Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas meie praegune 5-aastane kass võtaks uue kassi omaks ja millega peaksime arvestama?22.02.2013

Tunneme, et ühest kassist on meile vähe. Tahaks pakkuda armastust ka veel mõnele loomale. Kuid mure on selles, et kuidas ja kas üldse võtta?
Meie praegune emane kass on 5-aastane, saime ta siis, kui ta oli 1-ne. Oleme teda armastanud ja nunnutanud kõik need 4 aastat. Ta on meie lapsuke. Kas on võimalik, et kass on liiga ära hellitatud ja ei lepiks teise kassiga? Elame nüüd suures korteris, kass õues ei käi, kõik vaktsiinid, sterilisatsiooni opp on tehtud. Ruumi meil on, materiaalselt ka kindlustatud, armastust jätkuks veel ühele kassile, kuid ei tahaks praegusele kassile liiga teha mõne uue kassi toomisega.
Kas ja kui hea mõte on võtta uus kass?
Kas võtta kassipoeg või täiskasvanud kass? Lisaks kuidas on varjupaikade ja hoiukodus olevate kassidega, et kas nad on terved (olen lugenud igasugu lugusid), ei taha, et uus kass tooks mingeid haigusi.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Mul vist ei ole ühtegi tuttavat, kellel oleks ainult üks kass. Küll aga olen kohanud palju inimesi, kes pole kindlad, kas võtta perre teine kass või kaks kassi korraga. Kokkuvõtteid teha on väga lihtne - kõik, kes omavad mitut kassi leiavad, et kaks on parem kui üks.

Enamus kasse ei suhtu uude kassi alguses hästi. Mõni on uudishimulik, kuid väga ettevaatlik. Mõni solvub kohe hirmsasti ja ignoreerib "külalise" olemasolu. Aega harjumiseks peetakse tavaliselt vähemalt kaks nädalat. Selle ajaga peaks kaduma solvumine ja vana kass peaks muutuma leplikumaks. Samas olen kohanud ka peresid, kust juba paari päeva pärast saadetakse kodu-uudiste pilt, kus vana ja uus kass magavad kaisus. Seda juhtub küll enamasti siis, kui uus on kassipoeg. Kassipoega on lihtsam omaks võtta. Samas inimese seisukohast võttes on kassipoja võtmine riskantsem, sest väike loom on väga energiline. Tihti teeb pahandust - ripub kardinates jne.

Tervise seisukohast on nii, et ka kodune kass võib olla haige. Enamasti ongi ju koduste kassipoegade sünd omaniku lohakus ja isakass teadmata. Erinevate MTÜ-de hoiukodudes olevad kassipojad on suure tõenäosusega läbinud arstliku kontrolli, saanud parasiiditõrje ja ka vaktsineeritud (kui vanus lubab). Loomulikult liiguvad kevadeti viirushaigused ja ei ole välistatud harvad juhud, kus kassipoeg võib haigestuda. Omaltpoolt üritame võimaluse viia miinimumini. Oluline on kindlasti see, et võttes majja uue kassipoja, oleks teie vana kass kindlasti vaktsineeritud.

Soovin teile head kassivalimist!
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Mis vanuses kassi lugeda veel kassipojaks, olen segaduses ravimikirjeldusest arusaamisel?19.02.2013

Tere!
Meil on 4,5 kuune emane kassipoeg, elab toas. Otsustasin talle ussikuuri teha. Ostsime talle Virbac 5 ml ussipastat, varem ta pole ussirohtu saanud.
Avastasin ühel õhtul, et kassil on väljaheites ussid, nagu spagetid. Järgmisel õhtul manustasime pasta ära nii nagu infolehes kirjas.
Ülejäänud asjade kohta on infoleht segane.

1. Ravimi kohta kirjutab, et seda tuleks kassipoegadele anda kaks korda neljanädalase intervalliga 6. ja 12. elunädala vahel.
Täiskasvanud loomad: ravida iga kuue kuu järel.
*Ilmselgelt on minu oma vanem kui 12 nädalat. Kas 4,5 kuune kass käib nende meelest kassipoja alla veel ja peaksin järgmise annuse andma märtsi keskel?
*Või peaks talitama nagu internetis kirjutab, et tõestatud usside olemasolu korral uuesti rohtu anda 2 nädala pärast?

