Maksud ja raamatupidamine

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas on lubatud firma pangakaardiga tasutud arved ja tšekid kanda kuluks täpselt selle summaga, mis on pangakontolt maha võetud?20.07.2012

Tere,
Ettevõtte juht käis välislähetusel Rumeenias.
Saan aru, et lähetusel tasutud arved tuleks võtta arvele Eesti Panga päevakursiga, kuid mida teha nende arvetega, mis on makstud ettevõtte pangakaardiga? Konventeerimiskurss on Eesti Panga kursist ju erinev.
Kas võib lähetusaruandesse märkida vaid juhataja poolt makstud arved ning märkida Eesti Panga kursi alusel ning ettevõtte kaardiga makstud arved eraldi pangaväljavõttes märgitud kursi alusel?

Arve on Rumeenia rahas, ent pangakontolt on summa läinud maha eurodes. Kas on lubatud firma pangakaardiga tasutud arved ja tšekid kanda kuluks täpselt selle summaga, mis on pangakontolt maha võetud?

Aitäh tagasiside eest!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Tehingud tuleks kajastada toimumise kuupäeva kursiga ehk siis euroopa keskpanga kursiga ning selle kursi ja kommertspanga kursi vahe tuleks kajastada valuutakursi kasumi/kahjumina.

Kuna aga kokkuvõttes kulud on täpselt sama suured, ainult jaotus erinevate kasumiaruande ridade vahel on erinev, siis lihtsama kajastamise huvides, mina küll kasutaks tehingute sisestamisel selle summaga, mis pangakontolt maha võetud, mis siis, et reeglid vähe teised.
 

Küsimus: Millised maksud kaasnevad eraisiku korteri üürimisel firmale?27.06.2012

Tere,

kuidas täpselt toimub eraisiku omandis oleva korteri üürimine firmale kontoripinnaks? Kas selleks tuleb teha lihtsalt tavaline üürileping ning selle alusel maksab ettevõte eraisikule igakuist üüri? Milliseid makse maksab üüri pealt eraisik ja milliseid firma?

Olen kuulnud mitmesiguseid variante. Viimasena on kõrvu jäänud kõlama see, et ettevõte maksab omanikule lepingu alusel iga kuu üüri ning eraisik deklareerib saadud tulu tehes järgmise aasta alguses tuludeklaratsiooni.

Kuidas on korrektne teha?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Viimasena kõrvu jäänu on õige.
 

Küsimus: Kui lahkun töölt enne etteteatamistähtaega, kuidas arvestatakse hüvitis, mida tööandja võib nõuda?27.06.2012

Tere!
Kui seaduses määratud etteteatamise tähtaeg on mulle töötajana 30 kalendripäeva, siis mida võib tööandja ette võtta, kui esitan avalduse sooviga lahkuda töölt nt 7 päeva möödudes?

Oletame, et ma olen vahetult enne viimast tööpäeva palka saanud. Kuidas käib sel juhul tööandja poolt sissenõutava 3 nädala keskmise tasu maksmine (mille alusel) ning kas see keskmine töötasu, mille peaksin 3 nädalat varem lahkudes tööandjale maksma, on arvestatud minu netotasus - samas vääringus, mis tööandja oleks muidu minu pangakontole 3-nädalase töötamise eest maksnud?

Ette tänades

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Tööandjal on õigus nõuda töötaja poolt tekitatud kahju hüvitamist. Kui töötaja lahkub töölt ette teatamata, siis eeldatakse, et kahju suurus vastab töötaja ühe kuu keskmisele töötasule. Küsimuse kohaselt kavatsete töölepingu ülesütlemisest teatada tööandjale 7 päeva ette, st te ei lahku ette teatamata, mistõttu tööandjal ei ole õigust hüvitisele. Tegemist on lepingu erakorralise ülesütlemisega. Ülesütlemisteates tuleks viidata ülesütlemise põhjusele. Viisakas oleks põhjendada lahkumist sellise asjaoluga, mis tööandja enesetunnet ei riiva (näiteks tervise halvenemine, perekondlikud asjaolud vmt).
 

Küsimus: Kuidas kajastada ema- ja tütarettevõtte intresside kursivahe?27.06.2012

Mõned küsimused seoses ema (Eesti firma) ja tütre (välisfirma) konsolideerimisega.
1. Kui elimineerida ema antud laen tütrele, siis tekib kursivahe. Tütre bilansis on kirjed bilansipäeva kursiga, kasumiaruandes kaalutud keskmine kurss. Bilansis elmineerimisel tekkiv vahe tuleks lisada kontserni omakapitali kirjele "realiseerimata kursivahe"?
Kasumiaruandes elimineerides ema intressitulu ja tütre intressikulu tekib samuti kursivahe. Kas kursivahe tuleb elmineerida? Kas tekkiv kursivahe läheb jälle omakapitali kirjele "realiseerimata kursivahe"?
2. Tütarfirma osteti negatiivse firmaväärtusega. Tütarfirma on aasta lõpus kahjumis ja ostu hetkel oli see ette teada, et kahjumisse läheb. Kas konsolideeritud bilansis võib näidata firmaväärtust nullina? Ehk kas korrigeeritud ostuanalüüsis võiks näidata, et ettevõtte osalus omandatud netovaras on sama suur, kui soetusmaksumus?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Aruannete ümberarvestusest tekkinud vahed kajastatakse konsolideeritud bilansis omakapitali kirjel "Realiseerimata kursivahed". Firmaväärtuse saab ära nullida ostuanalüüsi korrektsiooniga. Omandatud osaluse soetamismaksumust korrigeeritakse juhul, kui selgub, et esialgne hinnang netovarale oli ebaõiglane – antud juhul pidid tütarettevõtte bilansis varad olema üle-või/ja kohustused alahinnatud. Hindamise üldreegleid vt RTJ 11.
 

Küsimus: Kas päritud kinnistu müügi korral tuleb tasuda tulumaksu?27.06.2012

Tere!

Minu tuttav sai päranduseks kinnistu, kus maja peal. Omanikuks sai eelmisel aastal. Selle aasta sees juba müüs kinnistu maha. Mingi aeg oli seadus selline, et kui müües pärandvara enne kaht aastat, siis tuleb maksta tulumaksu. Kuidas praegu on? Tuttav ütles, et tema ei maksa midagi, et olevat tema kodu kunagi ammu olnud ja tema ka seal elanud, kuigi sissekirjutust ei olnud. Tegelikult ta majas pole elanud, elas mujal. Käis ainult hooldamas. Tuttav on asunud nüüd naabreid ja tuttavaid kingitustega üle külvama, et nood ikka tõestaksid tema poolt. Mis sellega hiljem kaasneb? Tegelikult on see ju petmine.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kahe aasta piirang kehtib mitte pärandvara, vaid eluasemete võõrandamisel, st kahe aasta jooksul saab maksuvabalt müüa ainult ühe eluruumi. Maksuvabastuse eelduseks on, et maksukohustuslane kasutas eluruumi kuni võõrandamiseni oma elukohana. Ruumi elukohana kasutamist tõendatakse erinevate tõenditega, sh pereliikmete ja naabrite ütlustega, ruumi kasutamisega seotud teenuste kasutamisega (elekter, vesi, side, prügivedu jne), pangakonto väljavõttega, kust nähtub lähikauplustes ostlemine jne. Kui maksuhaldur tuvastab, et kinnistu võõrandamisel maksuvabastust kohaldada pole võimalik, siis määrab ta tasumisele kuulva tulumaksu 20 % kinnistu müügihinnast ja intressi sellelt summalt 0,06 % päeva kohta alates 01.07.2012.
 

Küsimus: Kui alustada ettevõtlusega, kas kasulikum oleks FIE-na või asutada osaühing?13.06.2012

