Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas "bossist" väikest saksa spitsi taltsutada?11.04.2016

Tere!
Võtsime endale rohkem kui kuu tagasi saksa väikse spitsi isase kutsika. Nüüd on ta 5-kuune. Teeb seda, mis heaks arvab, tee temaga, mis tahad, pahanda või keela. Oleme üritanud kavalusega, aga tema on ikka boss. Eriti õudne on õues käimine. Kogu see protsess on lausa kurnav. Esiteks ei lase ta rihma kaela panna, hakkab hammustama. Vahest nagu mänguliselt näksib aga vahest võtab lausa kõvasti kinni, nii, et veri väljas. Kui rihm on peal ja oleme valmis minema uksest välja, hakkab ta niimoodi kiskuma, niuksuma ja haukuma. Oleme üritanud teda hoida enda taga, et siis ta ei haugu nii palju. Õue jõuame, on ta nii äksi täis. Pistab suhu kõik, mis ette jääb ja sööb ära. Kui ära üritan võtta, siis tuleb kallale. Eriti õudne on, kui keegi tuleb vastu, olgu see siis auto või inimene, ta hakkab niimoodi haukuma ja teda ära saada on lausa võimatu, jalad on maas kinni ja sikuta palju tahad, kui pahandad või noomid teda, siis ta ei tee väljagi. Ta on nagu nii vihane vastutulija vastu, et silmad lausa põlevad peas ja kui vahele segada, siis on ta sinu vastu ka nii tige, et vaata, et ei hammusta. Tuppa tagasi minnes peab tema alati esimene olema, kuigi sikutan teda enda taha. Toas on ta üldiselt hea poiss, aga kui öösel magad ja naabrid liiguvad koridoris, hakkab tema meil taas haukuma. Alguses ei olnud asi selline, aga meile tundub, et nüüd läheb asi igapäev hullemaks. Me ei tea enam kuidas edasi. Mis teda vaevab ja miks ta on nii agressiivne. Kuidas me saaksime temast rahulikuma kutsika?

Ette tänades

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Klubis "Koerus" on väikse kasvu koerte jaoks kutsikate kool. Väga soovitan pöörduma nende spetsialiistide juurde. Muidu interneti kaudu soovitustega teie saavutate veel rohkem probleemi. Veel parem individuaal trenni käitumise spetsialiistide juurde. Dominaantse tüüpi koerad ei tea et nemad on väiksed. Tema on väga kõrge oma positsioonis ja tema üritab teid kasvatama. Turjast raputamine teeb sitiatsioon veel hullemaks. Ja tema ründab teie käed selleks et takistama karistus. Enne kaelarihma paneku pange kera ees kaus majusega aga ärge laske kausi juurde kuna teie ei pane kaelarihama. Koer väga kiiresti harjub ära sellega et kaelarihma panek lõppeb meeldivusega. Ja väga palju tegevust koeraga võib teha kausi majusega kaudu.
 

Küsimus: Kuidas teha 4-kuusele emasele Brabandi Grifoonle selgeks kuhu oma häda teha?11.04.2016

Tere! Probleem selline, koer on olnud meil juba 2 kuud, kuid selle aja peale pole ta aru saanud kuhu enda häda teha. Oleme proovinud pissilappe, mis koerte jaoks mõeldud ja ajalehti, kuna eelmine omanik ütles, et koer oskab ajalehe peale enda häda teha - aga ei neist polnud kasu, pissilapiga ta ainult mängis. Oleme proovind, et istume koos temaga seal lapi juures seni kuni ta oma häda ära teeb kuid ei, 2,5 tundi istusime paar korda, kuid ei, küllap pidas koer ka meid juba hulludeks. Oleme proovinud, et teeme ajalehe ta pissiga esimesel korral kokku, et hiljem teaks kuhu oma häda teha, kuid ei sinna ta tagasi enam ei läinud. Oleme püüdnud ka maiusega, et kui teeb häda õigesse kohta, et siis premeerime teda maiusega, ka see ei aidanud. Proovisime ka nagu kassiga, et paneme näo sisse ja ütleme kurja häälega, et ei tohi, peale seda hakkas koer kartma inimest, kes nii tegi. Proovisime veel, et turjast kinni võtta ja viia sinna, kuhu tegema peab - ka see ei toonud soovituid tulemusi, peale seda koer lihtsalt enam ei kuula. Eriti hull on see, et ta on hakanud ka voodisse hüppama ja sinna oma häda tegema. Kas oskate öelda mida me veel proovima peaksime? Võib olla peaksime juba temaga väljas käima hakkama, et teeks sinna oma häda, kuid seal ta kardab kõike, oleme natukest aega temaga väljas ka juba käinud.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Kahjuks teie juba tegikte kõike, mis ei tohtinud teha. Teie koer juba oma hädaga stressis ja üritab ennast peida oma hädaga teie voodi sisse. Mina pakkun teile hakkama jalutama koeraga iga kord peale magamist ja peale söömist, kui tema oli passiivne ja muutub aktiivsemalt, kohe minge jalutama. Kui tema kardab olla väljas, võtke kaasa majus ja totage teda väljas majusega. Kui pissib või kakkab väljas, jaredmine kord viige teda samale kohale ja ärge nõuage temal et tema teeb oma häda muidu tema läheb lukku ja lähe lõdvaks. Muidugi oleks palju lihtsam kui kodus oleks puur ja mõni aeg lasta teda välja ainult söömiseks ja jalutamiseks väljas. Veel koerte jaoks on pampersid ja spetsiaalsed püksid mis on ettenähtud emastele jooksuajal. Märjas püksides koertel ei meeldi käja.
 

