Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Milline jälg jääb maha registrisse kui jäin vahele sõites ilma vastavat kategooriat omamata?04.05.2020

Ilma õiget kategooriat omamata jäin sõidukiga vahele (oman "B", vaja "A"). Tehti väärteo kiirmenetlus. Kas see sündmus on ja jääb ka teistele näha? Kas peale aastat kustutatakse see registrist ja kui palju jääb mõjutama edasist elu? Varasemad karistused puuduvad.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Tegemist on väärteokaristusega ja see kantakse Karistusregistrisse. Seega jah, see on näha. Aasta peale trahvi tasumist kantakse see Karistusregistri arhiivi ja enam see "elu ei mõjuta."
 

Küsimus: Kuidas peaks tavakodanik käituma, kui tundub, et naabri kaamera jälgib ka meid?04.05.2020

Tere!

Meil on naaber, kellel on kaamerad ja ei ole kindlad, et ei vaadata ka meie tegemisi. Rääkida nad sellel teemal ei soovi. Samuti on paigaldatud suured prožektorid, tihti ei näe kuhu sõidad, olnud juba mitu korda nii, et sõidad lihtsalt naabri aeda sisse, kuna valgus pimestab silmi. Valgus on kõik suunatud just teele, mitte oma õue? Kuidas peaks tavakodanik sellisel juhul käituma?

Täname!

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Teele suunatud valguse osas tuleks pöörduda tee omaniku, ehk kohaliku omavalitsuse poole.
Kaamerate paigutamise osas Andmekaitse Inspektsiooni poole.
 

Küsimus: Mis juhtub, kui jään sõitmisega vahele, kuna load tehtud aga pole veel täisealine?04.05.2020

Tere!
Hetkel on olukord, kus ma olen omandanud autojuhi load, kuid need hakkavad kehtima alles 35 päeva pärast kui saan täisealiseks. Juhul kui ma jään praegu lubadeta sõitmisega vahele, kas sellisel juhul saaksin ma täisealiseks saades ikkagi oma juhiload kätte?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere
Eeldan, et jutt käib siis B-kategooriast.
Liiklusseaduse § 103 lg 1 p 7 sätestab, et B-kat juhi vanuse alammäär on 18 aastat. Ehk siis Teile ei ole veel juhtimisõigust antud, selle saab Teile anda alles siis kui saate 18. Seega hetkel kui "jääte vahele" tekitate olukorra kus Teile ei ole võimalik anda veel 1 aasta jooksul, alates määratud karistuse ära kandmise (trahvi tasumise) kuupäevast, juhtimõisõigust. Seega, mõistlik oleks oodata.
 

Küsimus: Mida teha, et vältida minu nõusolekul tehtud alastipildid, kuid neid tahetakse minu loata netti panna?04.05.2020

Tere!
Minu endine kaaslane ähvardab lekitada netti alastifotod minust. Ma olen täiskasvanu ja fotod on ta saanud teha minu nõusolekuga, kuid ma ei luba neid lekitada.
Mida saab teha, et seda vältida? Milline on võimalik karistus siis, kui fotod lekitatakse netti ilma minu nõusolekuta?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Kahjuks on tegemist olukorraga kus seadus Teid läbi karistusõiguse oluliselt ei kaitse. Samuti puudub täna vahend mis keelaks tal nende igasuguse avaldamise.
Sisuliselt oleks siin ainsaks võimaluseks pöörduda kohtusse ja paluda kohtu keelata tal nende fotode avaldamine ning määrata sunniraha kui ta peaks kohtu keeldu rikkuma.
 

Küsimus: Kuidas on määratletud tulede kasutus trahvimäärad/ hinnakiri pimedal ajal ja kust selle kohta infot leiaks?04.05.2020

Tere!
Kuidas on määratletud tulede kasutus trahvimäärad/ hinnakiri pimedal ajal ja kust selle kohta infot leiaks? Eriti huvitab asulasisesel, valgustatud alal täistulede ja parktulede kasutamise kohta.
Mis olukorras te teete hoiatuse ja millal juba trahvi (lähtudes endiselt tulede kasutusest)?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Tulede kasutamise nõuded leitate liiklusseaduse § 40-43
https://www.riigiteataja.ee/akt/122062018010?leiaKehtiv

Vastutus on ette nähtud LS § 242. Mootorsõiduki- või trammijuhi poolt liiklusnõuete muu rikkumine alusel.
Kui tulede vale kasutamine ei ole põhjusatnud liiklusohtu siis kuni 20 trahviühikut, kui on siis kuni 100 ning kuni 6 kuuks juhtimisõiguse äravõtmisega. Kohus võib siin karistusmäära suurendada.

See, kas hoiatus või trahv sõltub väga paljudest asjaoludest. Eeskätt sellest, kas hoiatus on piisav, mõjutamaks juhti edasisele õiguskuulekale käitumisele.
 

Küsimus: Kas ma oma ettevõttest isikliku sõiduauto kompensatsiooni võin saada perioodil, mil taotlen töötuskindlustushüvitist?06.04.2020

Tere,
Töötan töölepinguga ettevõttes A, kus mind järgmisel kuul koondatakse. Olen ettevõttes B omanik ja juhatuse liige. Ettevõttest juhatuse liikme tasu ei saa, kuid olen saanud isikliku sõiduauto kompensatsiooni aasta alguses.
Kas ma oma ettevõttest isikliku sõiduauto kompensatsiooni makseid võin saada sel perioodil, mil taotlen töötuskindlustushüvitist?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Äriühingu juhatuse liiget saab töötuna arvele võtta, kui ta vastab töötuskindlustushüvitise maksmise tingimustele:
- tal on töötuskindlustusstaaži vähemalt 12 kuud töötuna arvelevõtmisele eelnenud 36 kuu jooksul;
- viimane töösuhe enne töötuna arvelevõtmist on lõpetatud töötuskindlustushüvitisele õigust andval alusel (nt koondamine);
- juhatuse liikmena ei saa tasu äriühingu juhtimise eest.