Tere. Plaanis oleks avada väike kauplus, mis hakkaks tegelema kasutatud kaupade ja komisjonikaupade müügiga. Millest peab alustama? Ja kas puudega inimesel on õigus taotleda ka Euroopa Liidult või omavalitsuselt mingit toetust ettevõtluse alustamiseks?
Kuidas koostada äriplaani? Raamatupidamisteenust kavatsen hakata sisse ostma, nii et selles valdkonnas suuri teadmisi ei oma. Kuid on olemas ligikaudne tulude-kulude arvestus, sobiv rendipind ja nägemus sellest, milline pood peaks tulema. Kas on kasulikum hakata FIE-ks või luua OÜ?
Sooviks vastust võimalikult lihtsas, mitte juriidilises paragrahve täispikitud, kirjas.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Ettevõtlusega tegelemisel pole vahet, kas teha seda füüsilisest või juriidilisest isikust ettevõtjana. Mina valiksin osaühingu, kuna FIE peab maksma 4 korda aastas avansilist sotsiaalmaksu (2012. aastal 4 x 275,24 eurot) sõltumata teenitud tulu suurusest. Osaühingul seda kohustust pole ja kui inimene saab kuskilt ka palgatulu, siis võib osaühingust võtta dividende samuti sotsiaalmaksu maksmata. Samuti on teil võimalik sõlmida osaühinguga tööleping, mis annab osaühingule võimaluse taotleda Töötukassalt puudega inimese tööle võtmisega kaasnevate kulude hüvitamist. Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) pakub riigi poolt finantseeritavaid stardi- ja kasvutoetusi. Ettevõtluse toetamise programmid on ka paljudel omavalitsustel. Euroopa Liidu toetusprogrammidest võivad tuge leida spetsiifilistel aladel tegutsevad ettevõtjad, kaupmehed nende hulka ei kuulu. Toetuse taotlus ja sinna juurde kuuluv äriplaan tuleb koostada vastavalt toetuse pakkuja instruktsioonile, mille leiab vastava institutsiooni veebilehelt.
 

Küsimus: Asusin juhatuse liikmeks majandusaasta viimasel kuul, kes peaks aastaaruande allkirjastama?13.06.2012

Tere, asusin aktsiaseltsi juhatuse liikmeks majandusaasta viimasel kuul. Olen ainus juhatuse liige. Kes peaks märgitud majandusaasta aruande allkirjastama? Tänud!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Äriühingu raamatupidamist korraldab juhatus. Majandusaasta aruande ja sellega koos esitatavad dokumendid koostab ja esitab registrile registrisse kantud juhatuse liige. Majandusaasta aruande allkirjastavad kõik juhatuse liikmed. Seega on kogu asi Teie õlul.
 

Küsimus: Kuidas aastaaruande lisas näidata osakapitali, kui see on eurodeks muutmata?12.06.2012

Leidsin finance.ee foorumis väga imeliku lahenduse osakapitali näitamisel. Kas see saab tõesti nii olla eriti auditeeritud aruandes?

Aastaaruanne 2011 - 11.06.2012 20:55 osakapital eurodeks muutmata. Aruandes kajastan eurodes, aga seal, kus on majandusaasta aruande üldandmed osanike rida - osanik X osaluse suurus 40000 EEK, mis ma sellega teen, kas võib sellisena esitada kui ei ole äriregistris muudetud või panen sinna ka nagu aruandes, et 2556 eurot?


Re:aastaaruanne 2011 - 12.06.2012 08:19 minul auditeeritud aruandes ka EEK
Re:aastaaruanne 2011 - 12.06.2012 10:03 Paned nii nagu asjad on - kroonides

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kui osanikule kuuluv 40 000 kroonine "väärtpaber" on 2556 eurose vastu vahetamata, siis kroonides see peabki registri üldandmeis olema. Ilma asjakohase kandeavalduseta seda rida eurodeks muuta ei saa.
 

Küsimus: Kui tööandja töötasu arvestuses on tahtlik eksimus, siis kuhu peaksin selguse saamiseks pöörduma?07.06.2012

Tere,
Sooviksin teada järgmisi asjaolusid, küsimus on seoses minu töötasuga:
tunnitasu maksudega on 1,83 eurot
eelmine kuu töötasin:
normtunnid 35
öötunnid 7
ületunnid 23
riigipühatunnid 11

Minu arvutuste kohaselt peaksin ma saama brutopalgana 183,45 eurot, netopalgana 152,03, aga minu tööandja kajastab palgalehel brutopalgaks 134,73 ja netopalgaks 101,33, mille ta kandis mulle ka arvele. Kui antud olukorras on tegemist tööandjapoolse tahtliku eksimusega, siis kuhu ma peaksin selguse saamiseks pöörduma.

Ette tänades

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Teie rehkendus on õige. Esitage see tööandjale ja küsige selgitust erinevuse kohta. Mõistlik on teha seda kirjalikult.
 

Küsimus: Milliseid makse peab maksma korteriühistu reklaamist saadavate tulude eest?07.06.2012

Milliseid makse kohaldatakse korteriühistule reklaamist saadavate tulude eest?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Juriidiliste isikute tulusid ei maksustata ühegi maksuga.