Küsimus: Kas peaksin muretsema, kui koera ülemisel silmalaul on punni taoline moodustis?09.04.2016

Koeral on ripsmete kohal ühel silmal veider punn või punni taoline asi, tundub, et valus see talle ei ole, kui katsusin ei reageerinud kuidagi ja mädane ka ei paista. Lihtsalt selline veider kõrgem koht. Ma ei tea mis see olla võib ja kas ma peaksin muretsema?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Nahal esinevad "punnid", moodustised, kõrgemad kohad võivad olla mingi vigastuse tagajärg aga sama hästi ka uudismoodustised.
Targem oleks lasta arstil üle vaadata ja vajadusel ka tsütoloogiline proov teha, kuni see on veel väike
 

Küsimus: Mida teha, kui küüliku silm on haige, selle ümbruses karvad lahti ja silmanurk punane?09.04.2016

Mu küülikul (prantsuse päss) on üks silm haige. Silmanurk on rähmane ja punane. Silmanurga ümbert on karvad ka lahti tulnud. Mida teha?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere
Punetus ja suurenenud pisaratevool viitavad põletikule. Karvad võivad lahti tulla sellest, et kuna põletikuga kaasneb reeglina ka valu, ärritus, sügelus siis loom nühib/kraabib seda kohta.
Suure tõenäosusega on tabandunud pisaranääre ja arst saab peale silma täpset ülevaatust määrata sobiva silmasalvi( või tilgad)
 

Küsimus: Milles võib asi olla, et deegul on selja pealt karv maas?04.04.2016

Mul on kaks isast deegut ja ühel on selja pealt karv maas. Käisin arstil, öeldi, et parasiite ei ole ja küll tagasi kasvab. Nüüd kuu-poolteist möödas, aga ei ühtegi karva. Milles võib asi olla?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui parasiite pole leitud ja ka looma nahk on ilus ja puhas ( ei puneta, ei leemeta, pole kärnasid ega koorikuid) tasuks deegut natukene jälgida . Äkki nühib ta ise need karvad ära kuskilt pidevalt läbi pugedes või rattal joostes või on kuidagi see teine isane asjaga seotud
 

Küsimus: Mida saab teha kui kutsikal üks munand on langenud ja teine ei ole?04.04.2016

Kutsikas saab varsti nelja kuuseks. Tahaks temaga näitustel käima hakkata, aga kui tal üks munand ainult on, siis sinna ei saa. Kas oleks võimalik ka see teine munand langema aidata või ei saa sellega midagi ette võtta?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Peitmunandi puhul peaks kõigepealt arsti juures välja selgitama, kas see asub kõhuõõnes või kubemekanalis, on teda võimalik palpeerides tuua munandikotti või mitte. Sellest sõltub, kas on üldse lootust oodata.
Looma suguküpseks saades ongi põhimõtteliselt kaks varianti - kas munand on laskunud munandikotti või kui ta seda teinud ei ole, tuleb ta kirurgilisel teel eemaldada, sest hakkab negatiivselt looma edaspidist elukvaliteeti mõjutama.
Krüptorhismi loetakse pärilikuks veaks ning selle olemasolul näitusehinnet ei saa
 

Küsimus: Mida teha, kui küülikul on tagakäpad katki?30.03.2016

Tere, mida teha kui küülikul on tagakäpad katki? Ühest jookseb lausa verd. olen murest murtud :(

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui käpad on katki, siis tuleb eeskätt kiiresti pöörduda arsti juurde, et alustada vajalikuu ravi. Haavad lähevad kergesti põletikuliseks. Teiseks oleks vaja välja selgitada, kuidas see juhtus ja kus see juhtus, et vajadusel ohtlikku kohta vältida
 

Küsimus: Kuidas vältida emase kassi jooksuaega ilma opita?29.03.2016

Meil on aastane emane täielikult tubane kiisu. Vaktsineerimata ning kastreerimata. Kordagi pole välismaailmaga kokku puutunud. Selles vanuses on kassil juba loomulikult jooksuaeg, lahendasime selle probleemi tablettidega (Promon Vet). Et siis 1 tablett kord nädalas. Oleme 5 nädalat seda kassile andnud, jooksuaega pole, aga nüüd tuleb tal tagumikust koledat valget lima ja suht ohtralt. Lõigata ma kassi ei taha, kas peaks tabletti vahetama? Aga õnneks on kass ergas ja mänguhimuline.
Kuidas oleks lahendus?

