Majavamm, hallitusseened

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas töödelda kivimaja sahvri hallitanud seina?13.01.2014

Tere! Elan vanas kivimajas ja köögis asub nn külm kapp e sahver, mille üks sein on välissein. Nüüd pikalt oli õues niiske ja terve selle kapi sein seest hallitab. Tunnen ise, et olen kogu aeg allergilises nohus ja peavaludes ja uimane, ilmselt see kõik siis sellest. Teeme täna selle seina ehituspoest ostetud lahusega puhtaks, mida saaks veel lisaks teha? Selline must kiht seina peal. Kas need asjad, mis seal kapis olid, tühjad purgid, mõned konservid jne peaks ära viskama või kuidagi puhastama? Kas selline hallitusseen ohtlik ainult inimestele või ka näiteks kassile? Kuidas peale puhastamist sellel ruumis õhk puhtaks saada, peres väike laps? Kas praeguse külamaga piisab lihtsalt korralikust tuulutamisest või kui kaua peaks köögist eemale hoidma?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Kemikaalide kasutamisega hallitusseente kolooniatest nimetatud piirkonnas täielikult vabaneda on praktiliselt võimatu. Siiski soovitan kasutada alkoholi või vesinikülihapendi baasil kemikaale ühekordseks töötluseks ning seeneosakeste arvukuse piiramiseks õhus. Enne töötlust on vajalik sein korralikult puhastada orgaanilistest ainetest, hallitusseente kolooniatest ja muust prahist. Ka sahvris olevad asjad on soovitatav niiske lapiga (võib ka kemikaaliga immutatud) üle puhastada. Kui temperatuur on miinuskraadides, siis kolooniate tekkekiirus on väga aeglane.

Probleemist vabaneb, kui kivist välissein ja sahvri sisesein omavahel eraldada st. ehitada täiendavalt sahvrile sein ka välisseina poolsesse külge. Nende kahe seina vahel peaks tagama hea õhuliikumise ehk sein peaks olema avatud nii altpoolt kui ülevaltpoolt. Võib kasutada isegi väikse võimsusega ventilaatorit.

Hallitusseente eosed on inimese ja koduloomade tervisele ohtlikud, kuid sõltuvalt liigist on riskiaste erinev. Ruumi puhastamisel ja töötlusel tuleks see kindlasti teistest ruumidest eraldada (võimalusel isegi tekitada ruumis alarõhk) ning kasutada ka isikukaitsevahendeid.
Inimese tervisele mõju kontrolliks on vajalik määrata seente liik ning arvukus kuupmeetris õhus.

Parimate soovidega,

Kalle Pilt
 

Küsimus: Kas aurusauna kasutamine võib puitkarkassmajale niiskuse ja hallituse koha pealt kahjulikult mõjuda?13.01.2014

Tere
Puitkarkassmajas on vannituppa tehtud eraldi ruum aurusauna jaoks, kasutatud kipsplaati. Terve vannituba ning aurusaun on üle tehtud niiskustõkkega ja plaaditud. Mõlemas ruumis on ventilatsioon. Sauna kasutusele võtnud ei ole kartes hallituse, majavammi vms. teket. Kas see kartus on õigustatud?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,

Nimetatud kohas on nii suur oht hallitusseente kolooniate tekkeks kipsplaadile kui ka puitu lagundavate seente (sh. majavamm) areng seina puitkonstruktsioonides.

Küsimusele täpsemaks vastamiseks on vajalik näha täpseid konstruktsiivseid jooniseid, kuidas on paigaldatud aurusauna ruum hoonesse (õhuvahed ülejäänud hoone konstruktsioonidega, kasutatud materjalid) ning milliseid niiskustõkke lahendusi on kasutatud. Samuti on vajalik täpsustada ventilatsiooni tüüp ja tööreziim.

