Kahjurite tõrje

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Lutikad korterelamus07.06.2011

Kas on võimalik vabaneda lutikatest vaid ühes korteris, kui oletatavalt on nad pärit teisest korterist? Oleme teinud tõrjet kaks korda (Rentokil) ja ära visanud vanad voodid, kuid lutikatest pole vabanenud. Arvame, et nad on pärit meie peal olevast korterist. Tegemist on puitmajaga. Kas aitaks põhjalik remont - vanad tapeedid maha kiskuda ja kõik muu selline, kuhu nad peitu saaksid pugeda, maha kiskuda?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kui probleem on oletatavalt pärit teisest korterist, siis kahjuks ei aita põhjalik remont ning tõrje ainult teie korteris.
Tõrjet peab kindlasti tegema ka probleemses korteris.
 

Küsimus: Kuidas lutikatest lahti saada?27.05.2011

Kuidas lutikatest - neist närilistest ja vereimejatest vabaneda? Oleme kasutanud Raid-i ja Dihlofossi. Peale mürgi toimeaega oleme kuuma auruga (voodid, seinad ja kõik mis kannatab aurutamist) korteri puhastanud. Ka laed-seinad üle värvinud. Miski ei aita - mõne päeva pärast jälle öösel voodis maiustamas.
Mida teha?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Et voodilutikas toitub inimese verest, siis pesitsevad nad magamiskohtade läheduses: voodite karkassi pragudes, madratsite õmbluste vahel, tapeedi äärte ja piltide all. Sinna lähevad nad päevaks peitu ning sealt tulevad nad öösel magava inimese verd imema.

Lutikatest vabanemiseks tuleb kõik eelnevalt nimetatud kohad üle töödelda insektitsiidide lahusega, tõrjet peab kordama vähemalt 2 kuni 3 korda, orienteeruvalt 7-10 päevaste vahedega.

Kui lutikate populatsioon on suur, siis on soovitav enne tõrjet ära visata madrats, millel te magate, kuna ei ole võimalik mürgiga läbi immutada kogu madratsit.

Lisainfot ja soovi korral tõrje maksumust võite küsida tel. 650 1860
 

Küsimus: Kuidas tigudest lahti saada?27.04.2011

Tere,
Terve ümbruskond ja meie õu on täis kiritigusid. Olen proovinud kõiki vahendeid ja istutanud lilli, mida nad ei söö, aga miski ei aita. Ka need lilled on ära söödud. Ei oska enam midagi teha, kuid tahaks väga neist ebameeldivatest külalistest lahti saada.
Meile on soovitatud neid tigusid korjata ning teha nende purustatud kodadest leotis, millega seejärel kasta peenraääred üle. See aitab, kuid väheseks ajaks.
Meie kandis on teod paljunenud juba katastroofilise kiirusega ning neid on tohutult. Kuidas nendest küll vabaneda?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kiritigu (Arianta arbustorum) elab niisketes, lopsaka taimestikuga aladel: leht- ja segametsades, parkides, aedades, surnuaedades.
Ta levib enamasti inimeste kaasabil koos mulla ja taimedega ning kohaneb uue elupaigaga tavaliselt kiiresti ning väga edukalt.
Teod söövad paljusid põllu- ja aiataimi ning vilju, ei põlga ka surnud taimset materjali, seeni ja surnud loomi. Nad moodustavad ühe lüli looduse aineringes – töötavad ümber suure osa taimsest massist ja on ise toiduks paljudele loomaliikidele. Kuid meie aedades on nad tuntud aiakahjurid.

Tigude ja nälkjate tõrjeks sobivad graanulid Detia, nad on mõeldud dekoratiivtaimede, marjapõõsaste, viljapuuaedade, maasika, rapsi, salati ja köögiviljade reavahedes kasutamiseks.
Graanulid on peibutusainet sisaldav sööt. Metaldehüüdi toimel teod ja nälkjad kaotavad kehavedelikku, kuivavad ja surevad. Vahend on vihmakindel (2 nädalat) ja toimib kindlalt ka madalatel temperatuuridel.
Neid graanuleid on võimalik osta jaemüügist, müüvad suuremad kaupluste ketid.
 

Küsimus: Kuidas üraskitest lahti saada?25.04.2011

Meil on probleem üraskitega. Kuna kuur asub maja küljes, siis on nad auklikus teinud kogu sahvri seina ning jooksevad mööda tuba, eriti köögis. Päeval on neid vähem näha, kuid öösel pimedas jookseb neid päris hulganisti ringi (otsivad niisket kohta).
Kuidas nendest lahti saada? Millist tõrjet peaks tegema?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Eestist on siiani leitud 68 liiki ürasklasi. Meie suurim on hiidürask (Dendroctonus micans), pikkusega 6–9 mm, väikseimad aga kääbusüraskid (Crypturgus), vaevalt 1–1,5 mm pikad.
Kõik Eestis elavad ürasklased on seotud puittaimedega. Nad uuristavad puude tüvede ja okste koore alla käike, nii tekib liigiomane käigumuster.
Koore- ja säsiüraskitele on langetatud puu elupaigaks ainult ühe põlvkonna vältel, järgmine generatsioon peab leidma endale uue sigimispaiga, kuivanud puudel nad ei sigi.

Seega, kui Teil on tegemist üraskitega, siis piisab, kui pritsida nende pesitsuskohad insektitsiidide lahusega.
Täpsema liigi määramise võib teha meie bioloog, kui toote mõned mardikad meie kontorisse.
 

Küsimus: (Koi)liblikate tõrje21.04.2011

Tere!
Olen tüdinud kodus lendlevatest liblikatest! Olen kappidesse asetanud koitõrjet, kuid nad endiselt lendlevad (enamasti köögis).
Äkki need ei olegi koiliblikad? Kuidas nendest vabaneda?
Tänan vastuse eest!

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Väga raske on nõu anda, kui täpselt ei ole teada milliste putukatega tegemist on.
Kui võimalik, siis tooge mõned isendid (4-5 tk) meie kontorisse (asume Türi tn. 3, Tallinn). Bioloog määrab liigi ja annab nõu nendest vabanemiseks.
 

Küsimus: Kuidas lahti saada muttidest?21.04.2011

Tere,
Soovin lahti saada muttidest. Lillepeenar on tühjaks söödud lumikellukestest, tulpidest, nartsissidest jne. Ei julge hinnalisemaid lilli sinna istutada. Kui olengi toonud, siis panen augulisse potti.
Nüüd lumesulamise järgselt tuli mullahunnikuid jube palju välja. Oleme kunagi auto sumbutist gaasi lasknud, poest ostetud mürki pannud, massiliselt vett lasknud jne - aga kõik see vaev on olnud asjatu.
Kas on lootust muttidest lahti saada?

Olime ka hädas majas vaaraosipelgatega, aga nendest saime lõpuks jagu tänu meele ja booraksile. Arvan, et enam ei tule, sest muidu oleks nad juba kohal olnud.
Kena päeva!

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Rentokil OÜ teostab mutitõrjet Phostoxiniga.
Tõrje näeb välja nii, et tehnik avab käigud, sinna paigaldatakse Phostoxini tabletid. Augud suletakse ja kemikaal reageerib mulla, niiskuse ja soojuse toel, olenevalt temperatuurist, 3-10 päeva.
Tablettide reageerimise ajal kahjurid surevad.
Nimetatud vahendit saab kasutada ainult siis, kui ööpäevane õhutemperatuur on vähemalt +5 kraadi.
Antud tõrjet ei saa teostada maja ja veekogu vahetus läheduses.

Kuid Teil tegutsevad ilmselt mügrid - nemad söövad lillede sibulaid ja kahjustavad viljapuude juuri. Mügride urgudesse võib panna valmiskujul mürksöötasid (kindlasti paigaldada kinnastega, muidu jääb inimese lõhn mürksöödale juurde ja mügri seda edaspidi ei söö), mille puhul tuleb silmas pidada, et need taluksid pinnase niiskust. Mürksöötade kasutamisel tuleb väljapandut pidevalt kontrollida ning selle vähenemisel uut lisada. Võib kasutada ka Phostoxini tablette ehk tellida meilt teenus. Kuid kindlasti tuleb sel juhul arvestada sellega, et mainitud toote toimeaeg on lühike, kuna mügride käiguteed on pinnapealsed ja toimeaine kadu tunduvalt kiirem, kui mutitõrje puhul.

Tõrje tellimiseks ja lisainfo saamiseks võtke palun minuga ühendust telefonil 650 1860.
 

Küsimus: Ämblikute tõrjumine15.04.2011

Kuidas hoida ämblikke oma elamisest eemal? Viimastel aastatel on nad aina suuremad ja peres mitu foobikut. Ei tahaks sel põhjusel oma kodust loobuda, aga viimasel ajal tunnen, et ei suuda nii elada. Tean, et tegu ei ole kahjuritega, samas on see ainus elusolend, keda meeletult kardan. Loodan väga kuulda mingit head nõu!

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kahjuks eemale hoida ämblikke ei ole võimalik. Nendest vabanemiseks võiks elamist regulaarselt pritsida insektitsiidide lahusega.
Puutemürgiga peab töötlema ämblike põhilised käiguteed (pesitsuskohad).
Kui probleem on suur, siis võiks esilagu tõrjet teha 1-2 kuu tagant, hiljem 3-4 kuuliste vahedega.
Seega regulaarne tõrje vähendab kindlasti nende arvukust.
Tõrje tellimiseks võite pöörduda meie firmasse, Rentokil OÜ, desinfektorid aitavad teid kindlasti.

Lühidalt majaämblikust (Tegenaria domestica). Majaämblikku võib leida peaaegu kõikides majades, kui mitte magamistoast ja köögist, siis sahvrist ja keldrist ikka.
Ämbliku kehakatted on enamasti õhemad ja õrnemad kui putukatel, seetõttu eelistab ta pigem niiskemaid paiku, et mitte ära kuivada.
Üldjuhul ämblikud ei joo ja saavad kogu vee söögist. Nagu teised ämblikud, on majaämblik toitumistüübilt generalist, ta sööb enam-vähem kõiki loomi, kellest jõud üle käib ja kes vähegi maitsevad. Erinevalt tavaarusaamast, ei söö ämblikud peamiselt kärbseid, vaid peavad leppima märksa väiksemate saakloomadega, kelle naabrusest inimesel sageli aimugi pole. Peamised saakloomad on lestad, majasoomukad, äädikakärbsed ja muud.
 

Küsimus: Kuidas vabaneda nälkjatest kasvuhoones?11.04.2011

Tere,
Sooviksin teada, kuidas vabaneda nälkjatest kasvuhoones?
Tänan!

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Tigude ja nälkjate tõrjeks sobivad graanulid Detia. Need on mõeldud dekoratiivtaimede, marjapõõsaste, viljapuuaedade, maasika, rapsi, salati ja köögiviljade reavahedes kasutamiseks.
Graanulid on peibutusainet sisaldav sööt. Metaldehüüdi toimel teod ja nälkjad kaotavad kehavedelikku, kuivavad ja surevad. Vahend on vihmakindel (2 nädalat) ja toimib kindlalt ka madalatel temperatuuridel.
Neid graanuleid on võimalik osta jaemüügist, müüvad suuremad kauplusteketid.
 

