Koerad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas see tekitaks koeras sagadust, kui ma koduse inimesena käiksin naabri koeraga päeval jalutamas?28.04.2015

Tere,
Minu naabrid võtsid endale koera. Koer kipub korteris ulguma. Naabrid käivad tööl, mina ise aga kodune. Mulle koerad väga meeldivad. Pakkusin naabritele, et käin päeval ise loomaga jalutamas. Kas nii võib, ega see koeras segadust tekita? Kas ma võin koera õpetada, kui ma teen seda samuti nagu omanikud?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Teie naabritel väga vedas, et neil on naaber, kes on nõus nende ulguva koeraga tegelema ajal mil nad on tööl. Aga muidugi nad peavad ise ka tööd selleks tegema, et seda probleemi vähendada. Esiteks enne tööle mineku peaksid peremehed oma koera väsitama hommikusel jalutuskäigul. Enne äraminekut jätta koerale tegevust, näiteks jätta otsimistegevust laiali visatud maiuste näol ja üldse seda tüüpi koerad peavad päeva jooksul raiskama oma füüsilist ja psüühilist energiat. Aga kui teie ise pakute neile veel päeval jalutamist nende koeraga, oleks väga hästi.
 

Küsimus: Kuidas 5-kuust kutsikat häda õue tegema õpetada?10.04.2015

Tere
Palun andke nõu, kuidas õpetada kutsikale, tiibeti spanjel, 5-kuune, õue pissile küsimist ja seda, et tuppa ei tohi pissida/kakada. Oleme proovinud nii lapiga, kui lapita, aga tulemus on sama, ikka teeb tuppa. Kui lapp maas, siis teeb sinna peale vähemalt, kui lappi pole, siis teeb kuhu juhtub. Pahandades saab justkui aru, et ei tohi, aga teeb ikka. Mitmeid nädalaid proovisime lapita, siis oli terve elamine täis lastud, tuli ikka lapp maha panna, siis teeb vähemalt ühte kohta. Oleme väga aktiivselt temaga õues käinud, alguses iga paari tunni tagant, või sagedaminigi, aga ei midagi. Kogu aeg on nõu antud, et oota, ta veel liiga väike, aga varsti ta pole enam liiga väike ja teeb ikka tuppa ju. Ta saab väga hästi aru, et õues käiakse pissil ja kakal, nii pea kui õue läheme, teeb kõik korralikult ära. Aga ta ei oota väljasaamist, kui soovib teha varem toas. Kas peaksin ikkagi lapi ära võtma? Aga siis tean, et piss on maas kindlalt. Või jätkama lapiga, kuni ta saab suuremaks ja targemaks, jaksab kauem kannatada? Aga kui lapp on maas, siis temas on ju arusaamine, et sinna võibki teha? Tundub, et ikkagi peaks lapi ära võtma, aga sellisel juhul - kuidas talle selgeks teha, et tuppa ei tohi teha. Päris suur mure selle asjaga, ei oska enam midagi arvata.
Teine küsimus on veel, kas see on normaalne, et kutsikas kakab iga kord õues, st päevas u 5-6 korda? Ta sööb RC Mini Juniori. Joogiks puhas vesi, muud lisatoitu ei saa.
Jään tõesti teie nõuandeid ootama selle pissimise/kakamise osas, sest endal hakkab mõistus juba otsa saama. Kõige rohkem kardan just seda, et kui lapp ära võtta, siis pissib jälle igale poole.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Ma arvan, et veel vara on muretseda, et 5-kuune kutsikas ei oska teha oma asja ainult väljas. Mul endal olid mitu saksa lambakoera kutsikat, kes õppisid kannatama alles 10-kuuselt. See on väga individuaalne. Ma jätaksin lapi, kuna koer lõpuni saab aru, et oma häda tohib teha ainult väljas. Kui teie korralikult jalutate oma koeraga, eriti kohe peale magamist, söömist ja pikka mängimist, tuleb see aeg ise, et lappi enam ei ole vaja. Aga arvan, et mitu kuud veel tuleb oodata. Kakamise kohta - võib olla, et koer saab rohkem süüa kui ta jõuab seedida. Mu enda 2-aastane bordercolly esimese ja viimase jalutuse ajal kakab kaks korda. Tuleb välja, et päeval ta kakab 5 korda aga väikse hunniku. Ja tema ei ole ületoidetud. See on ka väga individuaalne.
 

