Politsei

Küsimus: Kas on võimalik lubadeta sõidu eest määratud trahv asendada arestiga?19.03.2013

Tere,
Sain lubadeta sõidu eest trahvi. Kuna trahvisumma oli nii suur (780.-), siis tegin taotluse trahvi edasilükkamiseks, mis ka rahuldati. Nüüd hakkab aga ka see aeg otsa saama, aga raha ei ole kusagilt leidnud. Kas on võimalik vahetada rahatrahv näiteks aresti vastu?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Lähtuvalt karistusseadustiku § 72 saab kohus asendada tasumata jäetud rahatrahvi arestipäevadega. Seega, ei ole võimalik taotleda enne maksetähtaja möödumist rahatrahvi asendamist arestiga. Trahvimaksmise tähtaja pikendamine antud juhtumil rolli ei mängi. Kui tähtaja saabudes on trahv tasumata, siis edastatakse see täitemenetluseks kohtutäiturile, kes võtab Teiega ühendust. Tema teeb kindlaks selle, kas Teil on võimalik oma esmane kohustus st trahvi maksmine näiteks tööle minnes ja raha teenides siiski saavutada, kas Teil on arvel raha, mida saaks trahvi tasumiseks kasutada, kas Teil on vara jne. Kui kohtutäitur leiab, et trahvi asendamine antud juhul on otstarbekas, siis ta esitab vastava avalduse maakohtule, kes otsustab, kas antud juhul rakendatakse asendamist või mitte. Täitemenetlusega seoses tuleb arvestada, et see toob lisakulusid, seega trahvisumma ei ole ainus, mida maksta tuleb. Odavam oleks kindlasti võimalusel see trahv õigeaegselt tasuda.