Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Millega kaotada valge koera pruunikaks muutunud silmaümbrused?29.09.2015

Tere
Valgel koeral on silmaümbrus pruunikas, silmad vesisevõitu ja sekreet "määrib" pisarajäljed pruuniks. Mida soovitaksite sel puhul? Mida arvata nendest toodetest, kas need aitaksid koera silmaümbrusest pruunid rõngad kaotada:

http://www.kika.ee/et/koerad/h.....-chew.html

ja

https://www.google.ee/search?q=trixie+tr%C3%A4nenstein+entferner&espv=2&biw=1536&bih=764&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMI-9nx-82ZyAIVil0sCh2LlQnz#imgrc=C1IIVPoQy-Uz8M%3A

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kahjuks ei näe ma nende toodete koostist ega oska täpselt lubada, kas nad Teie mure puhul on parimad vahendid. Kui need on ainult silmade ümber olevate karvade puhastamiseks, siis tasub olla ettevaatlik ja vahendit mitte silma lasta ( võib ärritada)
Tasuks käia ka arsti juures ära ja lasta silmad üle vaadata, ning ühtlasi arutada läbi ka söötmis-pidamistingimused.võibolla on probleem hoopis seal . Vesised silmad ja rohke eritis võivad viidata ka mingile allergilisele reaktsioonile.
 

Küsimus: Kas teegu võib olla tiine või on midagi tõsisemat viga, kui alt tuleb verd?28.09.2015

Tere. Mul on mure, et minu 4-kuusel deegul tuli vagiinast verd. Plaadi peal oli pikk vere triip ja alt oli verine. Muidu paistab ta terve. Sööb ja joob ilusti. Laseb kätte võtta, ei anna märku, et oleks valus kusagilt. Ei ole loid. Kaalu on ta ka juurde võtnud 1 kuuga 35g (kaalub 196g). Kui me poest ta ostsime, siis ta oli isasega ühes puuris (oli siis 3-kuune). Silmnähtavalt on paksemaks ka läinud võrreldes teise deeguga, kes on 6-kuune ja kaalub 191g. Teine on ratta peal enamus ajast, et tal polegi võimalik joosta seal eriti. Kas võib olla, et on tiine? Või siis midagi tõsisemat viga?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

3 kuune deegu on juba suguküps ning tiinus pole seega kindlasti välistatud. Tegelikult ei tohiks isaseid-emaseid deegusid loomapoodides ühes puuris hoida, sest sageli pannakse ühe pesakonna pojad kokku, sugudel vahet ei tehta ja tulemuseks on suguluspaaritus ( tagajärjeks arenguhäiretega loomad)
Kuna deegupojad on suhteliselt suured, siis võtab ka emane deegu kuskil 2 nädalat enne oletatavat poegimist silmnähtavalt kaalus juurde ja võib muutuda ka närvilisemaks, sest ei saa enam hästi oma igapävaseid deegu-asju teha
Kuna aga deegudel kestab tiinus umbes kolm kuud, siis on ka variant, et tal on teatud innatsükli faas. seda saab nii välisel vaatlusel kui ka kraadides tuvastada. selleks peaks aga kliinikusse minema
 

