Maksud ja raamatupidamine

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas peaks vormistama kui rentnik ehitab juurdeehitise ja selle eest ei maksa vastukaaluks põhihoone üüri?26.10.2012

Rentnik soovib tootmishoonele teha juurdeehitust kontoriruumide tarvis. Rendileandjal ja rentnikul on kokkulepe, et rentnik ise ostab materjalid ning ise ehitab, samas ei maksa rendileandjale selle summa ulatuses rendi eest (tasaarveldus). Kuidas sellisel juhul raamataupidamises toimida, kas rendileandja ikka esitab igakuiselt rendiarveid, kelle bilanssi läheb juurdeehitus - peaks ju minema rendileandja aga kuidas? Kui rendileandja ei ole käibemaksukohuslane aga rentnik on, kas siis rentnik võib ostetud ehitusmaterjalidelt käibemaksu tagasi küsida? Kuna teen mõlemale firmale raamatupidamist, siis palun vastust mõlema poole tehingutele. Tänan ette!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Rendileandja annab rentnikule kasutada tootmishoonet ja ta peab esitama ka vastavaid arveid. Samas teeb rentnik kulutusi rendileandja huvides ja tal on õigus nõuda nende hüvitamist. Rentnik võib rendileandja arve oma hüvitisnõudega tasaarvestada.

Kuna rentnik ehitab juurdeehitust oma maksustatava käibe tarbeks, siis on tal õigus sellega seotud sisendkäibemaks oma arvestatud käibemaksust maha arvata.

Kuigi juurdeehitis saab olema rendileandjale kuuluva kinnisasja osa, on see rentniku põhivara, kajastudes sellisena tema bilansis.
 

Küsimus: Kas alampalgast võetakse ka maksud maha?23.10.2012

Tere.
Kas alampalgast võetakse ka maksud maha?
Tänan ette!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Alampalk (tänavu 290 eurot kuus, 1,8 eurot tunnis) on tööandjate ja ametiühingute kokkulepe, millest vähem ei tohiks ühegi töö tegijale maksta. Maksustamine toimub mitte maksumaksjate kokkulepete, vaid seaduse alusel. Tulumaks arvestatakse ja peetakse kinni palgalt, millest on maha arvatud maksuvaba tulu (kehtiva seaduse kohaselt 1728 eurot aastas, 144 eurot kuus). Seega arvestatakse alampalgast maha tulumaks 30,66 eurot ((290-144)x0,21).
 

Küsimus: Kui päritud korteri müügist laekuv raha kanda otse investeerimiskontole, kas siis tuleb ikkagi tulumaksu maksta?19.10.2012

Kui päritud korteri müügist laekuv raha kanda otse investeerimiskontole aktsiate soetamise eesmärgil, siis kas sellelt rahalt tuleb ikkagi tulumaksu maksta? Kui tuleb, siis kas tulult võib maha arvata maakleritasu?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Maksuvabalt võib investeerimiskontole kanda üksnes finantsvara müügist saadud raha. Korteri müügist saadud kasust võib maha arvata korteri müügiga otseselt seotud kulud, sh maakleritasu.
 

Küsimus: Kuidas osaühingu jagunemisel kajastada kinnisvara üleandmist?18.10.2012

On toimunud osaühingu jagunemine. Sellega seoses annab jagunev ühing omandavale ühingule üle osa oma varast (kinnistu). Kuidas seda raamatupidamises kajastada ja kas sellega kaasnevad ka mingid maksukohustused või deklaratsioonid? Kas ma saan õigesti aru, et jagunev ühing kannab selle oma bilansist välja, sellega kaasneb kahjum ning omandavale ühingule on see bilansis vara ja kasum?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Jagunemisel vara üleandmisest mingeid maksu- või deklareerimiskohustusi ei teki. Jaguneva ühingu raamatupidamises kajastatakse kinnistu üleandmist nagu harilikku võõrandamistehingut, st tekib kinnistu väärtusega võrdne kahjum (kui mingeid kohustusi üle ei anta). Omandav ühing võtab saadud vara arvele selle jagunemiseelses bilansilises väärtuses.
 

Küsimus: Kas korteriühistu esimehe palgast peab kinni pidama töötuskindlustustmakse?16.10.2012

Kas korteriühistu esimehe palgast peab kinni pidama 2,8% töötuskindlustustmakse?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Ühistu juhatuse liikmeile töötuskindlustus ei laiene, st töötuskindlustusmakseid neile makstavalt tasult kinni ei peeta ega tehta ka tööandja kindlustusmakseid.
 

Küsimus: Kui arved ei ole õigeaegselt minuni jõudnud, kas siis võib ikka minult nende tasumist nõuda?16.10.2012

Tere,
kui lapse ringitasude maksmisel esitatakse igakuiselt arved, aga raamatupidaja on jätnud pooled arved mingil seletamatul põhjusel saatmata, siis kas on õigus nõuda tagantjärgi nende maksete tasumist, kui arvet saanud ei ole? Arved saadetakse nii lapse ema- kui isa meiliaadressile, aga kumbki neid kätte saanud ei ole. Meili aadress on raamatupidaja juures kontrollitud ja osad arved on ju kohale jõudnud aga pooled on mitmete kuude tagant saatmata.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Saadud teenuse eest tuleb ikka maksta. Teenuse osutaja nõudeõigus aegub kolme aastaga.
 

