Majavamm, hallitusseened

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas võib hakata käituma betoonpõranda alla jääv seenega kokku puutunud pinnas?04.10.2012

Kõigepealt suured tänud Teie poolt antud ammendavate vastuste eest. Käin ka foorumites, aga seal on palju "spetsialiste" kahjuks. Vana maja renoveerimine on aga selline asi, kus võib vastavate teadmisteta inimene väga kergesti "ämbrisse" astuda. Mõned küsimused jäid veel õhku, millele tahaks vastuseid saada.
Esiteks selle tuuletõkke plaadi kohta talade vahel: olen näinud, kui tuuletõkke plaat on pandud siseruumi vastu kivimüüri ja peale nn soome papp. Peale lammutamist oli seal taga mingisugune suurte sipelgate pesa ja sellest tuuletõkke plaadist oli järgi ainult sipelgate tekitatud rajad ja tolm.
Teiseks kui tuuletõkke plaat niiskusega paindub, siis avanevad servad tuulele ja tuuletõkkena pole temast seal mingit kasu. Kui tuul soojustusse pääseb, siis pole ka soojustusest mingit kasu.
Kas tuleks jätta puhta põranda ja soojustuse vahele mingisugune õhuvahe või mitte ja kolmas küsimus puudutab põrandaalust pinnast. Kuna maja on lahtiste põrandatega kaua seisnud, siis oli sinna tekkinud (eriti seal kuhu valgus ja päike peale paistsid) roheline hästi terava lõhnaga kirme, mis ulatub osalt ka vundamendile. Nähtavasti mingi samblik koos hallitusega. Kui ma selle eemaldan, kas siis selle peale võib ilma pinnase töötluseta liiva peale panna? Ja viimane küsimus - kuna eelmised mädanenud põrandatalad sai ära põletatud, siis ei saa laborisse proovi saata, aga kirjandust olen uurinud, et kõige tõenäolisemalt võis selle mädanemise põhjuseks olla niiskusest tekkinud majakoorik. Puit oli lagunenud kuubikukujulisteks tükkideks ja oli kaetud valge ämblikuvõrgu sarnase kihiga aga viljakehi polnud kusagilt näha. Mis sellise põrandaalusega enne uue põranda tegemist ette tuleb võtta või ei tulegi midagi, kui teha toimiv tuulutus? Kuna aga pool maja teen liivaalusel betoonpõrandana, siis kuidas selline seenega kokku puutunud pinnas hakkab liiva ja betooni sees toimima. Kas seene tekkimine sinna on lihtsalt aja küsimus?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Sipelgapesa tekkimise põhjus põrandakonstruktsioonidesse pole seotud konstruktsiooni enda materjalidega. Pigem tuleb otsida muid põhjuseid, miks sipelgad sinna kolisid.

Kui tegemist on puitu lagundavate seentega, siis nad vajavad arenguks puidus leiduvaid aineid. Millest on tekkinud roheline kirme mullale, ei oska öelda, helistage mükoloogile Ave Sadam 5082385, ehk tema oskab midagi arvata.

Pinnasesse jäänud seeneniidistik areneb edasi toitainete olemasolu korral. Kui pinnasesse jäi puitu (isegi saepuru) ning aluspind jäi kuumutamata ja booraksiga töötlemata, siis on tõenäoline, et seen tuleb läbi betoonipragude varsti jälle välja.

Majakoorik ehk majamädik on üks puitu lagundavatest seentest, kes tekitab pruunmädanikku. Proovi jaoks ongi vajalik see "ämblikuvõrgu sarnane moodustis", mis on tegelikult seeneniidistik. Proovi saate saata Heina 7, Tartu, Eesti Mükoloogiauuringute Keskus SA.
 

Küsimus: Kui põlenud maja palkseinad on seeni täis, milla ja kuidas peaks tõrjet tegema?04.10.2012

Tervist.
Ostsin krundi koos pooleldi põlenud palkmajaga. Pool maja ja katus on põlenud ja alates veebruari kuust 2012 on see vett saanud. Palgid on läbi vettinud ja arenevad mitmed seeneliigid. Katsin küll pool maja kilega kinni, et poolest järsku saab asja. Maja välisküljed on kaetud veneajast tep-plaadiga (laastplaadid). Eemaldasin vahelagedelt kõik saepuru ja mulla. Võtsin kõik seinad paljaks. Kas pean ka välisküljed puhtaks tegema ja kas kütmine oleks abiks ja kas niiskele pinnale kemikaalidega tõrje tegemine on mõistlik või millal seda peaks tegema? Tänan

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Katusealuses ja laekonstruktsioonides arenevad seened on reeglina otseses sõltuvuses lisaniiskusest. Seega katuse katmisel (liigniiskuse takistamisel) nende seente areng pidurdub. Rohkem kahjuks kirjutatud informatsiooni põhjal ei oska öelda. Soovitan konsulteerida seeneliikide osas Ave Sadam´aga, kes on hariduselt mükoloog (tel. 5082385).
 

