Toitumine ja ülekaalulisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Tervislik kehakaalu langetamine17.08.2011

Tere,
Olen mees, 61-aastane, pikkus 172 cm, kaal 120 kg. Palun nõuannet, kuidas tervislikult langetada kaalu umbes 30 kg. Armastan magusat, viimasel ajal olen vähem söönud. Mõõdukalt tarvitan alkoholi - nädalavahetusel 1 üks pudel viina. Tervise üle ei kurda, jõuan tööd teha, sõidan jalgrattaga, veresuhkur ja kolesterool on normis. Tarvitan vererõhu rohtu. Oma arvamus - ainevahetus aeglane, pärilikkus - vanavanaema oli tüse - elas 91-aastaseks.

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere,
Kaalulangetamiseks esmalt korrastage söögiajad nii, et saate süüa vähe korraga, kuid 4-5 korda päevas. Seejärel vähendage rasvase ja magusa söömist, alkohol kui nn.tühjade kalorite andja, jätke ära.
Suurendage igapäevast köögiviljade söömist ca 600-700 grammile päevas. Toit peab olema mitmekülgne, menüüs kindlasti kala, täisteratooted, mõõdukalt piimatooteid. Vältide sinkide ja vorstide söömist. Magusaisu peaks saama rahuldada puuviljadega. Ometi ma arvan, et sellest jutust on teile väga vähe kasu ja te kindlasti teate kõiki neid soovitusi. Ellu viia aga aitab teie soovi asjatundlik ja konkreetne juhendamine, mida ma soovitan kas Figuurisõprade rühmas või kasutades FS kodukursust.

Lugupidamisega,
Mai Maser
 

Küsimus: Kuidas saada kaalulangetamise järgselt kõht trimmi?09.08.2011

Tere,
Olen 24-aastane mees. Kaalusin aasta tagasi 115 kg. Nüüdseks olen saavutanud kehakaaluks 85 kg. Olen sellega väga rahul, aga välimus jätab soovida. Probleeme on just kõhupiirkonnaga. Selili lamades ei ole neid probleeme näha, kuid kui olla põlvili või toetada küünarnukkidele, on näha kuidas kõht ripub ja sama tahavad ka rinnad teha. Ilmselgelt on näha rasva. Teen kõhulihaste harjutusi, kuid ega need eriti kiiret tulemusi ei anna. Mida ma saan veel teha, et muuta oma kõhupiirkonda? Teen aktiivset tööd ning seetõttu jõusaali lisaks teha ei jõua. Mida peaksin muutama, mida jätkama?

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Peab kindlasti ütlema, et olete väga tubli. Olete alla saanud umbes 30 kilo! Kahjuks Te ei kirjuta, kuidas olete seda saavutanud ning kes on Teid aidanud. Kas olete sellega iseseisvalt hakkama saanud? Arvan, et ühe aastaga Teie figuur ei saagi olla selline, nagu meestel, kes on kogu aeg käinud jõusaalis. See võtab ikka mitu aastat aega.

Soovitaksin Teile kahte suunda:

1. Oleks hea kui omastate meie individuaalse toitumise programmi. Siis saate teada, kuidas peab sööma. Teie ei tohi olla näljane! Role programm aitab Teil õige toitumise suuna kätte saada.

2. Kindlasti oleks optimaalne muretseda endale individuaalne treener, kes aitaks Teil doseerida füüsilist koormust. Kui on vaja individuaalset treenerit, saan ka siin Teid aidata.

Soovin Teile positiivset mõtlemist!