Küsimus: Mitu korda päevas peaks koeraga õues käima?19.09.2015

Tere!
Tegemist on 10-kuuse tiibeti spanjeliga ja ta käib meil juba kuu aega õues ainult kaks korda päevas: hommikul vastavalt tõusmisele kas kell 6, 7 või 8, nädalavahetustel isegi 9 või 10 ja õhtul kell 19.
Enne seda käisime teatud perioodil kolm korda päevas. Ja kutsikana muidugi alailma, alguses iga tunni tagant, siis kahe jne.
Olen nüüd netist veidi uurinud ja enamasti väidetakse, et kaks korda on ikka liiga vähe ja koeral on halb ja tegelikult tahaks ta rohkem minna ja tervisele äärmiselt kahjulik jne. Kuidas siis tegelikult sellega on? Mina oma koera vaadates ei näe, et tal halb oleks ja ta isegi ei kiirusta kunagi õue, vaid veel sööb enne rahulikult ja mängib kassiga jne. Tuppa ei tee ta ammu enam.
Minu küsimus ongi see, et kui koerale endale tundub selline kaks korda pissil/kakal käimine sobivat, siis kas oleks põhjust teda hakata ikka veel kolmaski kord õue viima, seda enam, et see ei sobi igapäevaselt meie elukorraldusega ning ei näe koeral poolt ka selleks vajadust.
Palun kommenteerige. Aitäh!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Ühelgi loomal pole tõenäoliselt mitte midagi lisaõueskäigu vastu. Eriti veel siis, kui ta saab teiega koos olla
Kindlasti loom harjub elurutiiniga ( muuhulgas ka oma õueskäikude aegadega) ja võtab sellest, mis talle pakutakse maksimumi.
10-12 tundi pissilkäimiste vahe võib tunduda tõesti pikk, aga kõige parem olukorra indikaator on ikkagi koer ise. Küllap ta teeks ka loigu, kui enam ei kannata. Otseselt tervise seisukohalt kuskil kirjas pole, milline peab olema intervall. Närvisüsteem annab märku, kui põis on täitunud ja esimesel võimalusel see tühjendatakse. Tegelikult tuleb märguanne juba siis, kui põis on alles 25% täitunud nii et kannatamisruumi veidi on.
Te võiksite proovida kolmanda jalutuskäiguga näiteks õhtuti nii hilja kui võimalik ( kas ta teeb kohe häda või pigem nuusib) ja nädalavahetustel
Kirjast ei selgu, kas koer on isane või emane, steriliseeritud/kastreeritud. Jooksuajal näiteks on urineerimiskäitumine hoopis teistsugune.
Pidage nõu oma loomaarstiga ning mure ja vajaduse korral saab kasvõi uriiniproovi uurida
 

Küsimus: Kas saame ise ravida kui koeral tuleb silmast helerohelist eritust?19.09.2015

Tere. Probleem 6-kuuse ameerika staffordshire terjeriga. Avastasime 3 päeva tagasi, et üks silm ajab rähma. Puhastasime kummeliteega õhtuti, tundus, et läks paremaks. Täna hommikul oli asi aga hullem, mõlemad silmad rähmased (heleroheline eritis), lisaks sellele on ka nüüd kõht lahti. Kas peaksime viivitamatult arstile pöörduma või on soovitada mingisuguseid silmatilku enne arstile ruttamist?
Aitäh

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Pöörduge kindlasti. Kummelitee ei ole tegelikult sobilik vedelik silmade puhastamiseks, sest sisaldab nii õietolmu kui ka parkaineid, mis ärritavad silma veelgi.Sobivad spetsiaalsed lahused või ka füsioloogiline lahus mida saate vajadusel loomakliinikust
Kummel sobib pigem kompressi tegemiseks. Lisaks sellele võib tõsise põletiku korral ainult puhastades või loputades levitada selle tekitajaid ka teise silma ja sealt nina-neelu kaudu ka mujale
 

Küsimus: Kas kass võib paraneda insuldist ja kohaneda tervise muutustega?18.09.2015

Meie peagi 8-aastaseks saav kass sai 4 kuud tagasi insuldi. Selle järgselt saab iga päev tableti verevedeldajat, et ennetada veretrombi. Arstide sõnul nägemine enam ei taastu. Kass pole aga endine, ta ei suuda enam tavapärast elu elada. Tualetti ei kasuta, kuigi haistmine on alles, kõik hädad teeb suvalisse kohta. Korralikult ennast ei pese, vahel harva vaid nägu, seega iga kord peale mustamist dušš ja föönitamine. Sööb hästi, kaalus juurde aga ei võta. On vaikseks ja nõrgaks jäänud, vahel veavad tagumised jalad teda alt, pidevalt teeb toas ringe ja kukub ühele küljele. Sööb lamavas asendis, poolviltu, kõht vastu maad.
Kass on meil juba 5 aastat olnud, kas tõesti tuleb meil langetada otsus ja ta "magama panna"?
Paranemislootust ei anta, aga kas on võimalus, et ta kohaneb olukorraga ja elab õnnelikku elu? Pereliikmed arvavad, et kassile on selline elu piin.
Enne diagnoosi panemist nuttis palju, nüüd seda pole, sellest eeldan, et valusid ei ole. Arst andis talle veel vähemalt 5 aastat, aga kas see on elu?
Iga päev vaatan teda ja nutan, mida edasi teha? Ma ei suuda otsustada teise elu üle.

Vastus: Ida Metsis, MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Sinu pere on hetkel väga raskes olukorras. Teha otsust kellegi elu üle ei ole kindlasti kerge, rääkimata olukorras kui see elu on teile niivõrd kallis.