Parimate soovidega,

Kalle Pilt
 

Küsimus: Kas vana tool, mis on kuiva hallitusega, võib inimestele kahjulikke eoseid eritada?19.12.2013

Tere!
Mul on kodus selline huvitav laud-tool läbipaistvast tugevast plastikust, mille vahel on vilditaoline materjal. Ja küljed siis lahtised. Toolil/laual aga halb omadus imada kõike endasse. Nt kui jook laual maha läinud vms. Ja kuna mõlemalt poolt plastikuga kaetud, siis ei kuiva see ka nii kiiresti. Ühel olemisel juhtuski nõnda, et lapsed ajasid mahla maha ja mina siis kohe tooliga dušši alla. Lasin rohke veega üle. Järgmisel päeval aga märkasin halle täppe ja kuivamise triipe. Oli küll tool kole, kuid ära ei raatsinud visata kuna maksis toona hingehinda. Nüüd siis tegelikult möödas juba hea mitu aastat ja tool ikka seisab oma triipude ja täppidega. Nüüd siis küsimuski, et kas need eosed lendlevad ka siis kui tool on kuivanud ja enam niiskust juurde ei saa. Alles nüüd olen hakanud mõtlema, et äkki olen rikkunud nõnda oma laste tervist ja et seene eosed pidevalt õhus lendlevad. Kas pean sellest siiski loobuma? Tookord mingeid spetsvahendeid ei kasutanud. Selline huvitav küsimus siis, mis on võtnud mitu aastat seedimist.
Tänud vastamast!

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Kui tool aeglaselt kuivab ja sai pesemisel tugevasti märjaks, siis on suure tõenäosusega täpid hallitusseente kolooniad. Nende puhastamiseks on kõige sobivamad alkoholibaasil desinfitseerimisained (Cutasept jt.), kuid ainetega te neutraliseerite ainult hallitusseened, nende tekitatud pigmendilaigud jäävad materjalile ja nagu praktika näitab, saab pigmendilaikudest vabaks ainult materjali pealmise kihi teisaldamises (kui võimalik) või materjali üle värvides.
Parimate soovidega.
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kui kiiresti levib sügisel avastatud majavamm?29.10.2013

Avastasin nüüd, oktoobris, et ühes toas mööblil ja põrandal on punakaspruun tolm. Tolm tuleb põrandaliistu ja välisseina vahelt ilmselt, sest mööblit veel tõstnud sellelt kohalt ei ole. Toas põrandaks saepuruplaat. Avastasin ka põrandas pehme koha, kuhu jalaga astudes tekkis lohk. Internetist leitud info põhjal saan aru, et tegemist on majavammiga. Siit ka küsimus, et kui kiiresti levib sügisel avastatud majavamm? Kas nüüd, sügisel, tuleb kiiresti mingi töö ette võtta? Maja on ehitatud 1936 aastal, kahekorruseline puitelamu. Maja valukohaks on vundamendis üks sisselangenud osa, mis on olnud avatud 4-5 aastat.

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Punakaspruun tolm võib tõesti olla seente eostolm, kuid liigiliselt ei julge väita, et kindlasti majavamm, sest paljude seente eostolm on sarnast värvi. Talvel reeglina seente elutegevus aeglustub, kuid sõltuvalt kasvukoha temperatuurist ei pruugi peatuda. Siiski on praktika näidanud, et sügisest kevadeni oodates pole kahjustuse ulatus oluliselt suurenenud. Kevadel soovitan kohe alustada, kui ööpäeva keskmime temperatuur on väljas positiivne.

Vundamendi kohta ei oska toodud andmete põhjal midagi soovitada.
 

Küsimus: Mida ette võtta betoonpõrandaga, mille all on kive ja mulda täis aetud niiske kelder?10.10.2013

Tere! Meil käib vana maja renoveerimine. Hetkel teoksil põrandate tegemine. Küsimus puudutab just köögi põrandat. Varem oli selle all kelder ja peal 10cm betoonplaat (2.5m/3m). Hetkel olukord selline, et kunagi
on keldrisse visatud kiviprahti ja sinna peale kohati veel muldagi, mis on katsudes üsna niiske. Õhuvahe kuskil 40 cm. Betoonplaat on korralik ja annab pealt penoplastiga soojustada. Seega ära lõhkuda pole teda mõtet aga samas liivaga üleni seda õhuvahet täita pole võimalik, kuna lihtsalt ei ulata. Seoses sellega küsimus. Kui ma keldri õhutihedalt sulgen, kas siis võivad hakata sellises niiskes, pimedas ja õhuvaeses ruumis levima seened ja hallitus? Kuidas soovitaksite Teie sellist olukord lahendada?
Teid ette tänades