Küsimus: Kas on võimalik, et metall vask soodustab kuidagi hallituse kasvu?04.10.2012

Kas on võimalik, et metall vask toetab/soodustab kuidagi hallituse kasvu? Kuidas seletada, et uued vasest kirjaklambrid kattuvad miski kahtlase rohelise kihiga? Ja veel, sama renoveeritud maja sisekoridorides (päike ei paista!) paberist ukse-nime-sildid, värviline trükk, tuhmuvad tugevalt 1-2 a jooksul!

Kas see kõik võib olla seotud hallitusega, mille kohta varemalt esitasin siin ka küsimuse inimeste tundmiste kohta, vt:
http://www.vastused.ee/loe/ehitus/majavamm-hallitusseened/1861/hallitusseened-spoorid-eosed-tooruumides.html

Tänan
M.

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Sellele küsimusele jään vastuse võlgu, vaja teha sellest ainest analüüs. Vask on kirjanduse põhjal pigem seentele negatiivne.
 

Küsimus: Kas põrandatalade vahele võib panna tuuletõkke plaati, kas ei teki ohtu, et mingid putukad, mutukad, seened selle lihtsalt nahka pistavad?03.10.2012

Tere ja tänan eelmise vastuse eest! Kuna kirjutate, et igasugune kile on põranda konstruktsioonides kurjast, siis kuidas lahendada sellist põranda konstruktsiooni kui ventilatsiooni avadeni jääb ca 20 cm vaba ruumi (ei piisa kapillaarniiskuse ära hoidmiseks). Nüüd, kui tõsta põranda pinda ca 20 cm kuni õhutusavade ääreni, tekib minu loogika järgi vähemalt kaks ohtu: tuulutatava põrandaaluse ruumala väheneb ja niiske pinnas liiva näol jääb põrandataladele veelgi lähemale. Teine küsimus oleks siis juba puhtalt põranda konstruktsiooni teemal. Olen palju ehitusfoorumites käinud ja sealt on jäänud kumama, et kasutatakse talade vahel soojustuse hoidmiseks tuuletõkke plaati. Kas ei teki ohtu, et mingid putukad, mutukad selle lihtsalt nahka pistavad ja kuidas peab vastu niiskusele. Kas osb plaat oleks ikkagi parem, kuigi jah, palju kallim. Millist soojustust soovitate talade vahele? Kui soojustatud taladele tuleb hiljem osb plaat, kas siis peaks panema ka eelnevalt aurutõkke kile või on seegi kile kurjast?Kas soojustuse ja põrandaplaadi vahele peab jääma mingisugune õhuvahe?
Ja viimane küsimus: kuidas suhtute looduslikesse puidukaitse vahenditesse, näiteks tõrvaõlisse? Kas sobib põranda talade töötlemise? Kas haisema ei jää?Millist keemilist preparaati soovitate?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere. Tänan põhjalike küsimuste eest.

Kapillaartõus sõltub liivaosakeste fraktsioonist, kui liiv on ühtlaselt jämedamate osakestega (0,5-2 mm, kindlasti ilma kivideta), siis piisab kapillaartõusu vältimiseks 150 mm liivast, kui osakesed on väiksemad, siis peab kiht olema paksem. Tuulutatav vahe peaks olema vähemalt 100-150 mm kõrge.