Tänapäeval on vanemaks jääva kassi eest hoolitsemine tehtud üsnagi lihtsaks – internetis müüakse kassi-mähkmeid, loomaarstide abil saab leida parima viisi (ravimite, söögi ja toidulisandite abiga) pere lemmiku elu mugavamaks muutmiseks ja usun väga tugevalt, et ka vanem pime kass võib oma eluga väga rahul olla. Teda ei pruugi häirida see, et ta on aeglasem ja mitte päris selline nagu nooremas eas. Kass ei pea olema maailma parimas vormis selleks, et elust rõõmu tunda. Ma tean, et oma kassi on kurvastav sellises olukorras näha, kuid see ei tähenda kindlalt, et tal halb olla oleks.

Teie olete need, kes selle kassiga igapäevaselt koos on ja tunnete teda kõige paremini. See ei saa olema lihtne, kuid teie peate aru saama, millal ta tõesti enam hästi end ei tunne ja kannatab. Kui loomaarst on teile öelnud, et kass võiks veel vabalt 5 aastat elada, siis ma ei näe põhjust selles kahelda, kuid kindlasti võite ka oma meelekindluseks pöörduda mõne teise doktori poole teiseks arvamuseks ja uurida just seda, et kas too arvab, et kass kuidagi moodi oma praeguses olukorras kannatab.

Soovin teile palju edu – arvan, et olete juba praegu teinud palju õigeid samme oma pere lemmiku jaoks mitte alla andes. Ärge kiirustage oma otsustega, teie kass väärib parimat.
 

Küsimus: Kas kassi peab ebatiinus korral steriliseerima, et ei tuleks kasvajat ja hormoontase stabiliseeruks?16.09.2015

Tere. Meil on 3-aastane emane kass, kes ei indle. Käib vabalt õues, aga maja ümbruses, mitte kaugel. Nüüd on tal kõht nö väljaveninud (pole paks ega ületoidetud) ja rinnanibud kõvad. Üks arst ütles, et ebatiinus ja peab steriliseerima, et ei tuleks kasvajat ja hormoontase stabiliseeruks. Kas ikka peab või mida edasi ette võtta?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Vabalt õues käiv emane kass oleks tark igal juhul steriliseerida.
Suguhormoonide regulatsiooni häired võivad põhjustada nii piimanäärmetega ( mastopaatiast kuni halvaloomuliste kasvajateni) kui ka emaka- ja munasarjadega seotud probleeme ( endomeetriumi düsplaasia, tsüstiline hüperplaasia, püometra) ja siis on lõikus juba tunduvalt raskem nii loomale kui lõikajale ning ka hind tuleb kordades kallim
 

Küsimus: Mis võib viga olla, kui kassipojal on suuümbrus tumedaks muutunud?15.09.2015

Tere. Paar nädalat tagasi leidsime tänavalt ca kahe kuuse kassipoja. Väga aktiivne ja mängib palju. Umbes nädal tagasi hakkas kassi suu ümbruse nahk tumedamaks minema. Hetkel on sealt ka katki, kuid verd ei ole. Samuti on selles piirkonnas vähem karvu. Ka vurrud on väga hõredaks jäänud. Kahjuks elan kohas, kus loomaarsti külastus võimatu.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Tegemist võib olla tõenäoliselt seenhaigusega, aga välistatud ei ole muidugi ka erinevad puudushaigused mis on seotud sellega et ta oli tänavakass. Kas parasiiditõrje on talle tehtud? Äkki on võimalus sokutada ennast kellegagi kaasa mõnda linna ja käia arsti vastuvõtul ära.
 

Küsimus: Mida teha, kui leidsin kassil turja pealt paari cm suuruse karvadeta laigu?15.09.2015

Tere! Minul on siis selline mure, et avastasin täna kassi turja pealt umbes pöidlaotsa suuruse või veidi suurema karvadeta ligu. Nahk seal on verine, kassil on ka paar korda varem nii olnud, aga see laik pole olnud nii suur. Mida peaksin tegema?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Karvadeta laik kassi puhul võib alati viidata seenhaigusele (nn kassihaigus) ja kuna see on ka inimesele nakkav, soovitan kindlasti arsti juures ära käia ning proovid teha. Kui arst seda laiku näeb ja Teiega ka vestelda saab, võib muidugi selguda ka mingi muu probleem aga igal juhul on ravi kõige täpsem.
 