Lugupidamisega,
Adik Levin
 

Küsimus: Toitumine ja sport09.08.2011

Tere,
Olen 33-aastane 2 lapse ema, kaalun 108 kg ja pikkust on 162 cm. Olen laisk ja loid (toimetusi teen vastumeelselt) ning arvan, et selle põhjuseks on suur kehakaal. Kuidas peaksin kaalulangetamisega algust tegema? Söön praktiliselt kõike - juurvilju, puuvilju, teravilju, piimatarbeid, kartulit, makarone, ka rämpstoitu jm. Ühesõnaga toidulaud on vaheldusrikas, aga kaal ei lange grammigi. Kuna liikumist on samuti vähe, siis millised spordialad mulle kui algajale sobiksid? Kohe täiskoormusel aeroobikasse ma ilmselt minna ei suudaks. Liigun kodus lapsi kantseldades ja igapäeva toimetusi tehes. Tegelikult jääb sellest vist väheseks. Vett joon 8 klaasi päevas. Olen noor ja tuleviku suhtes on hirm - hirm haiguste ees. Tahaksin end kuidagi kätte võtta, aga ei oska kuskilt alustada. Figuurisõprade programmiga ma tõenäoliselt liituda ei saaks, kuna minu sissetulek ei ole täna kuigi suur ja elamiskulud on suured.

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere,
Tõepoolest teie kehamassi indeks (KMI) on 41, peaks olema aga kuni 25. Seega, nagu ise mainite, on täiesti põhjendatud teie soov ennast käsile võtta. Kirjanduse lugemisest kui ka minu ühekordse nõuande lugemisest ei piisa. Soovitan tungivalt minna Figuurisõpradesse kasvõi üheks kuuks. See tähendab, et saate neljal korral asjalikke nõuandeid. Hästi oluline on tagasiside, kuna järgmisel nädalal saate arutada, millised olid raskused, miks mõni valik ei õnnestunud jne. Saate teile sobivaid retsepte ja ka liikumise kohta nõu. Järjepidevus on väga oluline. Kuna FS programm põhineb Eesti toidusoovitustel, mitmekülgsetel toiduvalikutel, siis kindlustab see aeglase igati tervisliku kaalulanguse. Liikumise osas niipalju, et alustage kepikõnniga. Kuigi lastega liigute ringi, vajate enda jaoks aega, kus ühendate vaimse lõõgastumise kehaliselt aktiivse treeninguga.

Parimate soovidega,
Mai Maser
 

Küsimus: Diabeetikute dieet25.07.2011

Tere,
Hiljuti avaldati uudistes artikkel, milles oli kirjeldatud eksperimenti, kus kuu aja vältel ca 600 kcal päevas söönud diabeet II põdevad ülekaalulised meesterahvad said juba esimese nädala lõpuks veresuhkru normi ning kolm kuud peale eksperimendi lõppu oli kahe kolmandiku veresuhkur normis. 110 kg kaalunud mehed olid selle ajaga kaotanud ca 30 kg ja tundsid ennast hästi (mul on olemas ka teadusartikkel, mille alusel uudis kirjutati).

Sooviksin sama asja proovida ja kuna Eestis seda talvel teha ei saa, siis oleks vaja varsti peale hakata. Tahaksin kelleltki professionaalset toitumisnõu selle 600 kcal komponeerimiseks, sest tervisele haiget teha ka ei taha.
Millist nõu saaksite mulle anda?
Kuhu peaksin pöörduma?

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere,
Järeldan teie küsimuse põhjal, et põete diabeeti. Ma ei soovita nii julget eksperimenti teha ilma enda raviarstiga nõu pidamata. Figuurisõprades peame optimaalseks kaalulanguseks ca 5-6 kilo kuus, mis omakorda sõltub algkaalust. Kui viite üldise kaloraazi nii alla, nagu mainite eksperimendi andmete põhjal, tekib hüpoglükeemia oht. Sellepärast vajate endokrinoloogi jälgimist, kes saab otsustada kui pikalt võite suuri toiduenergia piiranguid teha.
Ilmselt mõni nädal ei tee midagi halba, kuid ikkagi iga inimene ja iga haigus on erinev. Kindlasti on vaja ka päevane toitainete vahekord hoolikalt läbi mõelda.