Juhatuse liige saab töötuna arvel olla kui ta ise ettevõttes ei tööta, vaid täidab vaid juhatuse liikme rolli (ettevõtte juhtimine, majandusaruande esitamine, töö koordineerimine), kuid mitte ise töö tegemine.
Sõiduauto hüvitist makstakse teenistus-, töö- või ametiülesannete täitmise korral. Seega, kui ettevõtte juht asub töötuna arveloleku perioodil täitma tööülesandeid, ei saa ta enam töötuna arvel olla.
 

Küsimus: Kas peale koondamist on õigus saada töötuskindlustushüvitist, kui saan ka osalise töövõime toetust?26.03.2020

Tere!
Olen samas asutuses töötanud üle 5 aasta. Samuti on mulle määratud osaline töövõime ja sellega kaasnev toetus.
Kui koondatakse, siis kas mul on õigus lisaks koondamistasule saada edaspidi ka Töötukassa töötuskindlustushüvitist?

Aitäh vastuse eest!

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Jah, osalise töövõimega inimesele, kes on töötuna arvele võetud ja kellele on määratud töötuskindlustushüvitis, makstakse mõlemat.

Kui töötu ei vasta töötuskindlustushüvitise tingimustele, siis töötutoetust ja töövõimetoetust korraga ei maksta (töövõimetoetus on suurem, seega makstakse seda).
 

Küsimus: Kas on õigus töötasu hüvitisele, kellele makstakse töötasu töölepingu alusel, kuid on samuti ettevõtte ainus juhatuse liige ja ainuomanik?26.03.2020

Tere!

Kas on õigus töötasu hüvitisele isikul, kellele makstakse töötasu töölepingu alusel, kuid ta on samuti sama ettevõtte ainus juhatuse liige ja ka ainuomanik?

Aitäh!

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Töötasu hüvitist makstakse ainult töölepingu alusel töötajatele, kelle töökoormust või töötasu on vastavalt töölepingu seaduse § 35 või § 37 alusel vähendatud.
Kui töötaja ja tööandja mõlemad vastavad hüvitise maksmise tingimustele, siis töötajale makstakse töötasu hüvitist.
KKK: https://www.tootukassa.ee/content/toetused-ja-huvitised/korduma-kippuvad-kusimused
 

Küsimus: Kas ettevõtte omanik saab töötuskindlustushüvitist?18.03.2020

Töötan firmas A juba 2,5 aastat töölepingu alusel.
Oman ise firmat B - olen ainuosanik ja ainus juhatuse liige. Firmast B ma ei saa ühtegi tasu - ei palka, juhatuse liikme tasusid ega dividende. Viiruse levikuga tekkinud majandusliku olukorra tõttu koondatakse mind firmast A.
Saan aru, et võin ennast küll töötuna arvele võtta, aga kas mul on õigus saada ka töötuskindlustushüvitist?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Äriühingu juhatuse liiget (äriregistri andmete alusel) saab töötuna arvele võtta, kui ta vastab töötuskindlustushüvitise maksmise tingimustele:
- tal on töötuskindlustusstaaži vähemalt 12 kuud töötuna arvelevõtmisele eelnenud 36 kuu jooksul;
- viimane töösuhe (töötamise registri alusel) enne töötuna arvelevõtmist on lõpetatud töötuskindlustushüvitisele õigust andval alusel
(nt koondamine, katseaja või tähtajalise lepingu lõppemine jms);
- juhatuse liikmena ei saa tasu äriühingu juhtimise eest.

Jah, kui vastate tingimustele, siis makstakse tööotsingute toetamiseks töötuskindlustushüvitist.
 

Küsimus: Kas minu töötuna arvelolek lõpetatakse kui asutan osaühingu?05.03.2020

Tere

Olen töötukassas arvel, kuid oleks võibolla soov asutada oü ja olla seal ainus juhatuse liige - tasu sealt esialgu ei saa.
Kas minu töötuna arvelolek lõpetatakse kui asutan osaühingu?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Lugupeetud küsimuse esitaja

Kui Teile ei ole käesoleval töötuna arveloleku perioodil määratud töötuskindlustushüvitist, siis äriühingu juhatuse liikmeks saamine lõpetab töötuna arveloleku.

Kui olete töötuna arvel ja Teile makstakse töötuskindlustushüvitist, siis äriühingu juhatuse liikmeks saamine ei lõpeta töötuna arvelolekut. Vaatamata sellele, et juhatuse liige võib olla töötuna arvel ja aktiivselt tegeleda töötukassa tuge kasutades uue töö otsimisega, lõpetatakse töötuna arvelolek, kui juhatuse liige hakkab ettevõttes tööd tegema ja siinkohal pole oluline, kas ta isiklikult saab töö eest tasu või mitte.

Juhatuse liikme roll on ettevõtte juhtimine, majandusaruande esitamine, töö koordineerimine. Nende ülesannete täitmise korral töötuna arvelolekut ei lõpetata. Nt, kui juhatuse liige otsib oma firmasse personali, siis see on asjaajamine, ehk töö korraldamine.
Kui aga juhatuse liige teeb tööd, nt viib läbi koolitusi (koolitusettevõte), hooldab aeda, osutab raamatupidamise- või koristamisteenust, küpsetab pagaritooteid jms,
siis see ei ole enam ettevõtte juhtimine, vaid töötamine suulise lepingu alusel oma ettevõttes.
Sellisel juhul palume teavitada kohe oma nõustajat töötukassas, et õigeaegselt lõpetada töötuna arvelolek.