Tuuletõkkeplaati kahjustavaid putukaid pole ma veel tuvastanud, kui tuuletõkkeplaat ei puutu kokku pinnasega. Osadel plaatidel väheneb niiskumise korral paindetugevus ja deformeerudes kipuvad plaadid talade vahelt alla kukkuma. Selle vältimiseks soovitan tuuletõkkeplaate toestada hõreda laudisega (100 mm lai laud ja 100 mm vahe laudade vahel). OSB plaat pole mõeldud kasutamiseks sellistes tingimustes. Põrandakonstruktsioonides aurutõkke- või muu kile kasutamine on õigustatud ainult märgade ruumide põrandate puhul, tavalistes ruumides (1 puidu kasutusklass ehk kuivad küttega ruumid) pole kilematerjalid soovitatavad. Soojustuseks soovitan kasutada mineraalvilla või tselluvilla.

Tõrvaõlil on pinnakaitsevahendi omadused ehk see aine takistab niiskuse ja seeneeoste sattumist puitu. Fungitsiidset komponenti ehk seentele mürgist ainet temas oluliselt pole. Lõhnatundlikkus on inimestel individuaalne - mulle isiklikult tõrvaõli lõhn meeldib.
Keemilisi preparaate ma ei soovitagi, parem on konstrueerida põrand ja/või muud puitkonstruktsioonid nii, et seentel ja mardikatel ei teki sinna eluks soodsat keskkonda. See on elus looduse puhul kõige olulisem - muutke keskkond ebasõbralikuks ja kahjulikud organismid ei hakka arenema.
 

Küsimus: Kas majavamm levib ka vabas looduses?03.10.2012

Tere!
Elame vanas puitmajas ja 2010. aasta sügisel leidsime aias asuvate terrassiplaatide alt seene. Saatsime selle Tartusse Mükoloogia Uuringukeskusesse proovi tegemiseks ja saime vastuse, et tegemist on majavammiga. Hävitasime koheselt kõik terrassiplaadid. Edasi leidsime samasuguse seene puukuuri põrandalt. Likvideerisime ka puukuuri. Nüüd, 2 aastat hiljem on meil aias istumispakud ja dekoratiivsed puujuurikad mingit seent täis (äärtest valge, keskel pruunikas), samuti uus puidust aialaud. Kas oleks võimalik foto järgi visuaalselt kindlaks teha, kas puupakkudel on ka jälle tegemist vammiga? Kas me peaksime selle puujuurika hävitama? Puuriidas tundub olevat ka samasugune seen. Ta ei pidanud ju vist vabas looduses levima?

Teine mure on, et kodus ühte tuppa on tekkinud ka imelik seenelõhn. Kas ja kuidas oleks võimalik kindlaks teha, et vamm pole hakanud levima ka maja põranda all? Seal peaks ju küll hea tuulutus olema ja kuiv.
Seen on levinud meil vist ka maale vanasse talumajja, vähemalt seal olev vana ait oli seent täis, lammutasime maha. Maal aias olevad puupakud ja puuriit on hetkel samasuguseid seeni täis. Ometi olen lugenud, et vamm ei levi vabas looduses! Ma ei oska enam midagi ette võtta, kuidas sellele piiri panna?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Fotode järgi pole võimalik kindlat seeneliiki määrata, kuid mingi arvamuse seeneperekondade kohta võib anda. Fotosid saate saata kalle@mycology.ee mailile. Majavamm tõesti väljas ei levi, kuid oleme paaril juhul leidnud hoonete läheduses (kuni 1 m hoonest) viljakehi, mis kasvavad otse mullapinnal. Ka Läti kolleeg on korra kirjeldatud olukorra tuvastanud.

Põrandaaluse kontrolliks on Mükoloogiauuringute Keskusel fiiberoptiline boreskoop, millega saab vaadata läbi 12 mm ava suletud konstruktsioonide sisse ja alla. Teine võimalus on teha õhu- ja pinnaproovid majavammi eostele, kuid see ei pruugi olla adekvaatne, kui seen pole veel moodustanud viljakeha ja eoskihti.

Õues areneb hulgaliselt puitu lagundavaid seeni. Kui soovite, et neid ei areneks, hoidke puit maapinnast eemal ehk kasutage ka kuuri ladustatud puitmaterjalide puhul kivist aluseid.
 

