Loomaarst

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kiisupoegade jalad tudisevad, mida teha?10.07.2012

Naabri kass sai pojad. Ühel kassipojal jalad tudisesid ja hiljem see kiisupoeg ka suri. Nüüd tudisevad juba ka teise kassipoja jalad. Mida teha?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Selline olukord eeldab kohest pöördumist arsti poole. Kirja teel on nõu anda raske kui mitte võimatu, samuti kaotate väärtuslikku aega.
Kui üks kassipoeg juba suri ja ka teistel jalad "tudisevad" on asi suure tõenäosusega väga tõsine ja eeldab täpsemat konsulteerimist või lausa arstivisiiti, sest väga paljud asjaolud ja tegurid vajavad täpsustamist.
 

Küsimus: Kas koeral võib olla probleem pärakupaunadega?10.07.2012

Saksa Lambakoera segu, 14-aastane. Probleem algas varakevade poole, kui veel ka lund maas oli. Aeg ajalt oli näha maas, seal kus koer vahel istunud oli, verd, kuid seda väga vähe. Kõhukinnisust ega -lahtisust ei olnud. Nüüd mais-juunis märkasime, et koeral on seal taga midagi. Lugesin siis natukene ja jäin arvamusele, et need võivad olla pärakupaunad? Loomulikult kutsun ka loomaarsti vaatama. Aga sooviksin teada, et kas ikka on veel võimalust tal pääseda, et kuna tal see probleem nii kaua on olnud? Tagakäpad on küll töntsiks jäänud, kuid on näha, et eluvaimu pisikesel on. Kirun ennast, et varem midagi ette ei võtnud :(

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Arvan, et kindlasti on võimalik midagi ette võtta. Verd on nö "pärakupaunade probleemi" puhul tõenäoliselt näha siis, kui nad on haavandunud. Tegemist võib aga olla ka anaaladenoomidega. Kindlasti viige oma sõber arstiga kokku ja ravida-leevendada-midagi ette võtta on alati võimalik.
 

Küsimus: Kui suureks kassi turja tekkivad kasvajad võivad minna ja kas need ühel hetkel lähevad katki või taanduvad?10.07.2012

Kirjutan veel oma kassi kasvatajate kohta. Minu kassil on kasvajad turjal. Kõigepealt oli hernetera suurune ja siis läks järjest suuremaks. Kolm sellist oleme lasknud eemaldada. Nüüd on üks moodustis tekkinud turja kõrvale esijala ülemisse piirkonda ja teine hernetera suurune jälle turjal. Kui suureks sellised turja kasvajad võivad minna? Kas need lähevad siis ühel hetkel katki või taanduvad?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kasvajatel on kombeks ikka kasvada. Lisaks võivad nad ka haavanduda ja protsess ka põletikuliseks/mädaseks muutuda. Kui turja piirkonnas on näiteks sarkoom, on see väga agressiivne ja kiire kasvuga. Mõistlik on ikkagi kasvajad eemaldada nii vara ja väiksena kui võimalik, sest taanduda nad ei pruugi.
 

Küsimus: Kassil on mitu kasvaja operatsiooni olnud, mida ma saan ta heaks teha, et tal kergem oleks?06.07.2012