Lugupidamisega,
Mai Maser
 

Küsimus: Jõusaali treening ja õige toitumine21.06.2011

Tere,
Olen naisterahvas, kaalun 70 kg, pikkust 173 cm. Kaks nädalat tagasi alustasin treeningutega jõusaalis. Esmaspäeval ja neljapäeval teen lihasharjutusi ning teisipäeval aeroobset trenni trenažööridega. Treener on andnud ka soovitusi, mida ma peaksin toidulaual vältima, et toituda tervislikumalt. Ma ei ole treeningute perioodil söönud šokolaadi, kohukesi, kooke jm saiatooteid. Need olid toidud, mida ma enne sõin. Juba mitmeid aastaid ei ole ma söönud kiirtoitu - hamburgereid, friikartulid jms. Proovin rohkem süüa rohelist ja puuvilju.
Kuidas peaksin treeningute perioodil toituma, et see oleks keha vormi saamiseks maksimaalselt tõhus? Mida peaksin vältima ning mida rohkem sööma? Kas õhtul võib süüa jogurtit vms? Küsin seda seetõttu, et just õhtul tuleb mul magusa isu ning olen seetõttu söönud küpsiseid, mida tavapäraselt proovin vältida.
Loodan, et saate mulle nõu anda.
Ette tänades

Vastus: Kaja Torm, Figuurisõbrad programmi konsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere!
Tervisliku toitumise oluline osa on mitmekülgsus, mis tähendab, et iga päev on vaja süüa nii teraviljatooteid, liha või kala, piimatooteid, puu- ja köögivilju, samuti taimset rasva, millel on vitamiinide omastamisel tähtis roll. Nagu kirjast selgus, olete juba välja lülitanud kiirtoidu ja kiiresti imenduvad süsivesikud (koogid, magusad kohukesed jne). See kõik on väga õige. Mida naturaalsem on toit seda parem. Oluline on ka toitumisrütm, 3 põhitoidukorda ja lisaks 1-2 vahepala. Pikad toidukordade vahed tekitavad energiadefitsiidi ja erinevate isude tekkimise. Kuna tunnete pärast treeninguid magusaisu, osutab see süsivesikute vähesusele toidus. Soovitav on süüa aeglaselt imenduvaid, kiudaineterikkaid süsivesikuid (täisterajahust valmistatud leib, täisterahelvestest pudrud, pastatooted, kartulid, herned, oad, müsli vms). Just treeningpäevadel pöörata tähelepanu vahepaladele, milleks sobivad puuviljad, müsli, leib vms. Vältida kiiresti imenduvaid süsivesikuid, mida saame, maiustustest, küpsistest, kookidest, kommidest, magusatest jookidest. Kui olete söönud korraliku hommikusöögi (n võileivad või puder või müsli vms), võtnud puuvilja vahepalaks, lõunasöögiks tükikese liha või kala, kartulit vms teraviljatoodet ja köögiviljasalati, õhtupoolikul vahepalaks puuvilja, müsli, võileiva, näkileiva vms - aitavad need õhtuse magusaisu vastu. Õhtune toidukord võiks koosneda piimatoodetest, lihast-kalast ja köögiviljadest. Hoides treeningperioodil toiduga liigselt kokku ja pöörates põhitähelepanu puu- ja köögiviljale, võib see anda vastupidise efekti, samuti kontrollimatu isu. Korrapärane täisväärtuslik ja mitmekülgne toit kindlustab vajalike toitainete ja energia saamise ning annab parima tulemuse. Ilusat suve ja edu!
 

Küsimus: Miks kehakaal ei tõuse?17.06.2011

Tere,
Minul on kaalu osas vastupidine probleem. Olen 21-aastane noormees, 178 cm pikk ja kehakaal vaid 62 kg. Mingi perioodi tegin aktiivselt trenni ning saavutasin kaaluks 67 kg, nüüd aga trenni ei tee ja kaal on taas langenud 62 kg peale. Kuidas kasvatada lihasmassi ning mida tarbida, et saada jõulisemaks? Ideaalis sooviksin olla 80 kg (lihaste näol).

