Politsei

Küsimus: Kas autode turvasüsteemides kasutatavate pisikeste lõhkelaengute käitlemine on mingist piirist alates ebaseaduslik?06.09.2013

Teadupärast on tänapäeva autode turvasüsteemides lõhkelaengud (airbagid, turvakardinad, turvavöö pingutid ehk püropadrunid jne), hinnanguliselt kokku 10. Igas sellises seadmes on 5 kuni 50 gr tugevatoimelist gaasieraldavat lõhkeainet. Samas Karistusseadustiku järgi on lõhkematerjali ebaseaduslik hoidmine ja käitlemine rangelt karistatav.

Kui autost airbag või muu padrun demonteerida, teda lammutada, edasi saata jne, kas juba siis inimene riskib Karistusseadustiku vastava sätte kohaldamisega? Millega on antud juhtumi puhul piiritletud lõhkematerjali käitlemise või hoidmise ebaseaduslikkus?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

See sõltub suuresti tehnoloogiast mida kasutatakse. Enamkasutatud ained turvapadjas on naatriumasiidi, kaaliumnitraat ja ränidioksiid. Nende ainete käitlemine ei ole ebaseaduslik.