Politsei

Küsimus: Kas tunnistaja võib taotleda ülekuulamiseks alati kirjalikku kutset?30.01.2014

Tere ,
küsimus tunnistaja õiguste kohta:
1) kas tunnistaja võib taotleda ülekuulamiseks alati kirjalikku kutset;
2) kas tunnistajat võib üle kuulata koheselt, isegi kui tunnistaja taotleb võimalust kuulata ta üle temale sobivamal ajal ja kohas, mis on tunnistajale vähem koormavam;
3)kas tunnistajat saab allutada sundida kohesele menetlustoimingule näiteks kohesele ülekuulamisele.

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Kui tunnistaja avaldab soovi saada kutse kirjalikult (KrMS § 164 lg 2), siis kutsutakse ta uurimisasutusse kirjaliku kutsega. Kutse tuleb isikule teatavaks teha või kätte toimetada nii, et talle jääks ilmumiseks piisav ajavaru (KrMS § 164 lg4). Kutse võib kätte anda iga päev, sõltumata kellaajast (KrMS §164 lg 5).

Kui on alust arvata, et tunnistaja hoiab kriminaalmenetlusest kõrvale või tema varasem väljakutsumine võib takistada kriminaalmenetlust ja kui ta keeldub uurimisasutuse või prokuratuuri korraldusel vabatahtlikult kaasa tulemast võib tunnistaja menetlustoiminguks toimetada sundkorras ehk siis kohaldada tunnustaja suhtes sundtoomist (KrMS § 139 lg 2 p 1'1 2). Kui menetleja ei näe takistusi kriminaalmenetlusele, siis menetleja ja tunnistaja kokkuleppel võib tunnistaja ülekuulamist läbi viia tunnistajale sobival ajal ja kohas, kuid reeglina ülekuulamised viiakse läbi uurimisasutuse ruumides.