimalik enam ravida ja otsustasime tema piinade vältimiseks ta magama panna. Isegi kui oleme kodu ära desinfitseerinud, kaua peaks ootama enne kui uue lemmiku võtame, kas pool aastat?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kahju muidugi, et te pidite sellise otsuse langetama, aga selle haiguse puhul on see sageli ainus heategu, mida te oma looma heaks saate teha.
Kuna tegemist on koronaviirusega, pole see väliskeskkonnas nii kaua nakkusohtlik kui näiteks katkuviirus aga paar-kolm nädalat kindlasti. Levib haigus suuresti roojaga, süljega ja seda nii hingamisteede kui suu kaudu. Seega on rohkem ohustatud õueskäivad loomad, kellel tekib kontakt nakatunud loomaga või tolle kehaeritistega. Kassipoeg võib nakatuda ka ema kaudu.
Toas peaks kindlasti ära hävitama haige looma toidunõud, pesad, liivakasti ning uue looma võtmisega ootama vähemalt kuu aega. Pool aastat on selle haiguse puhul natuke liiga pikk aeg.
 

Küsimus: Kuidas metsikule kassile ussidevastane tablett sisse sööta?21.11.2012

Olen tänavalt päästnud kasse. Kodus on praegu 12 kassi. Igaüks oma iseloomuga. Üks on aga ilmselt kuuris sündinud elanud.
Kuidagi olen suutnud kõigile vajalikud tabletid sisse anda, ainult sellele ühele ei saa. Ennast puutuda ei lase - turjale ei saa midagi panna ja pasteedi lakub tableti ümbert ära. Äkki oskate Teie anda nõu kuidas talle usside vastane tablett sisse sööta!

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Teie küsimus pani mind sügavalt mõtlema...
Ka meil Kasside Turvakodus võetakse ette ussikuure ja mitte kõik meie kassid pole sõbralikud ja toiminguga nõus. Ka mõni sõbralik pole üldse nõus ja ka osavaimad näpud ei suuda seda kassile sisse anda. Meie oleme läinud turjatilkade teed. See on küll kallim, kuid väga tõhus. Need, kes on metsikumat sorti, need püüame kahva sisse ja paneme läbi kahva võrgu. Ehk on teil võimalik seda laenata mõnelt organisatsioonilt, mis teie lähedal tegutseb.

Võib ka proovida õhtul toidud eest võtta, hommikul kiirelt tööle joosta ja koju naastes mingi väga hea toidu sisse see tablett kildudeks teha (mitte päris pulbriks, aga ka mitte suurteks tükkideks jätta). Mis teie kass armastab, teate ise... enamasti toores liha. Ka merevaik võib olla kleepuv ja hea abiline.
 

Küsimus: Kas kassi võib õue lasta, kui tal on peale operatsiooni veel selja peal suur laik ilma karvadeta?20.11.2012

Tere,
meie kassil lõigati seljalt naha alt kasvaja. Lõpuks suure vaevaga on operatsioonihaav paranenud (nahk kinni kasvanud). Samuti oleme seega lahti saanud nii plaastritest, koonustest kui muust kaadervärgist. Veel on sees mõned üksikud niidid, mis ei ole ise välja tulnud (väidetavalt pidid ise lahustuma ja ära tulema). Aga kassil on selja peal suhteliselt suur praktiliselt karvutu laik. Kass igatseb õue, kuid ei julge lubada, kuna väljas temperatuur juba nulli ümber ning ta on harjunud ka öösiti tihti väljas olema (ta võib tundideks jalutama minna). Küsimused: kas on ohutu lasta kassi niimoodi välja (ega nahk ilma karvata väga külmakartlik pole)? Ja siis veel - kui kaua kasvab karv tagasi peale ära ajamist (emane, ei ole tõukass, 6 aastane)?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kahtlemata on karvadeta nahk külmatundlikum, sest eriti just aluskarv toimib loomal soojusisolatsioonina (õhk karvade vahel soojeneb ning seeläbi väheneb kehasooja kadu). Mõni tund jalutuskäiku oleks täiesti aktsepteeritav kuid terveks ööks õuejäämine küsitava väärtusega. Kui kassil on ainevahetus korras ja nina ees kvaliteetne toit, peaks karvkate taastuma paari kuuga.