2. Tegu on tema esimese ussirohuga, varem pole ta seda saanud. Mis vanusest võib talle nö täiskasvanu sagedusega rohtu manustada?

Suured tänud ette vastuse eest!

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Ussirohtu antakse kassidele olenemata vanusest 2-3 korda 10 päevase vahega. Ussirohi tapab ainult täiskasvanud vormid. Sellepärast tulebki ussirohtu korrata, et juurde tekkinud ussid saaksid ka hävitatud.

Tubasele kassile võiks anda ussirohtu paar korda aastas, õues käivale hiirepüüdjale kord kvartalis.

Omast kogemusest tean öelda, et Virbaci pasta tekitab tihti kõhulahtisust. Kõige efektiivsem vahend on siiski tablett.
 

Küsimus: Kuidas ja mida teha, et kass mind ei ründaks ja omaks võtaks?19.02.2013

Tere.
Olen olukorras, et noormehel, kellega tutvusin, on kass kes ründab mind vahete-vahel päris korralikult. On ka noormehe poega rünnanud vahel. Kuid mind ründab kas pähe või jalgadesse. Olen paaril korral kassi vastu hammustanud. Kas midagi oleks ette võtta, et ta ei ründaks mind ega teisi? Aga samas ei taha pidevalt olla hirmul ja hirmutada kassi, et rahu säiliks. Palun nõu kuidas ja mida teha, et kass võtaks mind omaks.
Ette tänades

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Ma ei oska kahjuks muud nõu anda, kui proovida rahustavat toitu Royal Caninilt, mille nimi on Calm. Samuti võiks aidata Feliway (googeldage).

Käitumishäiretega loomadega tegeleb Tallinnas Vilde tee loomakliinikus Dr. Anu Poopuu. Ehk oskab ta rohkem soovitusi anda.
 

Küsimus: Kui palju peaks 11-aastane lambakoer päevas liikuma, jooksma?18.02.2013

Tere! Olen isase 11-aastase segaverelise saksa lambakoera omanik. Koer on suur, turja kõrgus üle keskmise, ja energiline. Pool aastat tagasi tegi läbi tagumise jala rebenenud ristatisideme operatsiooni. Kuna sellest taastumine kulges komplikatsioonidega (haav ei paranenud kiiresti), tuli piirduda pikalt päevas vaid lühikeste jalutuskäikudega, mille tulemusel on ta tagumised jalalihased kõhetunud. Ausalt öeldes olin ise sellest operatsioonist hirmul ning piirasin liialt ta liikumist. Aga see on paraku tagantjärgi tarkus. Sel kuul olen aga teinud temaga pikki jalutuskäike - 8-10 km ning need ei ole olnud niisama tuiamised, vaid tempokad - koer sörgib terve teekonna. Tagajalgade liikuvus on läinud selle tulemusel paremaks: astumine on läinud taas vetruvamaks ja kõrgemaks. Kuid - uus hirm on platsis:) - ega ma talle nende rännakutega liiga tee. Seoses sellega küsikski - milline peaks välja nägema 11-aastase koera liikumisplaan? Kui mitu km päevas tuleks maha käia ja millise tempoga? Kas 10 km on sellises vanuses koera jaoks liiga palju sörkimist? Järgmisel päeval ei täheldanud tal mingeid vaevusi, ta oli endiselt ergas.
Vastuse eest tänud ette!

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Aitäh küsimuse eest, kuid sellele küsimusele ma interneti kaudu soovitusi anda ei saa. Koerad on nagu inimesed - vananevad erinevalt. Minu esimene Ida-Euroopa lambakoer sai 10-aastasena kolmanda koha Nõukogude Liidu koerte mitmevõistlusel, kus koer pidi jooksma koos sportlasega pika raja väga raskete takistusetega ning kinni pidama varukamehe. Siis oli mul Saksa lambakoer, lõbus aktiivne ja terve kuni 14-nda eluaastani. Ja oli ka Saksa lambakoer haige selgrooga ning teine haigete puusadega. Nad vananesid kiiremini. Muidugi peab koer liikuma. Mina arvan, et sellises vanuses koer oskab juba ise valida õige tempo ning minu arvates ei tohi jalutada koeraga nii kaua kuni ta hakkab aeglase tempoga liikuma teie järgi.
 

Küsimus: Mida ette võtta, kui kass hakkas urineerima meie riietele ja voodisse?14.02.2013

Tere! Paar aastat tagasi leidsime oma kuuri alt pisikese nälginud ja ara emase kassikese. Võtsime ta tuppa elama. Kass kasvas ja harjus meiega ilusti. Kui ta vanemaks sai, otsustasime ta steriliseerida. Peale seda tema käitumine muutus. Kasvas söögiisu ja mis kõige hullem - kass hakka urineerima meie voodisse ja riietele. Ometi on tal toas olemas oma pissikast ja ta käib ka õues. Milles asi ja mida sellises olukorras ette võtta?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Jutust ei leia ma kahjuks viidet, et kaua see probleem teil kestab. Seega annan lühida vastuse.
Tegu võib olla asjaolude kokkulangemisega. Esmalt soovitan välistada terviseprobleemid ja käia kassiga arstil.
Kindlasti peaksite hoolimata ebameeldivustest olema temaga kannatlik ja sõbralik.
Kui arst ei tuvasta ühtki terviseprobleemi, siis võib alles mõtlema hakata käitumishäirele.

Parimat,
Marion
 

Küsimus: Kas see on normaalne, et küülik on hakanud nii küünte kui hammastega üsna maniakaalselt põrandat kratsima?13.02.2013

Tere,
Mul on kodus 2-aastane emane lontkõrv küülik, kes enamus ajast toas vabalt ringi jookseb. Mure selles, et kratsib nii küünte kui hammastega üsna maniakaalselt põrandat. Väiksena tegi seda vähem, kuid nüüd asi eriti tüütuks muutunud, küüsi saab ka lõigatud kui liiga pikaks kasvavad, kuid see ei ole teda tagasi tõmmanud. Kas hambaid peaks laskma samuti lõigata? Närimismaterjali annan ka ikka enda arust piisavalt... Ja tujukamaks on samuti muutunud, üsna ärahellitatud teine :D aga opereerimine on vist liiga riskantne ja tulemusi ei pruugi olla?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Küülik on selline jäneslane, kes omale urgu tahaks kraapida. Ja veel eriti emasloom jooksuajal või ka peale seda.
Instinktide vastu ei saa.
Hammaste lõikamine ikka ainult siis, kui selleks on vajadus. Kui on kahtlusi, siis laske arstil tema hambumust kontrollida. Küüsi võib küll regulaarselt lõigata, sest toas ei ole neid eriti kusagil kulutada. Operatsioonid on alati pisut riskantsed ja küülikutel kohe kindlasti, aga ka selles suhtes saate oma loomaarstiga nõu pidada.
 

Küsimus: Millest võib tingitud olla kõõm 7-kuusel koeral?13.02.2013

Tere.
Pärast kutsika koju toomist märkasime üsna varsti, et tal on kõõm. Algul arvasime selle olevat stressist ja toidu muutusest. Hakkasime andma Hillsi kutsika toitu. Mida aega edasi, seda rohkem hakkas see häirima. Koer muidu end sageli ei kratsi. Oleme loomaarsti soovitusel toitu vahetanud, hetkel saab kutsika toitu nimega SPECIFICAL, aga ei mingit muutust. Veidi vähemaks jäi kõõma siis, kui andsin putrusid kuivale toidule lisaks. Loomapoest soovitati ka kõõmavastast šampooni, mida olen kasutanud kaks korda. Kuidas edasi tegutseda?
Aitäh!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kas kutsikal oli ka enne Teie juurde sattumist kõõm? Kui ei, siis proovige juurelda, millised tõsised muutused tema elus toimusid seoses uude perre tulekuga. Kõige olulisem on muidugi toit. Kas ta kuiva toitu sai normi või isu järgi. Kas ta veel midagi sai pereliikmete käest (näpu vahelt midagi või lauajääke). Vahest võivad liigne loomse valgu tarbimine ning ka magus, maitsestatud vms toit seborröad ehk liigset kõõma eritumist põhjustada.
Kas kõõmavastane šampoon mõjus? Pigem pidage ravišampooni osas samuti nõu loomaarstiga, sest vastavalt kõõma iseloomule, naha seisukorrale ja paljudele muudele faktoritele saab valida kümnete erinevate ja spetsiifilisemalt mõjuvamate hulgast.
 

Küsimus: Kas täiskasvanud kassile võib anda kassipoegade krõbinaid?13.02.2013

Tere!
Kas täiskasvanud kassile võib anda kassipoegade (kuni 1 aastaste) krõbinaid? Alguses oli plaan võtta kassipoeg ning saigi ostetud kassipoegade krõbuskid, kuid nüüd on peres hoopis täiskasvanud kass. Ei tahaks päris, et see toit raisku läheks. Kas näiteks oleks mõistlik segada seda toitu täiskasvanud kassi toiduga? Kas kassipoegade krõbuskite pärast võib kass ka juurde võtta kaalust? Meil on 800 grammine pakk. Veel kimbutab selline küsimus, et väga mitmetes kohates on kirjas, et kuivtoit peab olema kassile alati saadaval. Aga kuidas seda mõista? Kui paki peal on kirjas päevas anda kassile nt 65 grammi, kas siis kõik tuleb korraga anda? Mul on selline tunne, et see toit oleks söödud poole päevaga ja siis peab kass ülejäänud aja näljas olema? :) Mina olen siiamaani teinud nii, et hommikul annan poole kuivtoidust, siis päeval annan 1 korra konservi ja õhtul teise poole kuivtoidust. Kui annan päevas umbes 50g konservi, kas siis tuleb ka kuivtoidu kogust vähendada? Siiamaani pole seda teinud, kuna mul on selline tunne, et kass oleks siis päris näljane :).

Suured tänud ette ja kõike kõige paremat!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui toidupakk on juba olemas, siis oleks tõesti patt lasta sel lihtsalt vanaks minna. Plaan segada seda täiskasvanu toiduga on hea, aga mitte just pooleks, vaid näiteks neljandik. Kassipoegade toitu süües võib täiskasvanud kass juurde võtta küll, kuna see on kaloririkkam.
See skeem kuidas te kassi toidate on päris hea ning mõistlik ning ma ei vähendaks toidukogust enne, kui kassi kehakaal selleks ise põhjust annab.
Ma kahtlustan, et kuivtoidu pakkide peal peaks olema kirjas see, et koos kuiva toiduga peab puhas joogivesi kassile alati saadaval olema. Aga toit kindlasti normi järgi.
 

Küsimus: Milliste nippidega välja koolitada harjumust, kui koer avab lingist väljapoole avanevaid uksi?12.02.2013

Tere!
Mul on kohe nelja-aastaseks saav springerspanjel. Hiljuti on ta välja mõelnud, et kõik uksed, mis avanevad väljapoole, on võimalik lingilt vajutades avada. Sellega kaasnevad probleemid. Koer võib vabalt välja pääseda, kuna paraku välisuksed avanevadki mõlemad väljapoole ning ühtlasi rikub ta küüntega uksi. Ja veel pean lisama, et ta teeb seda nagu ilma otsese põhjuseta. Ehk siis, mitte selle peale, kui väljast hääli kuuleb ega ka mitte ainult siis, kui üksi kodus on. Samuti võib see uks viia lihtsalt keldrisse või õue või garaaži. Seega õue pääsemine ei tundu eesmärk. Milliste nippidega sellist halba harjumust välja koolitada oleks võimalik?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Koertele ei meeldi kinni pandud uksed, eriti teenistus- ja jahikoertele. Neil on väga oluline
hoida kontrolli all kogu elamispind, mille koer omaks võtab. Kui koer õpib uksi lahti tegema, siis tema jaoks neid nagu enam ei eksisteeri. Kõige parem on vahetada ukse käepidemed, mis ei lase tavalise vajutusega uksi avada.
 

Küsimus: Mida teha, kui emasel küülikul tuleb ebameeldiva lõhnaga lima?08.02.2013

Mu küülikul hakkas täna tulema mingit imelikku lima, mis haiseb ja on pruunikat värvi.
Tal peaks olema praegu jooksuaeg ja küülik on emane.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kindlasti näidake küülikut arstile. Pruunikat värvi ja halva lõhnaga lima võib viidata tugevale ja tõenäoliselt ka mädasele põletikule.