Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas kassi kastile hädale harjutada, vahel käib aga teeb veel ka nurka?04.06.2013

Me saime kassi. Juunis saab ta juba 3-kuuseks. Vahel käib ta ilusti kastis hädal, aga samas teeb kuskile nurka. Mida peaks tegema? Kas asi võib olla solgutamises? Loobuda ka temast ei taha, sest ta nii armas kiisu, mida peaks tegema??

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Lahenduseks pakun seda, et pange lisa liivakast nurka või nurkadesse. Ajapikku saate neid vähemaks võtma hakata.
Mis puutub kassi "solgutamisse" siis jah, sel puhul võib kass tõesti murest ja halvast enesetundest valesti käituda. Kui soovite, et kass austaks teid ja ei laseks nurka, siis austage ka kassi heaolu ning arvestage sellega, kui talle miski ei meeldi. Kellegagi ei peaks tegema asju, mis on talle vastumeelsed või ebameeldivad!

Head,
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Kui vanalt kassil hambad vahetuvad ja kaua läheb aega uute tulekuga?01.06.2013

Kass on pooleteise aastane ja 2-3 hammast juba pool aastat ära olnud ning tundub, et nüüd juba ka 4 läinud. Kui vanalt kassil hambad vahetuvad? Ja kaua läheb aega tagasi tulekuga? Või kas sellises vanuses on üldse hammaste vahetus normaalne?

Loodan, et saate vastata!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kassidel vahetuvad piimahambad jäävhammaste vastu keskeltläbi neljakuuselt ja aega võtab see 2-4 nädalat.
Pooleteise aastaselt peab sellel kassil küll midagi muud olema juhtunud. Näidake kindlasti arstile ette.
 

Küsimus: Millest võib olla tingituid, et kass on hakanud oma liivakasti asemel kraanikaussi häda tegema?27.05.2013

Tere!
Meil kiisupoiss täpselt aastane ja ta kastreeritud (ca 7-kuuselt). Kasutas nooremana väga eeskujulikult liivakasti. Katsetasime erineva liivaga (mis haiseb vähem ja mis tekitab sodi vähem jne). Ta ei ole üldse pirts, käib ilusti igat sorti liiva sees. Mõni kuu tagasi hakkas ta kummaliselt käituma. Algul arvasin, et see tuleb vanusest... noh puberteet jne. Nimelt hakkas ta pissil ja kakal käima kraanikausis. Kassi enda wc on meil vannitoas, see on kinnine ja ma puhastan seda iga päev korralikult. Korjan kaka välja ja korjan ka pissise märja liiva/graanulid välja. Regulaarselt vahetan liiva ja jälgin, et wc oleks puhas ja korras kassil. Isegi siis kui kastis on täiesti puhas liiv kipub ta aeg-ajalt kraanikaussi pissima ja kakama. Ma ei saa temast aru... olen püüdnud erinevaid meetodeid katsetada, aga miski ei mõju. Oleme liiva vahetanud ja jälginud, kas võib olla asi mõnes liivas... seni ei ole me liivas probleemi leidnud. Oleme proovinud erinevaid paakuvaid liivasid, mitte paakuvaid, graanuleid, kristalle, ikka samamoodi läheb ta aeg-ajalt kraanikaussi hädale. Pesen ja puhastan iga kord korralikult kõik tema järelt ära, lootuses, et ta ei lähe enam valesse kohta hädale. Õnneks ta mujale ei ole teinud kui kraanikaussi, sealt suhteliselt lihtne koristada, aga tüütu sellegi poolest ja ebameeldiv ka! Katsetasime isegi sellega, et panime kraanikaussi mingid esemed ette (käterätik ja üks geeli topsik), alguses mõjus, siis aga leidis ta pissimiseks vanni... Lasime vanni natuke vett ja sinna ta ei läinud rohkem, õigemini täpselt nii kaua ei läinud kui ununes vesi vanni lasta või kraanikaussi asjad panna. Kohe kui need vabad olid, tegi häda sinna. Nüüd täna hommikul tegi ta juba häda kraanikaussi rätiku ja geelitopsiku peale... :(
Millest võib tema selline käitumine tingitud olla? Kas ta tahab meile sellega midagi öelda? Kas tal võib olla mingi tervisehäda või on tema wc talle äkki kitsas? Ta on küllaltki suurt kasvu kass. Paks ei ole, lihtsalt kõrge ja pikk ja kaalub ca 5kg. Suur poiss on!
Oleme kaalunud suurema wc ostmist, seda mis nurgas käib, need on natuke suuremad ja avaramad, aga samas ka väga kallid ja ei tahaks niisama huupi ostma hakata ja mõtlesin enne küsida spetsialistidelt mis võib valesti olla? Kui vaja siis loomulikult ostan talle suurema wc, aga tahaks enne teiste arvamust ka kuulda.
Söögi poolest märgin ära, et saab süüa meil kaks korda päevas, hommikul ja õhtul, siis kui isegi sööme. Annan talle kvaliteetkrõbinaid ja kiisukonservi vastavalt juhistele. Krõbinad sai ta kassipoegade omi, nüüd saab ta ka sekka steriliseeritud kassidele mõeldud krõbinaid (segasin need omavahel). Ees on tal kogu aeg värske vesi, mida vahetan 2 korda päevas, alati pesen enne toitmist kausid vanast söögi jäägist puhtaks, samuti vee kausi pesen iga päev ära.
Kas oskate pakkuda või arvata millest tema käitumine võib tingitud olla?

Ette tänades

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tervist!
Üritan läheneda loominguliselt teie murele. Saan täitsa aru, et olukord on ebameeldiv.
Kui tervisemured pole välistatud, siis on muidugi raske midagi öelda, aga jätame selle võimaluse hetkeks kõrvale.
Kas võiks olla tegu käitumishäirega? Kes teab... äkki kiisule ei meeldi liiv. Äkki talle meeldib kindel jalgealune. Mis kassi peas toimub, jääb tihti selgusetuks.
Minul tuli kaks mõtet. Mõte nr 1 - Õpetage kass kasutama inimeste WC potti (ilma naljata). Kassid saavad selgeks küll ja tundub, et teie kiisul on annet. Kassidele on ka prillaua alla asetatavaid kassiisteid saada (pigem ilmselt välismaalt tellides).
Mõte nr 2 - muretsege selline liivakast, millesse ei käigi liiv, vaid hoopis on sees põhjast kõrgem sõrestik, millest kass läbi pissib. Sõrestik käib välja ja saab ilusti puhastada ka. Kassi kaka jääb sõrestiku peale :P
Kõik äravoolud loputage korralikult üle näiteks wc poti puhastusvahendiga, torusiiliga... millegi sellisega.

NB! Kasutades kodus keemiat, vaadake, et kass ei pääseks seda ei pudelist ega äravoolust lakkuma!
 

Küsimus: Kuidas kassi ümber harjutada, et ta enam õue ei kipuks, sest elukoha muutus ei võimalda teda üksi õue lasta?27.05.2013

Tere
Me kavatseme perega kolida Soome ning meil on isane 2-aastane kass. Kass on harjunud iga päev üksi õues ringi jooksma ning ei püsi eriti toas. Kas oleks kuidagi võimalik, et ta ei tahaks enam eriti õue ja et ta lepiks Soomes toas olema. Kassil ei ole kiipi ega mingeid süste ja asju tehtud. Kass sööb mitu korda päevas. Toas näugub ta kogu aeg hommikuti, et saada õue.
Aitäh!
mures kassiomanik

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Alustuseks peab loomaga reisimisel olema lemmiklooma EU pass, kehtiv ja teie puhul kuu enne sõitu tehtud marutaudi vaktsineerimine ja enne marutaudi vaktsiini või vaktsiiniga samal ajal peaks olema ka tehtud kiipimine. Sellised on reeglid. Täpsemalt saab lugeda Veterinaar- ja toiduameti kodulehelt.

Mis puutub kassi kohanemisse tubase eluga, siis usun, et see on võimalik. Eriti ladusalt kulgeb siis, kui kolida vastu sügist, kui ilmad kehvaks lähevad ja kass ei taha eriti õue minna. Muidu soovitan kasutada rahustavat toitu (küsige loomakliinikust), feromone (googeldage) ja loomulikult palju mõistmist ja hellust kassi suhtes.

Parimate soovidega,
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Kas 9-aastane koer on võimeline kutsikaid saama?22.05.2013

Tere,
Soovin teada, kas 9-aastane koer on võimeline kutsikaid saama? Tänan!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kui tervis korras ja reproduktiivorganitega probleeme pole, on 9-aastane koer võimeline tiinestuma. Kuidas kulgeb kutsikate kandmine ja sünnitus, sõltub veel lisaks paljudest faktoritest (isane koer, söötmis-pidamistingimused, kas on tegu esmaspoegijaga, kuidas sellises vanuses sünnitusprotsessis käituvad luulised sünnitusteed ja palju muudki).
Kas on tingimata tarvis, et 9-aastane koer kutsikad saaks?
 

Küsimus: Kas kaks kaaslaseta jäänud viirpapagoid võiksid omavahel sõbruneda?20.05.2013

Tere,
Meil peaks olema emane viirpapagoi, kes on juba 4 aastat üksik (kaaslane suri u. 4 aastat tagasi) aga nüüd võtsime endale arvatavasti isase viirpapagoi, kes alles kaotas oma kaaslase (suri ära). Alguses tutvustasime neid üksteisele läbi oma puuride, aga siis lasime nad puurides lahti ja uus viirpapagoi läks kohe meie puuri ja hakkas seal nagu peremehetsema, alguses nokis uus viirpapagoi meie papagoid ja lõi jalaga ka. Siis lasime nad uuesti eraldi puuridesse aga nüüdseks on nad ikka koos puuris aga tundub, et uus viirpapagoi tahab pidevat tähelepanu saada meie vanema viirpapagoi käest aga meie vanem viirpapagoi tundub, et väga ei soovi seda tähelepanu. Kuigi viimasel ajal panen tähele, et kui nad puurist väljas, siis istuvad nokapidi koos, aga mulle tundub, et meie vanemal papagoil on samal ajal ka suled veidi turris. Natuke siiski jääb mulje, et meie vanem papagoi ei harju oma uue kaaslasega. Võib see nii olla? Või mida te soovitate? Äkki peakski nad eraldi puurides hoidma? Ette tänades

Vastus: Aleksander Semjonov, DVM, eksootiliste loomade spetsialist, Eesti Maaülikool, www.emu.ee

Tere,
laske neid kokku ja las ise otsustavad, kes on peremees majas. Kui hakkate nende omavahelistesse tülidesse sekkuma, siis ei lõpe need kunagi. Mõnikord aga juhtub ka nii, et linnud küll elavad koos, kuid samas tekitavad teine-teisele stressi. Jälgige nende käitumist ja kui hakkate tähele panema, et lind/linnud on stressis (söövad vähem, nokitsevad endal suled välja jne.) siis kindlasti eraldage nad teine teisest.
 

Küsimus: Kui kaua kestab "kassipulm"?17.05.2013

Meil on 16-aastane emane kass, kes aasta jooksul pole kordagi poegi toonud, aga detsember 2012 hakkasid isased kassid maja juures käima ja pikalt käib siin pulmatrall. Kord vaatame, et meie emane kass läheb kallale isastele, siis jälle läheb pulmatralliga kaasa. Kas see on normaalne või toimub meie kassiga midagi, et tal mõistus segamini? Kas isased kassid ei väsi ära?

Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Ei ole teie kassil mõistus segamini ega väsi ka isased ära.
Just nii see asi käibki
Aastaringselt
Aegade lõpuni


Soovimatute kassipoegade ja pulmatralli vastu aitab üksnes steriliseerimine/kastreerimine.
 

Küsimus: Kas kiisu kaklusejärgseid haavu võib puhastada ka kaaliumpermanganaadi helelilla vesilahusega?17.05.2013

Tere!
Kodus on 2,5-aastane steriliseeritud ja vaksineeritud emane kiisu. Viis päeva tagasi viisime kiisu välja jalutama (muidu on ta toakass meil). Hiljem kuulsime kasside kisa ja jooksin ruttu välja. Minu kiisut oli rünnanud teine isane kass. Nüüd avastasime, et kiisul on paremal pool kõrvas kaks auku, üks on suurem ning tundub, et on põletikuline ja mäda tuleb välja. Kehal on ka umbes 1 cm laiune haav. Oleme ise hetkel Soomes, ostsime krae, kuna ta ise kõrva hullult kratsis kogu aeg ja siin arst soovitas haavale panna Bacibacti pulbrit. Haavast eritub mäda ning tekib koorikud. Lugesin internetist, et koorikut ei tohi lasta tekkida, kuna selle all bakterid vohavad, kas haava võib puhastada ka kaaliumpermanganaadi helelilla vesilahusega või ärritaks see väga haavasid.
Ette tänades,

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kaaliumpermanganaadi heleroosa lahusega saab loomulikult puhastada aga tuleb tagada, et seda niiöelda "suhu ja silma ei satu". Saab apteegist muretseda ka antibakteriaalse haavaloputuslahuse, mis ei sisalda etüülalkoholi (kipitab ja kass ei lase). Mädase põletiku puhul võib muidugi jääda üksnes puhastamisest väheseks, nii et võimaluse korral pidage nõu mõne loomaarstiga.
 

Küsimus: Kuidas kodutut kassi oma perekiisuga koos elama harjutada?15.05.2013

Tere
Kolm päeva tagasi püüdsin kinni varjupaigast saadud lõksupuuriga umbes 5-7 kuuse isase kassi, keda olin juba toitnud kuu aega umbes. Kordagi ei lasknud kiisukene endale ligi ja üldiselt pani kohe plehku kui mõnda hingelist nägi. Selleks oligi tarvis puurilõksu.
Kinnipüüdmine oli kohutavalt keeruline, sest ta väga kakles seal sees ja pissis ka hirmust sinna. Kuna mul on endal umbes sama vana kass ja üks tubadest täitsa tühjana seisab, siis panime kinnipüütud kiisukese sinna ja seal ta ka oli ööpäeva. Ta oli väga hirmunud ja tegi ka veidi haiget endale, aga kõik pisikesed ruumid kuhu oli võimalik pugeda, likvideerisin ja tegin talle oma onni väikesest lauast ja vana telgi panin laua ümber kuhu jätsin kaks ava, üks akna poole, teine mulle, kust panna süüa ja juua. Vahepeal käisime poisiga kordamööda ja koos temaga juttu ajamas. Näitasime pilte, rääkisime hästi leebe häälega ja ta oli üsna rahulik. Päeva möödudes tegime ukse lahti ja ukse asemele panime maast laeni võre, mille mu pois nikerdas, kuna kassikaitsest öeldi, et kass võiks kuulda ja näha, mis me teeme ja harjuks meie hääle ja televiisori ja muude asjadega. Ja kassid ise saavad ka üksteist nuuskida ja näha. Eile tuli kiisukene järjest lähemale ja lõpuks ostustasime, et teeme võre lahti ja vaatame, mis kiisukene teeb. Tuligi toast välja, alguses oli arglik ja ettevaatlik. Ligi pole ta siiani lasknud ja ega me ka peale ei käi. Nähes siis meie kassi, hakkas kiisukene hääli tegema ja lausa mjäuguma ja kiirustas meie kassi juurde ja kui aus olla, siis hoiakust võis öelda, et kodutu kiisu oli uudishimulik ja mitte üldse kuri ja polnud kavatsustki kakelda. Järsku avastas kiisu elutoa akna, mis ühtlasi on meie kiisu pühapaik. Ja siis läks asi jamaks. Meie kiisu läks ka sinna ja muutus väga kurjaks. Tahtis lausa kallale minna, aga seda me ei lase. Üldse ongi probleem meie enda kassis. Ta on hästi kuri kui too uus kass ringi liigub. Ta kangestub täiesti ja ei tee muust välja kui ainult uuest kiisust. Mul on natukene raske seda kõike vaadata ja lausa nutma ajas eile, sest tundsin, et sellega traumeerin oma kassi ja teine kiisu ka lonkab, et kui ta haiget saab, siis on see minu süü ja tahes-tahmata mõtle, et äkki oli tal seal ões parem olla aga ikka tunnen kohustust püüda. Arstile saan viia ta alles siis, kui ta ise end kätte annab. Mitte enne! Tahaksingi küsida natukene näpunäiteid, kuidas käituda sellises olukorras. Olen otsustanud selle kiisukese endale jätta kuna tunnen, et kuna mina ta kinni püüdsin, siis pean selle ka lõpuni viima ja tagada talle hea kodu :) Kassikaitsest ka öeldi, et hiljem on ka see kass hea kiisu mulle, kuid see võtab aega ja olen sellega ka arvestanud. Ning olen alati tahtnud musta kassi kuid enda oma hetkel on beež. Lisan siia ka veel, et nii mina kui ka mu poiss oleme päeval kodust ära. Poiss lahkub 8 paiku ja tuleb 16 läbi ja mina lahkun 11 paiku ja tulen 19 läbi, et kas nii kaua üksi olemist teeb talle paha või head?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Esmalt tuleb teid kindlasti kiita sellise kauni teo eest ja õnnitleda uue pereliikme puhul! Minu vastus on lühike, kuna hetkel on veel kaugeltki liiga vara oodata mingeid tulemusi. Seda nii kasside omavahelisse läbisaamis, kui ka uue kassi ja teie läbisaamisse koha pealt.
Kolm päeva pole selles olukorras mingi aeg. Laske mõlemal rahus teineteisega tutvuda, lõhnadega harjuda ja samuti harjuda teineteise olemasolu ja nägemisega. Stress on antud olukorras normaalne ja vältimatu. Kasse saab pisut rahustada selleks mõeldud toodetega, mida saab loomakliinikust (uurige Feliway ja Royal Canin Calm).
Olukorda parandab kõige paremini aeg :)

Soovin edu ja vastan hea meelega ka edaspidi tekkivatele küsimustele.

Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Mida teha, kui toakassi aeg-ajalt välja viimise tulemusena nurub nüüd kogu aeg õue?14.05.2013

Tere!
Kevade saabudes olen tahtnud ikka teha oma tubasele kiisule head ning käin temaga aeg-ajalt traksidega õues jalutamas. Varasemalt on see hästi toiminud. Nüüd on olukord aga selline, et kiisu istubki kogu aeg ainult ukse juures ja mjäugub väga häälekalt - ilmselgelt küsib õue. Iga kodus veedetud hetkel ma kahjuks aga kassiga õues olla ei saa. Kas pigem peaks sellisel juhul õues käimise üldse lõpetama, et kassile mitte stressi tekitada? Või on sellele mingisugune parem lahendus? Mina arvasin, et on siiski hea, kui ta saab vahepeal ka värsket õhku nuuskida ja muru närida... Kas olen nüüd kasu asemel hoopis kahju tekitanud?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Hei!

Näen olukorras vähe lahendusi. Kass on iseseisev loom ja loomulikult tahab ta õue, kui on maitse suhu saanud.
Variante ongi kaks. Kas käite väljas jalutamas või ei käi. Mõlemat pidi on kassil stress, sest toas tahab ta õue ja õues tahab ta olla iseseisvalt ja kindlasti kauem, kui teie.
Kui ei ole võimalik kassi üksi õue lasta või pikki tunde temaga koos õues veeta, siis on ilmselt kõigi närvisüsteemile lihtsam see komme välja harjutada/ära unustada. Kahjuks ma ei näe siin palju lahendusi või mingeid leevendavaid lahendusi.

Head soovides,
Marion
Kasside Turvakodu