Ette tänades!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kas arst on kassi üle vaadanud ja seda eritist lähemalt uurinud?
Kui ei, siis soovitan seda teha, sest haiguslikel protsessidel pole otstarbekas lasta süveneda.
Neid tablette ei soovita kaua anda, sest väga tõenaoliselt tekivad teatavad muutused emakas ja munasarjades, mis võivad päädida mädase emakapõletiku ja/või halvaloomulise piimanäärmekasvajaga. Ja sellisel juhul on lõikus möödapääsmatu ning kordi raskem ja ka kulukam kui steriliseerimine.
 

Küsimus: Mida võib kaasa tuua see, et koeral süda operatsioonil seiskus 7 minutiks?29.03.2016

1a 5k koeral jäi operatsioonil (toimus 18.03) narkoosi all süda seisma 7 minutiks, koera elustati. Mida selline asi võib koera edasist elu silmas pidades kaasa tuua? Peale operatsiooni oli koeral narkoosist väljumine keeruline, olla näinud hallutsinatsioone jne. Oli terve päev (11-19) kliinikus jälgimisel, koju sai õhtul kell 19. Toibumine on aega võtnud siiani, alguses oksendas, ei tahtnud süüa, pissis tuppa. Praeguseks on olukord normaliseerinud ja koer tundub endine, ainsana panen tähele, et koeral pea väriseb. Kaks päeva oli ta kraega, aga ei jäänud muud üle, kui krae (mis oleks pidanud olema peal 2 nädalat) eemaldada, kuna koer selle kraega ei söönud ega soostunud õues jalutama ja oli väga suures stressis (näis, et ta arvab, et teda karistatakse millegi eest - hakkas inimesi pelgama ja ronis peitu, hakkas lonkama jnejne).
Kokkuvõttes mul kaks küsimust: mida arvata sellest peavärinast ja mida võib 7 min südame seiskumine edaspidi kaasa tuua?
Tänan juba ette vastuse eest!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Narkoosis ehk üldanesteesias operatsioon kätkeb endas alati teatavaid riske ja üks suurimaid ongi narkoosirisk. Südame seiskumine mõne anesteesiaravimi toimel on täiesti võimalik, ja tagajärjed sõltuvad narkoosiviisist. Kuna südame seiskumisel peatub ka vereringe siis sellega seoses eeskätt ka kudede varustamine hapnikuga. Kuna sellisel juhul jääb hapnikunälga ka aju, sõltub kõik ajast ja elustamisvõtetest. Inhalatsiooninarkoosi puhul on võimalik koos südamemassažiga looma kunstlikult hingatada ning koheselt ventileerida kopse hapnikuga samal ajal tuues looma kiiresti teadvusele. Et kontrollida teie koera reflekse ja võimalikke tekkinud kahjustusi soovitan pöörduda temaga neuroloogi vastuvõtule. Kindlasti on kõige õigem inimene selgitamaks Teile mis juhtus opi ajal ning milliseid tagajärgi see endaga tuua võib anesteesiat teinud loomaarst ( milliseid ravimeid millises doosis millises kombinatsioonis ja kuidas manustatud)
 

Küsimus: Kas peaksin muretsema, kui isane kastreeritus pooleteist aastane kass sätib ennast ikka mängukiisule selga?23.03.2016

Tere,
Palun nõu - kass on aasta ja viie kuune, isane, kastreeritud (kui oli 6-kuune). Nüüd umbes 2 nädalat tagasi avastasin, et sätib end kenasti oma mängukiisule selga teatud asendisse ja teeb ka vastavaid liigutusi. Kas peaksin millegipärast muret tundma? Tegu ju kastreeritud kassiga. Käib kenasti liivakastis ja on tubane aktiivne kiisu, mänguhimuline. Vahel ka jutukas. Kassil on üks perenaine. Toiduks põhiliselt Specific kuivtoit ja Felixi pakitoit.

Vastus: Ida Metsis, MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Ka kastreeritud kassil võivad kergemad sugutungid tekkida – seda võib näha ka kahe kassiga kodudes, kui kastreeritud isane ikka üritab emasele selga ronida. Muretsemiseks, usun ma, et põhjust ei ole – kui just tegevus teid meeletult ei häiri.