Loomaarst

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mis võib viga olla, kui kassil on käpp väga paistes ja maha panna üldse ei saa?08.04.2013

Tere, olen mures oma isase kassi pärast. Paar päeva tagasi, kui kass "pulmast" koju naasis, lonkas ta esikäppa. Vaatasin käpa üle ning karv oli katkise koha pealt maas ning väike punane jäljeke. Mõtlesin, et teine kass ehk hammustas teda ja varsti paraneb ära. Eile oli käpp samamoodi, kuid kui täna koju tulin, siis kassikesel oli käpp väga suur ja paistes. Käppa ta enam üldse maha panna ei saagi. Vaatasin käpa üle, kuid pealtnäha ei paista midagi, et oleks midagi korrast ära. Milles võib asi olla?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Turse võib tekkida nii luu kui ka pehmete kudede vigastuste tagajärjel. Hammustushaavad näiteks päädivad sageli mädaste põletikuliste protsessidega. Kindlasti minge kohe kiisuga arsti juurde, sest kõigepealt oleks vaja teha röntgen, et välistada/kinnitada luuvigastus, võõrkeha (õhupüssikuul näiteks) ning kassile on vaja kindlasti ka põletiku- ja valuvastaseid ravimeid.
 

Küsimus: Kas muidu tervena tunduva kassipoja punnis kõht viitab haigusele?02.04.2013

Tere,
Kassipoeg on umbes 8 kuune ja tal on pidevalt kõht punnis. On ka kaks korda oksendanud, kuid see möödus, samuti on ka aeg-ajalt kõhulahtisus. Tundub, et ka teda ennast vaevab see vahepeal, ta natukene hoiab jalgu külili olles nagu sirgelt ja krampis.
Muidu tundub kõik korras olevat, kass on väga aktiivne, sööb-joob. Kass on usside vastu vaksineeritud. Sööb erinevaid kvaliteetseid loomatoite ja sümptomid olid ka pidevalt sama toitu süües. Sooviksin lihtsalt teada, kas see viitab mingisugusele terviserikkele?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Põhjuseid võib olla palju. Nagu ikka. Alates sellest, et mingi toit, mis te talle pakute, ei sobi ja tekitab puhitust. Kass on palju lahtisi karvu sisse lakkunud. Et tal on siiski ussid. Vaktsineerimine ja ussikuuri tegemine on kaks ise asja. Vaktsineeritakse kassipoega nakkuslike viirushaiguste vastu süstimise teel kaks korda kuuajaste vahedega. Ussirohtu manustatakse suu kaudu korra kuus kuni kassipoja kuuekuuseks saamiseni ja edasi korra kvartalis olenemata sellest, kas kass käib õues või on ainult tubane. Võimalik on ka giardioos jpt tervisehädasid. Pöörduge selle probleemiga kindlasti oma loomaarsti poole.
 

Küsimus: Kas see on vestist või nahaprobleem, kui kass on peale steriliseerimist õla karvutuks lakkunud?01.04.2013

Kass on aastane toakass, veidi üle nädala tagasi käis steriliseerimises. Vest on seljas, aga nüüdseks on ühe esiõla pealt karvutuks lakkunud, näha on ka väikesi kärnatäppe.
Kas tegemist võib olla mõne nahahaigusega ja peaks kliinikusse pöörduma või on see lihtsalt vestikandmise kõrvalmõjud? Tundub, et teda häirib päris korralikult see vesti serv seal õla peal. Muidu sööb-joob ilusti.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kahtlemata on see vest kassi jaoks suur stressiallikas ja lakkumine võib olla sellepärast.
Soovitan käia kiisuga kliinikus ja lasta arstil vaadata üle nii lakutud koht kui ka opihaav. Kui see on korras, siis saab äkki vesti ära võtta.
 

Küsimus: Kas taksi kõrvaäärte kuivamine võib olla tingitud vitamiinipuudusest?25.03.2013

Tere,
milles võib olla probleem, et taksil kõrvade ääred on kuivanud, kas asi võib olla vitamiini puuduses?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Põhjusi on palju, nagu ikka.
Võib olla avitaminoos, ainevahetushäired, sage raputamine, verevarustushäired. Näidake ikka arstile ette ja saab leevendust.
 

Küsimus: Millal oleks õige aeg koer paarilisega kokku lasta?23.03.2013

Tere, meie emane koer saab augustis 4-aastaseks. Ta ei luba ühtegi võõrast looma oma territooriumile, nii et osutus võimatuks talle teine koer seltsiks võtta. Mõtlesime, et ehk oleks tema enda kutsikas lahenduseks. Jooksuaeg päädis tal viimasel korral ebatiinusega. Nüüd hakkas tal jälle tilkumine pihta. Ilmselt me peaksime ta kellegi kena isase juurde üritama viia aga millal oleks õige aeg ja kas see on mõtekas? Tema ema poegis alles 5. eluaastal ja ainult ühe kutsika, et kas see on mingi pärilik teema?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Ebatiinus on organismi hormonaalse regulatsiooni häire ja vajab kindlasti ravi. Vastasel korral võib tekkida piimanäärmete mastopaatia, tugev põletik ja mõnedel juhtudel ka uudismoodustised. Samuti võib see seisund mõjutada looma psüühikat rahutuse ja närvilisuse suunas.
Koera paaritamine on loomulikult teie otsus ning parim aeg selleks peaks olema jooksuaja 9-13 päev aga sageli otsustab koer ise, kas ta seda soovib ja kas peigmees on piisavalt väärikas.
 

Küsimus: Millega toita allergilist kassi?23.03.2013

Meie juurde tuli elama 3 aastane Briti lühikarvaline kiisu (u 4 kuud tagasi). Eelmisest kohast anti ta väidetavalt ära, kuna seal peres kasvas palju kasse ning ta kastreeriti ja enam ei võinud süüa RC kassipoegade toitu. Ta käis seda varastamas. Meie hakkasime talle andma Hillsi krõbinaid ning mingil hetkel hakkas kiisu end kraapima. Karvutud laigud tekkisid silmade kohale ning käppadega kraapis kõrva tagant ning põselt. Arstile minnes sai ta allergiatablette ning RC Hypoallergenic toidu. Kahtlustati toiduallergiat. See toit talle ei maitsenud, jäi väga kõhnaks (4,1 kg langes 3,5 kg-le). Ise otsustasime seepeale talle anda Appalawsi krõbinaid ning konservi. Nüüd on ta end siiski mõned korrad taas kraapinud (ta varastab ka toitu:S). Kaalu aga juurde ei tule. PS ajab ta meeletult karva. Käisime uuesti arstil, kes määras talle kalaõli ja andis hunniku erinevaid RC testpakke, anti ka allergiašampoon, millega peaksin teda pesema. Oleme seda teinud ka mõned korrad, olukord paremaks pole läinud. Karvu on kõikjal, ka kraapimist jagub veel. Eelmine arst arvas, et tegu võib olla ka stressiga, igatseb teiste kasside järgi ning ei ole harjunud üksi olema. Kas me peaksime siiski jätkama allergiatoidu andmist või võime talle anda ka RC kassipojatoitu? Või jätma need krõbinad üldse mängust välja ja andmagi konserve, peaasi, et ta sööks? Saan vennalt ka metssealiha, mida olen talle korralikult keetnud ja siis püreestanud.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Allergia, ehk siis ülitundlikkuse mingi allergeeni suhtes, väljaselgitamine on väga pikk protsess ja nõuab aega ja kannatust eeskätt kassiomanikult, kes ühelt poolt peaks järgima rangelt arsti ettekirjutusi ning teiselt poolt saada hakkama ka kassi kapriisidega kes nendest midagi kuulda ei taha.
Kuna allergiad jagunevad väga laias laastus toiduallergiateks ja kontaktallergiateks, siis esimese asjana määratakse sügelevale loomale (loomulikult peab olema eelnevalt välistatud sügelust esilekutsuvate parasiitide olemasolu) hüpoallergiline toit, mida peaks ainsa toiduna sööma vähemalt kuu aega. Kui selle ajaga sügelemine kaob või väheneb oluliselt, võime arvata, et ülitundlikkus on mingi kindla toitaine suhtes (reeglina on see valk) ja siis saab hakata proovima ükshaaval varasemaid toite ning kui sügelemine taastub on süüdlane (või ka süüdlased) käes.
Stress võib loomulikult kõne alla tulla ja soovitan kindlasti teha ka vereproovid, et hinnata organismi üldseisundit ning kindlasti kliiniline veri, et saada aimu immuunsüsteemi tegevusest (vihjed allergiale). Kassipojatoitu ei ole kindlasti mõistlik 3-aastasele kastreeritud kassile anda
 

Küsimus: Kas on normaalne, et minu kass poegis kahel järjestikusel ööl kaks poega?23.03.2013

Tere! Kas on normaalne, et minu 3-aastane kass poegis kahel järgneval ööl neli poega? Esimesel ööl 2 poega ja järgmisel ööl ka 2 poega. Eelmistel poegimistel tulid kõik ühel päeval. Kas see on kassi puhul loomulik?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui pojad olid kõik elusad ja terved, siis võime tõdeda, et sünnitus kulges normaalselt. Pikaleveninud poegimistel on omad põhjused (emaka atoonia, suured looted, hormonaalsed häired, paaritumine rohkem kui ühe isasega) ja tavapärane on, et kassipojad sünnivad paarikümneminutiste kuni paaritunniste vahedega.
Kui ema ja pojad tunnevad ennast hästi, siis ongi hästi.
 

Küsimus: Mis see on, kui kassil tuleb hoog, mil tõmbleb ja ajab vahtu välja?19.03.2013

Mure järgmine. Ööl vastu reedet ärkasime selle peale üles, et kass tegi põrandal imelikke häälitsusi. Kass oli kõhuli põrandal ja tõmbles imelikult. Suust tuli verist vahtu. Õhtul oli ta kapi otsa magama jäänud ja arvasime, et ju kukkus une pealt alla ja seetõttu selline imelik käitumine. Ülejärgmisel ööl kordus sama asi. Ärkasime üles kassi kraapivate liigutuste peale. Kass oli jälle kõhuli põrandal ja tõmbles. Mitte just krampides, aga nagu selline luksuv võdin käib läbi keha. Asend selline, nagu hiirt püüdes, vastu maad liibunud. Õhtul jäi ta magama tugitooli peale ja see oli kassi suust tulnud vahuga koos. Seekord õnneks mitte verine. Eile õhtul jäi kass meie voodisse magama. Öösel kuulsin kuidas ta hakkas suud matsutama. Panin ruttu tule põlema. Kassil rippus suust vahune ila. Äkitsi oleks teda nagu välk tabanud ja ta hüppas põrandale ning jooksis voodi alla. Seal hakkas jälle õõtsutama nagu eelmised korrad. Põrandal oli ka suur vedeliku loik. Kahjuks ei näinud, kas see tuli suust või tagant tal välja. Pissi haisu polnud, selline imal lõhn oli vedelikul. Peale kõiki neid hoogusid on kass suht kiiresti toibunud ja kohe sööma läinud.
Umbes nädal enne esimest hoogu leidsime põrandalt kuivanud vedeliku loigu. Seda koristades tundsin samuti imalat lõhna.
Kass ise on umbes 9-aastane steriliseeritud emane. Täpset vanust ei oska öelda, kuna on leidlaps. Siiani tubli-terve olnud, sööb korralikult ja tubli hiirepüüdja. Kaalub umbes 4,7 kilo.
Umbes aasta tagasi märkasime, et kassil on alahuule üks nurk pisut ripakil mõnikord. Viimastel kuudel oleme märganud, et enne magamajäämist kassil keha justkui tõmbleb-jõnksub pisut. Ei tea, kas need märgid juba viitasid mingile haigusele.
Jään teie vastust ootama ja tänud ette.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Krambid-tõmblused on neuroloogiline väljendus mingile tõsisemale probleemile, milleks võib olla mürgistus, trauma, kasvajad, epilepsia jpm. ehk siis arstliku ülevaatuse ja vajalike analüüside abiga tuleb välja selgitada tõmbluste põhjus ning võimalusel seda siis kas ravida või leevendada.
 

Küsimus: Kas see viitab mingi aine puudusele, kui kass armastab potililli näksida?19.03.2013

Tere!
Mul on kodus 10-aastane kiisu. Viimased nädal aega on tal ninaots täitsa kuiv olnud ja kassi hingeõhk on ka muutunud kehvaks. Kas see näitab, et ta on haige või lihtsalt hakkab eakust näitama? Muidu on ta siiani olnud väga tragi. Üks kusimus oleks veel, kass armastab väga potililli naksida, kas see viitab mingile vitamiini või aine puudusele?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
10 aastat on kassi puhul kahtlemata auväärne iga aga kaugeltki mitte lootusetult vana kui arvestada tänapäeva võimalusi kiisut tervislikult toita ning ka kvaliteetset arstiabi saada.
Kindlasti soovitan, eriti veel kui te pole seda ammu teinud, lasta oma kassile korralik arstlik ülevaatus teha ning erilist tähelepanu pöörata halva hingeõhu pärast suuõõnele (halva lõhna põhjustajatena tulevad kõne alla hambakatt, hambakivi, nendest tingitud igemepõletik, harvem ka teatavad kasvajalised muutused, ainevahetushäired).

Potililli kipuvad kassid näksima pigem seedekulgla probleemide tõttu (näiteks on kass endale hulganisti karvu sisse lakkunud ning nendest moodustunud nö karvapallid tekitavad seedehäireid) kui vitamiinipuudusest.
 

Küsimus: Kuidas saan oma toajänest aidata, kui tal on põsel suur abstsess?18.03.2013

Tere!
Kümne aastasel toa jänesel on põsel suur abstsess. Kas nii vana jänest oleks veel võimalik aidata? Abstsess on suur ja ühe koha pealt sinakas. Kui see peaks ise katki minema, kuidas ma saaksin loomakest aidata? Käib ise pesast väljas ja söögiisu on samuti.
Ette tänades ...

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Ilmselt selle sinaka koha pealt abstsess ka avaneb (või kraabib loom ise selle lahti). Oluline on, et abstsessi sisu ei saastaks looma kui ka tema elukeskkonda. Parim võimalus oleks see, kui loomaarst aitab, avab, desinfitseerib, lohutab ja loputab mäda välja ning määrab ka antibiootikumiravi ning valuvaigistikuuri.