Küsimus: Kas jänestele antakse ka ussirohtu?15.09.2015

Tere, sooviksin teada, kas ka jänestele võib anda ussirohte, et ennetada soolteparasiite?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Profülaktiliselt ja suu kaudu, nagu kassidele-koertele, lemmikloomana peetavatele jänestele ussirohtu ei anta. Pigem toimub see küülikufarmides ja kasvandustes. Koerte ja kasside puhul on regulaarne ussirohu manustamine tähtis ka sellepärast, et õues liikudes, kas siis omapäi või paela otsas, levitavad nad oma väljaheidetega siseparasiitide mune ning seega võivad nakatada nii teisi loomi kui ka väikelapsi.
Jänestel esineb siseparasiitidest nii ümar- kui paelusse kui ka ainurakseid parasiite. Ümarussidel vaheperemehi pole ja nakatuvad jänesed põhiliselt saastunud söödaga. Paelusside puhul aga toimub nakatumine kas kasside, koerte või isegi rebaste vahendusel, kes siis omapäi või koos peremehega on külastanud kohti, kus jänesed söövad või kust nendele rohelist tuuakse.
Kui jänestel tekivad sooleparasiitidele viitavad kliinilised tunnused nagu pulstunud ja läiketa karv, karvakadu, seedehäired, loidus, roojamasside kleepumine päraku piirkonda, perineaalne dermatiit, siis tuleb kindlasti võtta loomaarstiga ühendust, kes ühe võimaliku ravina määrab ka parasiiditõrje preparaadi, mis vastab looma eale ja kehakaalule. Samuti võidakse teilt paluda jänese väljaheidete kogumist viie päeva jooksul. See on vajalik roojaproovi jaoks.
 

Küsimus: Kuidas koera õpetada, et ta ei teeks oma "häda" õues suvalisse kohta?15.09.2015

Tere
Meil on kodus 5-kuune kutsikas ja kasvab suureks koeraks. Koer on isane ja mure on selles, et laseb igale poole aeda oma hädad. M oleme püüdnud õpetada, aga ei ole õppinud midagi. Mida tuleks ette võtta või kuidas looma suunata?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Enne teile vastamist uurisin igaks juhuks, kas on mingeid asjalikumaid soovitusi kui ma ise pakun. Kahjuks midagi lihtsamat ma ei leidnud. Kodus saame pesta põrandad nii, et ei oleks igal pool lõhna kus koer enne pissis ja kakas, aias seda teha on võimatu. Olen lugenud soovitusi märgistada kohad, kuhu koer ei tohiks häda teha, koerale ebameeldiva ainega. Aga see ei tohi olla ohtlik aia muru, lillede, puude... jaoks. Ei julge midagi soovitada. Arvan, et tuleb konsulteerida aednikega. Kui näiteks see variant ei sobi, tuleb käituda nagu kutsikatega. Kui kutsikas on üksinda, tuleb piirata tema territoorium väiksemaks ja lasta välja siis, kui ta üles ärkab, pikalt mängis või peale sööki aga rihma otsas ja seal, kus te tahate, et koer teeks oma häda ja peale seda tuleb kutsikat kiita. Aga ärge sundige kutsikat, et ta teeks midagi rihma otsas, muidu tuleb vastupidine tulemus.
Tavaliselt täiskasvanud koerad, kes ei ole õpetatud tegema oma häda õiges kohas, käituvad nagu loomad looduses. Tugevamad loomad märgistavad territooriumi, kus tema pere või kari elab, jättes endast jälgi - uriin, kaka, kraabivad ümber selle koha maad, viskavad ennast selja peale ja jätavad nii nagu saab rohkem oma karva ja lõhna. Jätavad karva ja lõhna okste peale. Kõik, kes käivad sealt läbi, peavad teadma, et see territoorium on kinni. Sama moodi koerad jätavad oma lõhna ka oma aias. Ja nad jätavad need lõhnad rohkem sinna poole, kus liiguvad võõrad. Vastupidi käituvad ebakindlamad koerad. Nemad ei taha, et võõrad teaksid, kus tema väljaheited on peidetud. Ja nad valivad kohad kuskile maja taha. Omanikule see meeldib. Ja on koerad, kellel ükskõik, mis temast arvavad võõrad ja eriti ei muretse kuhu jätta oma lõhna. Nendel see looduse käitumise mudel juba pikka ajaga kustunud. See ei ole sama, mida teevad kutsikad. Kutsikatel veel ei ole muret territooriumi märgistamisega, kuna ta ei hakka tõstma jalga või emasel ei tule jooksuaeg. Ja kui rohkem te pühendate aega selleks, et õigel ajal ja õiges kohas jalutada oma kutsikaga, siis kiiremini saate puhta aia.