Küsimus: Kas eesti firma võib maksta päevarahasid töötajatele Soomes viibitud aja eest kui valmistatud tooteid müüakse Soome partnerile 0% käibemaksuga?16.10.2012

Eestis registreeritud käibemaksukohuslane osaühing osutab teenust Soome käibemaksukohuslasele. See tähendab, et eesti oü valmistab metallkorstna detaile nii Eestis kui ka Soomes, aga paigaldamine toimub Soomes. Töötajad viibivad umbes 14 päeva kuus Soomes. Eesti firma esitab Soome firmale 0% käibemaksuga arve (metallitööd). Kas eesti firma võib maksta päevarahasid töötajatele seal viibitud aja eest? Kas sellise töö teostamisega kaasnevad ka mingid lisatingimused (Soomes viibitud aeg)?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Lähetuse päevaraha makstakse juhul, kui tööandja lähetab töötaja tööülesannete täitmiseks väljapoole töölepinguga ettenähtud töö tegemise kohta. Kirjeldatud olukorras ei tohiks probleemi olla, kui on olemas kirjalikud töölepingud, mille kohaselt töötajate töökoht on Eestis ning töökoht on ka tegelikult olemas ja kasutuses. Töölähetuse kestus pole oluline.
 

Küsimus: Kas suvemaja müügilt tuleb tasuda tulumaksu?26.09.2012

Kas maareformi käigus omandatud maamaja müük tuleb Maksuametile deklareerida ja kuidas see toimub, kas notar saadab andmed Maksuametile? Kas riigile tuleb üldse maksta müügist saadud summalt tulumaksu? Müüja ei olnud sinna sisse kirjutatud, see on suvemaja.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Ei. Omandireformi käigus tagastatud maa võõrandamisest saadud tulu ei maksustata, sõltumata sellest, kas võõrandatud maal ehitisi oli või mis otstarbel neid kasutati. Seega seda tehingut tuludeklaratsioonis ei kajastata.
 

Küsimus: Kas välismaalasest kinnisvaraomanikul on õigus nõuda maksuteadet eesti keele asemel inglise keeles?26.09.2012

Kas välismaalasest kinnisvaraomanikul on õigus nõuda maksuteadet eesti keele asemel inglise keeles? Meile jällegi teatati, et ainult eesti keeles saadetakse, mida on jällegi raske uskuda kõikide nende tuhandete välismaalaste juures, kes eestis midagi omavad. Mitte kõik nad ei ole ju abielus eestlasega, kes paberid neile ära tõlgib - kuidas nemad siis aru saavad miks, mille eest ja kuhu maksma peab?
tänan!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Ei ole. Inglise keel on vaid üks maailmas kasutatavast 6912 keelest. Eestis on need kõik peale eesti keele võrdsed võõrkeeled, sh näiteks võru ja vene keel, mis on meil vähemusrahvuste keele staatuses. Eesti riigiasutuse, kohaliku omavalitsuse ja tema asutuste asjaajamiskeel ning Eesti kaitsejõudude teenistus- ja käskluskeel on üksnes eesti keel. Võrukesed, peipsivenelased ja teised rahvad peavad kuidagi ise hakkama saama. Inglise keele oskajaile on abiks http://www.emta.ee/index.php?id=25511 (vt land tax notice).
 

Küsimus: Maksuamet koostas uued maksuteated kõigi kolme aasta kohta, kas võib kõne alla tulla aegumine?25.09.2012

tere. Tänan väga teie selgitava vastuse eest. Kummaline ja nördimust tekitav on see, et justkui kõik vastutus on pandud seadusega kodanikule ning selline olukord teeb ametite elu jube lihtsaks - ega tegelikult polegi vaja midagi kontrollida ega teha, sest kodanik ise peab kuupäevi meeles pidama ja teada andma ning kui ei anna, siis ta on ise süüdi ja isegi kui annab, siis peab ta ka ise jälgima, et kas ikka toimib, võibolla isegi kalendrisse märkima, et iga kuu kontrollida maksuametit, kas ta ikka saadab mulle arve või mitte.
Meie puhul koostas maksuamet lihtsalt uued maksuteated, kõigi kolme aasta kohta, kehtestas uued tähtajad ja nii ongi. Intresse nad siiski ei nõua, tegemist oli lihtsalt 2012 a maksumäära suurenemisega, sellest tulenevalt ka viimane maamaks suurem, kui teised. Kas tegemist on sel juhul aegumisega?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Maamaks määratakse maksuteatega. See on haldusakt, mida käsitletakse nagu maksuotsust, sh saab seda 30 päeva jooksul vaidlustada maksuametis või halduskohtus. Maamaksu määramise aegumistähtaeg on üks aasta, kusjuures aegumistähtaeg algab maksukohustuse tekkimisele järgneva aasta 1. jaanuarist. Seega võib maksuhaldur 2012. aasta vältel määrata maamaksu üksnes 2011. aasta eest. Siiski, juhul, kui maksusumma jäi määramata maksukohustuslase poolt temale pandud kohustuste täitmatajätmise või mittenõuetekohase täitmise tõttu, on aegumistähtaeg neli aastat. Seega on küsimus selles, kas maksukohustuslane suudab tõendada, et ta on eelmises vastuses märgitud kohustusi nõuetekohaselt täitnud.