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Soovitan osa mulda teisaldada ja liivakiht (min 200 mm) peale lisada, siis ei aurustu mullapinnale tõusev kappilaarvesi põrandaalusesse. Liiva ja betoonipinna vahele võiks jätta umbes 200 mm suuruse vahe ja võimalusel teha see tuulduvaks (kaks ava vastaskülgedesse). Õhutihedalt on seda piirkonda raske eraldada. Kui olete soovitatud koguse liiva lisanud, siis pole massilisi seenekolooniaid vaja karta.
Parimate soovidega,
 

Küsimus: Kas keldris mööda betooni levinud seen võib olla ka majavamm, kuigi puitu läheduses ei ole?16.09.2013

Tere! Elame paneelmajas, korterelamus. Avastasime hiljuti ühes oma keldrisopis kellegi vastutustundetu inimese tekitatud olmeprügi hunniku, mis on kaetud, õigemini ümbritsetud nii alt kui pealt väga paksu valge pehme vahuja hallitusega (nagu tulekustutist lastud). See on levinud ka mööda betoonpõrandat, lähedal asuvat seina ning kandunud sealt natuke ka läbi vundamendiploki naaberkeldrisse. Prügi puudutamisel oli tunda väga tugevat seenelõhna. Puitmaterjali kuskil läheduses ei ole. Kas tegu võib olla majavammiga? Ette tänades!

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
tegemist on kindlasti puitu lagundava seenega, mis võib toituda nii puitprahist kui paberist. Mis seenega tegu, ei oska toodud andmete põhjal väita (liiki määrab www.mycology.ee). Tegu võib olla ka majavammiga.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kas hallitusseente (sh majavammi) levikut on võimalik esialgu või ennetatavalt pidurdada valgusega?12.08.2013

Tere
Selline küsimus, et kas hallitusseente (sh majavammi) levikut on võimalik esialgu või ennetatavalt pidurdada valgusega? Pean silmas nakkatanud kohti. Näiteks spetsiaalse luminofoortoruga bakterite hävitamiseks (UV-C kiirgus) või mõne muu valgusega (http://effex.ee/index.php?pg=1&pgr=18&sgr=37&id=143). Loomadele mõeldud valgusega (http://www.osram.com/osram_com/products/lamps/fluorescent-lamps/fluorescent-lamps-t8/fluorescent-lamps-t8-special-versions/biolux-t8/index.jsp?productId=ZMP_111082)
Taimedele mõeldud valgusega (http://www.osram.com/osram_com/products/lamps/fluorescent-lamps/fluorescent-lamps-t8/fluorescent-lamps-t8-special-versions/fluora-t8/index.jsp?productId=ZMP_60391) jne.

Ette tänades

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
UV-C kiirgus on hallitusseentele (ja eostele) neutraliseeriva ehk arengut peatava toimega. See ei hävita seeni, kuid ei lase neil edasi areneda. Oluline on teada, et valguskiirgus levib sirgjooneliselt ning sellega ei saa töödelda varjatud kohti näiteks kapitagused, kaardinatagused ja teised kohad. Efektiivuse tõstmiseks võib õhu ruumis panna ventilaatorite abil liikuma ning sellega kantakse hallitusseene eosed kiirguse ette.
Eriti oluline on, et UV-C KIIRGUS ON OHTLIK INIMESTELE, TEKITAB NAHAVÄHKI. Toodud väide on teaduslikult tõestatud!!! Seega ei või nimetatud valgusega töödeldes ruumis viibida.
Kalle Pilt
 

Küsimus: Mida teha niiskusseentega ühes ruumis olnud asjadega, et mitte levitada seent teistesse ruumidesse?05.08.2013