Küsimus: Mida teha, kui koer on võõraid ja lapsi naksama ja hammustama hakanud?10.04.2015

Tere!
Meil kasvab peres 3-aastane krantsi tõugu suuremat kasvu koer. Juba kutsikana oli ta arglik, ei armastanud lastega mängida, hoidis rohkem minu ja peremehe lähedusse. Võõraid ta pole eriti kunagi armastanud, aga kui nad juba meie aias on, siis pole ka kunagi puutunud. Nüüd on asi veidi muutunud. Umbusklikult vaatab igat võõrast ja isegi talle juba veidi tuttavat inimest ja kui võimaluse leiab, siis ka hammustab, naksab ja just selja tagant. Kui keegi külla tuleb, peab teda eriti passima, et kellelegi jälle hambaid sisse ei löö. Seda teeb ta eriti siis kui keegi pereliikmetest läheduses on. Ilmselt kaitseb, aga selline kaitse võib väga halvasti lõppeda, kuna meil on ka väikesed lapselapsed. Mida teha, magama panna kuidagi süda ei luba.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Minul oli ka arglik ja ründav emane koer. Ta kogu aeg oli valves ja ei kannatanud külalisi, eriti lapsi. Muud varianti ei ole, kui selleks ajaks oma koer panna kinni puuri või teise tuppa. Aias ehitage talle piire ja teil enam kunagi ei tule mõtet panna oma koera magama.
 

Küsimus: Millest võib olla tingitud, et 7-aastane Eesti hagijas hakkas üleöö minu peale urisema?01.04.2015

Tere
7-aastane Eesti hagijas on üleöö urisema hakanud. Lugu selline, et oleme mehega koos juba pea kaks aastat, aga elame eraldi ja tunnen juba hirmu, kui hakkame varsti koos elama, kuna olen ise titeootel ja järsku on hakanud koer minu peale urisema. Ta oli enne abielus ja elati metsa lähedal, kus käidi iga päev jalutamas kutsikast peale ja nüüd tema eksnaine viis koera sinna jalutama (on ennegi viinud) ja mehele tagasi antud koer on hirmunud ja uriseb minu ja lapse peale, et kas see võib olla kadedus või on see naine koerale midagi teinud. Kahjuks ei oska paremini seletada asja. Lihtsalt üleöö on koer muutunud, tõmbab saba jalge vahele, turi on püsti ja uriseb.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Ma saan pakkuda mitu versiooni.
Olen näinud palju koeri, kes elasid läbi peremeeste lahutuse. See on väga tugev stress nii lastele kui koerale. Nad ei saa aru, miks nende elu muutus halvemaks, miks kunagi rahulik olukord muutus närvilisemaks. Ja sellele stressile nad reageerivad omamoodi. Koerad muutuvad ebakindlamaks. Kõik peremehe mured võtavad nad endasse. Ja kui koeral on kaasasündinud kaitseinstinkt, võib ta hakata omamoodi kaitsma ennast näiteks urisemisega. Läheb mööda umbes 6 kuud, kuni koer harjub ära uute tingimutega. See, et koer nii palju muutus peale viimast jalutamist koos perenaisega, võib olla see, et perenaine ise oli väga tugevas stressis aga kunagi need jalutamised olid väga turvalised. Koer kaotas turvalise tunde ja muutus väga ebakindlaks. Ta ei ole harjunud elama teie ja teie lapse kõrval. Mina soovitan panna kodus puur, kus koer lebab, oma isiklikule turvalisele territooriumile. Jalutage ise rohkem koeraga, mängige, õppige maiusega tegema temaga lihtsaid selgeid kuulekuse ja triki elemente. See aitab kiiremini leida koeraga kontakti. Õpetage oma last õigesti käituma koeraga. Koer siis kiiremini harjub ära uute tingimustega.
Teine versioon on koera tervis. Kui koeral hakkab midagi valutama, nad üritavad vältida füüsilist kontakti kõigega, mis võib juhuslikult puudutada tema valusat kohta ja nad juba enne teatavad „Ära tule mulle lähemale, muidu sa võid kogemata teha mulle haiget“. Sel momendil nad võivad uriseda või isegi rünnata.
Ja veel üks versioon. Võib olla te ise kuidagi valesti käitusite koeraga, kes nii kaotas turvalise tunde. Ja koer kardab jälle valesti käitumist ja ei soovi saada ebameeldivust perenaise poolt. Aga loodan et see ei ole nii.
Leidke kannatust ja teie kooselu muutub paremaks.
 