Küsimus: Kas võin panna põranda alla kile ja siis selle peale kuiva liiva?01.10.2012

Tere!
Tegemist on siis paekivi vundamendil saepurutäidisega kivimajaga. Probleem siis järgmine. Talade otsad olid asetatud kivimüüri sisse (saepuru sees). Maja ise 50 aastat vana ja kolm aastat tagasi kõik põrandad mädanemise tõttu üles võetud ja saepuru seina seest umbes meetri ulatuses välja roogitud. Alumisel korrusel jaotub maja visuaalselt pooleks. Ühele poole jääb esik ja köök ja teisele poole kaks tuba. Soov on ehitada siis uued põrandad selliselt, et esik ja köök umbes 50 cm liivaalusel 15 cm peno soojustusega betoonpõrand, aga tubades sulgeda müüritises vanade talade augud, müüri serva, sokli ääre peale asetada 50 x200 prussid ja nende vahele talakingadele asetada põranda talad. Minu eelpool kirjeldatud tegevus toimub lähtuvalt sellest, et tuulutusavad on väljast juba liiga maapinna lähedal (umbes 15 cm). Toa põrandad võib esialgu puidust teha, sest nendele ei tule jäävaid konstruktsioone ja talade vahetamine seega lihtne, erinevalt esikust ja köögist, kuhu tulevad vannituba, trepp, tuulekoda jpm.
Küsimus siis järgmine: kuna põrandaalune on savikoostisega pinnas ja suhteliselt pehme ja märg, siis kas on mõeldav kasutada seal, kus on liivaalusel põrand, pinnase tugevduseks geotekstiili ja tubadesse tuulutava põranda talade alla maapinnale kile ja kilele 15 cm kuiva liiva? Kile kasuks räägib asjaolu, et algul kui põrand lahti oli, siis tekkis maapinnale eriti kiiresti just päikese käes olevale, roheline kirbe lõhnaga kiht. Koorisin selle kihi õhukeselt ära ja asetasin põrandale kile, mis on tanaseni seal olnud juba kaks aastat ja kile all on muld siiani täiesti lõhnatu ja ka muid anomaaliaid ei tähelda. Kas oskate öelda, on minu poolt kirjeldatud põrandate lahendused ehituslikult õiged või mis on kaasnevad ohud. Kui kile on lihtsalt maas ja kõik ok, kas siis võib midagi muutuda kui liiv peale tuua ja põranda alla jääb? Ühes vastuses te ei soovita boracoli, aga teises soovitate seente vohamise vältimiseks maapind boori pulbriga üle katta. Samas boor ongi just ohtlik tervisele, mille tõttu boracoli ei ole soovitada kasutada. Või kuidas?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Geotekstiil on vajalik aluspinnase kihtide vahele paigaldada juhul, kui on ohtu taimejuurestiku tungimiseks põranda alla ning põrandakonstruktsioonidesse. Lintvundamendiga hoone puhul pole see vajalik.
Kile paigaldamine hoonealuse pinnase kihtide vahele on enamasti negatiivne, sest kile takistab niiskuse liikumist. Kui vaadelda teie põrandaalust pinnast, siis savine (väikeste osakestega) pinnas on soodne vee kappillaartõusule ja seega paigaldades sellele kile kumulleerub niiskus kile all. Kui aga pinnavesi on mingil põhjusel surveline (nt. kevadine suurvesi), siis tungib vesi ka kile peale ning ei imbu kile tõttu sealt enam maapinda tagasi. Praktika näitab, et seeneniidistik levib kõige intensiivsemalt kile aluspinda pidi. Kile asemel soovitan kasutada liivakihti paksusega ca 300 mm, mis takistab kappillaarvee tõusu pealispinnani (ja sealt aurustumist) ning survelise pinnavee puhul laseb liigveel imbuda pinnasesse.
Mis puudutab ainete ohtlikusse, siis tuleb uurida ka aine organismi sattumise võimalusi. Boracol on välja töötatud puitu imendumisele ja see aine imendub väga intensiivselt ka läbi inimese naha (aastatel 2001-2004 nägime seda oma nahal), kuid booraxi, kui pulbrilise aine, sattumine organismi on praktiliselt võimatu. Isegi kokkupuutel nahaga on imendumine minimaalne.
 