Tere.
Tegemist on 1,5 korruselise kivist eramajaga. Probleem ilmnes alumisel korrusel, mis poolenisti asub maapinnast allpool. Põrand olnud ehitamisest saadik (1978) - puitpõrand laagidel, peal soome papp, mis põrandavärviga ülevärvitud. Üleeile leidsime kappi nihutades liistul valge rusikasuuruse olluse, lisaks väiksemad kolded, papi ülesvõtmisel oli põrandalaudadel valge kord, nahkjas, tekstuuriga, mida alguses pidasime isegi paberiks. Lisaks on seinad kaetud puitvoodriga. Mure selles, et kuivõrd selline seen levib teistesse ruumidesse - üle koridori jäävasse puidust vooderdatud sauna eesruumi, sauna? Kas on võimalik, et seen on levinud seina mööda üles krohvi ja tellise pealt II korrusele viiva trepi sisse (valatud trepp, peal plaadid + põrandakattematerjal mistra) - mitmed aastad ilmneb suvekuudel kahel trepiastmel probleem, millele pole lahendust seni leidnud - pidevalt niiske, kattematerjal tõmbub veidi kummi, tundub, nagu oleks hallitanud, kütteperioodil probleem kaob/väheneb. Samas jookseb seinal pragu, mille kohalt lööb värvi lahti. Katus selles piirkonnas läbi ei lase, vähemalt pole meie seda suutnud tuvastada. II korruse wc ilmnenud sama probleem - värv hakanud paaril viimasel aastal kooruma, seinal valge pulberjas kiht, mis võib olla ka pahtel? Lisaks on selline mure - alumisel korrusel olevasse ruumi jäid meil osaliselt sisse kapid, riiulid koos raamatutega, kuid probleemi tuvastamiseks on osaliselt juba põranda pappi ja laudu eemaldatud - kas neid kappe ja raamatuid saab probleemideta edasi kasutada, tuua II korrusele, kus meil on puitpõrandad ja -mööbel. Ma kardan, et selle lammutustööga on suurel hulgal eoseid lendu lastud. Mida saaks teha olemasolevate asjadega, et takistada seene levikut teistesse ruumidesse, sh selles ruumis olevate ja olnud asjadega, iseenda riietega?
Teie vastust ootama jäädes

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,

Tänan põhjaliku olukorra kirjelduse ja küsimuste eest.
Seene liike (suure tõenäosusega on I ja II korrusel erinevad seened) ei õnnestu kirjelduse põhjal määrata. Lisaks tundub olevat kahe erineva hõimkonna seeni - hallitusseened ja puitu lagundavad seened, mõlemad väärivad määramist, sest esimesed neist on ohtlikumad inimese tervisele ja teised materjalidele (eriti puit- ja puidupõhistele materjalidele). Seente määramiseks liigi tasandil soovitame siiski pöörduda laborisse vt. www.mycology.ee.

Seeneniidistiku levik vertikaalselt (esimeselt korruselt teisele) on võimalik ainult erandjuhul, kui selles piirkonnas on väga niiske keskkond. Horisontaalselt ehk põrandatasapinnas seevastu on seeneniidistiku levik enamasti suurem, kui välised tundemärgid (viljakehad, materjalide värvumine, värvi koorumine jms.) näitavad. Seega tuleks põrandaalust kontrollida kõikide esimese korruse põrandate ulatuses, seda saab teha fiiberoptilise boreskoobiga ilma põrandat avamata. Sauna suunas on seene levik suure tõenäolisusega.

Mis puudutab seeneeoste lendumist, siis neid on õhus pidevalt, nad on suhteliselt väikesed ja nad levivad õhuvoolude, koduloomade, inimeste ja ka närilistega. Eoste levikut takistada pole praktiliselt võimalik. Oluline on teada, et eosed hakkavad arenema ainult soodsas keskkonnas ehk seenele sobiva niiskusesisalduse, temperatuuri, toitainetesisalduse, valguse (osadel seentel), hapniku (osadel seentel) ja keskkonna happelisuse korral.

Treppide (ja ka põrandate) materjalid tõmbavad kummi ka seetõttu, et niiskusesisalduse muutudes muutub materjali maht. Seetõttu suvel ja sügisel, kui on õhuniiskus suurem, tasakaalustub materjali niiskusesisaldus kõrgema niiskusesisalduse juures ning materjali maht on võrreldes kütteperioodiga oluliselt suurem, puitmaterjalidel sõltub mahu kasvamine ka kiu ja aastarõngaste suunast ning sellepärast lauad tõmbuvad niiskusega kummi ehk kõmmelduvad. Samas võib kummitõmbamine olla ka seene kasvu tunnus, sest kui seen kahjustab põrandat altpoolt, siis alumised puidukiud katkevad ja lauad kõmmelduvad samuti. Kokkuvõtteks võib öelda, et selliseid kohti tasub kontrollida, kuid puitu lagundavate seente levik seal pole kindel, seda eriti trepil ja teisel korrusel.

