Kodu ja aed

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas puhastada laminaatparketti ja kas aurumoppi võib kasutada?04.08.2015

Tere!
Kuidas puhastada laminaatparketti ja kas aurumoppi võib kasutada?
Ette tänades

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Laminaati on väga hea puhastada vaid veega niisutatud mikrokiust lapiga, mis on kinnitatud põrandakuivataja-pühkija külge. Oluline on koristades tarvikut lapil u 1 cm kaupa edasi tõsta, nii saab ühe lapiga suure ala tehtud ning kasutada on ka lapi teine pool. Sama töö teevad ära ka mikrokiust mopid. Oluline on, et tekstiil liiga märg ei oleks. Kui mustust on rohkem või sattus liialt märg meetod, siis võiks pinna kuivatada näiteks põrandakuivataja pühkijaga. Kui põrandakuivataja-pühkijaga töö segaseks jäi, võite lugeda Kodukirja artiklit http://www.puhastusekspert.ee/public/files/Kodune%20koristusarsenal-%20Kodukiri.pdf .
Aurumoppi võib küll laminaadil kasutada. Auruga puhastamise kohta saab rohkem lugeda http://www.puhastusekspert.ee/public/files/Aurupuhastus%20-%20Kodukiri%20%20jaanuar%202011.pdf .
 

Küsimus: Kas on oht, et külalised võivad oma riietega prussakad kaasa saada?10.06.2015

Kolisin uude korterisse, mis asub kunagises ühiselamus ja avastasin oma õuduseks, et seal on prussakad. Kutsusin koheselt kohale mingi tõrjespetsialisti, kes teostas geeltõrjet minu korteris. Kas see siiski on piisavalt tõhus? Majas vaevalt kõik elanikud tõrje tegemisest huvitatud oleks... Tõrjest möödas hetkel vähem kui nädal, teostaja leidis ainult ühe koloonia, hetkel selles liikumist enam näha polnud, aga mida nüüd edasi, kas uus geeltõrje?
Veel mõned küsimused prussakte kohta: Kui ma kutsun kedagi külla, kas siis on oht, et nad võtavad oma riietega neid kaasa?
Kas ma peangi kogu aeg kõiki toiduaineid kinni katma jääma, hetkel pole ühtegi kuskil toiduainete läheduses näha olnud?
Kas on oht, et nad riidekappi riiete vahele ka lähevad?
Mida teha prussakafoobia puhul, kas tõesti on ainus võimalus kolida minema?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Tõrje efektiivsus suures maja sõltub eelkõige teistest elanikest, kui Teie naabritel on samuti prussakate probleem ja nemad tõrjet ei teosta, siis on väga raske garanteerida, et vabanete nendest tüütutest putukatest.

Geeliga tõrje kohta peaksite infot küsima asutuselt, kes Teil seda teostas.

Soovitavalt võiksid toiduained olla suletud ja kinnistes pakendites.

Kui prussakate populatsioon on suur, siis nad võivad olla kõikjal korteris sh riidekapis ja alati on oht, et Teie külalised toovad juhuslikult neid kaasa või vastupidi viivad endale koju.
 

Küsimus: Kas on mingeid ravimtaimi, millega ravida eesnäärme põletikku?22.05.2015

Tere!
Kas oskate anda nõu eesnäärme põletiku raviks? Olen 26 aastane noormees, põletik on kestnud juba aasta, arsti juures käimine ja antibiootikumide söömine ei ole aidanud. Elan täiesti tavalist elu, teen mõõdukalt sporti, aeg-ajalt tarbin ka mõistlikult alkoholi ja toitumine on tavapärane, söön kõike.

Tänan.

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Aitab mets kuldvits,pajulill,põdrakanep.Kuldvits on antibakteriaaalse toimega.
Õitseb juulis ,raiesmikel,kollaste õitega ,lõhnav.Korjatakse õitsemise algul ürti.
meie kodulehelt saab tellida ka neid. www.ravimtaimeaed.ee teede alt.
Lisaks on meil tootmises ka meestetee kus need taimed koos on.
Lisaks võib tarvitada igapäevaselt toiduks ka peterselli.
tervitades
Katrin
 

Küsimus: Kui tihedalt võiks istutada vabakujulist hekki, et see tulevikus ka piirdena toimiks?08.05.2015

Tere,
Plaan on rajada vabakujuline hekk, mis ühtlasi täidaks aiapiirde ülesannet, st kasvaks siiski nii tihe, et mõistlikul inimesel ei tekiks mõtet sealt läbi tulla ning ka mittemõistlikule oleks see ebamugav. Keskmise kõrgusega 1,5m või pisut kõrgem (kuni 2m), võib-olla eri liikide kombinatsioon (võib-olla thunbergi kukerpuu, läikiv tuhkpuu, kontpuud, tuhkurenelas jm).
Küsimus:
1) Kui tihedalt võiks siis istutada (nt eelpoolmainitud) taimi, et võrad piisavalt läbi kasvaks (3-4 taime, kontpuudel 2-3 jm on pügatava heki normina liig tihe)?
2) Tagasilõikus pärast pungade puhkemist vist ei aita võra tihendada (uute kasvude läbi) ja tuleb oodata järgmist kevadet?
3) Kas on olemas veel põõsasmarana sorte, mis võivad kasvada 1,5 m kõrguseks (väidetavalt Sanved on)?
Tänud ette!

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Ma ei saa täpselt aru, kas tahate vabakujulist või pöetavat hekki.

1) Vabakujulise puhul 1 m tagant.
2) Kui tahate tihedat ja kitsamat hekki, siis peate pöetava heki kasuks otsustama. Selleks soovitan nimetet taimedest vaid tuhkpuud. Meetrile istutada 3 taime.
Istutusauku panna head mulda (n. Biolan must muld) või komposti. Kohe peale istutamist on soovitav 10–15 cm kõrguselt maapinnast tagasi lõigata, siis haruneb taim hästi maapinna lähedalt. Järgmisel aastal lõigata maapinnast 30-35 cm kõrguselt tagasi. Järgmise aasta augustis väetada sügisväetisega.
3) Põõsasmaranaga ei saa ilusat kõrget ja tihedat hekki, sest põõsa hooldamiseks on vaja vanemaid oksi regulaarselt välja lõigata, aga siis on tulemus üsna hõre, sest uusi oksi ta erilise kiirusega ei kasvata. Pigem siis tuhkurenelas `Grefsheim`. Tema vanu oksi on ka vaja hooldamiseks maapinnani tagasi lõigata, aga vabakujuliseks hekiks sobib suurepäraselt.
 

Küsimus: Kui suurt draakonipuud võib juba tagasi lõigata ja kuidas seda teha?08.05.2015

Tere!
Kui suurt/mitme aastast draakonipuud võib juba tagasi lõigata ja kuidas seda teha? Ja kuidas ära lõigatud osa kasvama panna?
 

Küsimus: Kas kalmusejuurt, puuvõõrikut, madarat, männikasve ja raudrohtu võib kasutada koos 1,5 l tõmmise tegemiseks?24.04.2015

Kas kalmusejuurt, puuvõõrikut, madarat, männikasve ja raudrohtu võib kasutada koos 1,5 l tõmmise tegemiseks või peab igast taimest eraldi tegema, sest pärast ma segan tõmmise aaloe ja meega kokku?

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Ma küll ei tea milleks, aga võite küll koos teha kõik taimed!
 

Küsimus: Kas peaks midagi ette võtma, kui istutasin eelmisel aastal mureli istiku ca 25 cm võrra liiga sügavale?15.04.2015

Tere.
Istutasin eelmise aasta septembri alguses mureli 5-aastase nõuistiku. Nüüd lugesin, et viljapuudel peab pookekoht olema maapinnaga tasa, mul on ca 25 cm sügavusel. Puu ise on terve, pungad kenasti küljes. Mis ja kas peaksin ette võtma? Ning mis juhtub, kui jätta nagu on? Pinnas on liivasegune, kuid küllaltki raske.
Tänan vastamast

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Õnneks saate selle vea parandada, istutades puu esimesel võimalusel õigesti.
 

Küsimus: Mis vitamiine võtta sclerosis multipleci korral?02.03.2015

Mis vitamiine selle haiguse puhul võtta?

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Mina vitamiine ei soovita, eriti kapsleid jm tehislikult toodetud. Küll on loodusravis kasutatud kuuseokastest tehtud jooke, külmmeetodil. Ise teeme blenderis, lisame kuuseokastele vett ja blenderdame peeneks. Siis kurname ja joome. Organismi tugevdamiseks. Lätis valmistatakse seda tööstuslikult HO-Fi nime all. Meil müüs seda Baldone OÜ ja kui tohtis tervisealaseid väiteid kasutada loodustoodetel, siis oli Ho-fi just ka selle haiguse puhul soovitatav. Nagu eespool kirjeldasin- saab seda ise edukalt siinsetest okastest valmistada.
Parim on ka töötlemata mahe toit, mitte tööstuslikult valmistatud toit. Loomulikust toidust saab kätte kõik vitamiinid ja mineraalid. Võib teha ka toidutalumatuse testi, paljud kes loobunud piimast, nisujahust, või on katsetanud paleotoitumist, on saanud abi.
terv,Katrin
 

Küsimus: Milliseid ravimtaimi juua munasarjatsüstide puhul?02.03.2015

Milliseid ravimtaimi juua munasarjatsüstide puhul? Olen joonud segu vereurmarohi, saialill ja kummel - mida arvate? Nüüd joon kortslehte?

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Kuna ei tea mis koostisega tsüst on, siis täpselt ei oska nõu anda.
Aga on kasutatud ka kortslehte ja raudrohtu.
Vigala Sassi raamatust leidsin ka maarjajuure-sellest tehakse tinktuuri või teed. 1-2gr 0,5l vee kohta, lasta keeda 10min ja juua päeva jooksul 50g kaupa, ehk siis lonkshaaval.
Kuurid peaksid kestma ravimtaimedega 14 päeva. Raudrohtu-kortslehte võib ka kauem juua.Võib teha ka kasekäsna kuure. Kasekäsna võib tarvitada ka igapäevaselt. Loodusrahvad joovad teda lihtsalt kohvi asemel. Aga tal on kasvajate vastane toime, vähendab mõõtmeid ja valulikust, hoiab ära suurenemise. Profülaktikas väga hea taimetee.
Tervitustega Katrin
 

Küsimus: Kas multš, näiteks muruniide aitab, et vaarikate vahel ei leviks paiselehed?25.02.2015

Uus aed, teist aastat hakkan toimetama. Eelmisest omanikust on aias vaarikad, kannavad hästi, aga häirib, et vaarikate vahel kasvavad paiselehed. Olen vaarikate vahet rohinud, aga ikka ilmuvad paiselehed uuesti. Kas multš, näiteks muruniide aitab või on muud võimalust või pean kõik vaarikad välja juurima, maa läbi kaevama ja uuesti ridades istustama? Aastaid tagasi eelmises elupaigas tegin nii, et kõik vaarikad välja, maa umbrohust puhtaks ja istutasin vaarikad. Aga seal oli palju kõiksugu umbrohtu.

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Kui multšikiht on paks (vajunud kihina 10 cm), siis ei tohiks tulla. Pange esialgu paks kiht puulehti või saepuru kui maa sulanud on. Kui tuleb muruniide siis seda lisaks. Muruniide segage saepuruga läbi.
Selle tüütu tegelase võib ka ära süüa. Paiseleht on vaese mehe spargel. Noori lehti süüakse mais ja juunis nagu kapsast või spinatit. Ka õitsevad varred kõlbavad toorelt süüa. Paiseleherullide valmistamiseks keeratakse soolvees keedetud lehtedesse lusikatäis hakklihatäidist. Purustatud õisi on kasutatud ka naha seisundi parandamiseks.