Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas kassi lonkamine võib olla ravimi sümptom?22.11.2016

Tere. Meie kass on 4-aastane. tal on diagnoositud autoimmuunnen aneemi, mille raviks on prednisalooni 1 tbl 2 x päevas. Avastati ka diabeet. Sööb RC diabeetiku krõbunaid. Nüüd hakkas ühte tagakäppa üleval hoidma ja traumat ei ole olnud. Kui katsuda, siis nagu raks käib ja saab jälle mõneks ajaks käpale toetada. Justkui liiges läheks paika. Võib olla see prednisalooni tagajärg või mõni luude häda?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Tegemist võib olla patella luksatsiooni ehk põlvekedra paigaltnihkumisega. Selle põhjusteks võib olla eelsoodumus, luude ja liigeste arenguhäired, ülekaal. Otseselt prednisoloon sellist seisundit põhjustada ei saa, kaudselt aga soodustada liigse kehakaalu teket mis omakorda põhjustab liigeseprobleeme
 

Küsimus: Kas kassisolkmete ravi peaks kordama ja kas kassisolge võib nakatada ka täiskasvanud inimest?18.11.2016

Tere!
Kas Strongholdi kasutamisel kassisolkmete vastu tuleks teha mingi aja möödudes ka kordusravi kui kass oksendab solkmeid ja kas kassisolge võib nakatada ka täiskasvanud inimest?
Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kindlasti soovitan 3 nädala pärast korrata, kui suukaudsete preparaatide kasutamine kõne alla ei tule.
Solkmed on valdavalt liigispetsiifilised, sellest ka nimetus kassisolge, aga on võimelised parasiteerima teatud asjaolude kokkulangemisel ka teiste liikide organismis sealhulgas ka inimesel.
Nakatumisohtlikud on väga nõrgad või väga noored organismid näiteks väikelapsed ja ka kätepesemise veendunud vastased ning pered, kus kass käib ka õues ja on tubli hiirepüüdja.
Põhiliselt tuleks aga inimestel karta toksokaroosi ehk nakatumist kutsikasolkmega
 

Küsimus: Kas see on normaalne, kui 3 nädalat tagasi steriliseeritud kassi kõht on väga paistes nagu pall?18.11.2016

Tere!
Kass steriliseeriti 25. oktoobril (täna 16. november) ning siiani on kassi kõht väga paistes ning meenutab katsudes palli, mille kõrval on veel väike niiöelda "muhuke". Alles hiljuti on kassil tekkinud ka parema käpa taha sarnane muhk, kuid siiski väiksem kui on kõhu all. Kas tegu on normaalse taastumisega või peaks külastama loomaarsti?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kindlasti see normaalne ei ole. Soovitan kohe ja kiiresti opereerinud arstile ette näidata
 

Küsimus: mida teha, kui vana kass kräunub ja ei lase magada, millest see on tingitud?18.11.2016

Tere,
Mul on 20-aasta vanune kassipreili, keda on aastaid tagasi kastreeritud. Viimase aasta jooksul on tekkinud kassil aga imelik käitumine. Nimelt iga liikumise peale hakkab kräunuma ja kohe kõva häälega. Samuti öösel hakkab niisama kräunuma, jääb vait ja mõne aja pärast algab kräunumine uuesti kohe nii kõvasti, et öösel ärkan 10 korda selle peale üles. Kunagi varem ei ole kuulnud kassi nii moodi kräunumas. Olen proovinud ka teise tuppa panna ööseks, kuid ka see ei aita - kräunub täpselt sama palju ja hullult kui siis, kui minuga samas toas on. Millest see tingitud on ning mida teha, sest magamine on tõsiselt häiritud?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

20 aastaselt on kassil kindlasti kõik aistingud jäänud nõrgemaks (nägemine ja kuulmine) ning ta ei kontrolli enam täielikult oma hääle tugevust, samuti võib ta erinevate liikumiste peale ärevusse sattuda, sest ei saa enam täpselt aru kes liigub ja kas see talle ohtlik võib olla.
Kindlasti aga soovitan käia arstlikus kontrollis, et välistada või kinnitada mõnda terviseriket mis ravi või erihoolitsust vajaks
 

Küsimus: Miks isane kass nagu tahaks oksendada, aga siis ikkagi ei oksenda ja lõpuks nagu köhib?18.11.2016

Tere
Kodus 4-aastane kass, viimased paar päeva kass teeb oksendamise häält ja lõpus nagu rohkem köhimine, kuid midagi välja ei tule tal. Ja hoiab rohkem omaette, ei taha segamist. Samuti, kas ainult tundub nii, või oleks nagu magu ka suurem, kõht ripub kuidagi rohkem alla. Kass on isane. Kas võib midagi tõsisemat olla?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui ussikuur ammu tegemata ( rohkem kui 3 kuud) võiks alustada sellest. Samuti võib olla tegemist karvapallide väljaoksendamise katsega. Selle probleemiga aitab loomakliinikust ostetud spetsiaalne pasta, mida tuleks manustada kassile suu kaudu, alguses iga päev, hiljem kord-paar nädalas. Millegi tõsisema puhul( võõrkeha, gastriit, mürgistus vms) tuleks juba kassiga uuringutele minna
 

Küsimus: Kas kollakõrv veekilpkonna hammustus on ohtlik, ega sealt mingit marutaudi ei saa?18.11.2016

Tere!
Ega kollakõrv veekilpkonn või olla marutaudis vms, ühesõnaga kas tema hammustus on ohutu, pärast hammustust vaktsineerima ei pea? Aasta elanud meil, varem erinevates peredes, hammustas ikka vere välja.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Marutaudi kindlasti kilpkonnalt ei saa, küll aga võib hammustushaav põletikuliseks muutuda.
 

