Kodu ja aed

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Millised kuuseliigid sobivad kasvama metsakuuse ligidusse?28.01.2013

Mul on põhjapool üks suur kuusk. Tahaksin talle kõrvale istutada veel kuuskesid, et varjata vaadet. Missugused kuused sobivad kokku metsakuusega, missuguseid liike kasutada? Mida soovitate. Istutusala jääks 15 meetri pikkune.

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Maitse asi. Olukorda nägemata ei saa kahjuks anda ühtegi soovitust.
 

Küsimus: Kas talvel oleks võimalik mutte püüda?23.01.2013

Kas talvel oleks mingi meetodiga parem mutte püüda kui muul ajal? Mis vahend või mürk aitab mutte hävitada?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kui lund on vähe, siis on võimalik neid püüda mutilõksudega. Meie kontorist saab osta korralikud mutilõksud.
Lisainfo tel. 6501860
 

Küsimus: Kuidas valmistada maarjaohaka (Carduus marianus) tinktuuri?23.01.2013

Carduus marianus - minule teadaolevalt kasutatakse seda organismi puhastamiseks. Kuidas valmistada maarjaohaka tinktuuri?
Kuidas kasutada ja kas on ka vastunäidustusi?

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Kasutatakse peamiselt seemnetest pressitud õli, see sisaldab silümariini, millel on maksarakke kaitsev ja taastav toime, maksatsirroosi raviv (eriti alkoholismist tingitud), maohaavandi tekkimist ärahoidev toime, eesnäärmevähki raviv, sapiteket soodustav toime. On kasutatud ka kollatõve, sapipõiepõletiku ja veenipõletiku ravis. Vastunäidustusi ei ole seemnetel palju, vahel mõned seedekulgla ärritused ja kõhulahtisus seemnetest. Ürt on olnud loomadele ohtlik, põhjustanud mürgitusi, aga inimestel mitte. Viljade päevane annus on 12-15 g, ürdil mitte üle 3-5 g. Silümariini ürdis pole. Tinktuuri tehakse kõikidest taimedest ühtmoodi - 1 osa kuiva taimepuru, 5 mahuosa viina.
Kui on toored taimed, olen taimed viinaga üle valanud. Seista lasta pimedas 2 nädalat, siis kurnata ja tumedasse klaaspudelisse. Ürti on vähe uuritud, seega puuduvad andmed, kas ja kuidas aitab.
Sisaldab küll flavinoide, steroide, polümiine, fumaarhapet.
Ka eestis on maarjaohakat kasvatatud, saagikamad on küll lõunamaad, aga ka meie aias said ühel aastal seemned valmis.
Edu soovides
Katrin
 

Küsimus: Kuidas puhastada valamut, millele jäävad tugevad rauase vee jäljed?15.01.2013

Tere,
Uuele vannitoa valamule tulid üsna kiiresti vee jäljed, mis tavalise seebiveega ja näiteks Cif'iga maha ei tule. Vesi tundub olevat üsna rauane. Kuidas puhastada sellist valamut.
Ette tänades,

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Tegemist on settega. Setteid saab pindadel eemaldada happeliste ainetega. Setete ennetamiseks aitab pindade regulaarne kuivatamine.
Kui sete on juba tekkinud, siis on oluline, et hapet kasutatakse õigesti. Palju on ette tulnud hapetega pindade ära rikkumisi happe vale kasutamise tulemusena. Hapete kasutamisel on oluline meeles pidada alljärgnevat:
- esmalt niisutada pind veega
- kanda pinnale happeline puhastusaine (vastavalt mustusele, tugeva sette eemaldamisel pH 0-2, kergema sette puhul pH 3-4)
- lasta happel mõjuda ette antud aeg, tavaliselt mitte üle 10 minuti
- loputada rohke jaheda veega
- kui tegemist oli poorse pinnaga (näiteks poorne kivi, aga ka email), siis peale loputamist võib jääda pooridesse happeline aine, mis kahjustab pinda edasi. Selle protsessi lõpetamiseks tuleks pind neutraliseerida, ehk pinda töödelda aluselise ainega (pH 0-1 puhul kasutada ainet pH 11-12)
- seejärel pind loputada veega
- kuivatada

Selliselt toimides saab pinnal eemaldada erinevaid setteid, ilma pindu kahjustamata. Julgelt võib koduses keskkonnas kasutada professionaalseid koristusaineid, sh happelisi.