Tavapärasest söömisest ei ole kasu kuna töö on meeletult aktiivne ja ei suuda päevas nii palju energiat sisse süüa kui seda kulub.

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere,
Esmalt peate igapäevase toiduvaliku läbi mõtlema ja arvestama mitmekülgsust, vajalike toitainete vahekorda ja seejärel energiakulu.
Kui pikkuskasv on toimunud viimaste aastate jooksul, siis see on nõudnud palju energiat ja lihtsalt öeldes ei ole lihased "sellele järele jõudnud". Regulaarse tööga ja aastatega nad kasvavad, kuid ekstra hakata mõnda toitainet rohkem sööma, ma ei soovita (nt valku või rasva), kuna sellel on omad ohud. Kuid kindlasti peab loomne valk igapäevaselt olema toidulaual - liha, kala, muna, piim ja piimatooted. Mitte unustada teraviljatooteid (leib, pudrud) ja kartulit. Soovitan suure energiatihedusega toite (kõrgema kalorsusega) julgemalt süüa, nagu rasvane kala, juustud, või/taimeõli, pähklid. Kuid kõike tasakaalustatult.

Edu ja tervist soovides,
Mai Maser
 

Küsimus: Maksahaigused16.06.2011

Tere,
Milline peab olema toitumine, kui esinevad maksa vaevused?
Tänan vastuse eest.

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Loomulikult on vaja teada, missuguse maksahaigusega on tegemist. Kas inimene on põdenud hepatiiti või on patsiendil mõne kroonilise haiguse tüsistus. Võib-olla on tegemist maksa tsürroosiga, mis on väga tõsine probleem.

Üldjuhul soovitaksin korrigeerida oma toitumissüsteemi. Meil on välja pakkuda individuaalne toitumise programm: immunoloogilise testiga teeme kindlaks, missugused toidud Teie organismile sobivad ja missugused ei sobi. Selleks aga, et toetada seedetrekti ferment ja immuunsüsteeme, õpetame meie lahustoitmise süsteemi, millega saab toetada seedetrakti funktsiooni. Selline individuaalne lähenemine saab olema kasuks ka Teie maksale.
Kui on soovi, siis astuge kontakti OÜ-ga Role, telefon 626 4230.

Teile edu soovides,
Adik Levin
 

Küsimus: Süües ei saa ma kõhtu täis11.06.2011

Tere,
Olen 35-aastane naine, 170 cm pikk ja kaalun 97 kg.
Minu probleem on lühidalt selles, et ma ei saa süües kõhtu täis. Ei ole vahet, kui palju ma söön, ikka on pidev näljatunne.
Probleemi tajusin esmakordselt umbes 15 aastat tagasi, kui hakkasin võtma beebipille. Siis olid näljahood harvad, kuid ajapikku muutusid sagedasemaks ja tugevamaks. Beebipillidest loobusin juba ammu, kuid probleem jäi.
Häda on selles, et söömistung ei ole mu mõtetes, mida saaksin mingi huvitava tegevusega hajutada. Isegi peale korralikku söögikorda tekib väga ruttu kõhus nagu näljakramp ja kui midagi ei näksi, siis läheb süda pahaks. Mõeldamatu on hommikul eineta kodunt lahkuda, sest siis kaob mu niigi madal vererõhk sootuks.
Praeguseks olen jõudnud juba sellisesse seisu, et kaalun isegi kaalulangetamist soodustavate preparaatide tarbimist, kuigi nende toimesse eriti ei usu.
Loodan, et oskate mulle nõu anda.

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere!
Saan aru teie murest. Probleem on kestnud kaua aega ja kirja põhjal arvan, et te ei ole toitumisnõustamiseks kuskile pöördunud.
Kindlasti tuleb teie toitumisharjumusi korralikult analüüsida ja siis saab ka leida hea lahenduse. Ühe võimalusena tuleb arvesse kiudainerikka toidu söömine, mis tekitab kiiremini täiskõhutunnet ja kõht ka püsib kauem aega täis. Juua tuleb aga päris palju, kuni 2 liitrit päevas. Üldiselt võiks teile sobida Glükeemilise indeksi arvestamisele suunatud toiduvalik ja võtta menüüsse rohkem madala glükeemilise indeksiga toite, mis ei tõsta veresuhkrut väga kiiresti. Selle kohta saate lugeda kõige lühemalt juunikuu "Kodutohtrist". Kuid parim on toitumisnõustaja või perearsti poole pöörduda ja üheskoos teha täpne tegevuskava, kus soovitustele juurde kuulub tagasiside saamine ja pikemaaegsem olukorra ja menüü analüüs. Alles seejärel saab otsustada ravimite vajaduse üle.

Parimate tervitustega,
Mai Maser
 

Küsimus: Mida ja kui palju võib süüa peale öövahetust?11.06.2011

Tere!
Olen 54a naine, 176 cm pikk ja kaalun 73 kg. Tööpäev kestab mul 24 tundi, koju jõuan hommikul kella 7 paiku. Öösel ma söönud ei ole ning koju jõudes on kõht väga tühi. Tavaliselt söön kõhu täis (kohv, võileivad, vahest puder ja jogurtit) ja siis lähen kohe magama. Kuidas oleks parem toimida? Kas minna siiski magama tühja kõhuga?
Ette tänades

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere!
Kui teile sobib selline sõõmisrütm, siis jätkake samamoodi. Öösel söömine on harjumatu ja organismi ainevahetusprotsessid on madalseisus. Öösel söödud lisakalorid kipuvad kergesti ladestuma rasvana. Soovitan küll juua öösel. Kuid päeva jooksul on süüa vaja ja kui teete seda hommikul enne magama minemist, pole selles midagi halba.

Teile parimat soovides,
Mai Maser
 

Küsimus: Mure alakaaluga27.05.2011

Tere,
Olen 47-aastane mees, pikkust 193 cm ja kaal kõigub 68-72 kg vahel. Olen ka suitsumees. Kehaline aktiivsus on üsna suur. Tahaksin veidi turskem välja näha, aga miski ei mõju. Piim, munad jms on pidevalt menüüs.
Kas see põhimõte on õige, et kaalu tõstmiseks tuleb süüa õhtuti magusat ja piimatooteid?
Kuidas magus must kohv kehakaalu mõjutab?
Kas oskate veel nõu anda, millised toidud minu eas mehe potentsile kasulikud oleksid?
Tänan vastuse eest!

Vastus: Kaja Torm, Figuurisõbrad programmi konsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere!
Kas sel teemal on juttu olnud perearstiga ja tehtud nt. vereanalüüs, kilpnäärme kontroll jms. Kui ei, siis soovitan kindlasti seda teha, et välja selgitada, kas pole tegu terviseprobleemiga?
Kui olete kehaliselt aktiivne, on väga oluline mitmekülgne, tasakaalustatud ja piisav toit ja toitumise regulaarsus. Sööma peaks kõiki toiduaineid. Jälgida ka süsivesikute tasakaalu ja tarbida piisavalt aeglaselt imenduvaid süsivesikuid nagu, leib, kartul, pudrud jne. Magusaga liialdamine ei ole mõistlik. Lisaks piimale ja munale iga päev liha või kala, eriti eelistatud rasvasem kala. Salatitele hapukoort, rasvasemat kohupiima või kodujuustu.
Kohvile võib suhkrut lisada, kuid see ei ole probleemi lahendus. Suhkrust saame kiiresti imenduvaid süsivesikuid ja liialdamine ei ole soovitatav.
Potentsile mõjuvad soodsalt idandid, sibul, viigimarjad, pähklid, juust, samuti rasvane kala (lõhe, heeringas vms), puuviljadest arbuus.
Seega soovitan tähelepanu pöörata täisväärtuslikule korralikule toidule ja selle regulaarsusele (3-4 korda päevas), et keha saaks kätte vajalikud toitained ja piisavalt energiat ning siiski konsulteerida ka arstiga.
Parimat!