Küsimus: Kas tegemist võib olla terviseprobleemiga, käitumishäirega või lihtsalt juhtus, et koer pissib öösel oma pessa?11.03.2015

Tere,
1 aasta ja 5 kuune russell on paaril korral öösel oma pesasse pissinud. Koer on paaril päeval nädalas päevasel ajal puuris, pole probleeme esinenud. Öösiti on ta reeglina puuris, aga nüüd umbes kuu aja jooksul on kaks korda juhtunud nii, et pesa hommikul märg. Viimase korra kohta oskan öelda, et ta käis õhtul agility treeningul ja siis veel õhtusel jalutuskäigul jooksis palju ringi. Tuppa tulles jõi üsna palju ja heitis magama. Kas tegemist võib olla terviseprobleemiga, käitumishäirega või lihtsalt juhtus väsimusest nagu väikestel lastelgi vahel juhtub?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Raske öelda. Kui teie koeral ei olnud mingi tugeva stressi võib olla ta jõi väga palju selle pärast et väga palju jooksis või midagi sõi ja pissi häda tuli varem kui tavalist. Aga võib ka olla ja mingi haigus. Kui on haigus siis pissimine kordub igal ööl. Siis tuleb pöörduma arsti juurde. Aga juhtub ka et koer jalutas väga aktiivne oma mängu kaaslasega ja lihtsalt unustas teha oma häda jalutus ajal ja alles öösel tema kannatus lõppes.
 

Küsimus: Mis see põhipõhjus võib olla, et koer haugub vahetpidamata kui meile teine koer külla tuleb?11.03.2015

Tere,
Minul on 6-kuune yorkshire terjer ja mure selles, et kui teine koer külla tuleb (ka york, samast soost ehk emane), siis ta haugub vahetpidamata teise koera peale. Ta isegi pole otseselt kuri ja ei lähe kallale ega miskit aga lihtsalt haugub. Ei saagi täpselt aru, kas ta tahab mängida või on tal hirm või milles asi on ja kuidas sellest lahti saada? Ise kahtlustan, et asi selles, et tegemist võõrnähtusega ja profülaktika mõttes tuleb ikka haukuda ja häiret anda:) Aga tore oleks, kui nad saaksid uue sõbraga koos lõbusalt mängida:)

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Enamus koeraomanikud arvavad et nende koerad on see sama nagu nende lapsed. Ei. Nemad on loomad kogu nende metsik looduse omandusega vähem või rohkem. Looduses metsik loomad ei käi koju külla. Loomad kaitsevad oma pesa ja ei lase isegi lähedale võõrad loomad. Muidugi on kodu koerad, kellel oma pesa valvamine juba muutas palju vähemaks aga enamustel oma pesa ja oma asjade valvamine veel on tugev. Mõned näevad konkurentid ainult koerte vahel aga enamus näevad konkurentid ja inimeste vahel. Nemad saavad harjuma mingi uue kõrvale tulnud elanikuga aga mingi oma reegli jargi. Teie koer vist ei ole külaliste armastaja. On võimalik et teie koer võõrasel territooriumi peal veel saab leida endale sõpra. Aga yorkshire terjerid on individualistid. Vähemalt enamus nendest. Nemad paremini võttavad vastu kutsikad kui täiskasvanud koerad sellepärast et kutsikas ei pretenseeri kõrge positsiooni peale.
 

Küsimus: Mida teha, kui kutsikas küüsi lõigates läheb vihaseks ja endast välja, hakkab haukuma-urisema ja hammustama?18.02.2015

Tere
Mida teha, kui kutsikas küüsi lõigates läheb vihaseks ja endast välja, hakkab haukuma-urisema ja hammustama? Kui ta eemale tõsta, siis lausa tuleb kallale.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Proovige teda õppetama et küünsi lõikamine ei ole hirmus. Alustage sellest et panete midagi väga maitsev kausi sisse. Pange kõrvale kääred. Võtke koera hetkeks sülle ja kohe laske kausi juurde. Nii kordage näiteks 5 korda. Jaredmine päev hoidke juba kääred käes aga lihtsalt tõstke koera ja kohe laske teda kausi juurde jalle mittu korda jarjest. Jaredmine päev kõik on sama aga ainult puudutage käärega koera käppa ja laske kausi juurde. Jalle mittu korda kuna tema lõpetab teha välja et teda puutuvad käärtega. Ja siis kui koer juba sellest ei tee välja lõigake ainult üks küüne ja kohe laske kausi juurde. Jaredmine päev lõigake jaredmine küüne. Ja varsti tee näete et koera reaktsioon väheneb. Siin tuleb leida kannatust. Kui teie koer kunagi sai haiget küünte lõikamisega need trennid võttavad rohkem aega.
 

Küsimus: Mida teha, kui kutsikas tahab õues käies süüa teiste koerte väljaheiteid?18.02.2015

Tere
Mida teha, kui kutsikas tahab õues käies süüa teiste koerte väljaheiteid? Miks ta tahab neid süüa? Ja kui on juba söönud (kaevas lume ja mulla alt välja), siis kuidas see talle mõjub? Kas saab sealt ussid või midagi hirmsamat?