Jõudu

Helge Alt
 

Küsimus: Milliseid kiirekasvulisi puid võiks krundi piirile istutada?03.01.2013

Tere,

Soovin osta elamuehituseks krunti (0,67ha). Krundi lõunapoolsel küljel paiknevad ridaelamud. Tegemist pole uuselamurajooniga, ka asustus pole väga tihe. Kuna ridaelamud on ca 2,5 kordsed, siis tahaks krunti privaatsemaks teha, et aastate pärast poleks enam nii väga näha, kui aias ka päikest võtan jne. Kuigi olen aiandusteadlik inimene, vajan siiski siin teise nõu ja abi. Olen mõelnud, et krundi piirile võiks teha kuuseheki, siis krundi sisemisele küljele istutada kas kased, haavad või pärnad. Pärnad on suvel tihedama võraga ja pakuvad varju rohkem, haavad kasvavad jälle kiiremini. Või panna mitmerealiselt haavad või kased või pärnad? Või midagi muud hoopis? Aias soovin kasutada veel ebatsuugasid, nulge, lehist, mändi ja kindlasti ka üks kastan. Samas tahta võib palju aga põllumaa eesmärgil peaks ka ikka vähemalt 1000 m2 vabaks jätma. Oluline on, et aed oleks ka talvel roheline, see mõjub hästi. Ainult raagus lehtpuud ei tee aeda hubaseks. Aed võiks tulevikus kujutada rohkem parki kui muruplatsi lilledega.

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Tere!

Joonistage plaan, siis on näha, mis mahub, kuhu mahub, palju mahub, kus päikest õnnestub võtta jms. Arvestage taimede täismõõduga.

PS! Kuusk viskab okka maha, kui miski talle vastu nühib. Kuusk ei pruugi olla parim valik.

Olukorda nägemata ei saa nõu anda kahjuks.
 

Küsimus: Mida teha, et rähn ei hävitaks räästaaluse laudu?19.12.2012

Mure selles, et sel suvel rähn hävitas räästaaluse laudu. Kuues kohas augud sees. Maja umbes 20a. vana, varem pole sellist asja juhtunud. Mida teha, et ta kevadel jälle ei tuleks?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Võimalusel tuleks paigaldada ogad, tõmmata räästa alla tamiil või tross, et linnud sinna juurde ei pääseks.
Linnuogasid saab osta Türi tn. 3, Tallinn.

tervitades,
Liilika
 

Küsimus: Millega saaks püüda üraskeid, mis jõulukuusega (serbia kuusk) tuppa võivad tulla?18.12.2012

Tere,

Eelmisel aastal tulid meil jõulukuusega (serbia kuusk) kaasa ootamatud külalised - mingid üraskid. Täpset nimetust pole ma suutnud neil senini tuvastada, aga välimuselt midagi hylobius abietis taolist, võib-olla veidi lamedamad. Probleem algas paar päeva peale kuuse tuppa toomist ning neid putukaid leidsin veel ka kuu pärast kuuse välja viimist, siis muidugi juba nädalas mõne üksiku. Sel ajal, kui kuusk toas oli, leidsime päevas isegi kuni 5 putukat.
Sel aastal on meil jälle toas serbia kuusk. Kuigi seni pole veel ühtegi putukat näha olnud, üritan igaks juhuks leida moodust, kuidas nende liikumist piirata (neid hävitada). Kas on mingeid vahendeid, millega neid lõksu püüda või hävitada?

Aitäh!

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kui sel aastal üraskeid näha ei ole, siis ei ole soovitav kasutada kemikaale.
Vajadusel võib kuuse ümbruse töödelda insektitsiididega. Kasutata võib roomavate putukate tõrjeks mõeldud vahendeid, erinevaid aerosoole või kontaktmürke.
Samuti võib putukaid püüda putukaliimiga Temoocid.
 

Küsimus: Kas kortsleht soodustab rasestumist, kuidas sellest õigesti teed teha?12.12.2012

Olen 37.a naine ja mul on soov rasestuda. Olen kuulnud, et kortsleht aitab... Minu küsimus oleks, kuidas õigesti teed teha? Nt: 1 sp kuivatatud lehti ja valada vesi peale kuid, kui kaua hoida? Palun abi.
Tänan Teid ette ja kaunist jõuluaega ;)

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Ühtki teaduslikku tõestust sellele pole, kuid kortslehel on põletikuvastane ja puhastav toime, seega kui munasarjad või emakas on põletikus olnud, siis on temast abi saadud. Veel on rahvameditsiinis ka salveist juttu olnud viljatuse ravis. Temas on hormoone. Ka põdrakanep on hormonaalsüsteemi korrastava toimega.
Eelkõige peaks põhjust teadma - miks ei rasestu.
Tee valmistamiseks on 1 tl taime, valada üle kuuma veega ja lasta tõmmata 20 min kaane all.
Samuti teiste taimedega.
Tervitades ja edu ja hingerahu soovides
Katrin
 

Küsimus: Mida võiks istutada, kui sooviks kalmuplatsi piirata kuni poole meetri kõrguse hekiga?06.12.2012

Tere!
Sooviksime kalmuplatsi piirata madala maksimaalselt põlvekõrguse hekiga. Pinnas kuiv ja liivane, koht poolvarjus, platsi on võimalik hooldamas käia harva. Mida võiks selliseks hekiks kasutada?
Tänan

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Tere!

Taimede valikul peaks pöörama tähelepanu ka sellele, kas poolvari on lehtpuude või okaspuude oma ja mitu tundi ning milline päike platsile paistab.

Puittaimedest soovitan Jaapani enela kompaktsemat sorti nn "Little Princess", õitseb poolvarjus vähem, aga roheline on ikka ja heki mulje on saavutatud. Võib proovida ka madalate ja ümarate elupuu vormidega, aga nemad vajavad lume tõttu talveks kinni sidumist. Istutuskoha pinnast on soovitav parandada.

Valik on suurem püsikute seas, aga sel juhul on mõistlik heki ala ära piirata. Kuigi näiteks hostaga ei ole see vajalik. Hosta ei ole muidugi parim valik, kuna tärkab üsna hilja ja esimeste külmadega jääb näotu ja vajab ära koristamist.

Olen koostatud e-kursuse, kus saab kalmu haljastamise ja kujundamise küsimustes palju hüva nõu. Kujundan ja haljastan ka ise hauaplatse või annan koos joonisega rajamisõpetuse kaasa.
Kursus asub siin http://www.kalmukujundus.eu/e-kursus/
 

Küsimus: Kas mingi seadus kohustaks korteriomanikku laskma teha oma valdustes kahjurite tõrjet?22.11.2012

Tere,
elan 92 korteriga majas. Meil on maja vaaraosipelgaid täis, aga ühistu ei taha teha ülemajalist tõrjet. Põhjendades seda sellega, et tõrje on mõttetu, kuna enamus korteriomanikke ei lase tõrjujaid nagunii oma korterisse. Kas on mingi seadus, mis kohustaks korteri omanikku laskma teha oma valdustes kahjurite tõrjet? Või milline on praktika selliste olukordade lahendamiseks.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kahjuks ei saa korteriomanikku sundida tõrjet tegema. Kuid samas peaksid inimesed aru saama, kui tõrjet teostavad vaid osad korterid, siis ei anna see loodetud tulemust. Maja üldtõrjeid saab teha vähestes korteriühistutes, selle saavutamiseks on vaja väga tublisid juhatuse liikmeid.
Mis puudutab vaaraosipelgate tõrjet siis nende puhul ei tohi kasutada kiiresti toimivaid insektitsiide, aerosoole, sest need vahendid hävitavad ainult töölissipelgaid, kuid emasipelgas jääb ellu.
Vaaraosipelgate tõrjeks soovitaks spetsiaalseid söödamaju, mida peaks paigaldama sipelgate käiguteedele, kui probleem on näiteks köögis ja vannitoas, siis ainult nendesse ruumidesse. Söödamaja “Biopren pharaoants” toimeaine mõjub otse emasipelga ehk "kuninganna" sigimisvõimele, ta on läbipaistvast materjalist, mis võimaldab kohe näha sööda lõppemist. Orienteeruvalt kolme kuu vältel peab söödamaju jälgima, kui sipelgad on söödamaja tühjaks tassinud, siis tuleks koheselt panna uus.
Majakesed saab osta korteriühistu ja iga korteri omanik saab need ise paigaldada, võõrast oma korterisse laskma ei pea. Samuti saab ka eraisik neid majakesi meilt osta.