Loomaarst

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Miks tuleb 1-2 aastasel õuekoeral karv selja pealt ära, kas on viga toidus, stressis või milleski muus?09.01.2013

Tere!
Meil on koer, kelle saime 1-2 aastat tagasi. Koer on isane, paksu karvaga ning aediku koer. Koera keti otsa me ei pane.
Alles hiljuti avastasime, et meie koeral on ära hakanud tulema selja pealt karvad ning alles seal on jäänud tavaline nahk. Kaalusime ka seda, et kuna on talv, siis paneme selga talle vanad joped, et koer külma ei peaks kannatama. Aga siiski tahaksime teada, miks tuleb koeral karv ära selja pealt, kas on viga toidus, stressist või millest?
Loodan, et selle koeraga midagi ei juhtu, sest kutsa on väga mänguhimuline ja kallis.
Aitäh,

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kuna tegemist on nahaprobleemiga, siis ühest vastust olla ei saa. Need muutused, mida me koera nahal ja karvastikus näeme, võivad olla nii ainevahetusprobleemide, ülitundlikkuse, stressi, kirpude, toidutalumatuse, pärakupaunade liigtäitumise ja paljude muude probleemide tagajärjeks.
Lahenduseni saab jõuda eeskätt nii, et alguses arst küsib ja teie vastate ning võetakse läbi kõik koera elu-olu puudutavad teemad - toit, pidamistingimused, parasiiditõrjed, harjumused, kas on midagi ebatavalist juhtunud. Siis vaatab arst looma üle ja koos panete tegevuskava paika. Tavaliselt alustataksegi nö lihtsamatest asjadest st tehakse kirbu- ja ussitõrje, kontrollitakse pärakupaunad ning edasine oleneb juba sellest, mida loom siiani söönud on (kas on vaja midagi muuta) ja mida arst nahka uurides leiab.
 

Küsimus: Mida saaksin teha kahe leitud kassipoja aitamiseks, kui neil silmad mädased ja paistes?07.01.2013

Tere!
Mul selline lugu, et leidsin õuest kaks väga halvas seisus kasspoega, nad on umbes 1-kuused. Kui nad leidsin, olid neil mõlemad silmad kinni (samuti esines nohu ja köha) ja ajasid piimjat mäda. Puhastasin neid kummeliteega, asi tundus paremaks minevat, kuid külastasin ka oma linna loomaarsti, kes andis siis ühed silmatilgad (kahjuks nime ei tea, kuna rohu viskasin ära), mida tilgutasin 2 tilka kaks korda päevas. Algul tundus aitavat aga siis läksid mõlemal silmad paiste, punaseks, mis tõttu lõpetasin selle kasutamise ja jätkasin kummeliteega. Kui ühe silma sain korda, siis mõlemal kassipojal on teise silma pupillil selline valge täpp, tundub, nagu mäda oleks ja see pakseneb. Mida ma võiksin teha, et selle silma ka korda saada. Olen kuulnud, et kasutatakse ka Fucithalmicu tilkasid. Viimasel kahel päeval on ühe kassi haige silm hakanud paiste minema. Neile sai ka antibiootikume suu kaudu antud.

Mida ma saaks teha nende aitamiseks?

Suured tänud.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kuna tegu on leitud kassipoegadega, on nad kindlasti kurnatud ja alatoidetud ning vaevu toimiva immuunsüsteemiga ja seetõttu nende organism haigustekitajatega korralikult võidelda ei jõua.
Kindlasti tuleb jätkata mädase nõre puhastamist ja selleks kasutada pigem spetsiaalseid silmapuhastusvedelikke või füsioloogilist lahust. Kummel võib silma sattudes põhjustada uut ärritust. Kindlasti vajaksid kassipojad üldantibiootikumi ja soovitavalt süstidena, sest suu kaudu võib ravimi imendumine olla puudulik (tõenäoliselt on neil ka siseparasiidid, mis kahjustavad eeskätt soole limaskesta) ning tuleb neid korralikult toita ning joota, et nad jaksaksid ise haigusele vastu panna.
Milliseid tilku või salve silma panna ei saa kahjuks eemalt ütelda, selle otsuse tegemiseks tuleb kindlasti silmi enne uurida.
 

Küsimus: Mida teha, kui kass oksendab vahtu ja nagu kõht oleks ka lahti?07.01.2013

Mul on 7-aastane steriliseeritud kass. Kassil on tekkinud mingi probleem. Käib mitu korda oma WC-s, tuleb välja ja teeb väga koledat häält. Mingi aja pärast oksendas, algul tuli oksega välja toit, hiljem ainult valge vaht. Seejärgi märkasin, et tal tuleb aeg-ajalt pärasoolest pruuni vedelikk nagu oleks kõht lahti. On loid. Ei tunne erilist huvi söögi ega joogi vastu.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kindlasti minge arsti vastuvõtule, sest esmajärjekorras on vaja välja selgitada, kas kassil on vaevused roojamise või hoopis urineerimisega. Oksendamine ning loidus-isutus on sellised sümptomid, millesse tuleb suhtuda täie tõsidusega.

Kindlasti on suureks abiks röntgenipilt, kliinikus võidakse teilt küsida mida kass täpselt sööb, millal ja milliste tulemustega on ta ussirohtu saanud, kas karv on väga lahti ja saab ta karvapallipastat jpm.
 

Küsimus: Mida teha, kui vaatamata ravikuurile tulevad kassil lestad tagasi?05.01.2013

Saime endale suvel armsa isase kiisu (peretuttavalt, kelle juurde kiisu oli sattunud tänavalt, kuid kes ise ei saanud enam tema eest hoolitseda). Kass on umbes 4-aastane, kastreeritud, tubane - väljas ei käi üldse (ei meeldigi väljas, tahab kohe tuppa).
Juba mitu korda on läbitud lestade ravikuur (paar korda turjale tilgutatud ravimi abil, viimane kord tilkadega) aga läheb mõni nädal - kuu mööda. Ja lestad ikka tagasi. Mida teha? Kuhu pöörduda, et kiisu lõpuks rahulikult ja kraapimata elada saaks?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kas kõrvalestade osas on tehtud mikroskoopiline uuring ja diagnoos on kindel? Kas turjale tilgutatud ravim on ikka selline, mis mõjub ka lestadele (Stronghold või Advocate)? Saite need loomaarsti käest/kliinikust.
Kui jah, siis tuleks seda turjale manustatavat ravimit kindlasti korrata 3-4 nädala pärast ning kõrvu tuleb samal ajal kord nädalas korralikult loputada ja puhastada.
 

Küsimus: Kas peaksin muretsema, kui pärast kastreerimisest on kassi sülle võttes tunda mingi kõva moodustis?03.01.2013

Tere,

Head uut aastat!
Mul selline mure: minu kass käis detsembri alguses kastreerimisel (7-kuuselt). Ta on oma vanuse kohta väga suurt kasvu.
Nüüd on sellest operatsioonist möödas juba kuu ning eile temaga mängides ja teda sülle võttes häiris mind väga ja ehmatas korralikult kui oma käe all tundsin midagi kõvat. Panin kassi diivanile ja puudutasin teda uuesti tagant, tema munandikotid (või kuidas neid nimetataksegi) olid väga kõvad. Justkui nö kuivanud... Ta ei lasknud mul muidugi rohkem kui korra end sealt puudutada. Mingeid hädasid ma tema käitumisest ja olemisest välja küll ei loe.
Kass toibus operatsioonist väga hästi ja ruttu. Söögiisu on tal endiselt väga hea, üleliia palju ei joo ning mängulust on tal endiselt väga hea. Samuti ei laku ta end tagant liigselt (ainult siis kui magama hakkab jääma peseb end ja kui potil käib siis ka vahel).
Kas mul on põhjust muretsemiseks? Kas see on normaalne, et peale sellist operatsiooni tema munandikotid nii kõvad on justkui armistunud või kuivanud? Või kas peaksin arsti poole pöörduma.

Ette tänades ja vastust ootama jäädes,

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Muidugi oleks kõige kindlam variant südamerahu tagasisaamiseks kass teda opereerinud arstile ette näidata aga tõenäoliselt tundsite käe all kas opihaavade kinnikasvamisel tekkinud armkudet või vahel on ka haavadest eritunud nõre kuvanud ja munandikotile kleepunud.
 

Küsimus: Mis oleks lahenduseks, kui kassil on nahaseene kahtlus, kuid kolimise tõttu on keeruline teist vaktsiini teha?03.01.2013

Võtsime enne jõule endale varjupaigast u. 5 kuuse isase kassipoja. Umbes nädal peale kojutoomist märkasime kõrva lähedal natuke karva kaotanud ala, lisaks nina ääres ja lõual tumedamat kärna. 27.12 käisime loomaarstil ning arst arvas, et tegu nahaseenega. Saime Biocan-M vaktsiini ja peale määrimiseks Travogen salvi. Päev hiljem tulime Soome, elame siin paikselt.
Nüüdseks on selgeks saanud, et laike tuleb siiski juurde. Uusi laike leian nii, et need kohad on nagu "liivateradega kaetud". Ei ütleks, et nad on otseselt kärnas vms. Nendest esimesena tulnud laikudest on nüüdseks tulnud sellised mustad, siledad laigud. Ei ketenda, veritse ega midagi sellist. Kass ise ei süga ka neid. Korterist leiame aeg-ajalt pisikesi karvapulste, kus nahatükike/kärnake küljes.
Nüüd siis põhiprobleemi juurde: edasitegutsemiseks on 2 võimalust. Kuna Soomes pole olemas Biocan-M vaktsiini, peaksime tellima selle enda Eesti loomaarstilt ja süstima seda ise.
Teine võimalus on minna siin arstile, uurisin juba, et siin alustatakse kõigepealt laboratoorse seenetestiga ja seejärel määratakse tabletiravi. See läheks maksma u. 250-300 € ja Eestis tehtud vaktsiin oleks mõttetu ... ja võib-olla ka kassi liiga koormav, kui nüüd veel tabletid otsa saaks?
Tean, et on palju palutud sellise puuduliku infoga mingit diagnoosi aga mida Teie isiklikult arvate, kas on tegu nahaseenega ning kas mul oleks mõistlik teha nädala pärast uuesti Biocan-M vaktsiin või minna arstile ja alustada täiesti uut ravi?
Suured tänud Teile ette ja ilusat uut aastat!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Tõesti keeruline olukord. Ühest küljest on vaktsiin tehtud ja ravimid määrimiseks määratud aga laike tuleb juurde. Äkki polegi kassihaigus? Teoreetiliselt on muidugi võimalik, et see on kas bakteriaalne follikuliit, allergiline reaktsioon või veel midagi.
Kõige kindlam on ikkagi ravida diagnoositud haigust, vastasel juhul muutub loom katsealuseks. Saan aru, et Soomes on loomaarstiabi väga kallis aga esimese valikuna soovitan siiski lasta loom uuesti üle vaadata ja teha seenetest.
 

Küsimus: Mis võib kassil viga olla, kui kass käib tihti pissil, kuid midagi ei tule?27.12.2012

Märkasin, et kass käib pissimas mitmeid kordi oma liivakastis, aga midagi ei tule ja kui lõpuks tuleb, on piss punakat värvi. Mis mu kassil viga võib olla?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Vabandan, et ma pühade tõttu nii hilja vastan, aga selline olukord nõuab kohest arstiabi. Tegemist võib olla nii põiepõletiku, kasside urinaarsündroomiga, kasside alumiste kuseteede haigusega.
Nii põletiku kui ka struviitsete-/oksalaatkristallide tõttu tursub kuseteede limaskest ja kass ei saa enam normaalselt urineerida. Põis ületäitub ja põhjustab loomale palju valu.
Sellisel puhul tuleb kass rahustada, teha röntgen, et näha millisel määral on põis täitunud ja ega põiekivi pole või selle fragmente kusitisse liikunud. Seejärel tuleb põis tühjendada kas kateetriga, või kui saab, ka masseerimise teel ning kindlasti teha kuse kompleksuuring, et oleks täpselt selge, millega tegu ja kuidas ravida - põletikuravi, valuvaigistid, eridieet uroliitide korral.
Hea oleks ka kassi tilgutite all hoida ning uriiniproovi korrata peale ravikuuri lõppu. Edasine ennetav käitumine/toitmine sõltub juba konkreetselt uriiniproovi tulemustest.
 

Küsimus: Kui ruttu võib teha kustikale teise vaktsiini?20.12.2012

Tere!
Minul on 8 nädala vanune emane Toy Terjeri kutsikas, kes on saanud esimese vaktsiini nädal tagasi. Ma lugesin loomaarst.ee leheküljelt, et teine vaktsiin tuleb teha hiljemalt nelja nädala pärast. Kuid mis on siis kõige varajasem aeg kui võiks vaktsiini korrata?

Tänud!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kuna tegemist on 2-kuuse kutsikaga, kellel peaks eelduste kohaselt olema emalt saadud immuunkaitse, pole vajadust teda enne 12 elunädalat revaktsineerida, küll on aga oluline enne seda läbi viia profülaktiline parasiiditõrje 9-10 nädala vanuselt.
 

Küsimus: Kas kassil võib olla song ja kui kriitiline on kiirelt reageerida?20.12.2012

Tere!
Kassil oli nädal tagasi steriliseerimisop (õmmeldud imenduvate niitidega). Nüüd on mure - avastasin, et loomakesel on pöidlaotsasuurune munake, mis ulatub osalt õmbluse alla. Kahtlustan songa, sest moodustis on nähtav/tuntav ainult teatud asendites (kui tagumistel käppadel seisab nt., ei ole näha), aga ei ole julgenud seda väga kõvasti suruda, et proovida, kas läheb kõhuõõnde tagasi. Muna on konsistentsilt kumja selgepiirilise "südamega" ja pehme ümbrisega.
Haav on muidu ilus - normaalne värvus ja temperatuur; kass ise hea isuga ja krapsakas; palavikku pole; kõhtu hea meelega katsuda ei lase, aga kui seda siiski teha, valutunnet ka ei väljenda.
Muidugi viin kassi arstile, aga kuna mul oleks lähipäevil seda käiku väga keeruline korraldada, tahaksin nõu:
1.Kui usutav tundub selle kirjelduse põhjal, et tegu on songaga?
2. Kui oleks song, kas võib (kui ohutu on) operatsiooniga paar nädalat oodata?
3. Kas võib tegu olla ka kogunenud koevedelikuga (olen igaks juhuks viinakompressi teinud - kolm korda, ühe päeva jooksul) või allergilise reaktsiooniga?
4. Kuidas edasi toimida, kas organiseerida kass kuidagi võimalikult ruttu arsti juurde või jälgida veel kodus?

Tänan vastuse eest ette ja soovin kõike ilusat!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Suure tõenäosusega on tegu organismi reaktsiooniga õmblusmaterjali suhtes, mis taandub reeglina peale materjali sulandumist (kuni 120 päeva, olenevalt materjalist). Song saab tekkida sisemiste õmbluste rebenemise tagajärjel ning songa sisu (rasvik, sooled) peaks olema kergesti kõhuõõnde tagasi lükatav.
Kindlasti on aga kindlam kiisu opiarstile ette näidata.
 

Küsimus: Kas peaksin väga muretsema, kui kass peale steriliseerimist oksendab?18.12.2012

Käisin 12. dets emase kiisuga (vanus umbes 7 kuud) steriliseerimisopil ja ta tuli suht raskelt välja narkoosist võrreldes teiste kassidega kellega olen käinud. Päev läbi oli uimane, järgmine päev oli normaalne, sõi ja mängis, soovis lähedust. Nüüd haav minu meelest hästi paranenud aga kiisu ei ole 2 päeva söönud ja juba terve päev oksendab. Hakkab enne nutma, imelikult kräunuma ja siis oksele. Kohe kui üritab süüa, tuleb see välja ja kui ei ole söönud, siis vahe peal oksendab ka punast vedeliku aga muidu pissib ja isegi kakas ja on aktiivne. Näha on, et kõht tühi, kohe kui söön midagi, tahab ka väga, aga nuusutab ja siis ei söö. Ju sellepärast, et see ei püsi sees. Kas kellelgi on veel nii olnud? Helistasin haiglasse ka, seal arvati, et kohe umbes tilgutite alla ja vereproov ja röngen, et kas ma peaksin väga mures olema ja kohe minema arsti juurde või ootama paar päeva?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Teie pöördumises on väga ilmekalt kokku saanud kaks erinevat reageeringut olukorrale, kui loom on haige.
Arsti reaktsioon on kohe maksimumi pakkuv - tilguti, röntgen, vereproov, loomaomaniku reaktsioon on - ootame veel paar päeva.
Loomaomaniku hirm on, et öeldakse väga halb diagnoos ja kas ma jõuan kogu selle ravi ja need protseduurid kinni maksta. Loomaarsti hirm on see, et mida rohkem haigus süveneb, seda raskem on seda diagnoosida ja ravida ja lõpuks öeldakse ikka, et näe kui kallis arst ja ravida ka ei oska.
Ideaal võiks paikneda kuskil keskel, mis tähendab, et loomaomanik ei oota ülemäära kaua arstile pöördumisega ja arst omakorda ei lajata kohe maksimumprogrammiga. Tähtis on, et haige loom saaks võimalikult ruttu üle vaadatud, õige diagnoos pandud ja võimalikud ravivõimalused omanikuga läbi arutatud.
Nii võiks olla ka teie kiisu puhul. Oluline tegur on siin kindlasti hiljutine lõikus ja kõik sellega seonduv ja sellele järgnenud protsessid. Seda oskab analüüsida kõige adekvaatsemalt lõikuse sooritanud arst. Kindlasti saab ta peale looma ülevaatust ja teiega vestlemist oksendamise põhjusele paremini jälile.