Küsimus: Kuidas töödelda õues ladustatud puittalasid, millel on tekkinud mustjas kahjustus ja ämblikuvõrgutaoline moodustis?01.10.2012

Maja remondiks õue ladustatud põranda taladel avastasin üsna tugeva hallituse, eriti männipuust taladel. Tegemist ei ole sinise kahjustusega vaid musta värvi. Peale selle olid mõned väikesed, sellised valged vatjad ämblikuvõrgu sarnased, kuid palju tihedamad moodustised. Kas tegu võib olla mingi seente eostega? Kuna talad jäävad veel järgmise suveni välja, siis ladustasin nad ümber ja tõstsin maapinnast kõrgemale. Kuidas ja millega ma peaksin neid talasid järgmisel suvel töötlema, enne kui põrandat tegema hakkan või on liiga suur oht neid üldse tarvitada. Oht siis seene vohamiseks põrandas. Kas on mõeldav, et need talad õues enne keemilist töötlust näiteks leeklambiga üle lasta. Kuidas suhtute boracoli, kas sellest on kasu ja kas on tervisele ohutu ja millist boracoli tarvitada sellisel juhul?
Ette tänades

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Männipuit on väga vastuvõtlik sinavusseentele, mille värvus on algselt sinakas, kuid seene arenedes värvus tumeneb ja saavutab arengu lõpus musta varjundi. Seega on suure tõenäosusega must aine materjali pinnal kaugele arenenud sinavusseen. Sinavusseened ei nõrgesta oluliselt puitu ning nad ei arene edasi puidu niiskusesisalduse vähenemisel. Sinavusseened muudavad puidu tasakaaluniiskuse taset st. puit imab endasse rohkem vett kui kahjustamata puit. Sinavusseente pärast võite materjali kasutada.
Teine seeneliik on teie puidul aga suure tõenäosusega puitu lagundavad seened. Ämblikuvõrgu sarnane moodustis on seeneniidistik. Mis seenega tegemist on, seda oskab öelda mikroskopeerimise tulemusena laboris (Eesti Mükoloogiauuringute Keskus SA). Sõltuvalt seene liigist ja puidu kasutusotstarbest (kasutuskeskkonnast) võib soovitada töötlust või siis paljude seeneliikide puhul ja/või keskkondades võib kasutada ka töötlemata puitu.
Boracoli kasutamist ei soovita, sest selle kemikaali ohutuskaardil on riskilaused R60-Võib kahjustada sigivust ning R61-Võib kahjustada loodet. Need kaks kohta on inimesele eriti olulised ning sellepärast on paljudes riikides Boracoli jaemüük keelatud.
 

Küsimus: Mida teha, kui vammiga kahjustatud puud puutusid kokku fibo plokkidest ja silikaattellistest seinaga?17.09.2012

Ühes ruumis, mis ei ole praegu köetav (terve maja pole veel köetav) ja kus on põrandaks lihtsalt pinnas, hoidsin küttepuid (enamuses küll vanadest laudadest saetud jupid) ca 2 aastat. Nüüd avastasin, et on tekkinud palju punakaspruuni tolmu. See pani kahtlema majavammi tekkes. Puude alt pinnase lähedalt avastasin mitu majavammi kollet, kus oli näha majavammile omast valkjat kleepuvat seent. Osadele kolletele oli ka koorik peale tekkinud. Tegin nenedest ka pildid. Viisin selle ruumi puudest tühjaks ja plaanin majavammiga kaetud puud lõkkes ära põletada. Kas ma võin kasutada nähtavate seenteta puid kaminas kütteks, kui ma hoian neid väljas puuriidana? Järgmiseks ma plaanin kogu pinnase 30 cm ulatuses välja kaevata. Kuna puud puutusid kokku ka seintega (fibo plokk ja silikaattellis) ja vundamendiga, siis on ka nendel pindadel majavammi näha. Mida nüüd seintega ette võtta, et majavamm ei saaks edasi areneda? Tulevikus on sellest ruumist plaan teha köetava betoonpõrandaga abiruum.

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Kui tegite fotosid, võite neid saata kalle@mycology.ee , saan üle vaadata, kas tõesti oli majavamm või mõni muu puitu lagundav seen.
Olete siiani toiminud õigesti. Kahjustatud puude väljaviimine oli kiiresti vajalik. Õues riidas majavamm reeglina arenema ei hakka, kuigi on üksikuid juhtumeid suve lõpus leitud. Majavamm on meie kliimavöötmes hoonetes leviv seen. Kahjustamata puid võite kasutada, kuid tasub olla hoolikas nende transportimisega, sest nad on kindlasti kaetud eostolmuga.
Pinnase väljaveol sellises mahus on mõtet ainult siis, kui plaanite selle asendada poorse materjaliga (jäme liiv), mis takistab tulevikus vee kapillaartõusu põrandapinnale. Pärast pinnase väljavedu võiks ruumi põranda töödelda boorax pulbriga 200g/m2 ja seina ääred 300 g/m2. FIBO plokist ja silikaattellisest seina soovitan korralikult gaasipõletiga üle kuumutada (NB! jälgige tuleohutust - vahukustuti olgu käepärast!) ja seejärel pritsida kemikaaliga üle (eriti praod ja vuugikohad), oleme selleks soovitanud Puleium Special´i, kuid sobivad ka teised fungitsiidsed kemikaalid (NB! lugege hoolikalt ohutuskaarti ja kasutusjuhendit).
Enne ruumi otstarbe muutmist oleks kindlasti vaja konsulteerida ehitusinseneriga ning koostada vastav renoveerimisprojekt. See aitab vältida üllatusi pärast renoveerimist.
 