Küsimus: Mis võib kassil viga olla, kui raputab kõrvu, sügab/lakub end ja veab tagumikku mööda maad?14.11.2016

Tere!
Oleme kassiga käinud mitmeid kordi arstide juures, kuna kass hakkas kõrvu raputama väga tihti, lisaks lisandus enda pidev lakkumine/sügamine ja tagumiku vedamine mööda maad.
Arst vaatas üle ja mainis, et kassil tugev pärakupaunade põletik. Süstis 2 nädalat kestva antibiootikumi, lisaks veel valu vastu ja miskit veel. 2 nädala pärast läksime tagasi ja siis ei mainitud enam miskit. Selle 2 nädala jooksul ei läinud midagi väga paremaks. Kass ikka raputas kõrvu ja sügab end. Põletikurohtu enam ei antud. Tehti ainevahetust mõjutav süst ja lisaks täielik parasiitidevastane tõrje. Öeldi, et kuu aja pärast peaks parem hakkama.
Nüüd on sellest viimasest käigust ka 2 nädalat möödas ja kass ikka raputab kõrvu, sügab/lakub end ja veab tagumikku. Lisaks on hakanud rohkem jooma kui muidu ja pissil käib ka tihedamini. 1 päev oli ka kõht lahti. Tahab magada jahedas ja pidevalt justkui otsib midagi. Kapi tagant, voodi alt.
Anname uut toitu Specificut, segatuna Royaliga (endine toit). Ca ka 2 nädalat.
Ja ta ka vehib koguaeg sabaga.
Aga süüa tahab hirmsasti. Aint anna, aga kahjuks ei tohi anda.
Kass on 9 a ja kaalub ca üle 6 kg miskit.
Kastreeritud, isane.
Mida teha?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui kass raputas tihti kõrvu, siis kas kõrvad puhastati ja uuriti tema kõrvanõret? Nii parasiitidele kui ka tsütoloogiliselt?
Kuna kass on hakanud rohkem jooma, urineerima ja ka kõik eelnevad sümptomid on alles, oleks paras aeg teha talle analüüsid nii verest kui ka uriinist, kui saab. Vereproovist saab vaadata, kas organismis on veel põletikuprotsess või on see sügelemine kuidagi immuunsüsteemiga seotud, samuti tuleks kontrollida veresuhkrut ja neerude tööd.
 

Küsimus: Kas koerale peab atoopilise dermatiidi korral andma ravimit tõesti regulaarselt elu lõpuni?03.11.2016

Koeral diagnoositi atoopiline dermatiit. Ravina kirjutati välja Medrol tabletid, mida koer peaks võtma elu lõpuni. Sain aru, et need kahjustavad neerupealseid ja tahakain teada, kas võib neid tablette anda ka aegajalt sügeluse vähendamiseks või tõesti on ainuke võimalus igapäevane manustamine. Koer on noor, 2-aastane, ei tahaks tema elu rikkuda mittetöötavate neerudega, aga samas ka kahju kui loom sügeleb. Kas Cyclavance näiteks oleks koerale vähem kahjulik?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

"atoopik" peab tõesti tarvitama ravimeid elu lõpuni.
Õnneks on erinevaid ravimeid ( ka välispidiseid) mida proovida ja ka Medroli puhul hakatakse otsima kõige madalamat mõjuvat doosi.
Väga tähtis on ju ka nii toitumine kui pidamisrežiim, et loom võimalikult vähe erinevate allergeenidega kokku puutuks Abiks on kindlasti ka vastavate ravišampoonidega pesemine.
Tsüklosporiinil tõesti on tunduvalt vähem kõrvaltoimeid aga on võrreldes hormooniga tunduvalt kallim.
 

Küsimus: Mida teha, kui kahtlen, et kassil on veel midagi viga, sest veresuhkru näit ei lähe alla?01.11.2016

Tere!
Minu kassil avastati hiljuti diabeet. Ta on isane, kastreerimata, 12a. Süstin talle Lantust 2x ööpäevas, 3-4 TÜ. Kuid probleem on selles, et veresuhkur ei lähe tal normi, see on sama, mis ilma süstita. Näidud on tal päris kõrged: 25-33 ja üle selle, s.o 5-6 tundi pärast süsti. Mul endal hakkab juba mõistus otsa saama ja tunnen ennast halvemini kui kass. Joob palju ja pissil käib ta nii tihti, et liivakasti oleks vaja tonn liiva. Muidu on ta ka loid, st ei ole enam mänguhimuline ja kui veresuhkur väga laes, siis otsib näljase näoga sööki, kuid see on tal ees. Sööb spets. diabeedi krõbinaid RC. Kui varem kaalus kass 5 kg, siis nüüd kaalub vaevalt 4 kg ja alla selle. Alates Lantuse süstimisega on ta vahel ka oksendanud. Siit küsimus, mida ma peaksin edasi tegema ja mis on Teie arvamus antud loo kohta? Kas on viga minus ja ma ei oska süstida? Süstin naha alla, hoian nõela üle 10 s sees, kuid kui välja võtan, tuleb ikka mõni tilk välja. Aga midagi ju peaks ikka sisse ka ju minema. Või mu kassile ei mõju see insuliin lihtsalt?
Tavaliselt on mu kassil 2x aastas suur märgistamissoov. Sügiseti on see kõige hullem. Kuna ta on toakass, siis juhtub ikka seda toas ka. Sel sügisel ta seda ei tee, kuna jäi haigeks. Kas sellega ei või mingit seost olla?
Mul endal on tunne, et äkki on tal midagi veel viga, mis põhjustab veresuhkru tõusu. Vereanalüüsi järgi olevat maks ja neerud korras. Pankreatiit on küsimärgi all.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Diabeet kassil on tõsine probleem ja veresuhkru normi saamine ja õige insuliinidoosi leidmine võtab nädalaid. Samas võib kõrge veresuhkru põhjustajaks olla ka mõni teine haigus ( pankreatiit, hüperadenokortitsism ja need tuleks kindlasti välistada või kinnitada enne insuliiniravi määramist ning kindlasti kontrollima ka glükoosisisaldust uriinis.
Kui veresuhkrut ei saa insuliinisüstidega kontrolli alla, võib viga olla preparaadis, vales doosis, insuliini säilitamistingimustes, preparaadi ettevalmistamises enne süstimist, süstlanõeltes, süstekohas jpm
Kui Te ei saa kassil veresuhkrut üldse normi, siis peaks kindlasti pöörduma ravi määranud arsti poole ja koos kiiresti uurima milles asi ja vajadusel muutma raviskeemi
 

Küsimus: Kas tõesti on graanulid ja konservid kassile mittesobiv toit?26.10.2016

Tere, sain hiljuti 4 aastase bengali näituse kassi omanikuks. Sellest tulenevast stressist oleme lahti saanud. Tean, et kassi parim toit on toortoit, kuid minu kiisu ei söö midagi toorelt. Jäävad üle graanulid ja konservid. Lugesin üht artiklit, kus vet.arst ütleb, et igasugu graanulid on kassi jaoks rämpstoit ja ka konservid, olenemata kust nad ostetud on, ei ole kassile paslik toit. Mida teha ja kas tõesti pole kvaliteedis suurt vahet, kas toit ostetud loomapoest või supermarketist. Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Tõsine teema. Niiöelda mitte vabalt elavate loomade toit peaks olema võimalikult liigiomane ja samas ka individuaalne, sest ei ole olemas ühtegi kassi, kes sööks absoluutselt kõike, mis talle ette pannakse.
Kassi peetakse võrreldes koeraga "tõeliseks lihasööjaks" sest vajab oma ratsioonis tunduvalt rohkem loomset valku ja spetsiifilisi aminohappeid. Kasside kuivtoit on olnud eeskätt mugav valik, sest toidust on eraldatud niiskus ja tänu sellese toit ei rikne. Kvaliteet oleneb eeskätt tooraine kvaliteedist, kasutatavatest lisaainetest ja tehnoloogiast ja see vahe võib olla tegelikult üüratu. Ei anna loomapood automaatselt ühelegi kuivtoidule kvaliteeditemplit ja ka supermarketisse võib sattuda head kraami. Sageli tehakse see viga, et loomale toitu ostetakse nagu hulludel päevadel - kõige odavamat ja kirevamat pakki. Tegelikult võiks siin nõu pidada oma loomaarstiga, kes oskab arvestada looma sugu, tõugu, elustiili, eelsoodumusi, oma kogemusi ( mis juba mõne teise loomaga juhtunud on) ja soovitada parima variandi.
Toortoiduga on see häda, et ideaalis me peaksime siis oma kiisu õue jahile saatma et ta saaks endale loomuomast toitu hankida. Siit aga probleemid algavad. Inimkond peab juba nii palju kasse, et hetkel murravad nö paar tundi õues käivad kiisud maailmas aastas üle 5 miljardi linnu ( ja sageli lihtsalt murdmise pärast et siis joosta ruttu tuppa krõbuskeid sööma) Soovides pakkuda kassile loomuomast toitu, peaks Teie kass jahile minema Bengaalias.Proovides ise pakkuda kassile, kes, kui te mäletate on "tõeline lihasööja", toorest( s.t. kuumtöötlemata) liha või kala riskeerime tõsise tervisehäirega alates parasiitidest ja lõpetame salmonelloosiga
On väga kvaliteetseid ,korralikke ja loomade individuaalsust ning elustiililisi vajadusi aga ka tervislikku ja ealist seisu rahuldavaid toidusarju. Usaldage oma loomaarsti