Ette juba tänulik

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere.Kutsikad tihti otsivad midagi erilist mida võib ära süüja. Vanusega enamustel see peab ära minna. Kui see jaab ja vanusega põhjuseks võib olla teie koeral mikroelementide puudus või pankriasi puudus. Mina soovitan pöörduma arsti juurde. Arst võib paremini uurida ja aitama. Aga ussid looduses on väga palju kohta kus leida. Selleks ja tehakse koerale usside vastu kuur iga aasta.
 

Küsimus: Kas tiibeti spanjelile soovitate rihma või trakse?17.02.2015

Tere
Kas tiibeti spanjelile soovitate rihma või trakse? Hetkel on kutsikas veel väike, 3-kuuna, kas praegu oleks parem rihm või traksid? Ja kui suureks saab, siis kumb?
Muidu tundub rihm sobilik ehk, aga muretsen, et kui koer tirima kipub ja kui endal on vajadus teda eemale (kiiresti) tõmmata (ohust vms), siis kas see ehk ei põhjusta traumat/vigastus kõrile/kaelale?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere
Spetsialistid soovitavad kutsikatel kasutada alates 6-7 kuust. Muidu trakside kasutamine võib halvasti mõjuda kutsika anatoomia õige arengule. Traksides koertele mugavam vedama sellepärast neid kasutavad vedu trennis vedukoertel. Arvatakse et traksid targem kasutama väikse tõu koertel kellel on väga õrn kael ja kogemata jarsk mõjutus võib traumeerida koera kaela. Mõnede koera tüüpi traksid kasutavad kaitse trennis sama põhjusell. Jaljetööl on mugavam kasutama traksid. See tähendab et teie kutsikale paremini sobib kaelarihm. Muidugi ärge tõmmake kutsika nii kõvasti et traumeerida tema kaela.
 

Küsimus: Kas koera tuppa vaibale pissimine on võimu näitamine või siiski stress ning solvumine?05.02.2015

Tere!
Mure 3-aastase emase kokkeri tuppa pissimisega. Kolisime aasta tagasi korterist majja, kus koer saab vabalt joosta nii palju kui jaksab, õhtul enne magama minekut veel õues käidud, siiski hommikul köögi põrandale pissitud. Leidsime sellele öisele pissimisele lahenduse puuri näol. Tööle lähme hommikul kell 7 ja tagasi jõudes orienteeruvalt 18.00 vahelduva eduga kogu komplekt köögi põrandale poetatud, aeg on pikk, kas peaksin siiski ka päevaks puuri panema. Pool aastat tagasi võtsime perre emase saksa lambakoera, kellega saavad hästi läbi kuni ühel õhtul pissis saksa lambakoer tuppa vaibale, nüüd ei jäta kokker ükski õhtut mind vaiba märgamisega üllatamata. Saksa lambakoer muidu õues, aeg-ajalt toas mängimas ja külmaga toas. Kui mäng väga ülemeelikuks läheb, siis kokker poeb oma puuri. Kui vaibale pissimine on võimu näitamine siis kuidas sellist rumalat olukorda lahendada või on see siiski stress ning solvumine.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. On palju põhjusi miks emane koer pissib tuppa. Täiskasvanud koerad hakkavad pissima tuppa erinevatel põhjustel.
Kui koeral ei ole täpset graafikut, millal ta sööb ja jalutab, eriti siis kui kunagi oli ja enam mitte. Võib olla kui koer elas korteris, temaga jalutati rihma otsas enam vähem samal ajal ja samades kohtades. Ja koer juba ootas aega millal temaga lähevad välja. Kui te kolisite maja ja hakkasite koera lasta välja, olete te kindel, et tema arvab et ta läheb ainult pissima? Põhjus võib olla see, et koer võib võtta teie aeda nagu kodu osa ja kannatada j KUI kannatamine lõppeb, võib see juhtuda ka maja sees. Kui te hakkate temaga jalle jalutama rihma otsas võõral territooriumil, võib olla see probleem lõpeb.
Veel enam koerad nagu lapsed otsivad rohkem tähelepanu ja tegevust. Nende jaoks võib olla tähtis nii positiivne, kui ka negatiivne tähelepanu. Pissimisega tuppa koer muidugi saab endale rohkem tähelepanu. Iga koer vajab piisavalt tähelepanu mingi tegevuse kaudu.
Ja muidugi kui koju tuleb uus koer või isegi väike laps, koeral võib tulla kadedus ja tema pissimisega tuppa märgistab, et see kõik on tema territoorium. Ja tema tahab et nii ja jääks.
Mina arvan, et teie probleemi põhjustavad kõik need põhjused korraga. Jahikoera tõud eriti nõuavad liikumist ja tegevust. Jalutamine oma territooriumi peal koera ei väsita.