Valge pulberjas kiht kivimaterjalide (krohv, betoon, tellis jms.) on enamasti mineraalse päritoluga, mis tekib mineraalide lahustumisel vee (niiskuse) liikumisel läbi materjali ning kristalliseerumisel, kui vesi, jõudes välispinnale, aurustub. Kui tegemist on seeneniidistikuga, siis on enamasti näha ka niitjad struktuurid. Seda, kas tegemist on orgaanilise või mineraalse ainega, saab kontrollida nn. näputestiga: Võtke leitud ainet väike kogus sõrmede vahele ja hõõruge, kui moodustub rull, on suure tõenäosusega tegemist orgaanilise ainega, kui aine laguneb pulbriks, on pigem tegemist mineraalse ainega. Rulli tekkimisel peaks jälle pöörduma labori poole liigi määramiseks.

Esemete viimisega ühest ruumist teise võib seeneniidistikku edasi viia (eoste kohta vaata eespool). Selleks oleks vajalik edasiviidavate esemete sokli ja jalgade ning seinaga kokkupuutunud piirkonnad hoolikalt puhastada ja desinfitseerida. Seda saab teha käepäraste vahenditega, kui puhastate nimetatud osad kas naatriumhüpokloritit (nt. Domestos), vesinikülihapendit (MycoCleaner) või alkoholi (nt. CutaSept) sisaldavate desinfitseerimisvahenditega. Eriti hoolikalt tuleks puhastada pragude piirkond ja ebaühtlase pinnaga materjalid. Raamatute puhul tuleks jälgida nende märgumist, kui paber on kuiv, siis desinfitseerimist pole vaja teha, kuid kui lehed on märgunud (ja raamat väärib säilitamist), siis soovitame seda töödelda termiliselt (kuumutada 120 kraadi juures pool tundi (NB! liimitud raamatud võivad kannatada saada). Kui viite esemeid ja materjale (sh. raamatud) teisele või kõrgemale korrusele ning seal pole neil kokkupuudet niiskete ruumide ja/või muude niiskusallikatega, siis pigem pole töötlus hädavajalik, sest seal hakkavad puitu lagundavad seened arenema ainult suure niiskusesisalduse korral.

Loodan, et saite siit piisavalt informatsiooni edasi tegutsemiseks.

Parimate soovidega,

Kalle Pilt
Eesti Mükoloogiauuringute Keskus SA
 

Küsimus: Kas korteris leviv ebameeldiv hais võib olla mingist seenest ja niiskusest?01.08.2013

Tere!
Selline mure. Elame Õismäel paneelmajas 4. korrusel (tegu on 5-kordse majaga). Ülevalt naaber ehk viienda korruse naaber väidab, et keegi tema kodu haisutab. Kord see tuleb aknast ja kord tuleb see põrandast. Muidugi süüdistab meid ehk alumisi elanike. Käisin täna tema korteris. Tõesti seal oli mingi väga omapärane hais. Meenutas natukene puitu ja samas meenutas nagu natukene mädaema läinud kartulikoori. Väga spetsiifiline lõhn. Mul seal korteris viibides 10 minutiga hakkas väga iiveldama ja paha olla. Kas võite aimata, mis see võib olla, kas mõni seen?
Maja ise soojustati ära 4 aastat tagasi ja enne seda 5. korruse korterid hallitasid. Kas see võib kuidagi seotud olla?
Tänades,

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Antud informatsiooni põhjal ei oska midagi arvata. Vajalik on teha õhuproovid ja vaadata, mis seal välja kasvab (millised eosed hakkavad arenema). www.mycology.ee
Kalle Pilt
 

Küsimus: Milliste materjalidega asendada majavammi poolt kahjustatud palkmaja alumisi palke?16.07.2013

Majavammi kahjustuste tõttu on vaja välja vahetada vana palkmaja 3-4 alumist palki. Kõige lihtsam tundub ilmselt plokkidega täitmine. Kas on mingeid eelistusi seina ja põranda materjalide valikul (FIBO, AEROC, kergkruus, jne) ja nende töötlemisel, näiteks kemikaalidega segatud krohviga katmine? Maja on madalal põllukivist vundamendil, mistõttu alttuulduva põranda tegemine ei tule ilmselt kõne alla.

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Kahjuks on infot liiga vähe soovituste andmiseks. Kui võimalik, kirjutage pikemalt kahjustuse ulatusest (põrandad?), ruumide kasutusest ja põrandate planeeritavatest materjalidest. Fotod olukorrast on ka teretulnud.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt