TV, audio/video, fototehnika

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Milline videokaamera tasub osta keskmisel kodukasutajal?24.05.2012

Tere,
Sooviksin osta videokaamerat, aga ei oska valida. Tean, et Canon on kaamerate osas hea firma. Põhiliselt sooviksin filmida koduvideoid ja seetõttu ei pea see nii kallis olema - keskmine hinnaklass sobib. Millist kaamerat Teie soovitaksite ja kas kõigil kaameratel on tänapäeval mälupulk kuhu salvestades saab selle kohe teleka taha ühendada ja sealt siis vaadata?
Vastust ootama jäädes

Vastus: Heigo-Aulemb Ensling, tehnikaekspert, Telia Eesti AS, https://pood.telia.ee

Kui vaadata Eesti videokaamerate turgu, siis siin domineerivad kaks tootjat - Sony ja Canon. Mõlema tootja valikus on olemas nii kodukasutajale mõeldud kaamerad kui ka nõudlikumale kasutajale mõeldud mudelid.
Salvestamismeediaks on tänasel päeval valdavalt SD mälukaart, kadunud on kaamerad, mis salvestasid kõvakettale või mini DVD plaadile. Põhjuseks lihtsus ja mugavus.
Kaamera ostul soovitan tähele panna alljärgnevaid parameetreid:
- käes hoidmise mugavus
- video redigeerimise tarkvara koos kaameraga
- uuemad kaamerad võimaldavad juba puutetundlikult ekraanilt valida teravustamispunkti
- sisseehitatud pildistabilisaator on ka kasuks.

Mis aga puutub USB mälupulga funktsiooni, siis otseselt USB mälupulgale salvestada ei saa, aga kõiki kaameraid on võimalik ühendada teleriga USB kaabli või HDMI kaabli abil.
Seega alati on võimalik videot vaadata paneeltelerist, kui sellel on olemas USB või HDMI liides.
 

Küsimus: Kas Anaglyph 3d prillidega saavutab 3d efekti ka tavaformaadis telepilti vaadates? Kas ja miks neid prille Eestis ei müüda?28.03.2012

Tere,
Küsin, et miks pole kusagil Eestis enam müügil ColorCode 3d Anaglyph prille ja kui on siis kus? Neid, millel üks klaas pruunikas teine sinine. Tavalisi puna-siniseid jne on. Kui ma ei eksi, siis nende ColorCode omadega sai ka tava hdtv ja lcd pealt 3d vaadata ja kvaliteet pidi olema palju parem kui nende puna-sinistega.
Tänan vastuse eest.

Vastus: Heigo-Aulemb Ensling, tehnikaekspert, Telia Eesti AS, https://pood.telia.ee

Anagrüüf on küll üks kõige vanemaid 3D pildi vaatamise võimalusi, kuid kahjuks ei sobi need prillid sõltumata klaaside värvusest tänapäevaste uuemate telerite 3D sisu vaatamiseks.
Ja põhjus on väga lihtne - anagrüüf tekitab tervikpildi eelnevalt veidi nihkesse liigutatud piltide vaatamisel, kuid tänapäevased 3D telerid kasutavad kas aktiivprillide tehnoloogiat, kus kumbki silm saab kordamööda ühe kaadri läbi prillide vaatamiseks või siis passiivtehnoloogiat, kus teleri ekraanil kasutatakse polariseerivat kattekilet ning läbi passiivprillide näevad seda polariseeritud valgust kumbki silm omamoodi.
 

Küsimus: Kas mälukaardi tihe ühest kaamerast teise tõstmine kahjustab kaarti või kaamerat?30.01.2012

Kas see võib kahjustada mälukaarti või fotoaparaati, kui kaarti tihti ühest kaamerast teise tõsta?

Vastus: Heigo-Aulemb Ensling, tehnikaekspert, Telia Eesti AS, https://pood.telia.ee

Erinevad kaamerad vormindavad mälukaarti enda äranägemise järgi ning tekitavad sedaviisi mälukaardile erinevad kaustad. Üks kaamera salvestab tehtud pildid enda kausta ning teine kaamera jällegi enda kausta.

Proovides nüüd ühe kaameraga tehtud pilte ja videoid välja lugeda teise kaameraga, võib osutuda problemaatiliseks, seda eriti just videote osas.
Seega soovitus - igale kaamerale oma mälukaart, tegelik praktika näitab, et parem isegi kaks mälukaarti. Mõnikord võib juhtuda, et kaamera ja mälukaart keelduvad koostööst ning siis on alati tagavara mälukaart olemas.

Mis aga puudutab mälukaardi kaamerast eemaldamist näiteks fotode ja videote kopeerimiseks arvuti kõvakettale, siis selline lähenemine on isegi parem, kui meeles pidada üht lihtsat põhitõde - esmalt lülitan kaamera toite välja ja siis eemaldan mälukaardi.

1. Ülesvõetud materjali teisaldamine toimub kiiremini arvuti ja kaardilugeja abil.
2. Ei pea taga otsima, kuhu eelmine kord sai ühenduskaabel pandud.
3. Kaamera aku ei kuluta voolu foto-video materjali teisaldamisel.
 

Küsimus: Kas Sony Ericsson Xperia X10 Mini telefonil saab sisseehitatud akut vahetada?25.11.2011

Tere,
Minul on küsimus Xperia X10 Mini aku vahetamise kohta, ehk oskate vastata. 1,5a vanusel telefonil on aku kestvus alla 24h ning telefoni aku jookseb tühjaks ka jõudeolekus. Kas sisseehitatud akut saab kuidagi vahetada? Ette tänades!

Vastus: Heigo-Aulemb Ensling, tehnikaekspert, Telia Eesti AS, https://pood.telia.ee

Kahjuks sisseehitatud akut ise vahetada ei saa. Aku vahetuseks võtke ühendust oma mobiilside operaatoriga, kes aparaadi hooldusesse saadab.
 

Küsimus: 3D prillid27.10.2011

Turul pakutakse erineval tehnoloogial põhinevaid 3D telereid. 3D pildi vaatamiseks tuleb soetada ka vastavad prillid. Miks 3D prillide hinnad nii erinevad on ja kas kallimad prillid tagavad parema elamuse? Kas iga teleri tootja puhul peab kasutama just vastava tootja prille?

Vastus: Heigo-Aulemb Ensling, tehnikaekspert, Telia Eesti AS, https://pood.telia.ee

Tänasel päeval on tõesti nii, et suurel teleri ekraanil 3D videoid nautida, peab ette ikka panema 3D prillid.
Tootjad on sel aastal läinud kahte eri teed ehk jätkanud aktiivprillidega (Philipsi kallimad mudelid, Samsung ja Sony) kui võtnud kasutusele passiivprillid (LG ja Philips 7xxx seeria). Sarnaselt teleritega, kasutavad ka 3D kinod erinevaid prillitüüpe. Nii on Solarise kinos kasutusel passiivprillid ja Cola Plazas aktiivprillid.
Mis on nende vahe?
Passiivprillid on odavamad, kergemad ja mugavamad, kuna puudub aku ja vastuvõtja. Ainult, et 3D on saadud poole resolutsiooni abil ehk kumbki silm saab vaid 540 rida erinevalt aktiivprillidest, kus kumbki silm näeb 1080 rida.
Aktiivprillid on kallimad, vaatamisel peab kindlasti istuma sirgelt, muidu võivad värvid paigast minna ning umbes 5% inimestest kurdab peavalu ning silmade väsimise üle.
Valik, kas teha ostuotsus aktiivprillide või passiivprillide kasuks, sõltub 100% ostja poolsest konkreetse tootja eelistamisest. Kellele meeldib LG ja Philips, saavad otsustada passiivprillide kasuks, aga Samsungi ja Sony sõbrad peavad leppima aktiivprillidega. Vaid Philipsi sõbrad saavad otsustada Philipsi mudelite vahel, kas eelistada kallimaid seeriaid aktiivprillidega või siis veidi odavamat seeriat passiivprillidega.
Erinevate tootjate prillid ei ole ka ristkasutuses ehk Sony prille ei saa kasutada Samsungi telepildi vaatamiseks, samuti ei anna 3D efekti välja passiivprillid aktiivprillide tehnoloogiaga ning vastupidi.
Kuna tavaliselt on teleriga kaasas vaid kaks paari prille, siis ülejäänud pereliikmetele tuleb prillid eraldi juurde osta.
 