Küsimus: Kas majavammi saab ka külmutamise teel likvideerida?12.09.2012

1. Kas majavammi saab ka külmutamise teel likvideerida? Näiteks jätta hoone avatuks ja kütmata terveks talveks, -20 kraad.
2. Kas majavammi saab tõkestada ka lämmastikväetisega?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

1. Majavammi ei saa likvideerida külmutamise teel meie kliimaoludes. On registreeritud, et majavamm suudab areneda kuni -2 kraadini ja letaalset miinuskraadi pole eraldi välja toodud.
2. Lämmastikväetis pole fungitsiidse (seente tõrjeks ettenähtud) toimega. Siiski majavammi seeneniidistiku ja viljakehade areng pidurdub otsesel kokkupuutel lämmastikväetisega, sest seen ei suuda enam reguleerida piisavalt oma happelisust. Samas pole välistatud seeneniidistiku arengu kiirenemine teistes suundades. Seega ei soovita majavammi lämmastikväetisega tõrjuda.
 

Küsimus: Kuhu pöörduda ja kuidas tõestada, kui niiskus ja hallitus korteris hakkab tervisele?06.09.2012

Tere!
Olen abi otsinud, kuid keegi pole mind kuulda võtnud. Kõik arvavad, et mõtlen asju välja jne. Kuid nii see ei ole. Ning otsustasin siit küsida.
Probleem on selles, et elan korterelamus ning ca viis aastat tagasi soojustati meil maja alumine osa ja samuti ka maja ääred. Aasta hiljem hakkasin kodus tundma niiskust ning hiljem leidsin ka hallitust. Maja seina ja vundamendi vahele pandi must kile ja penoplast, keldri aknad topiti kinni ja ventilatsioon keldris puudub. Olen mitmeid kirju saatnud majaühistule, sealt olen vastuseks saanud, et probleemiga tegeletakse, kuid tulemust ei ole. Tegelikult keegi ei hooli sellest, kuna mina elan esimesel korrusel, aga majaühistu esindaja kolmandal. Kodus on kaks niiskuse eemaldajat ning niiskuse eemaldamis kotikesi on samuti paar tükki. Terve suvi olen üritanud tuulutada korterit, et seda haisu välja saada. Lapsel tekkis niiskusest allergia.
Kui talvel panen kappi (pestud ja korda tehtud) jalatsid ning kevadel need välja võtan on need kaetud hallitusega. Ning sellel suvel leidsin lapse voodist padja, mis üleni hallitas.
Ei tea enam kuhu pöörduda. Ehk oskate mind aidata või suunata kuskile edasi, oleksin väga tänulik. Kuna hallitusega elada ei ole võimalik. Ja tuleb nii välja, et probleem on ainult minu korteris. Võib-olla teised pole seda lihtsalt avastanud veel. Kui maja vaadata väljast, siis on maja all servades (vundamendil) näha rohekaid plekke (nagu hallitus).

Ette tänades!

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Tänan põhjaliku probleemi kirjelduse eest, kuid seekord ei oska ma muud soovitada kui tellida korterile (ja sellega piirnevatele ruumidele nt.kelder) ehitustehniline ekspertiis. Probleemi põhjuseid võib olla väga erinevaid ning ilma ekspertiisita pole võimalik neid prognoosida. Ekspertiisi saate tellida ka minult (olen riiklikult tunnustatud ekspert biokahjustuste osas) mailiaadressil kalle.pilt@emu.ee .
Vabandan, et seekord ei andnud põhjalikku vastust, kuid kogemus ütleb, et eksimisvõimalus on vastates liiga suur - vajalik ülevaatus.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt