Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas kutsikaeas on võimalik ära määrata King Charles Spanieli tervislik seisund?13.05.2013

Tere,
Sooviksin endale võtta Cavalieri, kuid olen palju kuulnud halba selle tõu tervise kohta. Küsimus on selline, kas oleks võimalik kutsikaeas juba arstil ära määrata, kas tegemist on terve või haige koeraga (pean silmas eriti südame haigusi, MVD, SM)?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kõik minu praksises käinud seda tõugu koerad on olnud küll terved ja tugevad. Kutsika kliiniline ülevaatus annab pildi tema tervislikust hetkeseisust. Pärilikke haigusi, mis avalduvad teatud eas või mingite soodustavate koosmõjude ilmnedes, saabki uurida
alles teatavas vanuses (düsplaasiauuringud, silmapõhjauuringud, südameuuringud). Targem oleks uurida planeeritava kutsika vanemaid ja sugupuud nende haiguste esinemise osas. Ideaalis ei tohiks pärilikku haigust põdev koer aretusluba saadagi.
 

Küsimus: Kas peaks muretsema, kui õuest leitud kass neelatab tugevalt ja silmad on kergelt mädased?09.05.2013

Tere,
püüdsime õuest ca 7-kuuse kassipoisi, kel ränk talv õues üle elatud. Poiss on reibas ja uudishimulik ning väliselt terve, ent perenaise terane silm avastas järgmist:
- kassipoisi silmanurkades on pärast ärkamist veidi mädast ollust;
- kui Poissi silitada ja ta heameelest nurru müristab, hakkab ta liiga sageli ja tugevalt neelatama. Ja aeg-ajalt tundub, et tema hingeõhk võiks värskem olla. Tänaseks on Poiss tubane olnud 6 päeva, saanud ussirohtu ja kvaliteetkassitoitu. Kuna tegelane alles harjub inimeste ja tubase eluga, siis arstile viimine oleks talle hetkel ilmselt liig mis liig. Ehk siis - kas tegemist võib olla tavapäraste nähtudega (silmade puhul nt tubane kuiv õhk, liigne valgus vms) või pigem mitte? Vahemärkusena: aeg-ajalt on silmad hommikuti rähmased ka meie kodukassidel, kes käivad regulaarselt arstlikul läbivaatusel ja on igati terveks tunnistatud. Vastuse eest suured tänud ette!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Puhas rõõm on seda kirja lugeda. Te olete väga suur loomasõber ning hoolitsev ja vastutustundlik omanik. Kõik on talitatud nii, et mul jääb üle ainult mõistvalt pead noogutada ja soovitada viia ta arstile näha just siis, kui ta enamvähem oma uue eluga harjunud on.
Soovitaksin talle ussirohtu anda siiski kuurina, mitte ühekordse andmisena (3 järjestikusel päeval ja 10. päeval) kuna tegemist on ikkagi "uulitsapoisiga", eeskätt teie kodukasside huvides.
Kui silmad hakkavad lisaks rähmatamisele ka punetama ja sidekest on turses, peate muidugi varem abi otsima.
 

Küsimus: Mida teha, kui kutsikas ei õpi õigesse kohta häda tegema ja tundub, et teeb seda teadlikult?06.05.2013

Tere!
Mul on 5-kuune yorki poiss. Probleem on selles, et ta ei ole nõus pissima ei lapile ega ajalehele. Õues on veel liiga jahe ja õues õpetada veel seetõttu ei saa. Kuskil 3 kuuselt oli tal ajalehele tegemine selge, aga siis kolisime ja sellega millegi pärast unustas ta õpitu. Nüüd teeb ta häda salaja, siis kui keegi ei vaata. Aga riielda ei saa, kui peale ei satu, sest siis ta ei saa enam aru mille pärast ju riieldakse. Kui satun peale, keelan teda ilusti ja tõstan õigesse kohta - sealt läheb ta kohe minema ja ei tee üldse, mängib nö solvunut. Iga kord kui teeb õigesse kohta (mis juhtub viimasel ajal järjest harvemini ) annan preemiat ja kiidan. Olen kogu aeg kasutanud sama taktikat, nii nagu soovitatud - iga kord kui teeb õigesse kohta, premeerin ja kiidan, kui ei tee, siis keelan rahulikult ja tõstan õigesse kohta. Ta saab väga hästi aru, mis tähendab käsklus "ei tohi", igal muul ajal reageerib ta sellele ilusti, aga ainult mitte pissimise ega kakamisega. Olen täiesti mures ega tea enam, mida ette võtta või mida ma valesti teen. Ta on muidu väga kuulekas ja tubli poiss, ainult häda tegemine on probleem. Kodus on kõik vaibad ja põrandad täis lastud ja samamoodi pissib ta külas käies vaipadele ja põrandatele. Ilmselt pole probleem tõsine, kuna ta on alles 5-kuune, kuid olen siiski mures, kuidas teda õpetada, kui ta seda salaja ja minu seljataga teeb, ma ei saa ju tal iga sekund järgi käia. Ja ma olen täiesti kindel, et ta teeb seda teadlikult, sest muidu on ta väga arukas ja õpib kiiresti. Kas on midagi, mida ma teen õpetamisega valesti? Kas on veel mingit nippi või lahendust?


Ette tänades!

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Teie koer on veel noor. Praegu on väga head ilmad, leidke aega teda õpetada väljas häda tegema. Minu naabritel on yorki tüdruk. Nad jalutavad temaga 3 korda päevas, iga ilmaga ja talvel samuti. Ei esine mingeid probleeme. Selleks, et ta õpiks kodus mitte häda tegema, pange talle nn "püksid". Las ta mõni aeg käib kodus pükstega. Võtke ära ainult enne välja minekut. Aga koera tuleb välja viia iga kord peale magamist, söömist ja peale aktiivset mängu. Ja veel: isane koer ei pissi ainult selleks, et pissida. Isased kasutavad uriini infojagamiseks. Nad peavad märgistama territooriumi enda ümber. Sellisena on loodus neid loonud. Tüdrukuid veel võib õpetada oma häda tegema ajalehe peale, aga isased oma hormonaalse arenguga peavad märgistama territooriumi. Või tuleb hoida koera puuris ja lasta välja rihma otsas ja kontrollida kus ta oma häda teeb. Aga mina soovitan õpetada oma häda väljas ajama. York on väga aktiivne koer. Selleks, et tema iseloom ei läheks halvemaks, tuleb tal energia välja elada, muidu läheb see valesse suunda.
Kõike head teile!
 

Küsimus: Mida teha kui lasta kass õue või akna peale ja ta siis agressiivseks läheb?30.04.2013

Võtsin endale isase kassipoja oktoobris. Hakkasin temaga vaikselt enne lume tulekut rihmaga aias jalutamas käima. Teisi kasse nähes ta muutus väga vaenulikuks. Kuni jaanuarini käisin temaga ülepäeva rihmaga õues jalutamas. Siis hakkas tal jooksuaeg ja lasime ta ära kastreerida. Nüüd kui tahan teda tuppa viia, siis muutub ta agressiivseks, küünistab, sisiseb ja hammustab. Toas ta küünistab ja hammustab natukene ainult mänguhoos, aga sisisemist ta ei tee toas mitte kunagi. Paar nädalat tagasi proovisime uuesti, siis ta pärast õues käiku lasi tuppa ilmatu suure pissiloigu, nagu ta jooksuajal tegi. Nüüd ei julge teda enam õue lasta. Kõige suurem probleem seisnebki selles, et kui nüüd kevadel aknaid avada, jookseb tema kohe sinna ning esimesel või teisel korrusel olles tahab ta kohe aknast välja hüpata. Kui ma teda õrnalt kinni hoian ja lasen aknast välja vaadata, siis ta muutub ka agressiivseks. Kas tõesti värske õhk muudab teda nii agressiivseks? Samuti ei tea, kas julgen teda üldse enam kunagi aeda lasta, kartuses, et ta lihtsalt jookseb ära ja ei tule enam kunagi tagasi.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Pean tunnistama, et teie küsimus tundub mulle liiga keeruline vastata. Selleks, et vastata, tuleks ilmselt pikemalt maha istuda ja rääkida.
Minu arvamus on see, et alla aastane kass on ikka paras kassipoeg alles ja enamasti agressiivne ei ole. Juhul kui on, peab tegema järjekindlalt tööd selle nimel, et kass igasuguse agressiivsuse unustaks.
Mulle jääb hetkel pisut arusaamatuks, et miks ta stressab olukorras, kus ta tegelikult tahab olla. Ma usun, et oleks mõistlik pöörduda mõne koolitatud spetsialisti poole, kes võtaks aega pikemalt selle probleemiga tegeleda.
Tean, et teatud selliste küsimustega võib pöörduda Vilde tee loomakliiniku Dr. Anu Poopuu poole.

Parimat!
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Kas on põhjust muretsemiseks, kui kass koheselt söömise järel oksendab ja ka kaal ei tõuse?26.04.2013

Tere!
Tegemist 5-aastase kastreeritud isase kassiga, kes käib ka õues. Tihti on ussid. Saab iga kahe kuu tagant ussirohtu. Viimased mitu kuud on oksendanud pea üle päeva. Sööb palju 5-6x päevas. Oksendamine tekib tavaliselt koheselt söömise järel ja alati siis, kui ta on koguselt palju söönud. Arst soovitas Fibre kuivtoitu. Konserve saab ka kõrvale. Tõesti, nii kaua kui seda sööb on ok. Nii kui muud hakkab sööma, hakkab jälle oksendama. Pastasi ei õnnestu anda.
Kaal on olnud langustendentsiga alati kui on ussid ja kohe hakkab tõusma peale ussirohu andmist. Nüüd olen andnud juba 2-3 korda ja hoolimata heast söögiisust kaal ei tõuse. Ei ole haiglaslikult kõhn aga võiks vähe tugevam olla küll. Kass on hirmus tigeda iseloomuga ja pean hoolikalt kaaluma arsti juurde viimise vajadust, et liigselt stressi mitte tekitada ega liigset narkoosi teha. Kas on põhjust muretsemiseks?
Tänades!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui teie kassil on tihti ussid, siis iga kahe kuu tagant ussirohu andmine ongi vaid profülaktilise mõjuga. Usside märkamisel tuleks loomale anda rohtu kuurina s.t. kolmel päeval järjest ja korrata 10-14 päeva pärast (preparaaditi võib see olla ka pisut teistsugune) toitu võiks proovida anda ka korraga koguseliselt vähem aga samas tihedamalt.
 

Küsimus: Kas koerale tohib üldse konti anda, meie koeral jääb seepeale kõht kinni?26.04.2013

Tere!
Kui 3-aastasele koerale anda konti, oleme märganud, et tal on peale seda kõht väga kinni. Kas tohib talle üldse konte sööta või võivad kõhuprobleemid olla millestki muust tingitud?

Kõike ilusat!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui koeral tekib kontide söömisest kõhukinnisus, on see selge märk sellest, et tema seedesüsteem nendega hakkama ei saa ning tõsisemate probleemide vältimiseks pole talle neid vaja ka anda. Kondi toiteväärtus on väga madal kui mitte olematu. See, et koer peab konte sööma, on pigem müüt. Osad kondiummistused päädivad väga raskete lõikustega ning minu praktikas on olnud juhtumeid, kus hilinenud abiotsimise tulemusena on kondiummistus lõppenud koerale väga kurvalt.
 

Küsimus: Mida teha kui viirpapagoil nokk kestendab ja on muidu passiivne?26.04.2013

Mul selline mure, et jõulude ajal vanematele kingitud viirpapagoil nokk ketendab ja ajab kogu aeg saba suled ära. Viimasel ajal pole lennata ka tahtnud aga laulab ilusti peegli juures. Tavaliselt kui maiustus pulga talle panime, siis sõi tolle poole tunniga puhtaks, nüüd seisab juba mitmendat päeva, paar ampsu on võtnud. Kardan, et ta on tõsiselt haige. Lugesin netist, et tegu võib olla mingi lestaga, kes seal nokal käike uuristab. Mida teha? Loomaarstile pole võimalik ka kuidagi temaga minna. :S

Vastus: Aleksander Semjonov, DVM, eksootiliste loomade spetsialist, Eesti Maaülikool, www.emu.ee

Tere!
Arvatavasti tegemist on tõesti knemidokoptoosiga ehk lestaga. Kuid selle haiguse diagnoosimiseks peate te loomaarsti poole pöörduma. Alles siis, kui diagnoos on pandud, saate ka ravimeid.

Lugupidamisega,
A.S.
 

Küsimus: Mida teha kui maal elamute vahetus läheduses on elama asunud rästikud?26.04.2013

Tere,
Kui väikese majade grupi vahetus ümbruses elab juba aastaid mitmeid rästikupesakondi ja tihti võib neid või nende poegi kohata otse maja õues. See on päris hirmuäratav ja ohtlik. Mida peaksime tegema või kuhu pöörduma, kui ei taha nendega koos elada?

Vastus: Aleksander Semjonov, DVM, eksootiliste loomade spetsialist, Eesti Maaülikool, www.emu.ee

Tere!
Peate pöörduma keskkonnaameti poole. Kuid kuna rästik on Eestis kaitse all, siis selliste loomade igasugune häirimine on keelatud.

Parimat,
A.S.
 

Küsimus: Kuidas ära tunda, kas peaks kassi nohuga tohtri juurde viima või läheb see ise üle?24.04.2013

Meie umbes 5-aastasel kastreeritud tubasel isakassil tekkis mõni aeg tagasi (vist umbkaudu 3-4 nädalat) nohu, ehk siis hakkas tihti aevastama. Viimasel ajal ka nohiseb kõvasti ja nüüd avastasime selle põhjuse: parempoolne ninasõõre on üleni turses, koonu pealt ka, mistõttu saab hingata ainult ühe ninapoolega. Sööb-joob üsna samamoodi kui varem, aga pole nii liikuv ja mänguhimuline. Kas temaga peaks loomaarsti külastama või teda ise kuidagi aitama - või on see tavaline kassinohu ja läheb ise üle? Meie hoole all on kass alates 4. elukuust ja senise elu jooksul on tal küll korra-paar sellist aevastamist olnud, aga paistetust mitte.
Kuna me ei ela jõukalt, oleks kasulik, kui oskaksite teatada ka ligikaudse summa, millega peaks arvestama loomaarsti juurde pöördumisel, mis siis võib kuluda uuringutele ja ravile.
ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere
Selline nohu võib kaasneda nii nakkusliku hingamisteede haigusega, allergiaga, traumaga, vohandiliste kasvajatega jpm.
Kindlasti oleks mõistlik käia vastuvõtul ära ja saada diagnoos ja võimalusel ka prognoos haiguse kulu ja ravivõimaluste kohta. Esmase ülevaatuse ja looma tervisliku seisundi kirjelduse peaks saama kliiniku visiiditasu eest. See on kindlasti piirkonniti ja kliinikuti erinev aga peaks jääma keskmiselt 10€ kanti. Seda saab loomulikult ka enne telefonitsi järele küsida. Enne proovide ja protseduuridega alustamist räägib loomaarst kindlasti mida need annavad ja kui palju maksavad ning ilma teie nõusolekuta teie raha kulutama ei hakata.
 

Küsimus: Mida ette võtta, kui kassil on kõrv haige ja kedagi ligi ei lase?24.04.2013

Tere! Olukord selline, et paar päeva tagasi hakkas kass kõrva jubedalt kratsima, täna hommikuks oli tal kõrv vist ilmselt nii valus juba kratsimisest, et puudutada ei lase ja hoiab kõrva kuidagi lontis. Ise on ta täiesti uimane, ei söö ega joo. Peale vaadates saab kohe aru, et haige. Kõrv on seest must, nagu oleks vaik vms. Mida peaks tegema? Kahjuks on kass muidu väga energiline ning võõrastel ennast katsuda üldse ei lase, mistõttu loomaarst ei saa talle ligigi.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Variante on mitmeid, nagu ikka. Kas on võõrkeha kuulmekäigus, kõrvalestad (parasiidid), äge põletik, kõrvalesta hematoom - ilma arsti sekkumiseta on raske abi saada. Kõigepealt oleks vaja kindlaks teha põhjus ning siis saab anda kassile adekvaatset abi. Loomakliinikutel on omad abivahendid ja nipid, kuidas tavapärasest rahutuma kassiga hakkama saada. Kui kuidagi ei saa, tuleb hiirekuningale sedatsioon teha ja vajalikud protseduurid ja ravimite manustamised saavad tehtud. Edaspidine hooldus ja ravi juba sõltuvalt probleemist ning teie ja arsti vahelistest kokkulepetest.