Küsimus: Missugune teler valida - plasma, lcd, led?24.10.2011

Tere!
Plaanis on osta 40"~47" teler. Olen lugenud erinevaid arvamusi, kuid tänaseni ei ole päris selge, mida võiksin eelistada. Kolme erineva ekraanitüübi (plasma, lcd, led) puhul on hinnaerinevused kohati väga suured. Näiteks leidsin erinevate pakkujate hindasid võrreldes, et suure ekraanimõõduga plasmateleri (LG) hind on kohati 2x soodsam, kui sama ekraanimõõduga led (Samsung) teler. S.h on mõlemad telerid selle aasta mudelid ja kumbki ei sisalda 3D võimalust.
Kas selliste suurte hinnaerinevuste puhul on lisaks teleri füüsilisele väljanägemisele ja brändile ka mingi sisuline erinevus pildi kvaliteedi vms osas?
Mida on oluline nende kolme ekraanitüübi puhul ostmisel jälgida?

Vastus: Heigo-Aulemb Ensling, tehnikaekspert, Telia Eesti AS, https://pood.telia.ee

Tänapäevaste telerite hind ei sõltu üksnes ekraani tüübist, vaid telerite tootjate poolt pakutavatest lisavõimalustest, milledest üheks on näiteks küsimuses toodud 3D võimalus.
Oma ehituselt jagunevad telerid tõepoolest kolmeks: plasma, LCD ja LED teleriteks. Kui plasmateler tekitab valguse igas pikslis gaasilahenduse abil ise, siis LCD ja LED telerites on tegemist pidevalt töötava taustvalgustusega. Ja valguse jõudmist või mittejõudmist ekraanile reguleerivad vedelkristallid oma asendiga.
LED telerid erinevad LCD teleritest taustvalgustuse tüübi poolest. LCD telerites on kasutusel katoodtorud (meenutavad veidi päevavalguslampe), LED telerite taustavalguse eest hoolitsevad valgusdioodid. Viimaste voolutarve on umbes 40% väiksem kui katoodtorudel ja seetõttu on LED telerid väiksema energiatarbega kui LCD telerid. Siinkohal tuleb nentida, et kui plasmatelerite voolutarve on võrreldes aastaga 2008 langenud umbes kaks korda, siis nende energiatarve võrreldes LED teleritega on ikka kaks korda suurem.
Tänane teler ei ole enam suur pildikast seksioonkapis, vaid hoopis suuremate võimalustega nutikas meelelahutusseade.
SmartTV on märksõnaks ning see pakub interneti ühenduse abil suurel ekraanil sotsiaalmeediat nagu Facebook, Twitter ning ka Skype kõnesid. Loomulikult on võimalik nautida suurel ekraanil Youtube videoid ning Picasa pildialbumi fotosid, uurida oma asukoha ilmateadet ning mängida lihtsamaid "lükka-pööra-tõmba" mänge.
Hind sõltub ka sellest, kas internetiühendus on juhtmega või juhtmevaba. Loomulikult on juhtmevaba ühendusega telerid veidi kallimad kui juhtme abil võrgutatavad.
Kui juba teleril on internetiühendus, siis suudab selline teler ka kenasti maha mängida koduvõrgus olevat meediat, olgu selleks siis digifotod, muusika või videod.
Pikemalt olen kirjutanud SmartTV-st Digitargas - pakun lugemiseks sealt kahte artiklit: http://www.digitark.ee/?p=3230 ja http://www.digitark.ee/?p=3004.
Enne lõplikku otsust valida üks või teine teleri tüüp või mudel, annan veel ühe soovituse - külasta mõnda kauplust ja võrdle oma silma läbi, kuidas erinevad mudelid ka tava-telepildi edastamisega hakkama saavad, ideaalset kvaliteetset demovideot suudab maha mängida iga uus teler.