Tere,
Mul on 9-aastane kass ja kolm aastat tagasi avastasime ühe hernetera suuruse punni, mis läks suuremaks. Loomakliinikus lõigati ära ja öeldi, et on pahaloomuline kasvaja. Tänaseks oleme talle juba 3 operatsiooni teinu, iga aasta korra, kuna ilmnes jälle see kasvaja. Viimane operatsioon oli aprilli lõpus ja enne kui haav sai paranenud, ilmusid juba uued. Ilmselt pole mõtet enam oppi teha, sest viimasest opist tuli ta juba raskemalt välja.
Minu küsimus, kui kiiresti need pahaloomulised kasvajad levivad ja kas on veel midagi, mida saan tema heaks teha? Kindlasti ei taha teda magama panna. Söögiisu on veel praegu normaalne ja liigub ka ise ringi, ainult väsib kiiresti. Kuidas ma saan aru, kui kassil valud on? Vahel ta jookseb ühest toast teise ja mäub kõvasti. Kas siis võivad tal valud olla? Pärast seda läheb ta tavaliselt liivakasti. Oleksin väga tänulik, kui vastaksite mu kirjale.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Teie kirjast ei selgu kahjuks, kus kassil see kasvaja oli. Mis liiki kasvaja? Osad pahaloomulised kasvajad on tõesti agressiivse kasvuga ja näiteks piimanäärmetes kipuvad korduma. Sel puhul eemaldatakse ennetavalt terve piimanääre ja soovituslik on ka steriliseerimine (kui seda pole juba varem tehtud).
Kui suhteliselt kiiresti on tekkinud uued moodustised, oleks mõistlik teha röntgenülesvõtted nii kopsudest kui ka kõhuõõnest kontrollimaks, et kasvaja siirdeid nendes piirkondades pole.
Valureaktsioon pole kindlasti ainult häälekas reaktsioon, vaid ka tavalisest erinev käitumine - magab rohkem, sööb vähem, lõõtsutab jne jne. Kindlasti saate oma loomaarsti käest talle valuvaigisteid võtta ja tema olekut kergendada.
 

Küsimus: Võõral kassil on silma juures mingi löga, tahab silitamist ja ennast hõõruda, kas see on terviseprobleem?03.07.2012

Meie aias käib üks hulkuv kass, arvatavasti alkohoolikust naabri kass, keda ei toideta. Me hakkasime teda toitma. Nüüd tuleb ta jooksuga mu poole ja tahab väga silitamist ja kuna tal on ühe silma juures nagu mingi löga-laadne asi, siis ta tahab palju meie vastu ise ennast silitada ja hõõruda. Kui ma käin, siis ta tiirleb mu jalge ümber. Kas ta lihtsalt on sõbralik ja nurub toitu nüüd, või võib olla tal mingi probleem silmaga?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Tegemist võib olla terviseprobleemiga aga nii väheste andmete põhjal on ka raske täpselt ütelda. Kui teil on tema jaoks toitu, siis arvan, et võiksite talle seda jätta kasvõi natuke eemale, kui kardate, et ta võib mingit nakkust levitada teie loomale. Tõenäoliselt on loomakesel lisaks sellele, et ta on alatoidetud, ka ussi- ja kirburohud andmata.
 

Küsimus: Mida teha, kui kahtlustan koeral kärntõbi?03.07.2012

Tere!
Meil hulkus siin suvilate rajoonis kärnane rebane. Nüüd on koeral kõrva peal känane ja sügelev põletik. Kui ta kaabib, siis vohab nagu edasi, mida teha ja millega seda ravida saab?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Käige kindlasti oma loomaarsti juures ära ja kui on tõepoolest kärntõbi, siis ravi on kompleksne. Tuleb lahti saada sügelislestadest ja ka nende tegevuse ja sügamise tägajärgedest nahal. Kliinikus kaalutakse koer täpselt ära ja vajadusel aidatakse ka rohud manustada.
 

Küsimus: Kas kassil võib esineda langetõbi?29.06.2012

Tere! Tõime omale Tartust (kassid koju) ilusa, umbes 2-aastase kassi, kõik on siiani korras olnud, aga täna hommikul ehmatas ta mind poolsurnuks. Olen näinud tuttava inimese abikaasat, kes kannatab krambihoogude all ja uskuge, midagi sellist toimus ka minu kiisuga. Ärkasin selle peale, et ta tegi koledat häält, keerutas end diivanil, käpad olid kronksus ja suust tuli vahtu, see kestis u 3-4 minutit, siis hakkas tasapisi normi minema, ainult natuke uimane oli, silitasin, lõi isegi nurru, nüüd magab. Kas see kordub, kas on rohtu, kas on ohtlik? Ma ei saa enne 5.juulit arstile minna, tänan!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Tee epilepsia diagnoosi väljapanemiseni on tavaliselt pikk ja täis erinevaid uuringuid ja põhjalikke vestlusi looma omanikuga. Sinnamaani käsitatakse seda krambihoona.

Epilepsia omakorda jaguneb primaarseks ehk esmaseks ehk ka idiopaatseks ja on nö päris epilepsia, mis on põhjustatud ajukoore funktsioonihäiretest ja seda esineb lemmikloomadest rohkem koertel ja on ka sekundaarne epilepsia, mille puhul krambihood võivad olla tingitud traumast, kasvajast, mürgistusest vms. ja sellist võib rohkem esineda kassidel.

Kindlasti pange ennast arsti vastuvõtule kirja ja kuni sinnamaani tagage kassile võimalikult rahulik äraolemine ning püüdke uurida tema tausta niipalju kui võimalik.
Ravimid on olemas aga enne tuleb kindlasti krambihoo põhjus välja selgitada.
 

Küsimus: Kutsikas lonkab endiselt ja käpp on paistes, kas ootan veel või peaksin uuesti arstile minema?26.06.2012

Tere.
Neli päeva tagasi mu 4,5 kuune kutsikas kukkus joostes nii, et hakkas lonkama. Käisime kohe arsti juures, kes vaatas ja ei näinud mingeid vigastusi ning andis valuvaigisteid. Ja koer on kodusel režiimil, õues käib vaid häda tegemas. Aga ma ei saa teda kuidagi keelata jooksmast, kui mind ise ennast kodus ei ole. Nüüd aga vaatan, et kutsikal on läinud käpa juurest nii öelda varvas paiste, võrreldes teise käpaga. Kas ma peaksin veel ootama, et äkki paraneb või kohe arstile tagasi minema?

Ette tänades,
murelik koeraomanik

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere
Soovitan küll arstile minna, sest ega paistetus niisama teki. Parem oleks teha röntgenülesvõte, sest kui me teame täpselt mis viga, on teil kergem temaga käituda ja ka õigeid ravimeetmeid kasutada.
 

Küsimus: Kassil on hingamisprobleemid, mis võib viga olla?22.06.2012

Tere.
Olen tähele pannud, et mu (inimaastates) 9-aastasel isasel kassil on tekkinud nagu hingamisprobleemid. Sarnaneb astmahooga vms. Hoog võib suvalisel ajal peale tulla, nt keset magamist või söömist või siis mängimist.
Hoo ajal ise kass tõmbab end hästi maadligi peaga ja teeb sügavalt seest tulevaid hingeldamise häälitsusi pahinga ja kahinaga ning samas nagu turtsataks ka. Seda häälitust on kohati päris keeruline seletada, mida ta kuuldavale toob. Vahepeal neelatab ka nende hingeldamiste vahel.
Päevas tuleb neid hoogusid vahest 3-4 korda ette, vahel vähem.

Millega võib siin tegu olla ja mis uuringuid võidakse teha ning mis ravi ta vajaks, kui sellele on ikka ravi olemas?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kassi selline seisund vajab lisaks kliinilisele ülevaatusele kindlasti ka lähemat uurimist nagu röntgendiagnostika, ninanõre tsütoloogiline uuring aga alustada võiks kindlasti ka lihtsamatest ja käepärasematest meetmetest nagu ussirohu manustamine, karvapallipasta andmine igapäevaselt.
Kas kass käib õues ka? on ta regulaarselt vaktsineeritud?
Välistada ei saa ka erinevaid viirushaigusi (rinotrahheiit, herpes).
Käige arsti juures ära. Kui on diagnoos, leidub ka ravi.
 

Küsimus: Kas kassil võib klamüüdia hakata silmapõletike näol korduma ja kuidas seda diagnoositakse?30.05.2012

Tegemist 5-aastase kastreeritud isase kassiga, kes ka kakleb. Ajaliselt vaktsineeritud. Alates eelmise aasta septembist kuni siiani on tal olnud 4-5 korda silmapõletik. Esimene haigestumine oli koos aevastamise ja kerge palavikuga. Ravitud erinevate antibiootikumidega (3-nda põlvkonna tsefalosporiin, penicillin), ilma külve ja analüüse võtmata, mis ei ole aidanud. Olen ise uurinud, et kassidel kasutatakse silmapõletike raviks ja hakkasin talle panema Oftan-Akvakol tilkasid, mis mõjusid väga hästi, kuid kuu aja pärast jälle asi tagasi. Vahetasin kliinikut, et leida parem arst. Kuna hetkel kass terve, siis küsisin uuelt arstilt lihtsalt jutu põhjal, millega võiks tegu olla? Uus arst arvas, et see võib olla klamüüdia. Doksütsükliini ta pole veel saanud. Küsides, kuidas seda diagnoositakse, öeldi, et ei diagnoositagi, lihtsalt antakse rohtu, kui kahtlus on. Kas veterinaarmeditsiin on tõesti veel nii lapsekingades, et ravitakse jätkuvalt katse-eksitus meetodil? Meedikuna paneb mind see imestama, kuna laboreid on ju meil mitmeid. Ja kui kass on tõesti väga tige ja mul on niigi väga suured probleemid temale ravimi andmisega, siis ei ole võimalik proovida üht ja teist ja kolmandat. Lisaks tekib päevakorda tekitajate resistentsuse suurendamine.

Küsimused oleksid siis järgmised:
1. Kas klamüüdia võib hakata silmapõletike näol korduma, kui ta ei ole saanud doksütsükliini?
2. Kas klamüüdia allub Oftan-Akvakolile?
3. Milliste analüüsidega saaks seda kindlaks teha. Külv silmast, ninast? Vereanalüüsi põhjal?
4. Kas mingi analüüs näitaks ka klamüüdia olemasolu, kui kass on hetkel asümptomaatiline?

Tänades ja jõudu!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere
Veterinaarmeditsiin pole sugugi lapsekingades. Laste kingad on meie loomaarstidele jalga surunud pigem kliendid ise, sest kuna
1.loomadel puudub haigekassasüsteem
2.uuringud ja analüüside teostamine on üsna kallid
3.loomalt proovi võtmine on raske ja nõuab sagedasti sedatsiooni kasutamist, mis tõstab proovide hinda veelgi
4.proov ei pruugi anda soovitud tulemust aga maksta tuleb korraga ja ette.
Seetõttu pole 95% klientidest tõsisest diagnostikast huvitatud ja pigem usaldavad loomaarsti kõhutunnet või kogemusi. See omakorda tähendab, et loomaarst teenib vähem raha ja tal pole võimalik ennast ei sellel alal koolitada ega ka vajalikke diagnostikavahendeid liisida/osta.
Aga nüüd Teie kassist. See, et ta käib õues ja ka kakleb, tähendab seda, et ta puutub kokku igasuguste kassidega. Ka kastreerimata isastega (FIV peamised levitajad), ei saa välistada ka vigastusi, silmasiseseid probleeme, laugude anomaaliaid.
Klamüüdia on kassidel tõesti probleemne haigustekitaja ning tabandab peamiselt noori kasse, kes elavad kasvandustes või hulgakesi koos. Täiskasvanud kassidel on see välja ravitav ning organism elimineerib klamüüdia ise, samuti allub see Oftan-Akvakoli ravile. Nohu-köhaga kaanev silmapõletik võib pigem olla herpesviirusest tingitud, mida täielikult ilma süsteemse ravita kontrolli alla ei saagi.
Analüüsidest. Saab uurida konjunktivaalkaabet Veterinaar- ja Toidulaboris, kus siis klamüüdia puhul otsitakse rakusiseselt fluorestseeruvaid kehakesi. Proovi saab saata ka Soome, kus kasutatakse PCR meetodit.
Ka herpesviiruse puhul kasutatakse Soome laborit, kuid sagedasti pole piisavalt materjali, et viiruse DNA-d leida.
Vereanalüüsidest võib anda kliiniline uuring suunavaid vihjeid.
Paraku ei anna alati ka kliiniliste tunnuste ilmnemise ajal võetud proov tulemusi, saati siis veel asümptomaatilises staadiumis. Ka on palju esinenud valepositiivseid tulemusi. Nii et kasside puhul taandub asi sageli proovivale ravile.