Loomaarst

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kass jääb järjest kõhnemaks ja ei söö, mis võib põhjuseks olla?30.08.2012

Tere,
Meie kiisu jääb järjest kõhnemaks ja ei ole näha, et ta oma sööki oleks puudutanud, kuigi värske vesi ja nii krõbinad kui ka lihakonserv on olemas. Isegi hapukoort, mis talle väga on meeldinud, ei ole ta enam tükk aega süüa tahtnud. Muidu on ta endiselt aktiivne ja armas nurrumootor, aga murelikuks teeb, milles võib probleem olla. Kas püüda talle n-ö vägisi toitu sisse sööta või lihtsalt julgustada? Või võib põhjus olla stressis (ta on viimase paari aasta jooksul kaks korda kolinud enne meieni jõudmist) või milleski muus?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Põhjuseid võib olla palju ja need võivad peituda nii suus, seedetraktis, peas...
Kuna lähteandmeid on väga napilt (kaua söömata, mis soost, kui vana, steriliseeritud/kastreeritud, kas roojamise ja urineerimisega seoses tekkisid mingid muutused-kõrvalekalded, kas ussirohtu saab regulaarselt, pikakarvaline?-karv väga lahti?, mis terviseprobleeme on tal varem olnud) on raske täpset põhjust välja tuua. Hea oleks teha lisaks kliinilisele ülevaatusele ka röntgeniülesvõte.
Kindlasti tuleb minna kassiga arsti juurde ja soovitan kiirustada, sest kuna kassi kehamass on väike ja varusid väga kauaks ei jätku, võib selline isutus looma jaoks halvasti lõppeda.
 

Küsimus: Koer on närinud selja verele, kuidas aru saada kas tegemist on kirpudega ja mida teha?29.08.2012

Tere,
Mul on Border collie tõugu toakoer. Ta närib ennast saba juurest ülaselja pealt juba kuskil 2 nädalat. Alguses olid tal seal punased kupud aga ta näris need katki ja siis oli selg verine. Seejärel tulid korbad peale, aga ta näris need ära ja selg on jälle selline punane. Kas peaks minema loomaarstile või ostma kirburohtu või ravišampooniga pesema?
Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Palun minge kindlasti arsti juurde, sest kui koer juba 2 nädalat on ennast verele närinud, vajab ta kindlasti korralikku ülevaatust, teatud nahauuringuid, pärakupaunade kontrolli, pikka küsitlust tema igapäevase eluolu ja ninaesise kohta, profülaktiliste parasiiditõrjete kohta ja kindlasti kõige eelneva alusel määratud kompleksset ravi. Veel oodates on loomal jätkuvalt halb olla, ta tekitab endale järjest uusi vigastusi ning haige ala muudkui suureneb.
 

Küsimus: Kas kassil kõrva sattuv vesi võib põletikku või muud probleemi tekitada?26.08.2012

Tere! Mul on 3-kuune kassipoeg, varsti nelja kuuseks saamas. Olin ühe päeva kodust ära, panin talle muidugi süüa ja juua mitmeks päevaks ette. Ja koju tulles avastasin, et kassil kõrv seest imelikult must. Esimene mõte oli, et ta mul lillepotid ümber ajanud, aga ei. Siis vaatasin seda kõrva lähemalt ja see must ollus oli midagi muud ja see oleks nagu voolanud peaaegu kõrvast välja. Naabrinaine siis võttis selle suurema mustuse ära, aga ütles, et kõrv on haiget saanud. Samas ta ei kratsi kõrva, kõik tundub korras olevat. Kui kass sügas ennast sealt või kui mina vastu läksin, siis tuli kõrvast imelikku lirtsuvat häält. Kui kassil vesi kõrva läheb, kas see võib ka kurja teha? Mitu päeva enne seda pesin teda, jälgisin, et vett kõrva ei läheks, aga siiski. Eile oli kõrvalest veidi punetav, täna on ilusam. Nuusutades mina imelikku haisu ka ei tunne. Milles võib probleem olla? Ette tänades,

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kui kassile mingil kombel vett kõrva satub, siis tavaliselt raputab ta selle kohe välja ning kõik on jälle korras. Pole aga välistatud, et niiskus soojas keskkonnas, ehk siis kuulmekanalis, soodustab põletiku teket. Soovitan siiski kassipoja kõrva(d) kliinikus ette näidata. Vajadusel saab arst lähemalt uurida kõrvanõret - tsütoloogia, parasiidiuuring - ja kontrollida otoskoobiga ka kuulmekäiku (võõrkehad, vaigutropp, põletik).
Ja kui kõik on kõrvaga korras, mida me kõik ka loodame, on ta just sellises eas, et vaktsiinisüsti saada, nii et kliinikuskäik tundub igati hea mõte olevat.
 

Küsimus: Mida teha kui kassil on silmapõletik, kas saan ise ravida?26.08.2012

Mul on kaks 10-kuust kassi (õue kassid mõlemad), aga mida ma pean tegema, et kassil silmapõletik hullemaks ei läheks ja ära paraneks.
Ühel kassil on silma all verine mäda juba pea 6 päeva ja teisel on lihtsalt mädane silmaalus.
Kas peaksin kummeliteega silma puhastama?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Mädane eritis loomal, on see siis silmast/silma piirkonnast või kuskilt mujalt, viitab ikkagi tõsisele haiguslikule protsessile kus organismi immuunsüsteemi rakud peavad tõsist võitlust mädatekitavate bakteritega (stafülokokk, pseudomonas).
Ideaalis tuleks kassid tubaseks muuta ning puhastada ja loputada mädast eritist, vaadata, et loom ei kraabiks ega nühiks põletikulisi kohti (krae) ning manustada silma 3-4 korda päevas arsti poolt määratud ravimit. Kuna protsess on kestnud juba kaua, oleks mõistlik teha kassidele ka üldantibiootikumiravi.
Kummeli tee sobib puhastamiseks, loputamiseks ja kompressideks, silmale võivad tees sisalduvad parkained mõjuda ärritavalt. Silmade loputamiseks sobib spetsiaalne vahend, mida saab loomakliinikust. Kindlasti tuleb puhastada ka silmaümbruse saastunud karvkate.
 

Küsimus: Kas peaks muretsema, kui meriseal on eri piirkondades erinevalt karvu?22.08.2012

Tere,
Meriseal on kõhu all ja tagumiste jalgade juurest vähem karvu kui mujal. Samuti on selja tagaosas karvu vähem ja nahal on nagu kestendav valge puru, mis on ainult selja tagaosas. Muidu on nahk korras ja karvad peal. Loomal söögiisu langust pole ja on energiline nagu ikka. Ta saab septembris 6-aastaseks ja ei osanud aru saada, et kas see on tingitud vanusest või on loom haige.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kui merisiga ei süga ennast kuskilt intensiivselt, nahapunetust ja koorikuid ei esine, loom on rõõmus ja hea isuga, siis on võimalus, et ta on oma soliidse 6 eluaasta juures liiga hea isuga. Vanemas eas loomadel paratamatult ainevahetus aeglustub ning liiga kalorirohke ratsioon lisaks sellele, et põhjustab suurenenud rasueritust, seborröad (kõõm), keratinisatsioonihäireid, on koormavaks ka neerude tööle.

Vajadusel saab merisiga ka pesta, kui ta seda protseduuri talub muidugi, kõõmavastase šampooniga. Merisigadel esineb ka rasunäärme ummistusi. Võiksite teda kindluse mõttes arstile näidata ja vajadusel seda "valget puru" ka mikroskoobi all uurida lasta ning kindlasti tema toiduratsioon läbi arutada.
 

Küsimus: Millest võib see olla, et kass ei talu enam autosõitu ja on hakanud oksendama ja pissima?22.08.2012

Meil on hoiupaigast võetud kiisu, juba neli aastat on ta meil olnud ja vanust tal 5,5 aastat, ehk siis võtsime ta juba täiskasvanuna. Nüüd viimasel ajal on ta juba kaks korda tuppa pissinud. Olen just selle pärast eriti mures, et ta on muidu olnud äärmiselt hea ja korralik kass, mitte kunagi pole mujale pissinud kui ainult liivakasti. Kas võib asi olla selles, et vahetasime tavalise liivakasti kaanega liivakasti vastu? Kuigi ta seal minu meelest käib ka hea meelega. Lisaks pissis ta ka autosse, kui temaga arsti juures käisime (silmaoperatsioon ja hiljem niitide väljavõtmine). Varem on ta autosõitu väga hästi talunud, lihtsalt magab kogu aja, aga kuskil pool aastat tagasi, kui oli korrapärane arstilkäik, siis ei kannatanud üldse - oksendas, ajas suust vahtu välja, pissis ja isegi kakas oma puuri. Mina ehmatasin täitsa ära, aga mees arvas, et ju tuli minek kassi jaoks ootamatult ja ta lihtsalt ei saanud oma häda liivakasti teha. Nüüd ta ei kannatagi üldse autosõitu, ei teagi kuidas arstile saab mindud või üldse kuhugi koos kassiga. Lisaks kõigele on ta tihemini oksendama hakanud. Lugedes nüüd ise oma teksti, siis hakkan veel rohkem muretsema. Ilmselt peaksin loomaarsti juurde minema, aga kuidas kassile see meelepäraseks teha, sest kassipissi haisu on üsna võimatu autost välja saada. Tänan juba ette vastuse eest.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kindlasti peaks Teie kiisut lähemalt uurima. Urineerimine ja ka roojamine "valedesse kohtadesse" võib olla kassi puhul stressikäitumine (muutunud elukorraldus, toit jms) aga ka terviseprobleemide väljendus. Kindlasti tuleks Teil koos oma arstiga kõik need aspektid läbi arutada ja võiks teha uriini kompleksuuringu, et välistada või kinnitada põletiku, urinaarsündroomi või alumiste kuseteede haiguste olemasolu.
Teie kirjast ei selgu, kas kassil juhtusid need äpardused kliinikusse minnes või sealt tulles, äkki sealt saadud negatiivne emotsioon seostub tal autosõidu ja kandepuuriga?
Kui Te kodus olles tõstate kandepuuri välja, siis kuidas ta reageerib?
Oletame, et uriiniproov on korras ja sõelale jääb stressikäitumine, siis võiks kasutada nii kodus, autos kui ka transpordipuuris pihustatavat feromoonipreparaati (Feliway). Äkki on sellest kiisu rahustamisel abi.
 

Küsimus: Kas see on normaalne, et 1,5-aastase koera nahk muutub roosast lillakaks?07.08.2012

Tere! 1,5-aastasel koeral on nahk viimaste kuude jooksul läinud heleroosast küllaltki tumedaks sinakaks-lillakaks (nähtav kõhu all) - esikäppade juures nahk veel küllaltki hele, kuid tagajalgade juures ja kubeme ümbruses päris tumelilla. Samuti on nahk tumedamaks läinud kõrvade seest. Kas see on normaalne nähtus (koer 1,5-aastane, äkki vanuse lisandumisega seoses) või on tegu mõne haigusega? Koer on suve jooksul vahetanud keskkonda (linnast maale lähisugulaste juurde) ja sellega on kindlasti vahetunud ka tema tavaline toitumisrutiin.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Arvan, et peaksite koera kindlasti oma loomaarstile näitama, sest hüperpigmentatsiooni tekkel on väga palju põhjuseid - pärmseene (malassezia) ülekasv, toidu- või kontaktallergia, atoopia, mõni krooniline parasitoos, hüperadrenokortitsism, hüpotüroidism etc, ning elukeskkonna ja toiduratsiooni vahetus mängivad siin kindlasti suurt rolli. Teie kirjast ei selgu kahjuks, kas koer on emane või isane, mis tõugu (eeskätt millise karvkattega) ta on, kas need muutunud nahavärviga kohad ka sügelevad, mida ta nüüd sööb, kas ta saab regulaarselt parasiiditõrjet, kus ta liigub (kõrges rohus, läheb näiteks kõhuni tiiki, et juua) jne jne. Muutuste põhjuse ja õige diagnoosi saamiseks tuleks teil koos oma loomaarstiga palju versioone läbi kaaluda/kontrollida.
 

Küsimus: Koer läks naabrile kallale, kas kastreerimine võiks koera käitumist rahustada?23.07.2012

Tere!
Minu 4-aastane isane bernhardiin läks eile naabrile kallale, pures viimast jalast. Õnneks on naabriga kõik enamvähem korras, olen mures mida oma koeraga teha. Hetkel on ta ketis, kuna ma ei julge teda vabalt aeda jooksma (naabrite pärast) lasta. Kett aga ajab koera veel hullemini tigedaks, mõtlesin ehitada koerale aediku, aga kardan, et ka selles olles läheks ta tigedaks. Olen täiesti nõutu, koera ei taha mitte mingi hinna eest magama panna, kuid ei tea mida teha. Kui koer aias lahtiselt on, ei julge keegi meie aia läheduses liikuda, koer ronib üle aia (1,6m kõrgune) ja hirmutab kõiki. Kahjuks on talle üle aia minek tavaliseks muutunud. Nii kui kedagi pereliikmetest läheduses ei ole, on koer läinud. Ma ei kujuta ette, mis sellist käitumist põhjustab, olen kodune ja olen koeraga tegelenud. Mõtlesin, kas koera kastreerimine võiks asja parandada või on koertele äkki mingeid rahusteid või jääb tõesti ainult magamapanek üle? Oma pereliikmete vastu, meil on peres ka 2 väikelast, ei näita koer kunagi agressiivsust välja, aga võõraid ei salli, saan ka hirmunud naabritest aru, ta on neile ohtlik, aga ma ei suudaks oma koeralt elu võtta. Tänan Teid ette vastuse eest, loodan sellest abi saada! Lugupidamisega

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kastreerimist võiks alati isase koera puhul kaaluda, eriti kui alternatiiv on eutanaasia. Suguline käitumine võib olla üsna ettearvamatu ja kahjuks sageli agressiivne.
Kindlasti võiksite ka kogenud koertekoolitajaga nõu pidada ja tema käitumised erinevates olukordades läbi analüüsida. Ja eriti veel selle olukorra, mis viis ründeni inimese vastu.
Midagi saab kindlasti muuta. Kõik võimalikud variandid tasuvad proovimist. Kasvõi uuele perele loovutamist (sinna, kus naabreid pole näha).
 

Küsimus: Kui 4-aastane koer pissib tuppa ja see tundub tahtlik olevat, kas tegu võib olla ärevushäiretega?17.07.2012

4-aastane Ameerika Staffordshieri Terjer pissib tuppa. Käime väljas kolm-neli korda päevas hommikul kell 8, siis õhtul kella viie-kuue vahel, kohe kui töölt koju tuleme ja ennem magama minekut kella üheksa-kümne vahel. Oleme õues 30-45 minutit, et koer saaks liikuda ja ilusti hädad ära teeks. Alati kui me töölt koju tuleme, on koer märgistanud kas lauajalgu või pissitanud enda tuba, märgistab kõike, mis vähegi huvi pakub. Koeral on kombeks tulla vannituppa magama, siis kui keegi vannis käib ja viimased korrad on ta üritanud märgistada vannitoa riiulit, teades, et inimene on seal samas. Oleme temaga riielnud ja tal on alati väga häbi ja tundub, et saab hästi aru, et ei tohi, aga kohe kui riidlemine lõpeb teeb ta näo nagu poleks midagi juhtunud ja on ülilõbus.
Meile tundub, et asi on tahtlik ja koer üritab kodus oma territooriumi paika panna. Siita ka küsimus, kas meile tundub õigesti ja koer üritab inimese üle domineerida? Kuna koer on väga erksaloomuline, kas tegu võib olla ärevushäiretega, kuna enamasti tegutseb ta siis, kui me ta üksi koju jätame, et tööle minna. Kas sellisele probleemile on ka lahendus?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Teie kirjast ei selgu kahjuks, kas tegemist on isase või emase koeraga, kas ta on pissinud kõik neli eluaastat tuppa või viimasel ajal, kas koeral on tervisekontroll tehtud ja ka uriiniproov uuritud, et välistada terviseprobleemid, kas loom on steriliseeritud/kastreeritud?
Kui need küsimused lahendust ei anna ja tegemist on käitumisprobleemiga (k.a. lahusolekuärevus) oleks põhjust pöörduda kogenud koertekoolitaja poole. Alustuseks võiksite ka adresseerida selle küsimuse rubriiki "koerad".
 

Küsimus: Kas on võimalik jooksuaeg pärast steriliseerimist või hoopis terviseprobleem?13.07.2012

Tere!
Mul on veid üle 1,5-aasta vanune emane labrador.
Eelmise aasta oktoobris steriliseeriti, kuid nüüd nendel kuudel, kui tal oleks pidanud olema jooksuaeg, toimub temaga midagi. Nimelt tundub, et tagumine osa on pisut paisunud ja koer haiseb: esimesel korral pärast operatsiooni oleval "jooksuaja" ajal tuli ka veresegust vedelikku, aga tavalisest jooksuajast ikka tunduvalt vähem. Kurtsin asja tagantjärele arstile, aga tema ei pidanud asja ebanormaalseks.
Nüüd eritist märganud ei ole, häbe on suurenenud ja nähtav, aga lõhn on ebameeldiv. Tundub, et tuleb saba alt. Nahk ja karvastik paistab korras olevat.
Kuna elame korteris ja ümberkaudu isaseid ei hulgu, siis selles osas tüli pole. Koer ise ka ebatavaliselt ei käitu.
Kas ma peaksin muretsema koera tervise pärast? Mida asjast järeldada? Minu jaoks muud ebamugavust ei ole, kui vaid hais (musta umbse soki soolakas hais vms). Aga koera enda pärast? Võiks suhtuda kui tavalisse jooksuaega, vaatamata sellele, et operatsioon on tehtud.
Toitu vahetanud ei ole.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kui peale steriliseerimisoperatsiooni ilmnevad ikkagi innatunnused, ei ole kindlasti tegemist tavalise jooksuajaga. Vahest võib jääda tänu anatoomilistele eripäradele lõikuse käigus eemaldamata sellist kudet (sageli isegi mikroskoopilises ulatuses), mis võib hakata hormonaalset regulatsiooni mõjutama.
Seda versiooni peate kindlasti oma opiarstiga arutama.
Halva haisu osas võiksite lasta kontrollida anaalnäärmete paunu.