Küsimus: Väikesed sipelgad korteris11.04.2011

Elame 80-ndatel ehitatud korterelamus. Mingil hetkel märkasin kodus väikeseid sipelgaid. Need on sarnased punaste sipelgatega, aga palju väiksemad (silmaga siiski selgelt nähtavad). Enamjaolt on neid köögis, vannitoas ja esikus, üksikuid olen märganud ka elutubades. Ostsin tõrjevahendid (nii-öelda "sipelga-majad"), mida panin sipelgate liikumisteedele ja niiskematesse kohtadesse üle kogu elamise (vastavalt juhisel toodule). Tulemust aga ei ole - sipelgad on endiselt ja igal pool, isegi riidekapis juba! Koristan ja hoian alati puhtust, kuid ikka ei saa neist lahti! Mida teha? Kas tõesti tuleb kõik põrandad-seinad maha lõhkuda, et nende pesa üles leida? Kas on mingit tõhusat vahendit nende hävitamiseks?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Ilmselt on tegemist vaaraosipelgatega. Kõik nii-öelda sipelgate-majad nende tõrjeks ei sobi.
Vaaraosipelgad on troopikast pärit sünantroopsed, s.o. inimese läheduses elavad, sipelgad. Oma eluks ja arenguks vajavad nad ühtlast soojust (18-30 plusskraadi), mõõdukat niiskust ja toitu, eelistades loomse päritoluga toitaineid.

Vaaraosipelgad on kolooniatena elavad sotsiaalse elulaadiga putukad. Viimane omadus tähendabki koloonias valitsevat kindlat tööjaotust, mille järgi nn. töölissipelgad toidavad ülejäänuid, kes pesast ei välju, vaid hoolitsevad ainult järelkasvu eest. Pesad on tavaliselt väga raskesti ligipääsetavates kohtades, nagu lagede ja seinte vahel, kõikvõimalikes tühimikes, seadmetes jm. Ühes hoones võib olla mitu pesa, kusjuures pesas võib olla sadu või isegi tuhandeid isendeid. Mõningat ettekujutust koloonia arvukusest võib saada just mööda seinu jooksvate töölissipelgate hulgast.

Vaaraosipelgate tõrjeks ei tohi kasutada aerosoolmürke ehk kohe tapvaid mürke, sest siis surevad ainult töösipelgad ja emasipelgas jääb ellu. Emasipelgas näeb, et tema juures käib tunduvalt vähem töösipelgaid ja ta sigitab juurde emasipelgaid ja ligi 5 nädala pärast on sipelgaid kordades rohkem!

Vaaraosipelgate tõrje puhul soovitame söödamaju „Biopren pharaoants” 2,5 g/tk, mida peaks paigaldama sipelgate käiguteedele (kindlasti on põhilised kohad köök ja vannituba).
Pakutud söödamaja toimeaine mõjub otse emassipelga ehk "kuninganna" sigimisvõimele. Söödamaja on läbipaistvast materjalist, mis võimaldab kohe näha sööda lõppemist.
See kaudse tõrje meetod kestab suhteliselt kaua (kuni 3 kuud), sest ei ole teada varjatult pesitsevate sipelgate arv.
Mainitud söödamaja on andnud mitmes kortermajas häid tulemusi. Soovi korral on neid võimalik osta meie kontorist Türi tn. 3, Tallinn. Lisainfo saamiseks helistage palun telefonil 650 1860.
 

Küsimus: Väikesed putukad uues majas14.02.2011

Tegu on uue eramajaga. Seinu pahteldades märkasime seal imeväikeseid putukaid. Algul arvasime, et tegu võib olla ämbliku poegadega. Sai siis põrand ära plaaditud ja kui põrandat hästi lähedalt vaatasime, siblisid põrandal imetillukesed putukad/satikad. Vaatasime luubiga, millised nad välja näevad. Neil on piklik keha, kaks tundlakest ja peenikesed jalad. Välimuselt meenutavad jahumardikat, prussakat, aga imetillukesed. Kuivained on kinnistes nõudes. Põrandat puhastame kogu aeg tolmuimejaga, aga ikka tulevad kuskilt tagasi.
Väga ebameeldiv tunne on elada majas, teades, et mingid sitikad-satikad jooksevad põrandal, kuigi neid palja silmaga kohe ei näe. Tahaks, et maja oleks putukavaba. Olen isegi äädikaga põrandat pesnud, kuid see ka ei aita.
Ehk oskate nõu anda, kuidas neist vabaneda?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kirjelduse järgi on väga raske midagi täpsemalt öelda.
Kui võimalik, siis tooge mõned putukad (4-5 tk) meie kontorisse, bioloog määrab liigi ja selle järgi saame Teile nõu anda.
Asume aadressil Türi tn. 3 Tallinn, infot saab tel. 650 1860.