Politsei

Küsimus: Kui trahvi ei jõua maksta, kas siis saab ka aresti taotleda?09.05.2013

Aasta jooksul on järgnevad rikkumised - lubadeta sõit, puuduv vahtraleht ja kiiruse ületamine 30 alas 68 radarisse. Mõned päevad tagasi suutsin uuesti sõita 50 alas 74 radarisse. Väidetavalt ei tohtinud kiirmenetlust vormistada eelnevate rikumiste pärast. Vastab see tõele?
Palju võib umbes trahv tulla ja kui suur on tõenäosus, et load ära võetakse? Kui raha kogumine on minu jaoks ebareaalne (õpilane), kas on võimalik hoopis karistuseks aresti taotleda?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Kuna Teie eelnevad rikkumised olid juba üsna tõsised ja ka uus rikkumine näitab, et eelnevad karistused ei ole olnud piisavad mõjutamaks Teid õiguskuulekale käitumisele, siis kasutas ametnik kaalutlusõigust ja otsustas alustada väärteomenetlust üldmenetluse korras.

Trahvi suurus selle konkreetse rikkumise eest tuleneb LS § 227
lõige 2 järgi ehk Mootorsõidukijuhi poolt lubatud suurima sõidukiiruse ületamise eest 21–40 kilomeetrit tunnis –
karistatakse rahatrahviga kuni 100 trahviühikut või sõiduki juhtimisõiguse äravõtmisega kuni kuue kuuni.

Seega trahvi maksimaalne suurus on kuni 400€. Juhtimisõiguse äravõtmise tõenäosus on 50:50.
Või vastavalt LS § 227 lg 5 p 1 järgi võib kohtuväline menetleja otsustada kohaldada rahatrahvi summas kuni 400€ ning lisaks sellele lisakaristusena juhtimisõiguse äravõtmist 1-3 kuud. Aresti kõnealuse rikkumise eest seadus ette ei näe.