Kassid

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kassid teevad häda tuppa, mida saaksin olukorra muutmiseks veel proovida?28.12.2011

Tere,
Mul on kaks kassi - mõlemad on leidkassid, võetud paarikuusena. Üks kass on isane, teine emane, mõlemad steriliseeritud, ainult tubased. Saavad omavahel hästi läbi. Paar aastat ei olnud mingeid probleeme neil ühte kaetud wc-sse häda tegemisega, kuid paaril viimasel aastal tuleb ikka ja jälle tagasi tuppa häda tegemise komme. Olen..
* proovinud lisaliivakasti;
* võtnud kasutusele kaks katmata liivakasti (mille järgselt kaetud liivakasti enam ei kasutatud);
* proovinud erinevaid liivasid (selgus, et puugraanulid ei sobinud);
* vahetanud ülitihti liiva;
* katsetanud erinevat liiva paksust (tundub, et neile sobib pigem õhem kiht);
* vahetanud liivakasti asukohtasid;
* pannud toitu sinna, kuhu nad kippusid pissima;
* pritsinud seda kohta küll meeldiva, küll ebameeldiva lõhnaga;
* arsti juures välistanud põieprobleemid;
* vahetanud põrandakatet "pissimise" kohas (esialgu oli vaip - laminaat - linoleum - keraamilised plaadid).

Loomulikult alati hoolikalt pesnud - iga kord seebiga + uriini lahustava spreiga. Ajutiselt on need ka aidanud, kuid alati on probleem tagasi tulnud.

Nad kasutavad nii liivakasti kui ka teevad mujale. Tundub, et nad teevad seda alati, kui ma kas magan või ei ole kodus, nii et ma isegi ei tea, kas teevad mõlemad või ainult üks, kuna peale ei ole sattunud. Kööki/välisukse juurde teevad nad suurt häda ja minu magamistoa ukse taha (magamistuppa nad ei pääse) pissi.

Kas on midagi, mida ma saaksin veel proovida?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tervist!
Tundub, et olete end enamike nippidega juba kurssi viinud ja ka ära proovinud. Ega mulgi enam palju lisada pole. Lohutuseks võin öelda vaid seda, et kassiomanikke, kelle kassid järjekindlalt valesse kohta häda teevad, tean mitmeid. Nad on sellega vist lihtsalt leppinud.

Samas selline käitumine viitab justkui siiski mingit laadi stressile. See, et teie arvates on kassidel elu kui lill, ei ole tingimata kassi meelest nii. Kassi mõttemaailma me päriselt ju ei tea. Kunagi ütles mulle üks tuttav loomaarst, et kassi võib vabalt stressata ka see, et inimene ka kodus elab. Kass ehk eelistaks elada üksi ja talle ei meeldi, et inimene ka seal liigub. Kass ei suuda aru saada, et inimene on talle vajalik. Teie puhul on ilmselt vastupidi. Kassid avaldavad meelsust, kui teid pole. See on üsna keeruline, kuna hetkel te ei tea isegi seda, kumb neist rahulolematust üles näitab.

Ehk oleks võimalik prognoosida, millal see juhtuda võiks ja katsuda seda filmida? Kui olete süüdlase välja selgitanud, siis teate, kellega tegeleda. Et teha kindlaks, kas tegu on stressiga, võiksite mõnda aega toita kasse Royal Canini Calm toiduga. Selle söögiga peaks tekkima stressis loomal tugev pingelangus ja vääriti käitumine peaks lõppema. Seda sööki saab loomakliinikutest. Hinnaklassilt on ta üsna kallis, kuid annab häid tulemusi.

Viimase võimalusena võite proovida ka oma kassidega rääkida ja siiralt paluda, et nad nii ei teeks. Mõned arvavad, et see toimib...
 

Küsimus: Kas kroonilist nohu ja villikesi võib seostada kassiga?19.12.2011

Tere!
Mul on krooniline nohu, mis kõige rohkem annab tunda hommikupoolikuti peale ärkamist. Peanahale tekivad üksikud punetavad nagu vesivillikesed, mis ka mõne päeva möödudes kaovad. Kas neid saab kuidagi seostada oma lemmiklooma - kassiga?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!
Soovitan küsida perearstilt saatekiri allergoloogi juurde ja teha põhjalikud allergiatestid.
Mõelge hoolega, millal see kõik algas. Kas võib olla, et nohu tuli koos kassiga? Kas tunnete end väljaspool kodu paremini (kui kasse pole läheduses)? Kas olete kunagi, olemata kassiomanik, tundnud külas käies (peres kus on kass) sarnaseid sümtomeid?
Need oleksid küsimused, millele võiks mõelda juba enne arsti poole pöördumist.
 

Küsimus: Kuidas kodustada arglikku kassi?13.12.2011

Tere!
Võtsin endale Kasside Turvakodust kassi, kes on nüüd meie juures elanud nädal aega. Enne seda oli ta umbes nädala Kasside Turvakodu liikme juures ja kaks nädalat nö vahehoiukodus kuni vaktsiin mõjuma hakkas. Tegu on praeguseks 4-kuuse isase kassiga, kellel on varasemalt kas puudunud igasugune kokkupuude inimestega või on teda halvasti koheldud. Arutasin tema kodustamise teemat ka Turvakodu kontaktisikuga ja ta soovitas mul Teie poole pöörduda.

Peale esimest nädalat meie juures kassil mingeid erilisi stressi ilminguid ei ole: sööb korralikult, kasutab liivakasti nagu kord ja kohus ning mängib väga hoogsalt (hetkel küll rohkem öösiti). Probleem aga selles, et ta lihtsalt meeletult kardab inimesi. Ta ei ole kuri ega otseselt metsik, sest oleme pidanud siin paar korda teda kinni püüdma (arsti juures käigud jms) ja ta susiseb ainult korra kurjalt ning ei kraabi ega hammusta ka. Aga näha on, et kass kardab meeletult. Algselt ta üritas kontakti meiega vältida ja tegutses siis, kui meid ruumis ei olnud või magasime. Muidu peitis ennast usinasti.

Lugesin mõningaid käsiraamatuid ja olen nüüd üritanud jälgida järgnevat strateegiat:
1. Mitte liiga kassile peale käia vältimaks tema hirmutamist, st katsuma ma teda vägisi ei tiku ja järgi ka ei jookse.
2. Jätame magamistoa ukse öösiti lahti, et ta saaks meiega öösiti tutvuda kui ta ennast kindlalt tunneb (seda ta on teinud ka).
3. Õhtuti istun tema lähedal ja üritan teda mänguasjadega meelitada turvaliselt kauguselt. Samal ajal räägin temaga rahulikul häälel ja enamasti leban kas põrandal vms, sest temale meeldib raamaturiiulis istuda. Seega ei tundu ma madalalt nii hirmutav kui kõrgelt.
4. Olen näpu peale pasteeti pannud ja seda talle nuusutada andnud.

Tänaseks oleme jõudnud sellesse staadiumisse, et istun temast 20 cm kaugusel. Tema on raamturiiulis ja meie vahel on veel virn raamatuid. Me mängime distantsi pealt: toki otsas sulgedega ja mänguhiiretega (mina lükkan talle hiire, tema veeretab selle mingi hetk jälle minu suunas ja nii käib edasi-tagasi). Lisaks olen paar korda tema lähedusse oma käe või sõrme pannud ja siis ta on oma käpaga mind katsunud tasakesi. Kui ma siin niimoodi temaga tegelen ja natuke suletokiga paitan, siis ta nurrub mul kõva häälega ja hea meelega lööb mängimisel kaasa. Peidust välja ta veel tulla ei taha ja otseselt pai küsima ka ei tule. Hoiab siiski veel rohkem turvalist distantsi.

Ja nüüd peale pikka sissejuhatust küsimus: kas minu praegune lähenemine on õige olnud ja mida ma veel lisaks saaksin teha?

Suur aitäh vastuse eest ette!

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tervist!
Algatuseks pean õnnitlema uue pereliikme puhul ja tunnustama, et olete endale sellise väljakutse valinud. Kindlasti on see üks minu lemmikteemasid. Olen korduvalt nautinud seda, kuidas kannatlikkusega saab vormida endale suurepärase ja usaldava looma. Asjaga tegeledes ja igapäevaseid edusamme märgates kasvab omaniku ja looma vaheline suhe kindlasti palju tugevamaks, kui võrrelda sellega, et võtate endale varjupaigast juba nii-öelda valmis sõber nurru ja sülekassi.

Saan kindlasti öelda seda, et teie lähenemine on õige. Lisada on veel nõuanne, et kassi peaks siiski üritama kasvõi vastu tema tahtmist katsuda, sülle võtta ja silitada. Nii tekib usaldus. Kui ta juba vaikselt lubab end katsuda, siis proovige tasakesi hakata ka kõhtu katsuma. See on kassi jaoks väga isiklik piirkond, kuhu vabalt lastakse vaid väga usaldusväärseid tegelasi.

Igal-juhul kiitus teile kannatlikkuse eest!
Vastan hea meelega kõikidele küsimustele ka edaspidi. Kasside Turvakodust saab vajadusel minu e-posti aadressi ja telefoninumbri. Mul oleks väga hea meel saada ka tagasisidet, kas minu nõuanded on vilja kandnud.

Arvestades fakti, et kass on teil olnud vaid nädala, kuid laseb endale juba nii lähedale, siis võiks öelda, et see on paras ime. Kartlikud ja metsikumat sorti kiisud võivad kuid liikuda vaid öösiti ja elada "vanni all" peidus. Seega ma arvan, et teie kass on vägagi potentsiaalikas väike elukas.

Teie jutust järeldan, et otseselt stressi tal ei ole. Küsimus on puhtalt usalduses ja ka harjumuses (pigem vist isegi viimases). Kui ta ei tea, kui hea on pai, siis ei oska ta seda ka ju tahta. Te peate leidma siiski viisi temaga füüsiliselt kontakti luua. Seda ka siis, kui ta kardab või tundub, et talle ei meeldi.

Kasside Turvakodus käib asi nii, et süüa saab taltsutamist vajav kass vaid otse inimeselt. Kuna söök pole kogu aeg ees, siis on kass ilmselt näljane ja tahab kohe sööma asuda. Sel ajal on ta tavaliselt nõus ka puudutustega. Või kui kohe ei ole, siis mingi hetk harjub ja ei lase end sellest enam häirida. Selline käitumine aitab kassil aru saada, et olete sõber ja teiega seostub ainult hea - kaob nälg ja paigi hakkab täitsa mõnus tunduma.

Võib veel kasutada meetodit, kus võtate kassi sülle, rätiku sees, nii et vaid pea paistab välja. Seejärel silitate ja sügate vaikselt ning juurde räägite ilusal häälel. Kui tunnete, et kass lõdvestub või hakkab isegi nurruma, siis pistate ninapidi juba varasemalt valmis pandud (ja oodatud) toidukaussi. Ka see aitab tal aru saada, et pai on täitsa hea asi ja süles olemist pole vaja karta.
 

Küsimus: Kassi käpp on paistes, kuidas seda ravida?09.12.2011

Tere!
Kass oli paar päeva kadunud ning koju tulles oli tal tagumine käpp paistes ja väike haav käpa all, kus oli näha paar puu pindu. Pinnud olid haavale verega kinni kuivanud ning kass ei lasknud oma käppa ka eriti uurida. Paistetus on nüüd olnud juba 2 päeva ja jalga maha ei pane ta üldse. Hüppab 3 jala peal ringi. Sööb minimaalselt ja liivakastil ei käi nii nagu tavaliselt. Ravitseda eriti ei lase, peroksiidi lahusega puhastasin haava natuke. Kas tegu võib olla luumurruga ning kas on ilmtingimata vajalik loomaarsti juurde pöördumine? Kuna loomaarsti külastamine on üsna kulukas, siis hetkel finantsiliselt väga võimalust ei ole. Mida teha koduste vahenditega? Või kas on Tartus kvaliteetset ja soodsa hinnaklassiga veterinaari?
Aitäh!

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!
Ilmselt on veterinaari külastus siiski vajalik. Seni kuni pole võimalik minna, on haava puhastamine ainuõige tegevus. Jälgima peaks ka seda, et kass ise haava ei lakuks. Nii ei saa see paraneda ja läheb aina rohkem põletikku. Teie jutust võib järeldada, et pole ka välistaud, et käppa on sattunud mõni võõrkeha. Mõistlik on valida kliinik, kus oleks võimalik teha ka röntgenpilt.

Kindlat kliinikut ma teile soovitada ei oska, kuna ma pole Tartu loomakliinikutega kursis. Siinses portaalis vastab küsimustele ka veterinaar ühest Tartu loomakliinikust. Ehk uurida temalt, kus saaks teha vajaliku uuringu ja kus oleks kvaliteedi ja hinna suhe paigas.
 

Küsimus: Miks liivakastis käiv kass hakkas diivanile pissima?09.12.2011

Tere,
Meil on varjupaigast võetud emane kass, kes on steriliseeritud ning õpetatud oma vajadustega liivakastis käima. Nüüd on kass hakanud diivanil pissima ja seda korduvalt. Mida saab ette võtta ning kas see on mööduv nähtus? Kass on tubane, linnas.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tervist!
Tasub mõelda, kas on midagi, mis võiks põhjustada kassile stressi.
Selleks võivad olla erinevad muutused peres ja rutiinis. Näiteks nagu uus pereliige, uus mööbel, mõne vana pereliikme tihe kodust eemal viibimine või mis iganes meile normaalne asi. Sellisel juhul tuleb tegeleda kassi stressi ravimisega. Valikus on erinevaid kassidele mõeldud tooted-toidulisandid, söögid ja ka päris antidepressandid.

Siiski enne kui hakata kassil stressi ravima, võiks lasta kass veterinaaril üle vaadata ja välistada põieprobleemid. Erinevad sedalaadi probleemid on steriliseeritud loomadel üsna tavalised. Selliste probleemide ohvriks langevad eelkõige tavalist supermarketi kassitoitu söövad kassid. Samas pole haruldased ka juhused, kus põiemured tabavad kvaliteettoitu söövaid kasse.

Väike abinõu võiks olla ka see, kui muretsete teise liivakasti, mille saate tõsta kodust eemal olles diivanile. Kohale kus kass pissib.
 

Küsimus: Kas kass kardab või ta on haige?14.11.2011

Kassi omanik oli 5 päeva kodust ära ja kui ta tagasi tuli, hakkas kass väga imelikult käituma. Ta nurrub koguaeg ja häälitseb. Tavaliselt ta ei lasknud ennast eriti sülle võtta, kuid nüüd ronib ise kogu aeg sülle. Ta ei taha samuti mängida enam ja tahab kogu aeg magada. Ta häälitseb ka nii, nagu tal oleks mingi mure vms. Oleme kassi ka varem kauemaks üksi koju jätnud, kuid miks ta nüüd nii imelikult käituma hakkas?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!
Arvan, et teie kassil on mõni tervisemure. Kassid nurruvad tihti ka siis, kui neil on valus. Kehvale enesetundele viitab ka pidev magamine. Soovitan pöörduda veterinaari poole, ehk tahab seda öelda teile ka teie kass, kui ta sülle trügib :)
 

Küsimus: Kass närib juhtmeid, mida teha?12.11.2011

Tere,
Meie mure seisneb selles, et kass närib juhtmeid. Õnneks ei ole ta veel voolujuhtmeid puutunud, kuid on korduvalt läbi närinud kõlarijuhtmeid. Kas võib olla, et kassil on mingi aine puudus või sügelevad hoopis hambad? Mida peaksime sellisel puhul ette võtma? Juhtmed on ära peidetud, ei ole laokil, kuid kass on need sellegipoolest kätte saanud. Mänguasju on tal piisavalt. Äkki teeb ta seda lihtsalt igavusest, sest päeval on ta üksi kodus?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tervist!
Nii mõnelgi kassil on selline halb komme. Eriti meeldivad peenemad juhtmed, nagu telefonilaadijad ja ilmselt ka kõlarite juhtmed. Soovitaksin teha juhtmed kokku näiteks sidruniga või spetsiaalse kassipeletajaga. Tegevust tuleks korrata paar korda nädalas!
 

Küsimus: Isane kass sirtsutab diivanile, mida ette võtta?26.10.2011

Tere,
Meie isasel kassil on tekkinud probleem. Oleme viimasel ajal märganud, et tal tuleb iseenesest tilk (pissi) kas diivani peale või kuhugi mujale. Seda on esinenud viimasel ajal üsna tihti. Kass ei ole kastreeritud ning käib üsna palju ka õues. Millest võib see tingitud olla? Nurka pissimisega ei ole probleemi olnud - liivakastis käib kass ilusti. Kas on põhjust muretseda?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!
Ma usun, et teil tasub muret tunda küll ja võiksite võtta ette käigu loomakliinikusse. Kass tihti ei näita valu välja ja põieprobleemide puhul pole ka reegel, et loom hakkab valedesse kohtadesse pissima. Ka fakt, et ta pole kastreeritud, ei anna alust välistada põieprobleeme.
Soovitan valida kliinik, kus on võimalik teha ka ultraheliuuring, näiteks Valdeku Loomakliinik (http://www.loomakliinik.ee). Kindalsti tasub mõelda ka sellele, mida teie kass sööb. Tavalised supermarketi kassitoidud on enamasti kasside põieprobleemide põhjus.
 

Küsimus: Kass ajab aastaringselt karva26.10.2011

Tere,
Meil on tavaline lühikarvaline kass, kes ajab aastaringselt karva. Oleme ostnud spetsiaalseid vitamiine ja sööke loomapoest, aga kahjuks ei ole nendest abi olnud - karv on endiselt hullusti lahti.
Kas see võib olla tingitud mingist haigusest, kas peaksime kassiga pöörduma loomakliinikusse? Ette tänades.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!
Kui see probleem teid väga häirib, siis minge arstile ja küsige, mis tema teile soovitab. Ehk oskab just veterinaar teile soovitada mõnda tõhusamat toodet.
Mina soovitaksin teil osta korralik kamm. 100% hea tulemuse annab furminaator tüüpi kamm: http://www.koerapood.ee/product.php?id_product=1213.
Järgi tehtud variante, mis on ka oluliselt odavamad, on saadaval erinevates loomakliinikutes ja poodides. Valdeku Loomakliinikus (http://www.loomakliinik.ee) on näiteks selline kamm hinnaga 14,14 eurot. Võin garanteerida, et selle asja hinna ja kvaliteeti suhe on tugevalt paigas. Kasutades mitu korda nädalas, peaks kodu olema oluliselt karvavabam.
 

Küsimus: Kuidas toimida, kui kassil on köha?23.10.2011

Tere!
Minu kass oli suvel maal, paar päeva tagasi tõime ta linnakorterisse. Täna hommikul köhis pikalt - arvan, et see võib olla külmetus või siis ka nakkus, kuna maakassid (neid on kaks) samuti köhivad aeg-ajalt. Minu kass on peenema kondiga, sinisilmne ja õrnakene, heleda pika siidja karvkattega, 6 aastat vana.
Kas peaksime teda ravima või on see mööduv?
Sööb hästi ja muidu on rõõmus. Aitäh!

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!
Maal elavatel kassidel on tihti ussid, kuna nad püüavad hiiri ja neil on võimalus oma nina igale poole pista. Usse võib saada ka kirpudelt, kelledel on oma toiduahel kasside siseparasiitidega.

Seega tehke esmalt kindlaks, et kassil pole kirpe ja siis andke ussirohtu. Ussirohtu antakse vastavalt kaalule (soovitavalt mitte aladoosis, vaid pigem pisut rohkem) ja umbes 3 korda 10 päevaste vahedega. Köhib teie kass ilmselt sellepärast, et ussi elutsükkel käib läbi kopsude. See tekitabki sellist kuiva spetsiifilist köha. Peale köhatamist kass tavaliselt neelatab.